Kupovina opreme preko oglasa V...2...3?

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Kupovina opreme preko oglasa V...2...3?

Post by hipihill » 05 Jul 2014, 10:52

majtimika wrote: brate ako ti ne znas za bolje to ne znaci da ne postoji bo;je. ako ti ke cena definicija kvaliteta, narocito kod mas produkcije , to je vec tvoj problem
Moj tekst tumačiš na neki svoj način.

Jedini autentičan ton LP gitara su Gibson LP gitare, sve ostalo su bolje ili lošije
imitacije. U okviru Gibsona R serija je top. U stvari to i nisu posebno skupe gitare, one su otpriilike 50% skuplje od "običnog" Standarda. Polovna je kao ovde Standard recimo. To što je nama jadnicima ovde u Srbiji sve preskupo je sasvim druga priča. Jos kako sam se grčio da je kupim! Napolju su česte rasprodaje i sniženja pa tako najčešće i kupuju. O povoljnim kreditima i da ne pričam. Collector serija je izrazito skupa, ali to je drugi par cipela.
To ne znači da nema boljih gitara od RLP, naravno da ima, ali u okviru LP to je vrh.
Kvalitet je takav kakav je ni bolji ni lošiji od drugih u istom cenovnom razredu.

Iako imam kilometražu ipak nemam tu čarobnu sposobnost da opalim par akorda u prodavnici i donesem kompletan sud o instrumentu. Posebno ne u Mitrosu... To mogu tek posle neke svirke i direktnog upoređivanja sa drugim instrumentima.

Imao sličan doživljaj kao ti kada sam prvi put u životu uzeo u ruke L5. Bio sam potpuno razočaran! Prilično lagana, ne izgleda ništa naročito, korišćena pa je bila onako sva mat sa masnim tragovima prstiju, nekako neugledna, na prvi pogled na suvo me nije fascinirala, a ni prvo uključenje u struju me nije posebno dotaklo. A toliko skupa! Rekoh u sebi kako kopije izgledaju bolje! Imao sam priliku jedno vreme da je relativno često sviram i ubrzo shvatio kako je na toj gitari sve na svom mestu, kako je setup fascinantno dobar, kako leži u ruci kao salivena, kako je zvuk balansiran, dolazi iz drveta, čist i topao, krupan i ogroman kao kuća i kako te jednostavno vuče da je sviraš, naprosto ne možeš da je pustiš iz ruku, ne možeš da prestaneš da je sviraš, nikad kraja! Instrument koji te inspiriše! Magija! Nažalost, leto je prošlo, morao sam da se probudim i osvestim jer gitara nije bila moja! Skupa i preskupa, ali vredi svaku paru!

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Kupovina opreme preko oglasa V...2...3?

Post by Dushan S » 05 Jul 2014, 11:47

hipihill wrote: Jedini autentičan ton LP gitara su Gibson LP gitare, sve ostalo su bolje ili lošije
imitacije.
Naravno, džaba ako neko napravi bolju gitaru slične konstrukcije kao LP. Tačno se, čak i zatvorenih očiju, može čuti na snimku da nedostaje ta autentičnost, da to nije to. :) To je ta decenijska magija pomoću koje gitare idu sa industrijske pokretne trake u hiljadama primeraka ali zato koštaju kao da ih sklapa Gandalf ručno sa dve pincete i mikroskopom u svojoj tajnoj laboratoriji, a sve uz pomoć čete patuljaka! :D

Šalu na stranu, eto, zato Gibson i guzi kupce već godinama i prodaje im preskupo gitare koje su lošijeg kvaliteta nego ranije. Zato što postoji armija ljudi koji su spremni da kupe lošiju gitaru za više para jer ih hipnotiše onaj natpis "Gibson" na glavi gitare. Evo i ja tačno osetim kako mi se gaće zatresu i same spadne a spontano se namestim u lagani naguz kad vidim tih šest slova... Mislim... Moram da imam autentičan ton, zato. :)

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Kupovina opreme preko oglasa V...2...3?

Post by Trooper » 05 Jul 2014, 16:07

Mora neko
Image

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Kupovina opreme preko oglasa V...2...3?

Post by nemanjavelimirovic » 05 Jul 2014, 16:41

Bemliga, ja sam probao Gibsona iz 58 ili 59te, kojeg lik ceni tipa jedan stan u BG ili NS, pa se nisam odusevio i plus poplavela mi noga od sviranja te gitare tipa 20 minuta. Fin instrument, rezonantan, tezak ko tuch, rastimava se i pishti na drajvu (verovatno su oslabili magneti)... Probao sam i par komada iz 70tih shto deluxe shto standard shto neke skuplje serije, sve to lepo rezonantno i teshko ko tuch. Zvuk im je svima razlicit, recimo jedan deluxe sa minihamovima koji je bio kod druga mog i prvog kolege iz benda (ima ta gitara u ovom spotu: https://www.youtube.com/watch?v=xwRGB-9i_u8 ), bila je kod mene neko vreme pa kod jos jednog drugara ovde u gradu, pa je prodata za tipa 3-4k iako je procenjena i skuplje....Eto ta gitara je imala fin klin, ali je pishtala i na najmanjem drajvu, znaci i sa tjub skrimerom je bilo nemoguce kontrolisati gitaru. Ovako je isto bila teska po prilici, nut je bio losh, na suvo je svirala po prilici tiho. Sve u svemu nista posebno gitara. Opet sa druge strane, jos jedan od drugara ima Les Paul Studio koji je platio tipa 600e polovan, koji radi bolje od svih pomenutih gitara do sad, a probao sam bash pre koji mesec i jedan El Degas koji ubija kako radi, ne bih smeo da kazem da je bolji, jer nismo probali AB, ali radi odlicno i ne vidim razlog da neko da 5-6-7 hiljada novaca za gitaru kad moze da se nadje ili napravi bolji instrument za manje love. Jedino se isplati kupiti gitaru za 5k pa prodati Fil Iksu za 12k, to je ok dil (ili shtekati 30-40 godina pa prodati i kupiti sebi shta tad bude aktuelno, tipa leteci automobil ili u losijem slucaju, menjati je za 4 konzerve hrane i 2 health pack-a kod ljudi sa donje slike).
Image
:mrgreen: :ziveli:

User avatar
rockozaurus
Posts: 597
Joined: 22 Jan 2009, 14:40
Location: London

Re: Kupovina opreme preko oglasa V...2...3?

Post by rockozaurus » 05 Jul 2014, 17:42

Cccc...sta radi droga,***** ti Boga! :mrgreen:

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Kupovina opreme preko oglasa V...2...3?

Post by hipihill » 05 Jul 2014, 19:03

nemanjavelimirovic wrote:Bemliga, ja sam probao Gibsona iz 58 ili 59te, kojeg lik ceni tipa jedan stan u BG ili NS, pa se nisam odusevio i plus poplavela mi noga od sviranja te gitare tipa 20 minuta. Fin instrument, rezonantan, tezak ko tuch...
Vau, obrisa mi forum post! Mrzi me ponovo da pišem.
Samo da ti kažem da su 58/59 relativno lagane gitare, nešto oko 4 kgr kolko i reizdanje tako da ne znam šta si ti to probao.
Nekome je VOS neopravdano skup pa je i nema, nekome nije pa je ima. Jednostavno!

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Kupovina opreme preko oglasa V...2...3?

Post by tommytigh77 » 06 Jul 2014, 04:29

hipihill wrote:Samo da ti kažem da su 58/59 relativno lagane gitare, nešto oko 4 kgr
:1:
Za reizdanja nisam siguran, mislim da ih svode na tu težinu bušenjem malih chamber-a u trupu. U svakom slučaju, sve dobre stare mašine su zapravo vrlo lagane za današnje pojmove. Odakle je krenula ta priča da je gitara što teža, to bolja - pojma nemam.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Kupovina opreme preko oglasa V...2...3?

Post by tommytigh77 » 06 Jul 2014, 04:34

nemanjavelimirovic wrote:Bemliga, ja sam probao Gibsona iz 58 ili 59te... rastimava se i pishti na drajvu (verovatno su oslabili magneti)...
Ako je stvarno u pitanju 58 ili 59, takve gitare se ne gledaju i ne mere po tome...

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Kupovina opreme preko oglasa V...2...3?

Post by nemanjavelimirovic » 06 Jul 2014, 04:46

@ Oba odgovora...
Ne znam po cemu se mere i shta se to ceni, ali svakako ja nisam imao dojam neke ultraskupe gitare, samo sam imao utisak stare gitare koju ne znam kako bih iskoristio u bilo kojoj aplikaciji osim mozda za klin i za hvalisanje. :-) Naravno, svako neshto zeli hoce i voli.
Ja sam uvek za jeftina i efikasna resenja. Imao sam par skupih gitara i kad sam skontao da neke jeftinije 2 puta rade isto, odmah sam se resio tih skupih, ionako sam se nonstop tripovao oko njih, jer sam ih smatrao za shtek za lovu, a to se ne nosi medj raju, divljanje, pivo i pljuge. (call me cheap, but I'm from 3rd world country :XD: ) :ziveli:
Image

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Kupovina opreme preko oglasa V...2...3?

Post by tommytigh77 » 06 Jul 2014, 05:04

A šta bi radio da se ta ''2 puta jeftinija'' gitara isto ponašala, tj. raštimavala i pištala na distorziji? Kako bi onda nju procenio? Aj, ne zezaj... :ziveli:

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Kupovina opreme preko oglasa V...2...3?

Post by nemanjavelimirovic » 06 Jul 2014, 11:19

tommytigh77 wrote:A šta bi radio da se ta ''2 puta jeftinija'' gitara isto ponašala, tj. raštimavala i pištala na distorziji? Kako bi onda nju procenio? Aj, ne zezaj... :ziveli:
Radi se o tome da sam do sada promenio (pa i procenio :mrgreen: ) blizu 100 gitara.
Najsmislenije su se pokazale mid range gitare koje su kvalitetno napravljene (mora da se bira, ne moze se kupiti bilo koja gitara). Recimo Fender Mexico/Japan varijante su sjajne ako naletish na komad (classic 50's, 60's, 70's, roadworn, broadcaster, jaguari, jazzmasteri...sve radi super ako izaberes dobro, a naravno lakse je naleteti na odlican MIJ Fender). Kod gibsona je isto. Probao sam ne znam ni sam koliko SG-a, ali dva su mi se svidela do sad. Takodje treba malko se odlepiti od te dve marke, recimo hagstrom, reverend, fano, ESP, Tokai, Duesenberg...ima mnogo finih proizvodjaca gitara koje bi trebalo isprobati pa onda odluciti o svemu. :-) :ziveli:

User avatar
Perce
Posts: 438
Joined: 04 Feb 2012, 22:46
Location: Bergen, Norge

Re: Kupovina opreme preko oglasa V...2...3?

Post by Perce » 06 Jul 2014, 13:02

ili na primer:

User avatar
nodi
Posts: 297
Joined: 07 Jun 2012, 21:30
Location: Beograd

Re: Kupovina opreme preko oglasa V...2...3?

Post by nodi » 06 Jul 2014, 13:25

Apropo cele priče oko kvalitetnijih, a jeftinijih gitara od Gibsona, imam da izjazvim samo jedno:

Duesenberg.
:ziveli:

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Kupovina opreme preko oglasa V...2...3?

Post by tommytigh77 » 06 Jul 2014, 14:38

Što se te ''srednje'' klase tiče, ja bih uzeo u obzir i Yamahu, kod njih je odnos onoga što platiš i onoga što dobiješ za te pare neprevaziđen. Mada mislim da su, nažalost, u zadnjih par godina izbacili te mid-price modele (poput Pacifice 812W koju sam imao i rado je se sećam) i sada prave ili gitare za početnike i možda jedan nivo iznad toga, ili one njihove bolesne SG varijante od po 3-4K eura. Baš šteta...

User avatar
Tenji
Posts: 971
Joined: 08 Dec 2009, 19:12

Re: Kupovina opreme preko oglasa V...2...3?

Post by Tenji » 06 Jul 2014, 22:05

Koliko bi moglo ovo da vredi, ako neko zna?
Image

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest