Predstavite Vaš Lanac Gitarskih Efekata

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Locked
tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Predstavite Vaš Lanac Gitarskih Efekata

Post by tocilj » 23 Nov 2014, 18:43

djomla wrote:Ne znam koje si ti Joyo pedale probao meni svaka koju sam "gazio" je radila super. Ne znam vrtsu i kvalitet "lima" al' meni to, opet, sasvim dobro izgleda.
Da li rade kao originali? Ne. Uvek ima nesto, neki detalj koji je drugaciji ... al za 30e msm stvarno.
Ja sam ti i rekao da dobro rade po zvuku....ali je kvalitet izrade očajan. Na US dream mi je ulaz za napajanje posle par dana pukao. Ne znam ni kako da opišem, ali prosto kada tu pedalu uporediš samo sam Biyangovim utisak je jako jeftine izrade.
U pravu si, za 30 evra stvarno ne može bolje, ali mislim da kinezi imaju dosta dobrih pedalica, samo treba malo kopati. NPR. planiram da naručim Donner killer boost, mnogo ga hvale po forumima....a i taj njihov chorus tutti fruti ili kako već, po meni odlično zvuči.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Predstavite Vaš Lanac Gitarskih Efekata

Post by bancika » 24 Nov 2014, 10:29

tocilj wrote:Ja sam ti i rekao da dobro rade po zvuku....ali je kvalitet izrade očajan. Na US dream mi je ulaz za napajanje posle par dana pukao.
hmm, koliko se onda isplati da se uzimaju, ma kako jeftine bile? To me podseca na (polovna) alfa romeo kola. Super voze al dzaba kad pola zivota provedu kod majstora i nikad ne mozes da se pouzdas u njih :)
Mozda nisu lose za rehousing projekte. Bacis mehanicke komponente i stavis bolje...ili cak kupis nekoliko pa ih preselis u jedno veliko kuciste.

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Predstavite Vaš Lanac Gitarskih Efekata

Post by tocilj » 24 Nov 2014, 11:14

bancika wrote:
tocilj wrote:Ja sam ti i rekao da dobro rade po zvuku....ali je kvalitet izrade očajan. Na US dream mi je ulaz za napajanje posle par dana pukao.
hmm, koliko se onda isplati da se uzimaju, ma kako jeftine bile? To me podseca na (polovna) alfa romeo kola. Super voze al dzaba kad pola zivota provedu kod majstora i nikad ne mozes da se pouzdas u njih :)
Mozda nisu lose za rehousing projekte. Bacis mehanicke komponente i stavis bolje...ili cak kupis nekoliko pa ih preselis u jedno veliko kuciste.
Šta znam, ja izbjegavam Joyo i Caline baš iz tog razloga...ali kad nemaš baš nešto love kao i većina u Srbiji, a voliš povremeno da probaš neku novu pedalicu, nisu loši kinezi...ili tipa štimer. Ako znaš da naštimaš gitaru, samo ti treba mala pomoć ima toliko važnijih i zabavnijih stvari za kupiti od štimera koji koštaju po 80 evra:-)
Mada ja bih kao i sa gitarama preporučio svakom ko tek počinje da ulazi u svijet pedala da krene sa kinezima...jer dok ti ne skontaš šta stvarno želiš i šta ti treba ode silna lova:-) Mada, ponavljam ima i kavalitetno urađenih kineza.

U svakom slučaju meni i kineske pedale zvuče danas bolje od procesora, a imao sam ih nekoliko i probao skoro sve. A nebih da uvrijedim nekoga ali 90% kineskih pedala zvuče bolje od HD500 i sličnih sranja...

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Predstavite Vaš Lanac Gitarskih Efekata

Post by Baba Slim » 26 Nov 2014, 19:48

Bicu kratak, moram od kompa ubrzo - ja sam bas nedavno kupio 2 Joyo pedale (beli classic flanger i zuti tremolo), a pre toga sam imao neko vreme Harley Benton American Sound pedalu koja je zapravo Joyo samo rebrendirana, napravljena za Thomann. Koliko vidim na tremolu kojeg sam otvorio radi podesavanja internih trim potova, kvalitet izrade je i vise nego dobar, mislim na konstrukciju, lemove, izgled komponenti i same plocice. Bar mom laickom oku izgleda tako. E sad, koliko ce trpeti aktivno gazenje i koriscenje videcemo. Sve u svemu - mehanicki delovi riknjavaju i na mnogo skupljim pedalama i to je jedna neoboriva istina. Sam Brian Wampler kaze da mu je preko 90% reklamacija zapravo vezano za sam 3pdt prekidac... Ko ce ga znati...

Ali da ume da se zalomi da neke od tih pedala rade VRHUNSKI, to je takodje tacno, to mogu iz licnog iskustva da potvrdim. Ne mora da znaci da ama bas sve sto su iskopirali i napravili predstavlja trijumfalni uspeh, ali sto se mene tice - neka za tu njihovu cenu kostanja samo jedan deo tih kopija radi dobro, to je vec i vise nego dovoljno. :ziveli:

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Predstavite Vaš Lanac Gitarskih Efekata

Post by tocilj » 27 Nov 2014, 00:52

Baba Slim wrote:Bicu kratak, moram od kompa ubrzo - ja sam bas nedavno kupio 2 Joyo pedale (beli classic flanger i zuti tremolo), a pre toga sam imao neko vreme Harley Benton American Sound pedalu koja je zapravo Joyo samo rebrendirana, napravljena za Thomann. Koliko vidim na tremolu kojeg sam otvorio radi podesavanja internih trim potova, kvalitet izrade je i vise nego dobar, mislim na konstrukciju, lemove, izgled komponenti i same plocice. Bar mom laickom oku izgleda tako. E sad, koliko ce trpeti aktivno gazenje i koriscenje videcemo. Sve u svemu - mehanicki delovi riknjavaju i na mnogo skupljim pedalama i to je jedna neoboriva istina. Sam Brian Wampler kaze da mu je preko 90% reklamacija zapravo vezano za sam 3pdt prekidac... Ko ce ga znati...

Ali da ume da se zalomi da neke od tih pedala rade VRHUNSKI, to je takodje tacno, to mogu iz licnog iskustva da potvrdim. Ne mora da znaci da ama bas sve sto su iskopirali i napravili predstavlja trijumfalni uspeh, ali sto se mene tice - neka za tu njihovu cenu kostanja samo jedan deo tih kopija radi dobro, to je vec i vise nego dovoljno. :ziveli:
Te dvije pedale nisam probao, ali nema razloga da ti ne vjerujem...i sam povremeno kupujem i probam kineze i nemam predrasuda uopšte. Većinu kineskih efekata (flanger, tremolo, reverb i sl.) izbjegavam, jer uglavnom jedu ton, tako da sam malo toga i probao....ako hoćeš jeftin, digitalni efekat, onda bolje kupi procesor. Ja sam imao Zoom MS 70 CDR (i on se proizvodi u Kini) i to je vjerovatno jedina pedala za kojom žalim što sam je prodao, radi kao san, pogotovu reverbi.
E sad, u lemove i elektroničke komponente se ne razumijem, pa neću da serem....ali tvoja priča nije suprotna od moje. Uporedi kućište Joyo pedale i MXR pedale (spada u nižu ili jeftiniju klasu)....prosto osjeti se razlika. Ne kažem da ti Joyo neće trajati, i da će pući, ali prosto to je činjenično stanje. Ja sam imao samo nekoliko Joyo distorzija i overdrive pedala, i meni su one zvučale super, uživao, svirao....sve do trenutka kada nisam stavio neku skupu pedalu koja mi se svidjela do nje u lanac...tu Joyo gubi. I opet kažem probao sam mnoge kineske firme i po meni ima mnogo boljih pedala od Joyo. Nek neko proba ENO kopiju MI Audio crunchera (koja inače košta oko 20 evra) znaće o čemu pričam. Znam ljude koji po 10 godina sviraju behringerove plastične pedale, drugar mi ima par onih Daneletro takođe plastičnih pedala, neke fino zvuče, njemu traju, ali to ne mijenja činjenicu da se pod rukom, nogom osjeti razlika.
Moja najveća zamjerka većini Kineskih pedala nije izrada ni zvuk, nego osjetljivost na strujne probleme, šuštanje, puckanje, zujanje koje se fantomski javlja u odnosu na utičnicu, napajanje, uzemljenje i sl.
Nema razloga da se osjetiš prozvanim zato što imaš Joyo pedala....ja trenutno imam 3 kineza i rade mi super. Ali da mi neko da 200 evra i kaže kupi pedale koje želiš, sigurno nebi kupio 6 kineskih nego recimo jednu ili dvije pristojne pedale (sa kontrolom kvaliteta, gdje god da su proizvedene) i jednu kinesku.
Jedino vjerujem da će i Kinezi, ako ovako nastave, za jedno pet godina imati i boljih i kvalitetnijih pedala od ovih usranih i precijenjenih BUTIK pedala po normalnoj cijeni...a na dobrom su putu.

User avatar
djomla
Posts: 526
Joined: 13 Jul 2009, 14:41
Location: Niodaklevci

Re: Predstavite Vaš Lanac Gitarskih Efekata

Post by djomla » 27 Nov 2014, 08:35

za 30e nov, a polovan jos i manje - ne gledam joyo pedale kao nesto sto treba da mi traje 10 god. Joyo pedale su za prelazni period dok ne skupis lovu za nesto ozbiljnije.Takodje su i odlican entry level deal, da vidis da li ti odredjeni efekt radi posao ili ne.

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Predstavite Vaš Lanac Gitarskih Efekata

Post by tocilj » 27 Nov 2014, 13:01

djomla wrote:za 30e nov, a polovan jos i manje - ne gledam joyo pedale kao nesto sto treba da mi traje 10 god. Joyo pedale su za prelazni period dok ne skupis lovu za nesto ozbiljnije.Takodje su i odlican entry level deal, da vidis da li ti odredjeni efekt radi posao ili ne.
Potpuno se slažm sa tobom...

boki1978
Posts: 490
Joined: 07 Dec 2008, 15:43
Location: Beograd

Re: Predstavite Vaš Lanac Gitarskih Efekata

Post by boki1978 » 27 Nov 2014, 13:39

tocilj wrote:
Cortex wrote:Taj reverb je nahvaljen od strane svih, kazu da je impresivan
Imao sam taj reverb...reverb kao reverb radi fantastično, lijepa boja i fino reaguje na kraćem vremenu....ALI...jede ton. Primijetno jede signal kada se uključi. E sad ista priča je i sa Digitechovim (ne Hardvire) zelenim reverbom. Možda to nekome ne smeta, ali kada ti pojede dinamiku i neke gornje midlove, meni je to loše.....
Kolega, ne znam tacno na kom pojacalu vam je jeo ton, meni niti na Cornfordu niti na Marshallu nije pojeo midlove niti dinamiku kako kazete cak i na hi gain dist zvukovima.
Taj reverb je apsolutno fantastican, ja se kunem u njega jer zvuci mnogo bolje nego reverb iz mog bivseg Digitech GSP1101 procesora koji ima ugradjen Lexicon cip.
Jednostavno je meni poezija, ekstaza na blagim OD zvukovima a radi sasvim dobro i na hi gain podesavanjima.

Sto se delay pedale tice, opet da napomenem da bi mozda trebalo struju da proverite u vasem stanu :D Apsolutno nikakvih nezeljenih strujnih efekata i problema nisam osetio a obe pedale su bile povezane zajedno na effects loop. Takodje u mom pedalbordu radi 9-10 pedala sa sve 24v gutacima struje, izmedju ostalog i sjajni kineski BB preamp i odlicna Biyang metal-end distorzija i opet nisam primetio ikakve probleme u radu sto se tice sustanja, krcanja...

:cao:

boki1978
Posts: 490
Joined: 07 Dec 2008, 15:43
Location: Beograd

Re: Predstavite Vaš Lanac Gitarskih Efekata

Post by boki1978 » 27 Nov 2014, 13:50

LifelessDead wrote:
tocilj wrote: Ako znaš tačno šta ti treba, npr. Booster, a nije ti baš toliko neophodan, nego onako, a nemaš mnogo para za RC ili Spark, kupiš kineza i puna kuća sreće:-) Ja bih samo izbjegavao Reverb i multi-kulti pedale. Digitalije još nisu preporučljive zbog pištanja, zujanja i tih strujnih problema....ogromna miliamperaža.
a ja bas gledao da uzmem reverb, konkretno bas Biyang tri-reverb...ali sta znam, mozda je ipak bolje dati 30-40 evra vise i uzeti kvalitetniju pedalu....ne znam ni koliki je zivotni vek tih pedala, ne bih da za 6 meseci ili cak godinu, dve moram da kupujem ponovo...ma sacekacu nesto na KP da se pojavi :mrgreen:
Za 30-40 EUr neces naci kvalitetniji reverb ni u snovima kad ja vec nisam u Digitech procesoru od tadasnjih 450 EUR sa sve Lexicon cipom za reverb.
Salu na stranu, probao sam dosta reverb efekata i ono sto mogu da kazem je da je Tri-reverb apsolutno fantastican i da mi ne pada na pamet da ga menjam na duze staze :metal:

:cao:

boki1978
Posts: 490
Joined: 07 Dec 2008, 15:43
Location: Beograd

Re: Predstavite Vaš Lanac Gitarskih Efekata

Post by boki1978 » 27 Nov 2014, 14:04

Posto vidim da su mnogi ljudi u dilemi da li kinezi valjaju, najbolje bi bilo da svako izlozi svoja iskustva, kao kolega iz prethodnih postova, pa neka nasi drugari sami donesu zakljucke.
Ja sam postavio slike radova mnogih pedala u opremi koju imate i samog klona BB preampa pa koga to zanima neka ode na tu temu da pogleda. Radovi mogu da budu apsolutno sjajni!

BB preamp kineski klon - najbolje je da proverite prvo slike samog rada koji je apsolutno perfektan. Sam preamp radi apsolutno sjajno, dize lo gain ampove iz mrtvih, ima gaina koliko se moze pozeleti.
Ja sad svog Cornforda nekad i ne bustujem preko njegovog moda nego preko preampa. Zvuk je jako dobar. Naravno, na ogromnom gainu cuje se sum kad se ne svira ali to je sasvim normalno i to nema veze sto je pedala kineska :D

EP booster - jako fin mali booster koji tonski odlicno radi posao. Zaista jako jako lepo radi na clean tonovima. Ja sam prezadovoljan sa malim cudom kako radi na Confordu.

Baby Boom tri reverb - vec sam pisao hvalospeve, necu vise da preterujem. Apsolutno svaka preporuka!

Biyang Metal-End (Akai) distorzija - kako rece kolega, ovo je pedala koju rade za Akai. FANTASTICNA IZRADA! Jako fin zvuk i dosta mogucnosti podesavanja zvuka i naravno - obavezno sviranje na sto vecem cleanu mada interesantno zvuci i sa blagim OD vaseg ampa. Mora dosta vremena da se sve proba i podesi i da nadjete vase favorite sto se tice podesavanja ali na kraju vredi truda.

Mad Professor deep blue delay klon - ova pedala nije bas vrhunski MP klon ali radi vise nego dobro. Za 23 EUR je suludo ocekivati mnogo vise od ovog DD-a,a mogu se dobiti sasvim fini zvukovi.
Popljujte me slobodno, meni je cak vise legla ova pedala nego Boss DD-3 koji sam imao, ali je to sve stvar ukusa a mozda i prezasicenja :D

Wampler triple wreck dist - porucen je, stize za 25 dana pa cu vma preneti utiske. Od njega sa Wima i Philips delovima zaista mnogo ocekujem...

:ziveli:

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Predstavite Vaš Lanac Gitarskih Efekata

Post by tocilj » 27 Nov 2014, 17:08

boki1978 wrote:
tocilj wrote:
Cortex wrote:Taj reverb je nahvaljen od strane svih, kazu da je impresivan
Imao sam taj reverb...reverb kao reverb radi fantastično, lijepa boja i fino reaguje na kraćem vremenu....ALI...jede ton. Primijetno jede signal kada se uključi. E sad ista priča je i sa Digitechovim (ne Hardvire) zelenim reverbom. Možda to nekome ne smeta, ali kada ti pojede dinamiku i neke gornje midlove, meni je to loše.....
Kolega, ne znam tacno na kom pojacalu vam je jeo ton, meni niti na Cornfordu niti na Marshallu nije pojeo midlove niti dinamiku kako kazete cak i na hi gain dist zvukovima.
Taj reverb je apsolutno fantastican, ja se kunem u njega jer zvuci mnogo bolje nego reverb iz mog bivseg Digitech GSP1101 procesora koji ima ugradjen Lexicon cip.
Jednostavno je meni poezija, ekstaza na blagim OD zvukovima a radi sasvim dobro i na hi gain podesavanjima.

Sto se delay pedale tice, opet da napomenem da bi mozda trebalo struju da proverite u vasem stanu :D Apsolutno nikakvih nezeljenih strujnih efekata i problema nisam osetio a obe pedale su bile povezane zajedno na effects loop. Takodje u mom pedalbordu radi 9-10 pedala sa sve 24v gutacima struje, izmedju ostalog i sjajni kineski BB preamp i odlicna Biyang metal-end distorzija i opet nisam primetio ikakve probleme u radu sto se tice sustanja, krcanja...

:cao:
Ja sam ga dobio, probao kod kuće, na probi, kod drugara na 3 različita pojačala, naprijed i u send return.....sutradan ga prodao. Ja nisam imao tri verb nego onaj što je izašao posle njega, malo skuplji, većem plavom kućištu (classic series)....mada je to kod Biyanga sve isto. Ako ga upoređuješ sa GSP1101 reverbom, i on jako jede ton. Zato sam i rekao, možda to nekome ne smeta, meni smeta jako. Delay Biyangov nije loš. I Mad Driver je fantastičan.....Metal End fantastičan.
mada opet, po mom iskustvu sa kinezima, veoma lako može da se desi da je moj bio takav, a tvoj nije.....to je takođe česta pojava.
http://ecx.images-amazon.com/images/I/61%2BrEwUXOlL.jpg

boki1978
Posts: 490
Joined: 07 Dec 2008, 15:43
Location: Beograd

Re: Predstavite Vaš Lanac Gitarskih Efekata

Post by boki1978 » 27 Nov 2014, 18:53

S obzirom da GSP 1101 ima milion podesavanja jacine signala i 300 cuda i da sve zavisi kako ga koristis (da li preko miksete, power ampa ili kao efekt procesor na vec postojeci amp), zaista nisam primetio da jede midlove niti da nesto specijalno kvari dinamiku. Sa druge strane on mi je nekako ravan, bez dubine i sirine, jednostavno mi nije legao. Ne znam pedalu koja bar malecno ne uzme signala tj.ne modifikuje ga zavisno od podesavanja na njoj, slicno je i sa tubescreamerima i distorzijama. Konretno, tebi se svidja bas Metal-end pedala a eto, on ne da jede nego ubija signal ampa i tesko ga je zaista podesiti kad imas jedan single-channel Cornford sa boost kanalom. Opet, svi drugacije cujemo a i ukusi su nam razliciti, tako da sve stvari treba uzeti sa rezervom i najbolje je sam probati i odluciti da li ti odgovara, dok smo mi ovde samo da dajemo neke smernice :) Ja cu smelo da napisem, meni Tri-reverb radi bolje od Digitech HW reverba, pa eto, neka tece zivot, primicu kritike sa ponosom :D
Od drugih reverb pedala sto sam cuo, svakako ima boljih ali kostaju mnogo skuplje.

:ziveli:

Audio
Posts: 180
Joined: 27 Nov 2010, 10:56

Re: Predstavite Vaš Lanac Gitarskih Efekata

Post by Audio » 27 Nov 2014, 19:09

Ja sam pre za varijantu da se kupi starija neka japanska sprava koje ljudi sada prodaju za sitne pare nego bilo koji kinez. Evo npr. ja sam za
3000 dinara kupio Zoom 508 i smrzo se kako je dobar delay. Za te pare ne možeš ni poštenog kineza da kupiš a sve i da možeš kupićeš njesra.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Predstavite Vaš Lanac Gitarskih Efekata

Post by Funkomat » 27 Nov 2014, 19:18

Audio wrote:Ja sam pre za varijantu da se kupi starija neka japanska sprava koje ljudi sada prodaju za sitne pare nego bilo koji kinez. Evo npr. ja sam za
3000 dinara kupio Zoom 508 i smrzo se kako je dobar delay. Za te pare ne možeš ni poštenog kineza da kupiš a sve i da možeš kupićeš njesra.
Behringer VD400

Tacno je da mu treba ok napajanje ali to je kao da kazes, gitara je odlicna, s tim sto joj treba dobro pojacalo - podrazumeva se.
Svaka pedala ce raditi lose ili losije sa losim napajanjem

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Predstavite Vaš Lanac Gitarskih Efekata

Post by tocilj » 27 Nov 2014, 20:24

boki1978 wrote:S obzirom da GSP 1101 ima milion podesavanja jacine signala i 300 cuda i da sve zavisi kako ga koristis (da li preko miksete, power ampa ili kao efekt procesor na vec postojeci amp), zaista nisam primetio da jede midlove niti da nesto specijalno kvari dinamiku. Sa druge strane on mi je nekako ravan, bez dubine i sirine, jednostavno mi nije legao. Ne znam pedalu koja bar malecno ne uzme signala tj.ne modifikuje ga zavisno od podesavanja na njoj, slicno je i sa tubescreamerima i distorzijama. Konretno, tebi se svidja bas Metal-end pedala a eto, on ne da jede nego ubija signal ampa i tesko ga je zaista podesiti kad imas jedan single-channel Cornford sa boost kanalom. Opet, svi drugacije cujemo a i ukusi su nam razliciti, tako da sve stvari treba uzeti sa rezervom i najbolje je sam probati i odluciti da li ti odgovara, dok smo mi ovde samo da dajemo neke smernice :) Ja cu smelo da napisem, meni Tri-reverb radi bolje od Digitech HW reverba, pa eto, neka tece zivot, primicu kritike sa ponosom :D
Od drugih reverb pedala sto sam cuo, svakako ima boljih ali kostaju mnogo skuplje.

:ziveli:
Prijatelju znam dosta o povezivanju i načinima povezivanja, ne pravim se pametan i ne glumim neko ludilo. Ne pričam o bojenju zvuka nego o jedenju signala. Znaš kako delay ili reverb jedu signal....osjetiš kao lagani pad u voljumu, sabije dinamiku i ubije neke frekvencije gitare....to se naročito osjeti na bilo kom procesoru nižeg ranga tipa: dodaš amp, pa kabinet i to je ok, dodaš reverb, delau i ostao končić od izvornog signala. Kažem šta je pedala koju sam ja imao radila sa zvukom. Možda sam ja potrefio na lošu, možda ja čujem nešto više, možda tražim dlaku u jajetu.....možda. Ali moje je da kažem kakvo iskustvo imam. Da za 40 evra nema bolji reverb to svakako, da ima prijatniju boju od Hardwire reverba i to se slažem, da je na dužim setapima beskoristan, jer mulja i distorzira i to je činjenica. Ja sam kupio na Ebay Hall of fame za 80 evra. Duplo skuplje, ali toliko i vrijedi. Nisam ni sa njim prezadovoljan, ali radi pristojno i ne jede signal:-) Meni neki EHX reverbi prijaju ali nebih baš za dao toliko para za Catedral ili Eventide. Svako ima svoj ukus i zato pedalbordovi i jesu zanimljivi jer su svi različiti i posebni....
Dok se ne uvjerim u suprotno, za mene je taj reverb beskoristan....
A da...GSP1101 ima moj kum koji svira sa mnom:-) Pristojan procesor, bolji od većine ovih Line6 govana i sl. Ima podešavanja, ali to nema veze sa reverbom koji jede signal:-) Jer na reverbima nema nikakvih ekstra podešavanja...kao na Novi npr.

Locked

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest