Pedale i multiefekti-velika razočarenja!

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
banjacNT
Posts: 234
Joined: 15 Jan 2012, 16:25

Re: Pedale i multiefekti-velika razočarenja!

Post by banjacNT » 06 Feb 2015, 12:41

tocilj wrote: IMao sam EX...
A jesi probao da na EX vezes neku od distorzija?
U planu mi je da ST koristim za efekte i za AMp simulacija, a drajvove da vuzem iz pedala, pa ne znam da li je to uopste moguce... Ako im je vec interfejs isti, uz to sto EX ima bolje efekte, mozda moze da se napravi tako nesto.
:cao: :cao: :cao: :ziveli: :ziveli: :ziveli:

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Pedale i multiefekti-velika razočarenja!

Post by tocilj » 06 Feb 2015, 20:59

banjacNT wrote:
tocilj wrote: IMao sam EX...
A jesi probao da na EX vezes neku od distorzija?
U planu mi je da ST koristim za efekte i za AMp simulacija, a drajvove da vuzem iz pedala, pa ne znam da li je to uopste moguce... Ako im je vec interfejs isti, uz to sto EX ima bolje efekte, mozda moze da se napravi tako nesto.
:cao: :cao: :cao: :ziveli: :ziveli: :ziveli:
Rekoh ti prijatelju da ti ST nije pametna investicija ako ga trebaš za efekte...ipak ganjaj EX. Nisam probao distove ispred EX-a jer nema nekog smisla, njegovi rade sasvim dobro. Ako tražiš nešto za kombinovanje sa pedalama, onda ti je bolji izbor neki Boss ME-70 ili 80. Tonelab je ipak stand alone proc sa dosta jakim preampom.

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: Pedale i multiefekti-velika razočarenja!

Post by Frostensen » 06 Feb 2015, 22:14

GNX-1 Digitech, Zoom G5 (kako sa kojim pojacalom ali simulacije kabineta su mu slabe uzasno). Jedna velika stvar koju sam naucio (u stari su mi rekli), da procesor kupujes ako nosis i monitor sa sobom. Po onom sto sam procitao, samo se kod nas procesor koristi kao sredstvo od svirke do svirke. Tako recimo Zoom g5 ne zvuci isto na Chorusu, Laney LV100 i Roland SuperCube. Sama ideja namestanja pred svaku svirku gde su tonske po 5 minuta je suluda. Tako da, iz moje perspektive, procesori imaju smisla ako ides u razglas ili imas ozvucenje sa sobom i nema namestanja. A ovo, dodjem, ubodem se, pa namestam simulaciju Marshala + jos nesto... ma idi bezi :/

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Pedale i multiefekti-velika razočarenja!

Post by tocilj » 06 Feb 2015, 23:00

Frostensen wrote:GNX-1 Digitech, Zoom G5 (kako sa kojim pojacalom ali simulacije kabineta su mu slabe uzasno). Jedna velika stvar koju sam naucio (u stari su mi rekli), da procesor kupujes ako nosis i monitor sa sobom. Po onom sto sam procitao, samo se kod nas procesor koristi kao sredstvo od svirke do svirke. Tako recimo Zoom g5 ne zvuci isto na Chorusu, Laney LV100 i Roland SuperCube. Sama ideja namestanja pred svaku svirku gde su tonske po 5 minuta je suluda. Tako da, iz moje perspektive, procesori imaju smisla ako ides u razglas ili imas ozvucenje sa sobom i nema namestanja. A ovo, dodjem, ubodem se, pa namestam simulaciju Marshala + jos nesto... ma idi bezi :/
Procesor i amp, nikako...u pravu si, mačka u džaku. Za te varijante je dosta isplativije uzeti neki analogni preamp (Tubeman, Randall RG13, T-rex, Teh21 i sl.) Mada pravilo je da se sa ovim modernim procesorima nikad ne ide u input, nego u return u pojačalo, ali opet ne znam da li bih imao strpljenja svaki put da molim boga kako će odnosi da se ponašaju i sl. pa kada kreneš po menijima...da sjedeš i plačeš:-). I onda uzmeš Eno Ds1. pedalu od 20 evra, uštekaš se u bilo kakvo pojačalo i imaš super dist....kada najjeftinija pedala na svijetu zvuči bolje od bilo kog procesora bez ikakvog njakanja, čemu onda bacanje para i smaranje? Procesori srednje klase (ne pričam o Fraktalu ili Kemperu) su za razglas, tezge, svadbe i sl....

boki1978
Posts: 490
Joined: 07 Dec 2008, 15:43
Location: Beograd

Re: Pedale i multiefekti-velika razočarenja!

Post by boki1978 » 07 Feb 2015, 01:25

tocilj wrote:
Frostensen wrote:GNX-1 Digitech, Zoom G5 (kako sa kojim pojacalom ali simulacije kabineta su mu slabe uzasno). Jedna velika stvar koju sam naucio (u stari su mi rekli), da procesor kupujes ako nosis i monitor sa sobom. Po onom sto sam procitao, samo se kod nas procesor koristi kao sredstvo od svirke do svirke. Tako recimo Zoom g5 ne zvuci isto na Chorusu, Laney LV100 i Roland SuperCube. Sama ideja namestanja pred svaku svirku gde su tonske po 5 minuta je suluda. Tako da, iz moje perspektive, procesori imaju smisla ako ides u razglas ili imas ozvucenje sa sobom i nema namestanja. A ovo, dodjem, ubodem se, pa namestam simulaciju Marshala + jos nesto... ma idi bezi :/
Procesor i amp, nikako...u pravu si, mačka u džaku. Za te varijante je dosta isplativije uzeti neki analogni preamp (Tubeman, Randall RG13, T-rex, Teh21 i sl.) Mada pravilo je da se sa ovim modernim procesorima nikad ne ide u input, nego u return u pojačalo, ali opet ne znam da li bih imao strpljenja svaki put da molim boga kako će odnosi da se ponašaju i sl. pa kada kreneš po menijima...da sjedeš i plačeš:-). I onda uzmeš Eno Ds1. pedalu od 20 evra, uštekaš se u bilo kakvo pojačalo i imaš super dist....kada najjeftinija pedala na svijetu zvuči bolje od bilo kog procesora bez ikakvog njakanja, čemu onda bacanje para i smaranje? Procesori srednje klase (ne pričam o Fraktalu ili Kemperu) su za razglas, tezge, svadbe i sl....
Pa zato se i koriste ti procesori, kako kazes srednje klase. Za svadbe i slicna veselja ili za kucna vezbanja. Zgodni su jer su lako prenosivi i ne moras da razmisljas da li ce neka budala da ti polije pivo na pojacalo ili jos gore - ukrade ga. Sa druge strane, moj poznanik, gitarista jednog veoma poznatog benda koji svira na Adi, je druge sorte. Onako omalen vuce na svaku mogucu svirku,a ima ih milion, Marshallovu 412 kutiju i glavu. Covek ne zeli kompomise i to je za divljenje. I to sve tegli u svom autu :) Sto se tice namestanja, u tome i jeste caka, tezgaroski gitaristi se druze i razmenjuju medjusobno farbe i namestene presete za mnoge procesore. Kod mene je licno bio gitarista sa pevacem jednog poznatog da kazem novokomponovanog benda da mu prodam X3 Live. Kupio ga je gotovo na slepo, nije ni seo da ga svira, jer je znao sta moze da ocekuje od njega, posto je cuo farbe od kolege.

A Fractal i Kemper su zaista prica za sebe. Fractal je vrhunski studijski efekt procesor sa milijardu mogucnosti dok Kemper ne znam da li ima svrhe vise nazivati procesorom. On zvuci cak i previse zivo. I plug and play je postao zahvaljujuci ljudima koji su uradili milijardu profila. Ja imam sve profile koji su ikada izasli i to odradjeni od vrhunskih producenata, ima ampova poput Brunetti-ja za koje sam prvi put cuo a koji izuvaju iz cipela. Dosta je do sada snimljeno albuma sa Kemperom koji zvuce brutalno dobro. Sa druge srane, njega kad ubodes i u gitarsku kutiju i iskljucis cab simulacije, dobija se vrhunski zvuk, sto bi se reklo do OO, koji rame uz rame moze uz svaki amp. To je zvuk odredjenog ampa preko tvoje gitarske kutije. Opet ako ga zabodes u vrhunsku PA kutiju kao sto je EV i sl.dobijes sjajan zvuk. Iskren da budem, mozda ce nekom zvucati suludo, ali pre bih prodao i Marshalla i Cornforda nego Kemper :metal:

:ziveli:

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Pedale i multiefekti-velika razočarenja!

Post by Dersu Uzala » 07 Feb 2015, 02:02

Mos onda misliti kako zvuci 'pravi' Brunetti. :mrgreen:

banjacNT
Posts: 234
Joined: 15 Jan 2012, 16:25

Re: Pedale i multiefekti-velika razočarenja!

Post by banjacNT » 07 Feb 2015, 03:29

tocilj wrote:
banjacNT wrote:
tocilj wrote: IMao sam EX...
A jesi probao da na EX vezes neku od distorzija?
U planu mi je da ST koristim za efekte i za AMp simulacija, a drajvove da vuzem iz pedala, pa ne znam da li je to uopste moguce... Ako im je vec interfejs isti, uz to sto EX ima bolje efekte, mozda moze da se napravi tako nesto.
:cao: :cao: :cao: :ziveli: :ziveli: :ziveli:
Rekoh ti prijatelju da ti ST nije pametna investicija ako ga trebaš za efekte...ipak ganjaj EX. Nisam probao distove ispred EX-a jer nema nekog smisla, njegovi rade sasvim dobro. Ako tražiš nešto za kombinovanje sa pedalama, onda ti je bolji izbor neki Boss ME-70 ili 80. Tonelab je ipak stand alone proc sa dosta jakim preampom.
ST je stigao odavno, i probao sam ga direktno u razglas i zvucao je stvarno dobro. Namestio sam 5-6 distova i otprilike toliko klin boja, i sve je zvucalo kako treba.
Za pedale sam pitao da li je uopste moguce da se stavi neki drajv ispred ST-a, a na njemu da budu podeseni efekti i amp simulacije, pa sve to direktno u mikser. Na kraju krajeva, odvojicu par sati za to da probam, pa cu videti sta i kako...
:cao: :cao: :cao: :ziveli: :ziveli: :ziveli:

boki1978
Posts: 490
Joined: 07 Dec 2008, 15:43
Location: Beograd

Re: Pedale i multiefekti-velika razočarenja!

Post by boki1978 » 07 Feb 2015, 09:40

Dersu Uzala wrote:Mos onda misliti kako zvuci 'pravi' Brunetti. :mrgreen:
Znam kako zvuce moj Marshall, Cornford i ex ampovi poput Peavey-a, Engl-a,.Fendera, itd.koje sam imao i slobodno mogu da kazem 1:1 je zvuk :-) A jos i kako oni zvuce kad se snimaju. Mogu i da potpisem i lupim pecat ako treba :-D Mnogi ljudi na Zapadu su prodali svoje brutalne ampove kad su dobili Kemper. Kemperom se vec uveliko snimaju albumi i odrzavaju svirke bez problema. Ali, naravno, moraju se imati vrhunski profili koji fino kostaju. Ko je slusao Kempera samo sa osnovnim profilima-kao da nista nije cuo ;-) Ono sto je prednost Kempera je sto mogu da sviram ampove koje kao obican smrtnik ne mozes da vidis ni na slikama a ne da ih kupis i sto ima premnogo vrhunskih i preskupih ampova i rariteta.

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: Pedale i multiefekti-velika razočarenja!

Post by Frostensen » 07 Feb 2015, 12:42

Ali zar se ne svede na kraju da za taj kemper moras da imas i neki kabinet, ne mozes samo da se ustekas u sta-god nasao u klubu i vozi?

boki1978
Posts: 490
Joined: 07 Dec 2008, 15:43
Location: Beograd

Re: Pedale i multiefekti-velika razočarenja!

Post by boki1978 » 07 Feb 2015, 13:13

viewtopic.php?f=43&t=22547

Ako ste kolega preskocili temu :) Kemper se moze povezati na sledece nacine: direkno u miksetu koja je povezana na razglas, direktno u PA kutiju ili monitore ili u gitarski box.
Sto se tice povezivanja direktno u miksetu, ono se koristi naravno za snimanja i produciranja. Ali moze se koristiti i za zive svirke, no onda morate imati miksetu na nivou Kempera. Ja koristim ovu varijantu za snimanja ali i za svirke sa akusticnom gitarom.
Ja sam Kemper povezao direktno u EV PA kutiju i tom prilikom koristim uradjene cab simulacije kako je snimljeno u originalu. Prednosti toga su sto imate gomilu kabineta u ponudi pa mozete da ih menjate po potrebi sto je u praksi nemoguce.
Treca varijanta koja je brutalno dobrog zvuka je da povezete Kemper preko neutralnog i jakog snagasa (u mom slucaju Crown XLS1000) u gitarsku kutiju (u mom slucaju Pecina 212 V30 kutija). Tada naravno iskljucujete simulacije kabineta jer nemaju svrhe i dobijate zvuk tog pojacala preko vase gitarske kutije. Iako moj gore dragi kolega, koji ima veliku odbojnost prema digitaliji, misli da je Kemper mozda POS, ja sam vec nekoliko desetina puta kod kolega testirao zvuk Kempera protiv pravih lampasa i svaki ali svaki put su kolege masile i bile zapanjene. Naravno, kao sto sam naveo, profili mora da budu profi odradjeni.
Ne bi uzalud poznati producenti poput Wagenera i sl.snimali vec uveliko sa Kemperom niti bi poznate grupe snimale sa njim album ili ga cak nosile uzivo na svirke. On je u pocetku imao manjkavosti sto se tice softvera koji je umeo da zabaguje ali je sada sve dovedeno na visi nivo i takve stvari se zaista jako retko desavaju.
Jos jednom da sustinski objasnim sta je Kemper :) To je jedna lepa spravica koja omogucava snimanje impulsnog odziva odredjenog pojacala, tj.kako ono zvuci studijski kada ga snimate, preko odredjene kombinacije samog pojacala, kabineta, mikrofonskog preampa... Koliko se otislo daleko sa tim su novi profi profili gde imate snimljen amp u mnogo raazlicitih kombinacija, sa razlicitim mikrofonima i preampima a i kutijama. Posto svako pojacalo ima karakteristican ton i drugacije se ponasa na manjem i vecem gainu, profi profili se rade u koracima. Dakle snima se amp bukvalno od gaina 1 i tako sve dok se ne otpanji. Takodje ako ima mnogo sviceva, snimanje se radi u raznim kombinacijama. To deluje mnogo slozeno mozda ali je u praksi mnogo jednostavnije. Uzmete recimo behringer FCB 1010 midi kontroler i stavite UNO cip za Kempera i mozete da belezite banke do mile volje, ukljucujete i iskljucujete efekte, wah... Recimo ceo jedan amp kojim zelite da svirate snimite lepo u odredjene banke sa razlicitim kombinacija efekata i pedala ako hocete i vase je samo da nagazite posle na tu banku, nema dakle setanja do pojacala kako je inace.
Takodje, Kemper mozete koristiti i sa dodatnim efektima, ispred ili u effects loop-u i jako se dobro ponasa i u takvim situacijama.
Da vas ne davim vise, Kemper je sprava koja je daleko od igracke. Ja sam imao dosta procesora u zivotu i generalno imam solidan animozitet prema njima, ali ovo je nesto sasvim drugo sto zvuci zaista zivo i realno.
I ono sto sam vec naveo - najveca prednost je sto svirate na toliko razlicitih ampova i imate veliku mogucnost izbora. Tu govorimo o stotinama nama poznatih i nepoznatih ampova, od rariteta poput Dumble-a i nekih koji se vise ne proizvode do onih poput Bognera i sl.koji kostaju pravo bogatstvo. Neka je zvuk i 95% originala (u mnogim slucajevima je i 100%), ova spravica mi je pruzila nedosanjani san, da probam nesto sto verovatno necu videti uzivo u svom zivotu :lol:

:ziveli:

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: Pedale i multiefekti-velika razočarenja!

Post by Frostensen » 07 Feb 2015, 14:52

Nisam siguran s kim se grudvas i zasto izvlacis stvari iz konteksta al' oke, pobedio si.

boki1978
Posts: 490
Joined: 07 Dec 2008, 15:43
Location: Beograd

Re: Pedale i multiefekti-velika razočarenja!

Post by boki1978 » 07 Feb 2015, 15:25

Frostensen wrote:Nisam siguran s kim se grudvas i zasto izvlacis stvari iz konteksta al' oke, pobedio si.
Ne izvlacim stvari iz konteksta niti se sa tobom grudvam, samo pokusavam da razbijem predrasude, generalne, prema Kemperu. Samo sam ponovio u kakvim situacijama se Kemper koristi i kako se moze prikljuciti. I mozes naravno da ga ubodes u sta god stignes u klubu kako si naveo, ali opet zavisi od toga u sta je nabodeno. Cak i misljenje dragog kolege Dersua, koji generalno ne voli ni Kemper ni Fractal, postujem iako se ne slazem ali svako od nas ima razlicit ukus i naravno svoje misljenje. To je kao kad bi se svi slozili da je Mesa Rectifier najbolji amp, a ima ljudi koji organski ne mogu da ga smisle :-)

:ziveli:

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Pedale i multiefekti-velika razočarenja!

Post by guv'nor » 07 Feb 2015, 17:06

Kako se ono kaže, ko zna njemu dvije? :mrgreen:



tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Pedale i multiefekti-velika razočarenja!

Post by tocilj » 07 Feb 2015, 19:35

guv'nor wrote:Kako se ono kaže, ko zna njemu dvije? :mrgreen:


Ne vidim neku poentu pravljenja identičnog zvuka Džimijevom....ali kada smo kod toga, meni ni jedno od ovoga ponudjenog nije to, to.

User avatar
djomla
Posts: 526
Joined: 13 Jul 2009, 14:41
Location: Niodaklevci

Re: Pedale i multiefekti-velika razočarenja!

Post by djomla » 07 Feb 2015, 19:42

Kako ne? Tipa radis covere, zasto ne bi hteo da to zvuci autenticno? Ili tipa eto moze ti se .... ne bih imao nista protiv da batalim sve sa strane i uzmem kempera al malo skupo za sada :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest