potrebno pojacalo od 50w

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: potrebno pojacalo od 50w

Post by Kristijan » 23 Jun 2015, 21:51

Ма та цифра од 600 евра је споменута негде горе у расправи, потегло се то питање раније.

Мени генерално није јасно како се код нас, где је тотална сиротиња, стално дође до тих расправа где се стиче утисак да сви пливају у парама. Имам разне контакте са музичарима који живе у далеко боље економски сређеном окружењу, и они без много блама наступају са опремом која се на овом нашем форуму као ништа окарактерише као срање недостојно помена. Свирају људи користећи оно што имају, старају се да набаве и нешто боље, али не лудују, није им то императив. Једноставно науче да искористе до коске оно што имају, и свирају, што је ваљда најбитније.

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: potrebno pojacalo od 50w

Post by Frostensen » 23 Jun 2015, 22:41

Pa vrlo jednostavno. U tim ekonomski sredjenijim zemljama su i klubovi ekonomski sredjeniji = doneses kulturno malo pojacalo, ozvucis se i dobijes kulturan ekonomski sredjeniji monitoring. U Srbiji ljudi uglavnom ne umeju da napisu koji pravac sviraju kad traze savet, ne umeju da napisu sa koliko novca raspolazu i ne umeju da napisu koje su im realne potrebe. Kad uzmes u obzir da prosecna osoba ne ume da artikulise svoje potreba (i sad ne mislim nuzno na alfonsa) i kad saberes sta sviras i sa kakvom opremom klubovi raspolazu, dodjes do cifre od 600 evra jer ti jedino to kupuje dusevni mir i cini te nezavisnim od svih okolnosti nesrecne zemlje u kojoj zivis. Pod uslovom da neces da ogadis sbei zivot muceci se, realno imas dve opcije

1) Dobro tranzistorsko pojacalo + mozda pedalu kroz njega, to je isto vrlo validna varijanta.

2) Ako uzmes u obzir da prosecan Marshall kosta preko 11000 evra, tih 600 koje su napravili ljudi koji su nekad radili za Marshall ne zvuci uopste lose (ako neces da se drnas sa pedalama vec hoces drajv sa pojacala).

Ne znam, meni je to nekako uzrocno poslednicno vrlo jednostavno. Uvek se dodje do tih cifri jer ljudi koji sviraju duze na kraju skapiraju da nisu toliko bogati da se stekaju za pare za nesto sto im je bitno, ili je to bar moja prepostavka ne znam.
Last edited by Frostensen on 23 Jun 2015, 22:44, edited 1 time in total.

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: potrebno pojacalo od 50w

Post by alfonso » 23 Jun 2015, 22:41

generalno kod nas se svi prave pametni mnogo.kao sto sam napisao ranije.da imam para ne bi ja po forumima pitao sta da uzmem.ni polovno ne bi gledao.odem u radnju i kupim.ako ne valja vratim itd.kada nekome kazete uzeo sam epiphone on vas napenali i kaze samo gibson les paul nista drugo,a nisu ga u zivotu videli i svirali.600e i jace ljudi moji.pa pogledajte oglase za pojacala u tom rangu u bilo kojoj radnji.da li ne moze da se ndje nesto sto odgovara za te pare?

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: potrebno pojacalo od 50w

Post by Frostensen » 23 Jun 2015, 22:49

Pa naravno da moze da se nadje. Napisalo ti je nas nekoliko za nekoliko varijanti. Pomanjali su ti Roland Cube 60, Fender FM seriju, ja sam predlozio Blackstar Venue seriju (Soloist 60, Club 40 koje mozes da pazaris nove u radnji). Napisi sa koliko para raspolazes i koji muzicki pravac planiras da sviras.

User avatar
clapton
Posts: 821
Joined: 01 Feb 2010, 01:15
Location: mne
Contact:

Re: potrebno pojacalo od 50w

Post by clapton » 23 Jun 2015, 23:38

Peavey Bandit moze da se nadje za ispod 200e. odlican zvuk, 80W, pravi working horse.

User avatar
Perce
Posts: 438
Joined: 04 Feb 2012, 22:46
Location: Bergen, Norge

Re: potrebno pojacalo od 50w

Post by Perce » 24 Jun 2015, 00:14

Svasta nesto moze da radi posao. Onaj Kristijanov Cube je sasvim ok pojacalo.

User avatar
umart
Posts: 1368
Joined: 21 May 2009, 14:27

Re: potrebno pojacalo od 50w

Post by umart » 24 Jun 2015, 00:32

novi MG moze da se natjera da radi (konacno vise ne stavljaju karton umjesto zvucnika) ali treba dobra gitara i poprilicno precizan svirac,klasicni marshall-ov icepick problem je jos izrazeniji (solidno je bio zvucnik usviran na ovome sto sam ja probao,nije do toga).vox ima solidne kranceve na svojim hibridima,ali hajgejn je los.klinovi su manje vise kao i na svim trandzama,nista da spadnu gace ali rade pristojno.jedini lampas koji je za te neke pare isao a da je,iako kina,bio ozbiljniji je H und K statesman,bio je i peavey windsor,ali komboe sam video samo na slici,a i njemu kao i svakom marshallu treba bar 2x12 kab sa bar 75ticama ili opet ne valja.

line6 spider radi hajgejn poprilicno dobro,ali su krancevi njanjavi.tube varijanta je nesto bolja overall,ali opet kljakavo pojacalo sa ogromnim problemom sa podnozjem lampi (znam licno za 3 komada koja su isla na servis oko iste rabote).

tako da,cube,valvestate prve generacije ili vox hibrid ako ne treba mjetal hajgejn bi bilo prvo sto bih gledao licno.valvestate 80xx od svega ovoga radi daleko najbolje.

User avatar
umart
Posts: 1368
Joined: 21 May 2009, 14:27

Re: potrebno pojacalo od 50w

Post by umart » 24 Jun 2015, 00:51

majtimika wrote:sori samo je bio odgovor na umartovo baljeganje
odgovor bi bio da si,umjesto nekog vajnog autoriteta i drvadi zapravo lijepo argumentovano potkrijepio u cemu i zasto grijesim.ovako je samo klasicno forumsko prepucavanje i mjerenje ko ima veci.susta cinjenica je da bilo kakva ozbiljnija amp in a box naprava (sansamp,moderniji dobar modeling proc...) ce biti daleko prakticnije i efikasnije rjesenje pa i za medium/semi pro gigove.dakle niko i ne prica o stag LPjevima u zoom 505 u fender fm,vec semi decent naprava sa dobrim speaker simom koju ces da upoznas (ako ti je imalo stalo) u roku od par dana.

ako treba za prostor za vjezbu,opet dolazimo do toga koliko je isplativo drzati (narocito na tajt budzetu) lampas ( i to jeftin,kineski) za akanje poprilicno regularno.dakle opet jos jedna strasna prednost trandze/hibrida.ostaje nam kuca,a ako imate dvorce da drzite half stekove i to lampaske po kuci,a nemate budzet za to...sta da se radi.

ali hej,vi slobodno nastavite da svirate kineske lampase na jedinici,dvojci kuci i sekajte ih na prolupan razglas pred svaku olimpijadu i oduvavajte slusaoce,sta god vas lozi,vase su pare.ali prica da je to neka mudra stvar,kamoli cinjenica,nece da drzi vodu.

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: potrebno pojacalo od 50w

Post by majtimika » 24 Jun 2015, 07:09

vezano je samo bilo za lampasa od 600 eura nista drugo. verujem da je tebi min 50w i 2x12 ali u realnosti to i nije neophodno imao sam par lampi do 600 jura tipa carvin peavej jedan marsal matori i snage 30-100 vati i sve je to radilo posao odlicno i nije kostalo puno, trenitno sviram P&K audio i box sa 2x12 i vecinom ga sviram na 18w u klubovima na binama na 36 i zadovoljava apsolutno vrhunski a kostalo je nesto preko 600 tako da ako znas sta hoces resi se sve dosta jeftino. Ok ako pricas o mesi, egnateru, bogneru, genzu benzu i ostalim skhpocama ali realno niko ovde o tome nije ni pricao . ono sto sam rekao je da se za 600 moze uzeti vrh lampa bez daljih ulaganja zato sto moze, naravno ako opet mislis a matore fendere i marsale iz 60-tih i 70-tih to je druga prica ali realno onaj ko zeli takav amp spreman je i da plati servis i odrzavanje i rizik nosenja na svirku necega starog 50 godina

User avatar
umart
Posts: 1368
Joined: 21 May 2009, 14:27

Re: potrebno pojacalo od 50w

Post by umart » 24 Jun 2015, 15:08

drugar,18w na 2x12 nece da se izbori sa glasnim full bendom,glasnim bubnjarom i to i sam znas,dakle ne zavrsava svaki scenarij.a o tome o cemu ti pricas nisam pricao,pricam iz ugla da pojacalo treba za sve namjene,ne neke specificne,jer je pricao o probama,svirkama i sl,dakle dal' ce da iznajmljuje isto itd i to ne treba iskljucivati.nije tema - za dzez trio treba pojacalo za probe i svirke- ili - za motorhed tribjut treba pojacalo - vec se prica najgeneralnije moguce i o svim mogucim scenarijima.svirao sam i ja u bendu dje je zavrsavao pos'o kjub od 30w i u bendu dje me ne bi bez halfstack-a nista pokrpilo u tom scenariju,ne treba iz licnog specificnog primjera izvlaciti generalne zakljucke.

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: potrebno pojacalo od 50w

Post by majtimika » 24 Jun 2015, 15:15

buraz imam box sa 2xv30 tako da 18w zavrsava posao ne bi verovao a svira se jako glasno i garazni rok tako da zaista ne znam na cemu si ti svirao ali zvacu te na sledecu svirku ako ne verujes

User avatar
umart
Posts: 1368
Joined: 21 May 2009, 14:27

Re: potrebno pojacalo od 50w

Post by umart » 24 Jun 2015, 15:23

nije stvar na cemu nego sa kim.ponajvise sa kojim bubnjarem.takodje,nismo se ni dotakli efikasnosti ugradjenih zvucnika i sta se stavlja u ta pojacala do 600e i koliko to decibela prozivodi,jer nisam htio da unosim jos vise bijele buke u ionako konfuznu temu.to sto je tebi peca skuvao dobro pojacalo i stavili ste dva dobro glasna zvucnika moze da bude samo: 1) tvoj specificni slucaj 2) odlicna reklama za pecu ako je situacija takva da ce svima da skuva 2x12 kombo sa dva dobro efikasna hajend zvucnika za 600e i ispod.zadnji put kad sam gledao nije bas bila situacija da bi sve i svako dobio to za te pare kod njea,a izvinjavam se ako to vise nije slucaj,ineopisivo mi je drago da moze covjek sad da ima haejd butik rucno sklapano pojacalo za 600e.

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: potrebno pojacalo od 50w

Post by majtimika » 24 Jun 2015, 16:00

peca mi je sklapao glavu za 450 jura tj sasiju, ja sam napravio kutiju za glavu kostalo me jos 20 eura, dva v30 zvucnika sam kupio za verovao ili ne 40 eura i box sklepao za 50 tako da je izaslo 560 sve, peca mi jeste dao popust ali i moj rad mi je ustedeo dosta, ali bez obzira na pecu ili ne za 600 se kupuje svasta realno, i da bubnjar mi je veoma glasan, kao i ostatak benda, e sad ako bend ne zna da svira onda ni to sto se gitarista pojaca kao konj nece pomoci

E DA EVEGI

Image

User avatar
umart
Posts: 1368
Joined: 21 May 2009, 14:27

Re: potrebno pojacalo od 50w

Post by umart » 24 Jun 2015, 16:30

drugar,malo mi je glupo da ti pisem koliko je tvoj slucaj poseban i koliko nije pravilo.za 40e pitanje je dal' mozes uopste bilo kakvu krstenu 12ticu da nabavis kamoli dvije i to seleksn v30.i koliko ljudi niti ima vjestine ni uslove da sklepaju boksove,tapaciraju itd.nevjerovatno mi je koliko ti sam nisi svjestan toga.da,i ja sam nasao superbass iz 78me za 350e,ali to je user teski kakav se desava jednom u zilijardu godina.

realno je da se za 600e kupuju 1x12,2x12 komboi koji ili nemaju djusa za sve situacije,ili su kineski lampasi koji su tempirana glavobolja,ili neki hibrid ili trandza koji ce da zavrse pos'o (i najcesce da kostaju znacajno manje).moj argument bas da bi covjek ustedio kintu i mogao da lovi tako neku kombinaciju kao moju ili tvoju je da za ove nase uslove i najcesce scenarije vise ni nema potrebe da se trosi lova na neko mid tier pojacalo (sem ako bas mora za probu,studio,ili ako treba da se izdaje,opet hibrid dodje bolje rjesenje) je da se ulozi u dobar provjeren amp in a box/modeling proc koji je i prakticnije rjesenje,zvucace svakako barem isto a najvjerovatnije i bolje plus nema sekavine.

rezultanta svega toga je bolje odradjen gig,sto posledicno moze dovesti zapravo do toga da imate svoje roudije koje onda mozete da cerate da sekaju 8x12 emperor kabove ako vam se digne. :)

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: potrebno pojacalo od 50w

Post by Frostensen » 24 Jun 2015, 16:53

:kokice:

Locked

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest