Xotic BB preamp klon?

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Rockman.68
Posts: 19
Joined: 18 Sep 2009, 15:20
Location: Novi Kneževac
Contact:

Xotic BB preamp klon?

Post by Rockman.68 » 11 Dec 2009, 08:54

Interesuje me da li je neko imao prilike da proba DIY ovog moćne pedale? Ja sam na nekim forumima video da se mogu napraviti i da su ljudi zadovoljni ali to je subjektivna stvar. Upoređivanje originala i klona je najbolji način za stvaranje predstavce o kvalitetu izrade klonirane pedale.

Osedeo sam pretraživajući You Tube da bih stekao utisak o različitim pedalama koje su u rangu overdrajva-distorzija, par njih sam ih i probao, što lampaških što tranzistorskih ali ova mi se svidela posebno. Ne "farba" ni clean zvuk ni kada se uključi na dist kanal kvalitetnog lampaškog pojačala. Znam da ima još takvih pedala ali ovde mi se uklopilo sve što bih želeo od jedne pedale ovog tipa.

Na ovom forumu sam našao šeme, linkove ka drugim sajtovima i neke priče u vezi pedale pa me interesuje, pošto ne znam ništa oko elektronike, osim da lemim žice, da li bi vredelo ovo praviti pošto je original oko 180 evra.

http://freestompboxes.org/viewtopic.php ... =bb+preamp

Pozdrav svima :ziveli:

User avatar
whosyourdaddy
Posts: 434
Joined: 31 Jan 2009, 12:40
Location: Novi Sad - Srbija

Re: Xotic BB preamp klon?

Post by whosyourdaddy » 11 Dec 2009, 13:09

Ne znam, svi kazu da je Xotic BB yet another tube scremer clone. Ja sam hteo da ga "kloniram" ali sam odustao i u poslednjem trenutku i napravio
Boutique FAT Boost(JOAM) i jako sam zadovoljan.
To je ono pravilo ako imas 'American' tube amp onda overdrive a ako imas 'British' onda ga samo malo (clean)boost-jes. ;)

Rockman.68
Posts: 19
Joined: 18 Sep 2009, 15:20
Location: Novi Kneževac
Contact:

Re: Xotic BB preamp klon?

Post by Rockman.68 » 11 Dec 2009, 14:27

whosyourdaddy wrote:Ne znam, svi kazu da je Xotic BB yet another tube scremer clone
Pa da, sa te strane su u pravu ali ne rade svi isto. Neki oduzimaju transparentnost zvuka gitare, neki ne. Ovaj to definitivno ne radi a i sviđaju mi se kontrole koje ima, kako reaguju na podešavanje, kao i kako reaguje na gitarski volume pot i dinamiku sviranja.

Dovoljno je videti kako to prezentuju Andy Timmons i Greg Howe :bow:

User avatar
MUzzY
Posts: 1874
Joined: 06 Mar 2008, 13:58
Location: Beograd
Contact:

Re: Xotic BB preamp klon?

Post by MUzzY » 11 Dec 2009, 21:06

Jeste, jos da imam i Stileto ili lonestar ko Andy pa da me boli patka :D

Rockman.68
Posts: 19
Joined: 18 Sep 2009, 15:20
Location: Novi Kneževac
Contact:

Re: Xotic BB preamp klon?

Post by Rockman.68 » 11 Dec 2009, 21:58

MUzzY wrote:Jeste, jos da imam i Stileto ili lonestar ko Andy pa da me boli patka :D
Hehehe... ne bi bilo loše. Samo treba opljačkati neku banku :idea: Ja sam na jednom delu puta ka tom zvuku, i to onim lakšim. Imam Ibaneza, japanca iz 80-te, S serije HSS. Di Marzio Cruiser je već na prednjoj poziciji a početkom iduće godine će biti i Andijev signiture u bridgeu. Od nečega se mora krenuti.

Ipak, tu se tačno može čuti kako lepo radi taj preamp...

User avatar
MUzzY
Posts: 1874
Joined: 06 Mar 2008, 13:58
Location: Beograd
Contact:

Re: Xotic BB preamp klon?

Post by MUzzY » 12 Dec 2009, 00:02

Andy koristi JB u brdge-u.
"Not my cup of tea"...

Rockman.68
Posts: 19
Joined: 18 Sep 2009, 15:20
Location: Novi Kneževac
Contact:

Re: Xotic BB preamp klon?

Post by Rockman.68 » 12 Dec 2009, 10:32

Ne znam, ja mogu da tvrdim samo onon što pročitam o njegovoj gitari. Ima dva modela, jedan izgleda kao S serija Ibaneza sa mahagonijem u telu a drugi ima pickguard i alder. Na oba modela piše da koristi njegov signiture magnet u bridge poziciji. Ako lažu oni lažem i ja... hehe... No, te su gitare skupe pa o njima kao i Mesa pojačalima mogu za sada samo da sanjam.

Bitniji mi je ovaj efekat za koji ću, izgleda, morati da nađem majstora da mi odradi na blef pa šta ispadne...

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: Xotic BB preamp klon?

Post by RadeRas » 21 Jul 2016, 18:42

Da pitam nešto poznavaoce. U izradi mi je klon iz naslova ove stare teme i imam par pitanja. Jedno je, kako orijentisati ova dva kondenzatora od 1uF jer na slici nemaju ucrtan polaritet:
Image
drugo pitanje, dea li mogu umesto ovih tranzistora 2SC1815 da stavim 2N3904 ili 2N5088? Vidim da se razlikuju rasporedi nozica a to bih sredio.da li bi ovi radili i da li ima nekog uticaja na ton?
jao ima i treće pitanje: da li mogu umesto ove diode 5818 da stavim 5819? Vidim da jedna ima spec. 30 v druga 40v. Jel to ima uticaja na rad pedale ili je ok? Hvala vam mnogo. :ziveli:

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: Xotic BB preamp klon?

Post by RadeRas » 21 Jul 2016, 18:52

:oops: jao zanemarite prvo pitanje nisam ni gledao da to nisu elektroliti od 1uF. Znači dajte odgovor na drugo i treće pitanje ako znate. Hvala!

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: Xotic BB preamp klon?

Post by RadeRas » 22 Jul 2016, 13:03

baš niko da komentariše? Ja sam stavio tu 1N5819 diodu umesto 1N5818 koju nemam, stavio sam 2N3904 tranzistore s tim što sam savio nožice da bude raspored kao na šemi. Mislim da je to ok koliko sam pročito po netu. Da li je radio neko ovaj klon, šta kažete?

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Xotic BB preamp klon?

Post by bancika » 22 Jul 2016, 13:12

ako na google otkucas "2SC1815 replacement", medju prva 3 rezultata izlazi diskusija sa foruma za pravljenje pedala gde lik pita to isto pitanje i dobija konkretno odgovore. Verovatno ce da rade i ti koje si pomenuo.

sve silicijumske diode ce da clippuju isto, tako da je svejedno koju stavis.

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: Xotic BB preamp klon?

Post by RadeRas » 22 Jul 2016, 13:18

bancika wrote:ako na google otkucas "2SC1815 replacement", medju prva 3 rezultata izlazi diskusija sa foruma za pravljenje pedala gde lik pita to isto pitanje i dobija konkretno odgovore. Verovatno ce da rade i ti koje si pomenuo.

sve silicijumske diode ce da clippuju isto, tako da je svejedno koju stavis.
e super. Hvala. Tako sam i ja video za tranzistore. :) Sad samo da mi stignu prekidači, da nabavim nedostajuće kondenzatore, uradim jednu kutijicu, i da probam i ovu pedalu. :ziveli:

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Xotic BB preamp klon?

Post by majtimika » 24 Jul 2016, 09:31

Ta 5818 koliko vidim na brzinu je na napajanju, tako da nema veze sa zvukom, nije u kliping sekciji, te moze bilo koja stavi 4001 radice. Sto se tice 2sc turi bilo koji bc550 ili slican i bice ok. Rade samo jedinicno pojacanje, te opet nema veze sta ce biti tu. Generalno vecina tih stvari nema veze. Bitno je da ispostujec, kliping i filtersku sekciju, ali i tu mozes da se igras

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: Xotic BB preamp klon?

Post by RadeRas » 18 Aug 2016, 16:13

Imao sam malo više vremena i završio i ovaj klon. Zanimljive opcije ima preko podešavanja potenciometrima, bas opcija i tako ali nije ništa spec. Mnogo su mi zanimljivije OCD, Zendrive a Klon Centaur je keva svima.
Ovako izgleda unutrašnjost:
Spoiler:
Image
Kutija je od šljive i uživo još lepše izgleda. Šljiva je prezahvalna za ove stvari, mnogo lepo. Fale mi kapice potenciometara i izgledaće extra. :) :ziveli:

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Xotic BB preamp klon?

Post by metalstringer » 19 Aug 2016, 20:53

RadeRas wrote:Imao sam malo više vremena i završio i ovaj klon. Zanimljive opcije ima preko podešavanja potenciometrima, bas opcija i tako ali nije ništa spec. Mnogo su mi zanimljivije OCD, Zendrive a Klon Centaur je keva svima.
Ovako izgleda unutrašnjost:
Spoiler:
Image
Kutija je od šljive i uživo još lepše izgleda. Šljiva je prezahvalna za ove stvari, mnogo lepo. Fale mi kapice potenciometara i izgledaće extra. :) :ziveli:
ekstra je izgled.uzdravlje da te sluzi :) ja sam zavrsio svoj dr. boogie, prijatelj mi je uradio kutiju a je ofarbao i sklopio.fale mi jos kapice potova i bice finito. postavicu slicke.pozdrav! :metal:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest