Pojacalo za akusticnu gitaru

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Pojacalo za akusticnu gitaru

Post by Boogie Woogie » 19 Jan 2010, 14:38

ok, ali..kako to znaš?


Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Pojacalo za akusticnu gitaru

Post by Kristijan » 19 Jan 2010, 14:53

Za akustične gitare se ne prave minijaturna sobna pojačala, jer sopstvenim rezonatorom obezbeđuju dovoljno glasan ton za sobu. To što ovo pojačalo u modeling sekciji ima i "Acoustic" poziciju jeste samo pomoć gitaristima koji imaju električnu gitaru, da iz nje izvuku i nešto malo drugačije... Sa ovim pojačalom ne možeš da radiš svirku, a smisao pojačala za akustičnu gitaru je da je učini neuporedivo glasnijom od zvuka koje ima iz sopstvenog rezonatora, i namenjeno je živom nastupu. Inače svaka multifunkcionalna digitalna spravica za električnu gitaru, bilo da je pojačalo ili procesor, ima i nekakve acoustic presete, ali ih to ne čini savršenom opremom za akustičare, nego pomaže da električna "glumi" akustičnu.

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Pojacalo za akusticnu gitaru

Post by Boogie Woogie » 19 Jan 2010, 15:14

kapiram, samo iskreno da ti kažem, ja sam baš zadovoljan kako ovo pojačalce malo oboji zvuk, jer kad mu dodam makar malo reverba, onda se to ipak razlikuje od suve gitare.

E sad, ne znam kakva bi uopšte bila svrha pojačala za akustičnu ako se svira u kući (dakle mali prostor) a ne koncertno ..i da li ta pojačala imaju neke druge efekte ili kako?

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Pojacalo za akusticnu gitaru

Post by Kristijan » 19 Jan 2010, 16:23

Kako se na baš velikoj sceni tačno povezuje ozvučena akustična gitara, zaista ne znam, nisam nikad stigao dotle. U teoriji, tu se ili koristi gitara koja već ima na sebi balansirani output, sa XLR konektorom, pa ide direktno u PA, ili ide preko nekog DI boxa u PA, ali kao što rekoh, nisam svirao na velikoj sceni, pa su mi dostupne iste informacije kao i tebi, ono što nađem na netu. Nisam naišao na podatak da se ova akustična pojačala koriste na velikoj sceni, pa da se ozvučavaju mikrofonom, kao kod pojačala za električnu gitaru, mada svakako treba pitati nekoga ko se bavi scenskim ozvučenjem za detalje. Ova akustična pojačala su po meni idealna za manje prostore za svirku, ona slabija su najčešće napravljena da možeš i mikrofon da ubodeš u njih, za ljude koji rade one man show u klubu. Svakako su korisna za profesionalce kada vežbaju, jer ne može akustična gitara da se svira baš identično na suvo, i preko bilo kakvog pojačala, nešto što je na suvo simpatična primesa zvuka, preko pojačala i razglasa nije baš tako poželjan element. Vrlo slično vokalima - svi koji nastupaju na velikoj sceni vežbaju i pred mikrofonom, ne samo na suvo.

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Pojacalo za akusticnu gitaru

Post by Boogie Woogie » 19 Jan 2010, 18:03

ja sad razumem da pojačalo za el. gitaru treba da ima razne neke efekte, kako gitara ne bi zvučala šuplje, ali da li to onda znači da pojačalo za akustičnu (recimo za kućnu upotrebu) treba samo da "pojačava" tvuk i da po nekoj logici ima što manje efekata..? Mislim..sad nešto razmišljam..uopšte ne znam koi bi to efekti došli u obzir, a koji se razlikuju od chorusa, flangera, clean i sličnih efekata..

Za neku "prostornost" zvuka (koju verujem svi akustičari vole) verujem da je dovoljan reverb, ili nešto jošl? Ali šta?
Visoki, srednji, basovi..ta opcija često ima i na samoj gitari (osim ako nije neka čisto akustična, pa se ide preko mikrofona)

Možda davim, ali bih zaista voleo da skapiram u čemu je definitvna razlika između pojačala za električnu i pojačala za akustičnu gitaru. Nešto što jedno čini različitim u odnosu na drugo i zbog čega ima upravo te osobine.

I jedno i drugo pojačavaju zvuk kojim vibrira žica i propuštaju ga kroz zvučnik, right..?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Pojacalo za akusticnu gitaru

Post by Rocket Roll » 19 Jan 2010, 18:39

Boogie Woogie wrote:I jedno i drugo pojačavaju zvuk kojim vibrira žica i propuštaju ga kroz zvučnik, right..?
Right. Ali pojačalo za akustičnu ne bi smelo da izobličava. Ni malkice. Ni mrvicu. Šta će ti distorzija na akustičnoj gitari? To u startu otpisuje najveći broj pojačala za električnu gitaru.

Isto važi i za "električne" zvučnike - oni su ipak najbliži vuferima, nisu namenjeni izbacivanju toliko visokih koliko je potrebno akustičnoj gitari. "Električni" zvučnici su, takođe, namenjeni da rano "puknu": i to je veliki no-no za akustičnu svirku.

Suštinski, pojačala za akustičnu gitaru su srodna HiFi pojačalima, pojačalima za klavijature i razglasima.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Pojacalo za akusticnu gitaru

Post by Kristijan » 19 Jan 2010, 18:46

Ozvuka za akustične gitare hvata veći frekvencijski opseg od magneta za električnu gitaru, a pojačalo za električnu gitaru to ne reprodukuju kako valja, jednostavno ti deo tona "ošiša".

Dakle uopšte nije stvar u efektima, nego je situacija bezmalo kao da klavijature uključuješ u gitarsko pojačalo. Čuće se to, ali neće baš da valja.

Jako mi je žao što nisam bolje potkovan terminologijom, i što mi se uhvatila paučina na moje znanje fizike, pa samo mogu ovako u grubim crtama o ovome da pričam. Nadam se da će da se pojavi neko ko može ovo da objasni detaljnije i preciznije.

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Pojacalo za akusticnu gitaru

Post by Boogie Woogie » 19 Jan 2010, 18:54

ma zbunilo me je to kad videh Ibanez TA35, sa desetak nekih dugmadi, pa reko šta su sad tu nadžidžali..

Kapiram ja da bi akustična gitara trebala da zvuči "akustično", ali opet..nekako mi neverovatno da danas nema još nekih opcija u samom akustik-pojačalu i da osim što ne deformiše zvuk ima npr. i mogućnost da ti akustara zvuči kao npr nylon, jazz, jumbo, ovo ono..nešto baš kao Line 6 i Godin gitare što imaju, samo eto na pojačalu.

U tom smislu, onda mi i ovo Rolandovo radi posao, jer mogu samo da ga "pojačam", a ostale efekte stavim na 0 i ćao..

I, koje pojačalo bi onda išlo za semi-akustik, jazz gitare..?

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Pojacalo za akusticnu gitaru

Post by Boogie Woogie » 19 Jan 2010, 18:58

Kristijan wrote:Ozvuka za akustične gitare hvata veći frekvencijski opseg od magneta za električnu gitaru, a pojačalo za električnu gitaru to ne reprodukuju kako valja, jednostavno ti deo tona "ošiša".

Dakle uopšte nije stvar u efektima, nego je situacija bezmalo kao da klavijature uključuješ u gitarsko pojačalo. Čuće se to, ali neće baš da valja.

Jako mi je žao što nisam bolje potkovan terminologijom, i što mi se uhvatila paučina na moje znanje fizike, pa samo mogu ovako u grubim crtama o ovome da pričam. Nadam se da će da se pojavi neko ko može ovo da objasni detaljnije i preciznije.
vidi, po svoj logici, za akustičnu bi onda bio dovoljan samo mikrofon i zvučnik, da li grešim?
Nema izobličenja, nema ništa, samo Volume i uklj isklj, ali..izgleda da se pojačala za akustične gitare prodaju i sa reverbom i chorusom isl (što sve već ima i na pojačalu za električnu)

E sad, jedino ako nije neka ta frekvencijska munja što ti kažeš..ali brate, ja nešto ne da ne osećam da se zvuk menja kada akustičnu ubodem u ovo moje, nego mu ga baš onako lepo jakne. E sad, do mene je da li ću da mu dodam flanger ili šta god..kapiraš

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Pojacalo za akusticnu gitaru

Post by Kristijan » 19 Jan 2010, 19:15

Nije toliko bitno da li je solid, semi hollow ili hollow telo gitare, nego šta kupi zvuk gitare. Magnet je par sa pojačalom za električne gitare, a piezo i srodna ozvuka je par sa pojačalom za akustične gitare. Piezo ne favorizuje ni jedan deo tonskog spektra, daje uslovno rečeno realniju sliku, i širi frekvencijski opseg, i baš kao što je Rocket naveo, pojačalo koje je potrebno da to i reprodukuje je srodnije hi-fi pojačalima.

Piezo se stavlja u akustične gitare zbog scene, a ne zato što bolje kupi zvuk od mikrofona. Gitara sa piezo ozvukom i ne mora da ima zvučni otvor, jer putem dodira kupi vibracije, i praktična je jer nemaš mikrofoniju, možeš da se krećeš po sceni slobodno, ne moraš da se ubješ nameštajući mikrofone. Dakle praktika je u pitanju.

I opet ti kažem, nije stvar u efektima. Ne mora da ima pojačalo za akustičnu gotaru efekte u sebi, ne čini ga to pojačalom za akustičnu gitaru. Da, mikrofon, kabl, i PA - to daje idealan zvuk akustične gitare, ali kao što sam već pomenuo, piezo nije u upotrebi zato što je bolji od mikrofona, nego zato što je za određenu muziku, vrstu prostora u kome se svira, vrstu scenskog nastupa... praktičniji, daleko praktičniji od mikrofona.

I ne možeš da osetiš razliku na pojačalu koje ima zvučnik od 5 inča i ne znam ni sam... 10 - 15 w? Na takvom pojačalu teško možeš da čuješ bitnu razliku između 2 električne gitare iz sasvim različitih kategorija, uopšte nije referentno pojačalo.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Pojacalo za akusticnu gitaru

Post by Rocket Roll » 19 Jan 2010, 19:18

Boogie Woogie wrote: vidi, po svoj logici, za akustičnu bi onda bio dovoljan samo mikrofon i zvučnik, da li grešim?
Tako je. Samo pojačavanje, to je dovoljno. Naravno da pojačala koja su za akustičnu gitaru "zaslađuju" gde mogu, pazi se na fidbek i pokušava se "obogatiti" zvuk tako da jeftinija gitara kroz njega zvuči skuplje, ali osnova je uvek ista: PA ispred kojeg je kanal miksete, prepakovan u pojačalo.

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Pojacalo za akusticnu gitaru

Post by Boogie Woogie » 19 Jan 2010, 19:27

kapiram..
ok, txs gajz, vidim ja da ću na kraju da prodajem ovoga pikavčeta..

User avatar
dweezil
Posts: 3048
Joined: 19 Aug 2008, 19:30
Location: Bakersfield

Re: Pojacalo za akusticnu gitaru

Post by dweezil » 19 Jan 2010, 21:57

e da i Roland ima takodje mislim dva modela za akusticnu gitaru, a takodje i Crate bi trebalo da ima vrhunski amp za akusticne instrumente.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Pojacalo za akusticnu gitaru

Post by Kristijan » 20 Jan 2010, 08:39

Ima Roland 2 modela, ali malo tvrda cena... I meni malo hladan zvuk, mada je to individualno, neko možda baš to hoće. Na netu sam čitao o nekom jako finom Crate pojačali za akustičnu gitaru, ali nisam imao prilike da to isprobam.

ognjen93
Posts: 601
Joined: 02 May 2009, 16:44
Location: Pensacola FL

Re: Pojacalo za akusticnu gitaru

Post by ognjen93 » 22 Jan 2010, 20:03

Boogie Woogie wrote:kapiram..
ok, txs gajz, vidim ja da ću na kraju da prodajem ovoga pikavčeta..
Zasto ako si ti zadovoljan i svidja ti se sta te briga moze da bude i pojacalo za bas ako se tebi svidja to je uredu

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest