Bass pedala?

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Bass pedala?

Post by Reverse » 18 Oct 2007, 13:20

Uzeo bih neku pedalu za bas, pa sam se odlucio za neki compresor/sustainer, e sad posto se slabo razumem u firme etc.. sta mi vi preporucujete? Navedite mi nesto solidno ili neki best buy, a ja cu to vec nekako da uklopim u budzet...
Poz...

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 18 Oct 2007, 17:20

Mislim da bi best buy bio Behringer DC-9 koji je kopija mxr dynacomp-a (i najzad nesto u metalnoj kutiji od behringera....) . Ali ga jos uvek nema kod nas pa nisam isprobao.
A za ostalo mogu samo da ti kazem da procitas ove review-e. Covek zna o cemu pise, pa ako ima neke pedalice kod nas u prodaji vidi posto je...

http://www.ev-b.com/compressors.html

Toliko sa moje strane.

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Post by Reverse » 18 Oct 2007, 17:48

Hvala Knight-e na ovome procitacu review-e kad imam vremena, a sta milsite o ovome...

Behringer CS100
Image
With this much solid, lengthy sustain, you’ll become a completely new player!
Get super-smooth compression and endless sustain! The CS100 gives you a simple way to improve your overall tone. It compresses louder signals and at the same time boosts lower signals for silk-smooth sustain without compromising the sound quality. This BEHRINGER product has been designed to compete head to head with leading products on the market. * You can use dedicated Level, Tone, Attack and Sustain controls for easy sound shaping. We’ve included a status LED for effect On/Off and battery check, and you can run your CS100 on a 9 V battery or a DC power supply (not included). For absolutely noise-free operation, a first-class electronic On/Off switch is integrated.

Ili ovome
Image
Super squish adored by tone freaks everywhere!
The MXR M-102 Dyna Comp Pedal creates infinitely clean sustain. It uses a signal-limiting processor that varies its gain so that the output signal stays constant. The MXR M-102 Dyna Comp Pedal features Output and Sensitivity knobs and LED on/off indication.

onda imamo
Image
Fatten up your tone and strrrrretch your sustain.
The MXR M-132 M-132 Super Comp Compressor Pedal is an improved version of the legendary Dyna Comp. This is the guitar effects pedal that's the ultimate source for the "Nashville sound." Attack level control preserves initial volume without sacrificing sweet sustain. Sensitivity control lets you dial in just the right amount of compression. The Super Comp effects pedal has a super-tough housing with bypass footswitch and LED.

MXR M-132 Super Comp Compressor Pedal Features:
Output control
Sensitivity control
Attack level control
Bypass footswitch with LED
Heavy-duty housing

Samo sto ja ne znam cenu ni za jednu od ovih ctvarcica, ako moze neko da me prosvetli... jbg slabo se razumem u pedale...

A taj Behringer DC-9 je inace kopija ovog crvenog MXR-a?

Evo i Rocket je uzeo Boos CS-3, ali 5 'iljadarki...[/img]

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 18 Oct 2007, 18:18

Stvarno ne mogu da ti kazem nista o CS100 jer ga nisam probao a nisam se ni raspitivao preterano o njemu. Ja imam BLE100(limiter) mada ga palim samo kada u sred pesme imam neki svoj "solo" , cisto da se pojacam i da eliminisem "pickove". Prakticno ga koristim kao neku primitivnu volume pedalu a opet me sprecava da odem "dalje" ako zapnem po zicama ko mentol :D . Sto jes' jes' , to nije za tu namenu ali ja imam svoje tripove :D

E sad...limiter je kompresor ciji ratio ide vise od 5:1(valjda) tako procitah negde. Ja sam uvek kompresor zamisljao kao nesto sto dize i spusta koliko treba a limiter kao nesto sto sece ako je glasnije. Molio bih nekoga da mi ovo pojasni...jer mi ova prva definicija nema logike.

Uglavnom Rollov CS-3 sam isprobao i sta znam... radi sta treba da radi, nisam imao sa cim da ga uporedim pa da kazem da li ima nesto bolje.

znam, nisam ti pomogao ni malo...

edit//
sad si i ti editovao post.

Da to je taj crveni. Cuo sam da ga poprilicno hvale a behringer je dosta jeftiniji. Behringer uglavnom zvuci kao "prava stvar" jedino sto je uvek u nekoj jadnoj plasticnoj kutiji. Taj dc-9 bi trebao da zvuci kao mxr , i da bude najzad u metalu.

i opet edit :D

Dynacomp je oko 80e , M-132 oko 90, DC-9 oko 30 i cs100 oko 25....
Mozda koji evro vise-manje.

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Post by Reverse » 18 Oct 2007, 18:59

Znaci DC-9 ili cs100... ako ne kupim jos nesto drugo sto sam planirao (pre svega ovoga) mozda bude para i za CS-3, zavisi kolko mi ostane...
Hvala Knighte....
Videcemo mozda ima jos neko neko(:)) misljenje

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 18 Oct 2007, 20:17

Ja imam Bossov CS-3 i mnogo ga volim (nosim ga svuda sa sobom... osim možda u WC), ali moraš da ga čuješ sa SVOJIM basom pa da proceniš kako ti se sviđa.

Boss ima kompresor-limiter za bas, LMB-3 (koji je Behringer klonirao u svom BLE 100). Što se zvuka tiče, verujem da je baš podešen za bas (Boss je to!), a i lako se nalazi...

...što nije slučaj sa MXRovim kompresorima. Ne znam da li su ikada imali neki komad kod Marića, a drugde ih svakako nisam viđao. DynaComp je vrlo "svetao" i "crunchy" kompresor, jako lepa stvar ako ceniš taj "šmek" (ja ga u svakom slučaju poštujem), ali ne vredi, još ga nikada nisam video kod nas...

U mojem ->reviewu Bossovog CS-3<- imaš detaljan spisak o svim kompresorima koji trenutno mogu da se nađu kod nas, pa overi taj thread.

Image

vbraca
vrabac
Posts: 2107
Joined: 14 Aug 2007, 14:55

Post by vbraca » 18 Oct 2007, 20:22

Predlazem pre procesor da kupis,imas u sky-u procesor za bas na snizenju. :D

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Post by Reverse » 18 Oct 2007, 20:51

Hmmm, znaci moram da gledam i da li su ove pedale pogodne za bas, znaci ponovo kopanje po netu...

Procesor necu uzimati, zato sto mi nije potrebno brdo efekata, a i ako ga uzmem sigurno to nece biti proc od 60E, vec nesto skuplje(jbg. ako vec kupujem da ga kupim kako valja), ali kao sto rekoh ne trebaju mi efekti tipa flanger Phaser distorzije itd, potrebne su mi dve, tri pedale max, a jedna od tih je compressor...

Edit: Evo nadjoh da je CS100 pravljen za Gitaru/Bass/Klavijature na njihovom sajtu...

I jos nesto u cemu je razlika izmedju limiter/enhancer( :roll: ) i compressor/sustainer

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 18 Oct 2007, 21:03

Limiter ti je "tvrd" kompresor - ima plafon, preko tog plafona ne može ništa da pređe, i decibelaža ti ostaje uvek onolika koliko je namestiš. Enhancer u ovom smislu znači dodavanje frekvencija koje ti eventualno fale (više bassa, više trebla)...

"Sustainer" deo u kompresoru je samo "sporo disanje" kompresije - pedala ti uzima tranzijente (attack, najglasniji deo note, odnosno sam udarac o žicu) a zatim se polako "oporavlja" i podiže decibelažu, tako da izgleda kao da imaš veći sustain (pošto nota duže traje).

Limiter je nemilosrdno zakucavanje u zid, što može da bude "just the ticket". Enhancer je takođe strava stvar - bas je prisutniji. Limiter-enhancer konstruisan za bas je ubitačno oruđe za konstantnu bas liniju.

Kompresor može da "pumpa" i da "diše" (odn. da sačuva attack i onda "iseče" sve posle toga, ili da podiže signal toliko da se osetno podiže i "hum"), što su cool efekti ako znaš da ih iskoristiš.

Naravno, ovo su samo "essential guidelines". Možeš da se (ako već nisi) u nekom programu za obradu zvuka malo igraš sa VST kompresorima i VST limiterima. Steći ćeš neki utisak, ali će konkretne pedale uvek malo drugačije zvučati.

Drugim rečima, i "kompresija" i "limiting" su isto toliko široki pojmovi kao i "bas gitara". Nekom ko nije basista kažeš samo "sviram bas" i on otprilike zna kako to zvuči. Ali za basistu su sve nijanse - koji bas, kako ga sviraš, kroz šta ga sviraš...

Idi i probaj par kompresora/ limitera, svaki je malo drugačiji.

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Post by Reverse » 18 Oct 2007, 21:17

Hmmm, sad mi je malo jasnije, jos samo jedno pitanje.... meni UZASNO treba sustainer zato sto moj bas ima UZASNO mali iliti kratak sustain, tako da mi je neophodna ovakva stvarcia, a koliko sam razumeo, limiterom/enhancer-om ne mogu povecati sustain? Ako je tako, verovatno uzimam compressor/sustainer opciju...

EDIT: Naleteh na jos nesto. zanimljivo mi je sto ima EQ...

Dalje...Digitech Main Squeeze
Image
The Main Squeeze™ compressor/ sustainer pedal avoids those choppy compression release and sustain problems found on other pedals. It does this by incorporating studio-quality dbx® OverEasy™ compression technology that provides near-transparent compression, and delivers long, real-sounding sustain for your guitar. And you no longer have to grit your teeth hoping a ragged release doesn’t suddenly chop up the tail of a sustained note, or have to endure a compression that makes notes sound thin and lifeless. You even get an EQ control so you can perfectly tune your compressed sound, which is especially useful for guitar. Controls feature Level, Attack, EQ, and Sustain. Outputs feature Amp Out, Mixer Out.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 18 Oct 2007, 23:03

Da, malo su ga prehvalili... Šta ćeš, reklame. Mogao bi da syayno radi, tako da - bas pod mišku pa u Mitros, oni drže ceo DigiTechov program. Tamo imaju i DOD MilkBox, pa poslušaj i jedan i drugi.

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Post by Reverse » 18 Oct 2007, 23:10

Hmmm, tesko da cu u Mitros ja sam iz Nisa, zato moram da se ovako naslepo odlucim sta cu, onda odem u Nishki Music House, narucim sta ocu i za 5-10 dana to stigne, jbg to je sto je... tako da od testiranja nista, moram da se oslonim na net i na vas...

Evo da ponovim pitanje cisto da ga ne preskocite, da li mogu limiterom/enhancerom produziti sustain?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 18 Oct 2007, 23:19

Reverse wrote:...da li mogu limiterom/enhancerom produziti sustain?
Nije limiter baš za to pravljen... On donekle produžava signal, ali na drugi način (limiter "zakucava" signal pa se čini da signala ima više - amplituda signala je poravnata, a "rise" i "fall" signala su stopljeni). Ne umem drugačije da objasnim :D

Praktično rečeno, kompresor Bi TrEbAlO da ti da više sustaina... u teoriji. Praksa zavisi od same pedale - mada pretpostavljam da je i u praksi prilično očigledno da svaka pedala sa dugmetom "Sustain" daje dosta sustaina.

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Post by Reverse » 18 Oct 2007, 23:36

Hvala Rockete i Knighte na pomoci...

Znaci uzimam Compressor/Sustainer...

U opciji su mi ostali Behringer CS100 ili Digitech Main Squeeze...?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 19 Oct 2007, 00:23

Od ta dva - DigiTech. Ne pričam o kvalitetu zvuka, nego o trajnosti i "resale value". Ako imaš samo jednu pedalu, uzmi onu robusniju!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest