Kupovina opreme preko oglasa V...2...3?

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
ivan242
Posts: 108
Joined: 17 Dec 2012, 21:52

Re: Kupovina opreme preko oglasa V...2...3?

Post by ivan242 » 31 Mar 2018, 17:26

Kako ustanoviti relevantnost nekog ko kritikuje,hvali neki proizvod? Mislim na clanove foruma.Kako nas sortirati?

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Kupovina opreme preko oglasa V...2...3?

Post by Overdrive » 31 Mar 2018, 18:16

ivan242 wrote:
31 Mar 2018, 17:26
Kako ustanoviti relevantnost nekog ko kritikuje,hvali neki proizvod? Mislim na clanove foruma.Kako nas sortirati?
Odlično pitanje.
Mislim da se (kada je ovaj forum u pitanju) sve svodi na lične preferencije.

Niti ovde ima takvih "zanatlija" kojima je kvalitetan "alat" prioritet.

Niti ima ljudi sa tolikim iskustvom da mogu da kažu nešto relevantno.

Niti je danas razlika između vrhunske i o-kej opreme toliko primetna, da bi oni mogli da drve o nijansama.

Ukratko, više ima onih koji vole da se qrče, nego što nešto znaju. A i to što znaju je toliko nebotno da se obrni-okreni sve svodi na "probaj sam i nek ti je sa srećom"

ivan242
Posts: 108
Joined: 17 Dec 2012, 21:52

Re: Kupovina opreme preko oglasa V...2...3?

Post by ivan242 » 31 Mar 2018, 22:33

Overdrive wrote:
31 Mar 2018, 18:16
ivan242 wrote:
31 Mar 2018, 17:26
Kako ustanoviti relevantnost nekog ko kritikuje,hvali neki proizvod? Mislim na clanove foruma.Kako nas sortirati?
Odlično pitanje.
Mislim da se (kada je ovaj forum u pitanju) sve svodi na lične preferencije.

Niti ovde ima takvih "zanatlija" kojima je kvalitetan "alat" prioritet.

Niti ima ljudi sa tolikim iskustvom da mogu da kažu nešto relevantno.

Niti je danas razlika između vrhunske i o-kej opreme toliko primetna, da bi oni mogli da drve o nijansama.

Ukratko, više ima onih koji vole da se qrče, nego što nešto znaju. A i to što znaju je toliko nebotno da se obrni-okreni sve svodi na "probaj sam i nek ti je sa srećom"
Ne bih tako preostro,mada ima istine.

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Kupovina opreme preko oglasa V...2...3?

Post by tocilj » 31 Mar 2018, 23:21

Što reče čuveni drug filozof: "Znam da ništa ne znam, ukoliko i to znam".....
Npr. Ja sam već više puta pisao ovde da obožavam Soul Food na mjestu prve pedale u vidu buffera i clean boosta....i bez te pedale meni ništa ne zvuči kako treba....to je jeftina, polu-kineska pedala zbog koje sam prodavao preskupe butik pedale, ako se ne slažu sa njom. Probao sam nekoliko boljih i mnogo skupljih klonova klona i super su, ali ne mogu da preuzmu tu funkciju. Potpuno sam svjestan da je SF jedan od najlošijih klonova klona, ali meni leži i jebeš ga. Da, ima mnogo boljih pedala objektivno, ali za mene je ta nekako najvažnija....
Preferencija je uslovljena i navikom....glupo se raspravljati šta je objektivno bolje kada je sviranje subjektivni proces a instrument individualna kategorija...

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: Kupovina opreme preko oglasa V...2...3?

Post by RadeRas » 01 Apr 2018, 12:02

@Overdrive: Da ne citriram pojedinačno:
Od deset originala može da se desi da ne valja njih 9 ili obrnuto ali samo ako pozadi piše: "Made in Serbia", "Made in P.R.C." ili "Made in Japan"... ;) Poznati svetski proizvodjači su odavno rešili problem ovih razlika time što su stvorili klase instrumenata, standardizovali proizvodnju. Zato danas imaš Les Paul Junior, Studio, pa redom.

Naravno, ako želiš Gibson Les Paul Standard koji se nekada proizvodio od druge vrste mahagonija, sa punim telom, drugom vrstom magneta, i tako, možeš da ga kupiš ali neće vredeti kao današnji standard sa šupljim telom, različitim magnetima i mahagonijem iz drugog podneblja, što govori da nisu ista klasa. Ako je to odgovor na tvoju tvrdnju da čitave serije nisu iste.

Priča oko probanja instrumenata može da pomogne ali neće tako što ćeš da odeš u radnju i tamo stekneš iskustvo, moraš da poseduješ instrument i sviraš na njemu da ga upoznaš, kao džokej konja, kao vozač svoj automobil kroz dug vremenski period, pa tek doneseš sud. Kao otišao sam u biblioteku, proveo tamo pola dana čitajući predgovore u knjigama na policama i ja već poznajem sve te knjige? Uzmi jednu knjigu danima je studiraj kući, pročitaj par puta od početka do kraja pa donesi sud o njoj.
Overdrive wrote:
31 Mar 2018, 17:19
Od 10 originala može da se desi da jedna valja
Kao što i od 10 kopija može da se desi da valja njih 9, i obrnuto..
U vezi originala sam ti već napisao moj stav gore, oko kopija ću ti odgovoriti iz mog ugla.
Recimo ja kao pravim neke kopije pedala za gitaru. Mogu da uradim devet od deset pedala da rade kao što rade originalne butik pedale tri puta skuplje i preko, ali takodje mogu da uradi da zvuče i da traju kao neki kineski aliexpress gejmboj. Zavisi ko je koliko spreman da plati. Doduše, poslednje serije koje radim su top klasa da pohvalim samog sebe a prodajem ih za smesnu cenu za koju niko ne bi ni u snu.

U čemu je tajna? U izradi, materijalima i delovima. Ako budem koristio veoma kvalitetno i dobro izdubljeno i obradjeno drvo, precizno izbušeno, precizno finiširano, znači klasirano gde je izbačena svaka kutija na kojoj sam primer turpijom zarezao neki ugao više nego što je potrebno, .. ako je kutija nakon toga precizno odštampana na laseru, izlakirana dobrim lakom. ako se izoluje veoma dobro, ako ugradim delove naručene preko koje koriste butik proizvodjači i sve to spojim veoma kvalitetnim ožičenjem, od deset, svih deset ili bar devet će da rade kao pedale od 350 evra. :ziveli:
Ako, uradim kutiju neujednačenih uglova, krivu, ponegde oštećenu od preteranog turpijanja, ofarbam je sadolinom, i u njoj ubacim elektroniku i hardver sastavljenu od delova naručenih za 1 dolar sa aliexpress, možeš slobodno očekivati da od deset kutija devet nema dobar kontakt u džekovima, prekidaju struju, zuje i zvuče slabije od originala ili kutija sa premium komponentama.
Nije priča u kopiji kao generalno lošem, već u materijalima i izradi. Sa lošim materijalima je kockanje šta će i kako će ispasti, sa kvalitetnim je ta razlika smanjena na minimum i ovo je pravilo svuda ne samo kod gitara. Problem je cena, korišćenje loših materijala, jeftinih, znači i nisku cenu, skupih materijala i rada zahteva veću cenu. Ko je koliko spreman da plati. Zato imamo Tokai Les Paul i slične kopije iz Japana koje su skupe kao i originali i imamo slične Les Paul gitare iz Japana sedamdesetih koje vrede kao današnje kineske kopije sa aliexpress.

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: Kupovina opreme preko oglasa V...2...3?

Post by RadeRas » 01 Apr 2018, 12:34

tocilj wrote:
31 Mar 2018, 23:21
Npr. Ja sam već više puta pisao ovde da obožavam Soul Food na mjestu prve pedale u vidu buffera i clean boosta....i bez te pedale meni ništa ne zvuči kako treba....to je jeftina, polu-kineska pedala zbog koje sam prodavao preskupe butik pedale, ako se ne slažu sa njom.
Svako ko proba neku Klon Centaur varijantu vrlo brzo Boss SD1, Ibanez TS i sl. pedale stavlja u oglase. ;)
BTW. iza Soul Food stoji EHX a ne neki Joyo, Mooer i ostali aliexpress gejmboj aparati. Cena pedale je skočila na zapadu na 90 evra sa nekadašnjih 45 evra što znači da je veoma popularna.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Kupovina opreme preko oglasa V...2...3?

Post by Overdrive » 01 Apr 2018, 14:08

Rade, malo si se zaneo sa tim pedalama

Slažem se da metarijal može da igra ulogu glede izdržljivosti isl

Ali to da ti (ili bilo ko drugi) može da na blind testu kaže koja pedala kako zvuči u zavisnosti od cene, je već odavno debankirani bulshit.

Isto važi i za instrumente.
Za ljude kojima treba kvalitetan alat, naravno da neće uzeti nešto što će da se raspadne

Ali cena/zvuk..nema ama baš nikakve veze

Recimo pomenute Joyo pedale od 30 evra zvuče identično kao i slične pedale od po 300. tako da..žalim slučaj.

Naši "proizvođači" koji ne uspevaju da više prodaju tu priču materijali/kvalitet/zvuk..moraće da se pomire sa tim da se danas do odličnog zvuka dolazi na veoma jeftin način, lako i brzo, te da je i zvuk samo "alat" za svirku, a ne cilj sam po sebi.

User avatar
Bili D Kid
Posts: 138
Joined: 13 Mar 2012, 18:27

Re: Kupovina opreme preko oglasa V...2...3?

Post by Bili D Kid » 01 Apr 2018, 14:11

tocilj wrote:
31 Mar 2018, 23:21
Što reče čuveni drug filozof: "Znam da ništa ne znam, ukoliko i to znam".....
Npr. Ja sam već više puta pisao ovde da obožavam Soul Food na mjestu prve pedale u vidu buffera i clean boosta....i bez te pedale meni ništa ne zvuči kako treba....to je jeftina, polu-kineska pedala zbog koje sam prodavao preskupe butik pedale, ako se ne slažu sa njom. Probao sam nekoliko boljih i mnogo skupljih klonova klona i super su, ali ne mogu da preuzmu tu funkciju. Potpuno sam svjestan da je SF jedan od najlošijih klonova klona, ali meni leži i jebeš ga. Da, ima mnogo boljih pedala objektivno, ali za mene je ta nekako najvažnija....
Preferencija je uslovljena i navikom....glupo se raspravljati šta je objektivno bolje kada je sviranje subjektivni proces a instrument individualna kategorija...
Kako bre Soul Food jeftina polukineska pedala?! Electro Harmonix firma, New York USA i prave se samo tamo...

User avatar
Bili D Kid
Posts: 138
Joined: 13 Mar 2012, 18:27

Re: Kupovina opreme preko oglasa V...2...3?

Post by Bili D Kid » 01 Apr 2018, 14:14

Overdrive wrote:
01 Apr 2018, 14:08
Rade, malo si se zaneo sa tim pedalama

Slažem se da metarijal može da igra ulogu glede izdržljivosti isl

Ali to da ti (ili bilo ko drugi) može da na blind testu kaže koja pedala kako zvuči u zavisnosti od cene, je već odavno debankirani bulshit.

Isto važi i za instrumente.
Za ljude kojima treba kvalitetan alat, naravno da neće uzeti nešto što će da se raspadne

Ali cena/zvuk..nema ama baš nikakve veze

Recimo pomenute Joyo pedale od 30 evra zvuče identično kao i slične pedale od po 300. tako da..žalim slučaj.

Naši "proizvođači" koji ne uspevaju da više prodaju tu priču materijali/kvalitet/zvuk..moraće da se pomire sa tim da se danas do odličnog zvuka dolazi na veoma jeftin način, lako i brzo, te da je i zvuk samo "alat" za svirku, a ne cilj sam po sebi.
Nađi mi Joyo pedalu koja zvuči identično kao neka od 300€ i postavi primer.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Kupovina opreme preko oglasa V...2...3?

Post by Overdrive » 01 Apr 2018, 14:20

Bili D Kid wrote:
01 Apr 2018, 14:14

Nađi mi Joyo pedalu koja zvuči identično kao neka od 300€ i postavi primer.
nema šta ja da ti tražim, ljudi odavno provalili..Joyo je već ledž'nd jbt..

ako nema pet iljada snimaka na YT, nema manje..


User avatar
Bili D Kid
Posts: 138
Joined: 13 Mar 2012, 18:27

Re: Kupovina opreme preko oglasa V...2...3?

Post by Bili D Kid » 01 Apr 2018, 16:38

Overdrive wrote:
01 Apr 2018, 14:20
Bili D Kid wrote:
01 Apr 2018, 14:14

Nađi mi Joyo pedalu koja zvuči identično kao neka od 300€ i postavi primer.
nema šta ja da ti tražim, ljudi odavno provalili..Joyo je već ledž'nd jbt..

ako nema pet iljada snimaka na YT, nema manje..

Nije tačno, ibanez pedala ne košta 300€, nije dobar primer, a da su slične jesu, ne sviđa mi se ni jedna od ove dve, a slične su im i cene, mislim Ibanez je malo skuplji od ovog kineza


Nađi mi Joyo da zvuči kao ova od dvestotinak evra



ili ova, takođe dvestotinak evra


User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Kupovina opreme preko oglasa V...2...3?

Post by Overdrive » 01 Apr 2018, 20:29

prvo..

https://reverb.com/price-guide/guide/88 ... arly-1980s

drugo, ovo što si okačio su neke polu vamte namte nit je pedala nit je procesor, ima oktav i flednžer i sad je kao zvuk da padneš na dupe.. :roll:

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Kupovina opreme preko oglasa V...2...3?

Post by ProfessorBaltazar » 01 Apr 2018, 21:18

Overdrive wrote:
01 Apr 2018, 14:08
Ali cena/zvuk..nema ama baš nikakve veze
Iffff!

Daj onda neki jeftini McIntosh ili Phase Linear. Ili Conrad Johnson. Ili Audio Research ili Acoustic Research. Ili jeftini Krell. Ili jeftini Nakamichi. Nesto jeftino a da hebe kevanije. :bambi: :ziveli:

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Kupovina opreme preko oglasa V...2...3?

Post by tocilj » 01 Apr 2018, 21:29

Overdrive wrote:
01 Apr 2018, 14:08
Rade, malo si se zaneo sa tim pedalama

Slažem se da metarijal može da igra ulogu glede izdržljivosti isl

Ali to da ti (ili bilo ko drugi) može da na blind testu kaže koja pedala kako zvuči u zavisnosti od cene, je već odavno debankirani bulshit.

Ali cena/zvuk..nema ama baš nikakve veze

Recimo pomenute Joyo pedale od 30 evra zvuče identično kao i slične pedale od po 300. tako da..žalim slučaj.
Što se tiče pedala, iz ličnog iskustva....a ono je sada već kilometarsko od preko 80 posjedovanih i duplo toliko probanih pedala mogu da ti kažem da nisi u pravu...čak ni blizu. Na snimak na YT utiče gomila faktora, to i sam znaš...ko, čime i kako snima. Međutim YT ne može da prenese količinu kompresije i neprijatne frekvencije koje se događaju dok sviraš. Sve kineske pedale imaju problema sa bukom, sve kineske pedale imaju problema sa linearnošću potova, svičevima i kompresijom. Kineske pedale rade dosta dobro, toliko koliko se može svirati na Skvajer Afinitiju kao na USA Fender strat gitari. Tolika je razlika i među pedalama. Istina da industrijske pedale tipa MXR, Fulltone, Boss i sl. Zvuče dosta dobro ili skoro isto kao neke butik pedale....ali kinezi ni blizu. Ovde pričam samo o OD/Dist pedalama i to poredeći TS sa TS-om, Klon sa Klonom i sl.

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Kupovina opreme preko oglasa V...2...3?

Post by tocilj » 01 Apr 2018, 21:38

[/quote]

Kako bre Soul Food jeftina polukineska pedala?! Electro Harmonix firma, New York USA i prave se samo tamo...
[/quote]

Kada sam kupio SF koštala je 45 evra nova, sa adapterom...u Thomann-u. Da li stvarno misliš da se u Americi može napraviti pedala za tipa 20 usd, da bi se posle treće ruke prodala u evropi za 45 evra. Čak i da se radi u abnormalnim serijama, Boss to ni u Tajvanu ne može da postigne :) Sve na toj pedali je jeftino i Kinesko...osim imena i zvuka....

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest