ZooM G3/G3X

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
gondi
Posts: 55
Joined: 17 Jan 2011, 20:13
Location: Bođani

Re: ZooM G3/G3X

Post by gondi » 28 Nov 2013, 16:34

Taj je uredjaj bio tad jedini u radnji a moraću da proverim kad budem išao poslom u NS ali da specijalno radi toga idem nešto mi se ne da.To tamo nisam uočio već kad sam došao kući al garancija važi ...Nego kod patcheva koji imaju wah ili neku sličnu opciju pedala može da se uključi i isključi pritiskom na prekidač ispod odgovarajućeg slota.Moram to proveriti ili u radnji ili kod nekog ko ima isti uređaj jer čemu ustvari služi pimpek ako ne koristi ničemu? :deda: :hmm: :nixweiss:

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: ZooM G3/G3X

Post by Frostensen » 29 Nov 2013, 01:02

Ok, secam se da sam citao nesto o tome pre nego sto sam kupio G5. Elem, evo odgovora koji trazis..

Pitanje:
"How do engage the switch under the pedal, without using your finger? On my G3X there is an 1/8" gap between the pedal and the switch when the pedal is fully depressed. I can't find anything in the manual about the switch, except this nonsensical sentence (page 18):"

Odgovor:
"Under the pedal is a rubber spacer that keeps the user from bottoming out the pedal. If you use your foot, lean into it, and put some weight on it, the rubber will compress enough to allow the switch to engage/disengage. Just pressing the pedal down with, say, your hand, won't do it."

Ako si slab sa Engleskim, ukratko, moras da nagazis debelo na pedalu :)

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: ZooM G3/G3X

Post by KnightOfDoom » 29 Nov 2013, 02:19

Sto je dobro, s' obzirom da je npr. pedalu na zoom b2.1u dovoljno samo malo jace zgaziti i bypassuje efekat :) 'oces kao da se zezas sa wah-om i onda uzmes i gasis-palis kao retard.

User avatar
gondi
Posts: 55
Joined: 17 Jan 2011, 20:13
Location: Bođani

Re: ZooM G3/G3X

Post by gondi » 29 Nov 2013, 20:33

Napisao sam post na poslu ali evo, kod kuće proverih, nema ga!
Engleskim baratam solidno ali, nisam pretraživao strane forume da se informišem o ovom problemu pedale, pa ti se zahvaljujem na ovom tekstu. Zaista sam ovo pritiskivanje papuče probavao samo rukom te mi nije padalo na pamet da sivonjski pritiskujem pedalu nebi li dohvatila switch, jer mi takav tretman opreme nije u prirodi, prilično pažljivo postupam sa istom, ali evo ponekad bi se moralo.Mislim da ću ipak wah i slične efekte uključivati na prekidačima ispod samog slota, nekako mi je sigurnije.Bitno da uređaj nije pod greškom i ne moram da ga zamenjujem.Još jednom svima hvala, pomogli ste mi da izaberem spravu a i rešili me nedoumice oko switcha. :cao: :deda:

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: ZooM G3/G3X

Post by Frostensen » 29 Nov 2013, 21:35

Evo sad sam bacio pogled i ispod mog procesora (G5). Ista stvar. Doduse meni to o cemu pricas ni padalo na pamet jer imam Vox wah koji radi na istom (nagazi do kraja i prebaci teziste na prste) principu. Cisto jos jednom da budes siguran da ti nije stigo skart :) Eto pa uzivaj :)

Akordeonista
Posts: 36
Joined: 17 Jun 2008, 00:35

Re: ZooM G3/G3X

Post by Akordeonista » 09 Dec 2013, 22:16

Pozdrav svima od novog clana ovog dela foruma! :)
Imam pitanje vezano za Presete na G3x, da li neko ima i voljan je da podeli neke svoje postavke? Potreban mi je dobar OverDrive i Distorzija koji ce dobro izaci na svirci. Moze i neki Crunch... :)
Znam da su postavke vezane za licni senzibilitet i stil sviranja ali bih voleo da probam necije presete posto sviram uglavnom u sobi a nemam iskustva sa ovim stvarima pa nisam siguran da ce moji preseti dobro zvucati na svirci.

Akordeonista
Posts: 36
Joined: 17 Jun 2008, 00:35

Re: ZooM G3/G3X

Post by Akordeonista » 10 Dec 2013, 09:12

Takodje me interesuje i kako dobiti onaj topli zvuk lampe na Clean-u?

User avatar
gondi
Posts: 55
Joined: 17 Jan 2011, 20:13
Location: Bođani

Re: ZooM G3/G3X

Post by gondi » 10 Dec 2013, 09:36

Jesi li pretraživao ovde
http://guitarpatches.com/
Ima zaista svakakvih patcheva, skidaj instaliraj proveravaj, možda nađeš nešto za sebe. :ziveli:

Akordeonista
Posts: 36
Joined: 17 Jun 2008, 00:35

Re: ZooM G3/G3X

Post by Akordeonista » 10 Dec 2013, 12:07

Jesam naravno, ima interesantnih preseta ali nisam siguran koliko su dobri i kako izlaze na svirci, jedno je u sobi a sasvim drugo na svirci. Treba mi par proverenih preseta po kojim cu se voditi pri pravljenju svojih. Da spomenem i to da mi je gitara sporedni instrument koji sviram iz razonode a zeleo bih da namestim par boja koje bih mogao povremeno da iskoristim na svirkama a da ne budu "muljave" kakve obicno bivaju boje sa procesora koje u sobi zvuce dobro a na svirci ih nigde nema. :)
Nemam iskustva sa pedalama i efektima pa ne znam koji efekat i koja simulacija poticu od kog originala i kako taj original treba da zvuci. Dalje, negde procitah da za G3x da bi se dobio zvuk lampasa nije dovoljno upotrebiti samo simulaciju pojacala sa lampom vec se mora pribeci "obilaznim" resenjima. E sa tim nemam nikakva iskustva, koja su moguca resenja, sta upotrebiti i koliko... posle cega... itd.? Zaista bi mi znacilo ako bi mi neko ko je iskusan po tom pitanju dao bar jedan ili dva svoja preseta kao osnovu za dalje istrazivanje.

Akordeonista
Posts: 36
Joined: 17 Jun 2008, 00:35

Re: ZooM G3/G3X

Post by Akordeonista » 11 Dec 2013, 21:12

Da li i kod drugih zuju pojacalo kada se ukljuci USB kabal?

User avatar
gondi
Posts: 55
Joined: 17 Jan 2011, 20:13
Location: Bođani

Re: ZooM G3/G3X

Post by gondi » 14 Dec 2013, 12:21

Moraš biti malo precizniji, gde, šta kad uključiš-ja kad uključim Zoom-a u pojačalo i preko USB -a u komp, i na kompu preko Edit and share upravljam zoom-om, sve je lepo, tiho,ne zuji sem kad u lancu nekog patcha isključim noise gate ili ZNR.Onda se malo čuje zujanje, posebno ako je u lancu neka žestoka distorzija tipa Metal zone ili Extreme, ili neka žešća amp- simulacija. Sve u svemu radi normalno, bez obzira da li je USB kabel uključen u komp ili ne. 8)

Akordeonista
Posts: 36
Joined: 17 Jun 2008, 00:35

Re: ZooM G3/G3X

Post by Akordeonista » 15 Dec 2013, 14:06

Kad ukljucim procesor samo u pojacalo nemam zujanje/brum, sta li vec... a kad ukljucim na komp preko USB kabla odmah pocne da zuji/bruji i taj brum ne reaguje uopste na Volume pedalu posto je na nekim programima namesteno da pedala kontrolise Out Volume. Cim iskljucim USB kabal odmah prestane brujanje! Ovo nema veze sa Noise Gate-om, sta raditi?

User avatar
gondi
Posts: 55
Joined: 17 Jan 2011, 20:13
Location: Bođani

Re: ZooM G3/G3X

Post by gondi » 01 Feb 2014, 21:15

Danas sam tokom vežbanja sa Zoomom G3X otkrio jednu novu mogućnost, pa kog interesuje nek proba, a ko je ovo već prokužio, nek ne zameri što pišem.Već sam u prethodnim postovima rekao da sam G3X usb kablom priključio na komp a levi output kanal Zooma na main in Roland Cubea.Na compu je instaliran Edit and Share program sa Zoomovog sitea i Zoomovi asio driveri.Čim uključim power on procesora, automatski se na kompu podiže Edit and Share.Njime biram presete iz user area procesora a i presete sa kompa koje sam skinuo sa Guitar patches sitea ili ih sam kreirao na kompu.Pošto imam instaliran Guitar rig 5, otvorio sam ovaj program, u njemu otvorio Audio and midi settings, tamo umesto ASIO4ALL izabrao Zoom asio u padajućem meniju. Ovaj izbor je automatski umesto ulaza i izlaza Realtek kartice izabrao da ide preko Zoom G3X uređaja.Onda sam na procesoru stavio na svim slotovima effect trough znači da bude u by pass modu.Tada sam na Guitar Rigu birao presete koje sam dobio na pojačalu, sa idealnom latencijom i jasnim zvukom, kako nikad nije radio preko integrisane Realtek kartice a bez uključivanja gitare u Realtek line in ulaz i bez prilagodnog jacka. 8)

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: ZooM G3/G3X

Post by Baba Slim » 01 Apr 2014, 09:51

Pominjao sam na drugim temama da sam od nedavno postao vlasnik Zoom G3, ali ajde i ovde da podelim svoje utiske - ipak je ovo specijalizovana tema. :)

Elem, odlucio sam da nabavim spravu tek nakon sto gospoda iz Artista nisu bili u stanju da isporuce pedalu ZOOM MS70-CDR koju sam prvobitno narucio. Promenim odluku i resim da nabavim Zoom G3 (nije mi trebala sa expression pedalom, jer sam po dimenzijama taman G3 mogao da uglavim na board koji ima ogranicen prostor).

Moji prohtevi nisu bili preveliki od samog starta, ni za MS70-CDR a ni za G3 - glavna namena je bila da se na elegantan nacin obezbedi kompletna "sminka" koja bi isla u FX loop pojacala - modulacije i dilejevi pre svega, eventualno nekad neki reverb, ali to uglavnom koristim sa pojacala, namestim, ukljucim ga i zaboravim na njega. :)

Koriscenje je veoma intuitivno (naravno, treba procitati uputstvo za upotrebu), i user interface koji je zamisljen kao nanizane pedale olaksava promenu parametara, i to je sve veoma jednostavno i brzo izvodljivo. Sama sprava odaje veoma dobar utisak izrade, tasteri su cvrsti i robusni, i citava sprava odaje utisak da ce raditi bez problema, nadam se. :)

Do sada sam najvise koristio Detune (umesto chorusa, koji su isto odlicni), flanger (koji treba jos da cackam), Analog Delay (EHX DMM simulacija) i Tape Delay, i jos Tremolo, samo ponekad kad odredjene pesme zahtevaju. Isprobao sam i ostale efekte ali ove koristim najcesce, i njima sam VEOMA zadovoljan kako se cuju u bendu i kako to sve radi. Ostale modulacije mi i nisu potrebne, kao ni suludi dilejevi, filteri, pitch-shifteri, sliceri itd.

Ono sto je super kod ove sprave je sto za malo para zaista nudi jako veliki broj funkcija - samim tim sto na raspolaganju ima simulacije pojacala i drajvova moze da posluzi za vezbanje na slusalice, ali i kao backup u slucaju da nesto sa pojacalom ne valja, ili da ne moze da se ponese na svirku, jamovanje, zezanje, sta god. Tu je jos i looper koji sasvim pristojno radi, kao i ritam masina, zatim mogucnost koriscenja kao interface-a za snimanje na komp, mogucnost koriscenja EDIT & SHARE software-a za cackanje preseta (koji odlicno radi)... Zaista su spakovali gomilu i vise nego korisnih stvari u kompaktnu spravu, koja je svojom cenom ekvivalentna kupovini 3 prosecne polovne pedlae na oglasima.

E sad, moram priznati da se nisam udubljivao u simulacije pojacala i drive pedala, kako koja radi, koliko je koja realna, itd... Ionako me ne zanima da mi to bude glavni oslonac zvuka, ali koliko sam uspeo da namestim jedan clean preset za direktno spajanje u mix/hi-fi (vezbanje kuci i tome slicno), posluzice i vise nego dobro u slucaju ne-daj-boze™.

Sto se tice kvaliteta efekata koje aktivno koristim, njima sam i vise nego zadovoljan, jer ne mogu da izbacim iz glave koliko sam zapravo platio uredjaj a sta sam sve dobio, i tu ne mogu nista preterano da dodam. Postoji mogucnost podesavanja dosta velikog broja parametara, ali je super sto za svaki efekat imate LEVEL kontrolu (sto je super da kompenzujete prividni gubitak ili dodatak glasnoce, u zavisnosti od tipa koriscenog efekta), a i na velikoj vecini imate i MIX kontrolu kojom birate kolicinu prisutnog efekta uz suv signal.

Koriscenje na svirci je jednostavno, naravno treba se navici kao i na sve ostalo. Napravio sam sebi i footswitch za tap tempo - mono jack spojen na taster koji je u nepritisnutom stanju "otvoren", imao sam kutiju koja je taman dovoljno mala da nista u nju drugo nisam mogao da spakujem i dugo vec stoji uzaludno u fioci, kao i neiskorisceni jack za kutiju i kratak patch kabel sa mono jackovima. Kupio taster za 50rsd i resio Tap Tempo koji zaista puno koristim uzivo. :D

I jos jedan bitan dodatak - ovog vikenda koji je prosao sam imao 2 akusticne svirke, i koristio sam G3 sa akusticnom gitarom, i iz njegovog balansiranog izlaza isao direkt u mix, i prezadovoljan sam kako su efekti zvucali na akustari: pocetak lanca suptilno podesen kompresor koji je stalno ukljucen, zatim Detune koji na kraju uopste nisam koristio i izbacicu ga iz preseta, ne treba mi, zatim flat podesen EQ sa dignutim levelom kao Volume boost, 2 razlicito podesena dileja i blago podesen Hall reverb. Rezultat je bio odlican, prezadovoljan sam - ispada da sam ovom spravom resio i efekte za akusticnu svirku, sto je super. :) Tako da, ako vas ne zanimaju simulacije akustara za koje je napravljen poseban procesor namenjen akusticarima (Zoom A3) i trebaju vam samo efekti - G3 moze biti i vise nego dovoljno dobro resenje.

Sprava jaaako malo menja izvorni zvuk i elektricne i akusticne gitare, AKO menja uopste.

Nisam jos isprobavao snimanje preko Zooma na racunar, i pitanje je kad cu to koristiti, ako cu uopste koristiti, ali mi se za sada svidja sto saradnja sprave sa racunarom ide bez i najmanjeg problema - cim sam je kupio i otpakovao, prvo sto sam uradio jeste updateovanje firmware-a prateci pdf uputstvo sa sajta i to je proteklo glatko, bez ijedne zackoljice.

Zamerke:

- nema "Tails" opcije kod dilejeva i reverba, sto su naknadno implementirali u onim pedalama sa jednim prekidacem (MS50, MS70, MS100), nadam se da ce to ubaciti u neki buduci firmware update, ali ako i ne ubace prezivecu. :)
- steta je sto nema onih egzoticnih reverb algoritama koji se nalaze na MS70CDR koja je namenjena samo sminkanju, ali hej, razumem da neka razlika u ponudjenim efektima kod razlicitih proizvoda mora da postoji, nije sigurno cilj da se sve spakuje u jedan uredjaj, jbg. :? Nije mi to ni od kakvog presudnog znacaja, ali je steta, lepo bi bilo to imati na raspolaganju.
- ne znam da li su ostali korisnici to primetili, ali postoji odredjena promena u zvuku/volumenu pri ukljucivanju i iskljucivanju svakog pojedinacnog efekta, koju ne mogu tacno ni da opisem ni da definisem, ali definitivno postoji. Nije promena na bolej ili na gore, jednostavno kao da se za milisekundu utisa/pojaca i onda vrati na staro, nemam pojma. Naravno, nista se to uzivo ne primeti, tako da mi to nije nikakva ozbiljna mana koja bi bila dealbreaker.
- stimer bi mogao biti malo brzi i mogao bi malo "upeglanije" da radi bez skakanja, ali je upotrebljiv (i sa elektricnom i sa akustarom), to se mora priznati, moze da posluzi, ali je daleko od spektakularnog.

Sve u svemu - ja prezadovoljan, a to jos vise dolazi do izrazaja kad se u obzir uzme i cena. Razmisljam sta sam drugo mogao da nabavim za te pare a da moze da mi radi toliko funkcija (i to sa vise nego dobrim kvalitetom), i da je dovoljno malo da stane na preostali raspolozivi prostor u pedalboardu (i opet ponavljam - moze da mi sluzi i kao resenje za akusticnu svirku), i odgovor uvek bude - nista drugo. :lol: :ziveli:

Distorzija86
Posts: 25
Joined: 06 Feb 2014, 15:25

Re: ZooM G3/G3X

Post by Distorzija86 » 01 Apr 2014, 12:03

Ja se nadam da izbace g10 da ga nazovem tako, sa blootooth-om od MS100 i mogucnoscu nadogradnje efekata, i da ima sve efekte sa MS70-CDR :bravo: ...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest