Which drive is driving you

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Which drive is driving you

Post by tommytigh77 » 15 Feb 2014, 03:58

Nadam se da ću i ja jednog lepog dana tako... Pre neko veče se uključim u Peavey Classic 30, i sa suzama u očima zaključim dve stvari: 1) gitare sa singl magnetima MORAJU da idu u lampaško pojačalo - bez tog prirodnog kompresora nema ŽIVOTA u njima (da mi sad neko prorekne da ću do kraja života ostati na tranny pojačalu, prešao bih na humbuckere momentalno); 2) celo veče nisam ni pipnuo Xotic; za apsolutno SVE gain opcije, od totalnog clean-a do feedback-a, je bila dovoljna kombinacija Maxon & volume pot. Peavey bio na clean kanalu, volume na 5 (od 12). Al' jbg, što rek'o Dobrivoje Topalović: ''Hej, sudbino teška, i prepuna jada''.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Which drive is driving you

Post by tommytigh77 » 15 Feb 2014, 06:49

guv'nor wrote:Što, super je Roto, ja sam ga jurio par god baš zbog toga koliko često koristim Leslie i zbog gabarita, ali u više navrata nikako da naiđem na jedan kada sam imao pare. Čak sam i hteo da kupim odvojeno (po našim radnjama koje su imale Line6) modul i kućište, ali nikako da ih neko ima na stanju. Onda sam video H&K RotoSph MKI u Italiji za sitne pare i to je to... :)
Dobar je Roto Machine, ali moram da napravim true bypass box za njega... Em što krade ton u bypassu, em što mu prekidač ima dve funkcije i pun je iznenađenja baš kad ne treba. :) Što se zvuka tiče, nervira me što radi transparentno na samo jednom setingu (Filter 145, Drive 0, Blend negde na oko pola dva (sati)), a to je tako lako slučajno pomeriti, i onda ćao zbogom zvuku. S druge strane, što se tih Leslie sims tiče, mislim da nijedan analogni efekat ne može da ispriča tu priču, pa mi i nije toliko žao. Biće dana, da se skupi lova i uzme Strymon Lex i slične govnarije, i eto veselja...

@Gagi: Zaboravih da ti kažem - tvoj SD-9 je definitivno starinski japanac. Na stranu što piše Maxon na pločici od baterije (obvious clue), nego Ibanez uopšte nije pravio reizdanje te pedale do skora, a i tu su se sad iskenjali, modovali nešto, nova Ibanez pedala ima neke dodatne switcheve, zove se SD-9M i nema veze s mozgom. Čisto da znaš, eto... Razlika između tvoje i moje pedale je jedino u bypassu; kad se uključi, isti qrac.

User avatar
Gagi
Posts: 756
Joined: 28 Apr 2011, 20:16
Location: Timacus regio

Re: Which drive is driving you

Post by Gagi » 15 Feb 2014, 20:33

tommy videh da su nešto budžili sa nekim prekidačima, izgleda da su imali nameru da deluje kao neki custom modovan SD-9 (mada pre mislim da su hteli da idu na staru slavu tj. prepoznatljivost), gledao sam i slušao rivjuove i voleo bih da probam, ima u Thomann-u, cirka 100 evra.
Image

Sećam se da sam pročitao na nekom forumu da je Landau odmah nabavio komad, svirao i vratio maltene istog dana :lol:.
Nemam pojma ni koji mi je bypass niti godište :? (any thoughts :?:)
Spoiler:
Image
Image

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Which drive is driving you

Post by tommytigh77 » 15 Feb 2014, 22:56

Godište bi trebalo da je negde oko sredine 80-ih, a bypass joj je buffered, ono, klasika, kao kod BOSS pedala. Na Maxonu je true bypass preko 3PDT (ili 4PDT ?) prekidača. Inače, obe pedale su napravljene u istoj fabrici - Maxon (Nisshin Onpa) u Japanu, jer je 80-ih Maxon bio OEM proizvođač za Ibanez (mada ne sumnjam da taj deo priče već znaš).
Za novi Ibanez SD9M sam se i ja zainteresovao čim se pojavio, ali sam onda slušao par direktnih poređenja sa Maxon SD-9, i već na Youtube se čuje da je totalno njesra. Hteli su izgleda da preotmu posao Analogmanu, ali su očigledno promašili temu.

User avatar
Gagi
Posts: 756
Joined: 28 Apr 2011, 20:16
Location: Timacus regio

Re: Which drive is driving you

Post by Gagi » 16 Feb 2014, 11:39

Hvala druže :ziveli:

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Which drive is driving you

Post by tommytigh77 » 27 Jun 2014, 02:47

BUMP :)
Gagi, kako ti se na kraju svideo SD-9, jesi li uspeo da se ''dogovoriš'' s njim? Ono što sam u zadnjih par meseci provalio je da je pedala idealna za velike bine (mislim na prostor) i velike glasnoće. U onom momentu kad pojačala rade na ivici iznemoglosti i basa nema ni od korova (osim ako se rabi 4xEL34 u paketu sa 4x12), a treble je neprijatan koliko god ga smanjivao, u tom momentu je SD-9 baš ono što je doktor propisao - zadrži bas, umiri i uobliči visoke, i pusti ton gitare da prirodno izađe. S druge strane, radeći svirke na ''maloj votaži'', razmišljao sam da za njih uzmem Boss SD-1 jer je na tišoj svirci konkretniji... U svakom slučaju, od SD-9 se ne odvajam, i srećom, sve više će mi biti potrebna. :) Baš me zanima kako si se snašao s pedalom, budući da si, što rek'o Cortex, Hendersondžija i Landaudžija k'o i ja. :) :ziveli:

User avatar
Gagi
Posts: 756
Joined: 28 Apr 2011, 20:16
Location: Timacus regio

Re: Which drive is driving you

Post by Gagi » 28 Jun 2014, 19:17

Tomi ovako stoje stvari. Moj prvi utisak koji je i dalje dominantan je da je SD sjajna pedala, nepogrešivo cilja i pogađa šmek 80ih i popunjava prazninu za dobrom distorzijom koja je meni nedostajala na bordu.
Drugi utisak govori da sama pedala ima svoju priču i ne želi da bude sa nekom gain, OD ili bilo kakvom drugim dirt-om u kombinaciji, prosto je njen karakter sam za sebe poseban. Koristim je ili kao baš sirovu high distorziju, ili kao simulaciju blago uprljanog klina (za šta mi OCD mnogo bolje leži da budem iskren).
Ne sviđa mi se prejak bass, previsok gain (čak i kad je dist pot na 0) i taj neumesni treble koji su komotno mogli da zalepe na 9 sati.
Mislim da je najbolje dozirati je na vol potu gitare, time se dosta dobija na transparentnosti samog efekta kombinovano sa volumenom.
Nisam je probao na nečemu jačem od blues deluxa na kom izlazi sasvim solidno, mada malo kruto i drveno u odnosu na OCD npr.
U svakom slučaju stoji na bordu i na dalje. :)
Da li si ti probao da je ukombiniješ sa ostalim istorodnim drive pedalama i kakvi su ti utisci?

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Which drive is driving you

Post by tommytigh77 » 26 Jul 2014, 02:47

Gagi, izvini na nešto kasnijem odgovoru... :)
Ja je kombinujem stalno s Xotic-om BB+ (ispred ili iza), ali nemam previše toga da ti kažem a da već nisam rekao na prvom postu u ovoj temi i ovom prethodnom. Meni je SD-9 sa svim svojim manama i dalje jedina distorzija koja je iskrena, poslušna, maltene sam počeo da je posmatram kao sastavni deo električne gitare. Što ne mogu reći za recimo OCD koji mi uvek daje onaj ''cocked wah'' prizvuk, a toga sam se, moliću lepo, dovoljno naslušao na svakojakim procesorima. Sigurno je jedno, SD-9 nije suptilan efekat.

User avatar
Gagi
Posts: 756
Joined: 28 Apr 2011, 20:16
Location: Timacus regio

Re: Which drive is driving you

Post by Gagi » 29 Jul 2014, 09:09

Nema frke :)
OCD mi odlično leži sa stratom, na poslednjoj probi sam imao strat :arrow: TS-9 :arrow: OCD :arrow: Blues Deluxe (clean). Što sam više pojačavao middle to je više bilo gitare u miksu, negde malo više od pola middla je bio idealan odnos niskih, srednjih i visokih i dobio sam onaj strat ton, nešto poput ovog na klipu koji mi je poslao guv'nor :cao: :) :



E sad fora je što sa SD-9 ovako nešto (barem ja) nisam mogao da izvučem jer čini mi se da previše daje svoj karakter tonu (konkretno stratu), nema one vintage praskavosti i sparkla kao u OCD-a, mislim dobar je ton ali siroviji i zubatiji od opsesivno-kompulzivnog, nekako sintetički... (80-te jelte :lol:)
S druge strane u kombinaciji sa hambakerima SD-9 mi više leži, baš onako zareži kako treba i ugrize tačno onaj frekventni opseg za dobar HB drive, žešće od OCD-a koji ne može takvom čistinom da iznese malo tvrđi zvuk.
Dobru kombinaciju ove dve pedale još nisam našao...

Šta bi mogao da mi kažeš o Xotic BB+? Kakav je u poređenju sa SD-9 i da li bi mogao da se koristi kao non-stop uključena opcija za dirty clean?

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Which drive is driving you

Post by sinisake » 29 Jul 2014, 10:45

Image

:1:

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Which drive is driving you

Post by tommytigh77 » 29 Jul 2014, 11:30

BB+ sam dobio na poklon od prijatelja iz Japana (u kompletu sa TC Flashback-om, malo li je), tako da, uz svu zahvalnost, mogu ''u zube da joj gledam'' :D tj. da pričam o njoj bez pristrasnosti svojstvene ljudima koji su dali ne baš male pare za nju.
O poređenju sa SD-9 nema ni govora - više je u pitanju hipermodovani TS. Ako juriš ton kao na prethodnom klipu, BB+ sigurno može ovo i još više od toga, tj. zvuči još staklastije, manje zrnasto i kompresovanije. Naravno, može da ima i dosta više gain-a, ali onda zvuk postane previše sabijen, ala Claptonov noviji zvuk sa prezasićenim Tweed-ovima. Sve dok je drive pot od min. do 10 sati, u pitanju je sjajan clean/semi-clean booster, po mom mišljenju za te potrebe za klasu bolji od OCD. Naravno, pomaže i to što ima odličan aktivan EQ pa ga je lako uklopiti po boji sa zvukom gitare, pojačala, ili ostalih drive pedala. E, sad, to sve pričam za levi (B) kanal pedale, dok desni zvuči kao za dlaku manje modovan TS od prethodnog, pa je i malo anemičniji i vrlo retko ga koristim (kažu da je ustvari desni kanal približan originalnom BB Preampu, dok je levi kanal novi dizajn). Kad se uključe oba kanala u isto vreme (bez obzira kojim redosledom), opet se dobija sajam kompresije i meni je to potpuno neupotrebljivo. Tako da mi nije jasno zašto su uopšte radili ovu pedalu kao dvokanalnu. U svakom slučaju, vredi je imati zbog B kanala. Pre nego što sam je dobio, za potrebe dirty boostinga sam koristio Boss OD-3, najpre stock, kasnije sa Keeley modom koji je umnogome otvorio pedalu, ali o poređenju sa Xoticom naravno nema priče. Ono što se meni vrzma po glavi je da, čim budžet dozvoli, probam neki drive sa blend potom, ala Klon ili Maxon OD 820 (verovatno u Made In Serbia varijanti), ali će BB+ sigurno ostati u lancu barem kao clean booster, taj posao takođe odlično obavlja.
Na ovom klipu možeš čuti otprilike kako radi, mada je svirka snimana kondenzatorskim snimačem podalje od bine, pa je publika prigušila dobar deo zvuka. U prve dve-tri stvari je korišćen isključivo BB+ (B kanal) u Super Reverb.
[youtube]wZo4qSzOWzk&list=UUI6yK2gehNuUrvvr3paIm2w[/youtube]

U svakom slučaju, mislim da bi odlepio na BB+, ali takođe smatram da je bezveze ovako u pisanoj formi se objašnjavati oko toga, i da je krajnje vreme da se sve to proba sa dve gitare, dva boarda, dva pojačala i dve za početak jednom gajbom piva. :ziveli:

User avatar
Gagi
Posts: 756
Joined: 28 Apr 2011, 20:16
Location: Timacus regio

Re: Which drive is driving you

Post by Gagi » 30 Jul 2014, 08:23

Ah pa takav poklon se stvarno ne može odbiti :lol:
Hvala ti na detaljnom i praktičnom opisu za BB+, već kontam da je u pitanju još jedna varijanta TS-a na steroidima verovatno, mada regularni BB svi opisuju kao Pleksi wannabe :?
Vidiš, ja bih konkretno da imam par različitih drajv varijanti, OCD ostaje, SD-9 isto, nešto treće čisto "za da se nađe" bi bilo ok, razmatrao sam BB i RC od Gzotika, u stvari umesto RC-a (bezobrazno preskupog :grummel_2:) prednost bih dao Svećici zbog dodatnog sviča + što TC kao firmu u poslednje vreme endorsujem:
Image

Maxon OD 820 mi nije uopšte padao na pamet, u stvari nisam ni čuo za njega do sada :hide: ali sudeći po YT klipovima nije moja šolja čaja rekao bih, previše old school šta znam...
Slušao sam ovu tvoju svirku u Vox-u i ranije na net-u :bambi: , gitara je odlična i ceo band uopšte :1: , šteta što niste bolje snimili i izgurali malo po medijima ceo poduhvat.
tommytigh77 wrote:U svakom slučaju, mislim da bi odlepio na BB+, ali takođe smatram da je bezveze ovako u pisanoj formi se objašnjavati oko toga, i da je krajnje vreme da se sve to proba sa dve gitare, dva boarda, dva pojačala i dve za početak jednom gajbom piva. :ziveli:
:XD: apsolutno si u pravu :D valjda ćemo to i stvarno da izvedemo nekad. :ziveli:

User avatar
Gagi
Posts: 756
Joined: 28 Apr 2011, 20:16
Location: Timacus regio

Re: Which drive is driving you

Post by Gagi » 09 Dec 2014, 12:35

Drugari je l' probao neko TC Electronic Dark Matter i kakvi su vam utisci?

Image

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Which drive is driving you

Post by Cortex » 09 Dec 2014, 12:56

ja u poslednje vreme colorsound overdriver skoro iskljucivo. nisam uvek u fazonu za transparentni fuzz/ód u smislu da nema mid hump i to, al kad jesam onda mi je ovo najbolje uz moje gitare i setup. plus se sjajno cisti sa kontrolom na gitari.
evo ga nekakav demo - https://soundcloud.com/kuato-design-sto ... river-demo
sve vreme je fuzz na maxu samo sam volume kontrolom regulisao.
jel ima tc spark booster ovoliko gejna kad se odvali?
ne znam da li je direktna kopija?

User avatar
Gagi
Posts: 756
Joined: 28 Apr 2011, 20:16
Location: Timacus regio

Re: Which drive is driving you

Post by Gagi » 09 Dec 2014, 13:42

Sviđa mi se ovaj blagi kranč na početku, fino ukroćen fuz koji kasnije podivlja, BTW dobra rokaĆina ovde! :)

Koliko ja znam spark nema uopšte evidentnog gaina osim u dva slučaja, a to je kad je povezan sa jos nekom OD i sl. pedalom ili kad se angažuje fat mod.
Inače je običan bass/treble/volume boost, gain se aktivira tek u kombinaciji gore pomenutih.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest