Which drive is driving you

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
Gagi
Posts: 756
Joined: 28 Apr 2011, 20:16
Location: Timacus regio

Which drive is driving you

Post by Gagi » 06 Feb 2014, 11:14

U ovoj temi možemo da obrazložimo iskustva u vezi sa clean, drive, distortion, gain, crunch, fuzz, dirty, boost i ostalim "prljavostima". Vaše kombinacije koje koristite ili biste eventualno probali a niste imali prilike, od clean-a do (ne)prijatne saturacije, drive ili clean kanal na pojačalu sa nabrojanim pedalama, šta pre a šta posle čega u lancu? Dirty clean pedale, simulacije cevnih USA i GB pojačala u kutiji i ostale misterije?
Sigurno je bilo ovakvih tema na forumu ali su se u međuvremenu pojavile neke nove spravice pa bi bilo dobro pomenuti ih.
Spoiler:
Kombinacija koju ja koristim je clean kanal na pojačalu, OCD kao dirty clean (volume pot na gitari je na 7 te tako imam clean, a na 10 blagi drive), Ibanez SD-9 (za jači dist, najbolje mi zvuči između pojačala i OCD), Ibanez TS-9 drive pot 0-1 za middle boost, Boss BD-2 gain pot 0-1 za treble boost.
Image

Historik
MF veteran
Posts: 459
Joined: 13 Sep 2007, 22:20
Location: Beograd

Re: Which drive is driving you

Post by Historik » 06 Feb 2014, 15:22

U lancu mi je prva kompresija (MXR SuperComp) koju palim da naglasim neke fraze, i u kombinaciji sa fuzzom (EHX Little Big Muff) za produzeni sustain kod solaza. Glavna od pedala mi je Fulltone OCD. Na high modu ga koristim kao osnovno sredstvo kolorisanja pojacala, kad spustim volume na gitari dobijem odlican clean, kad odvrnem do kraja blagi od koji po malo rezi. U low modu mnogo vise lici na JMP Marshalla, zbog cega moram da treble gurnem preko pola (volume na pedali je uvek na 50% a gain na oko 65-70). I tad ima fin ton, masniji, i nekako jaci sustain nego u high modu. Koristim i Fulltone DP1 za malo jacu distorziju (skoro nikad ne sviram nista high-gain), na njoj furam razna podesavanja jer je u sustini pedala sama po sebi komplikovana sa cak 6 potenciometara koji zesce uticu na zvuk. I naravno fuzz-Little Big Muff: Volume i Gain na 60-70%, tone na pola. Za bustovanje Fulltonovih pedala koristim BBE Boosta Grande (za koji mirne duse tvrdim da je najbolji one-pot booster koji moze da se kupi u Srbiji, a i sire). Ona ide IZA drajvova, jer ponekad moram da napravim drastican volume skok jer sviram u bendu sa jos jednom gitarom (Inace su fulltonovi distovi nezahvalni za boostovanje sa pedalom ispred, tu ima neka fora koju nikad nisam uspeo da provalim).
BTW, sviram USA standard Stratocaster sa Goran Custom Vintage setom magneta. Najcesce sviram na Peavey Classic 30 i Vox AC15, mada sam svirao sa istom opremom i podesavanjima i na gomili tranzistorskih/hibridnih Marshalla (bukvano od 10 do 100W) kao i Roland Jazz Chorus 30 i super zvuci.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Which drive is driving you

Post by Funkomat » 07 Feb 2014, 16:01

Big maf.

User avatar
Milanares
Posts: 957
Joined: 16 Jul 2010, 21:15
Location: Novi Sad

Re: Which drive is driving you

Post by Milanares » 07 Feb 2014, 18:04

Plexi Drive. A Clari Not u no fuzz modu za "netransparentni clean boost&detune".
Plus kombinacije ova dva. Dosta je.

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Which drive is driving you

Post by Guitar_thrill » 07 Feb 2014, 22:05

Trenutno sviram Green Rhino u Red Llama...nisam još imao prilike da probam sa bendom, ali ovako u sobi, posebno svaka pedala radi odlično, u kombinaciji iako bi u teoriji trebalo da rade posao treba ih malo namestiti...
Problem je što Red Llama ima ogroman volume boost, i kad se spoji sa Green Rhino-om, postane preglasan, prekompresovan zvuk...ovo je kada obe pedale napravim da rade jako dobro odvojeno, ako ih namestim da rade u paru odlično, onda mi Green Rhino ima premalo gaina, da bih ga svirao samostalno...tako da se treba još igrati sa podešavanjima...inače su me obe pedale oduševile kako zvuće, posebno Red Llama, jer nikad ranije nisam svirao takav drive :)

Historik
MF veteran
Posts: 459
Joined: 13 Sep 2007, 22:20
Location: Beograd

Re: Which drive is driving you

Post by Historik » 07 Feb 2014, 22:41

Guitar_thrill wrote:Trenutno sviram Green Rhino u Red Llama...nisam još imao prilike da probam sa bendom, ali ovako u sobi, posebno svaka pedala radi odlično, u kombinaciji iako bi u teoriji trebalo da rade posao treba ih malo namestiti...
Problem je što Red Llama ima ogroman volume boost, i kad se spoji sa Green Rhino-om, postane preglasan, prekompresovan zvuk...ovo je kada obe pedale napravim da rade jako dobro odvojeno, ako ih namestim da rade u paru odlično, onda mi Green Rhino ima premalo gaina, da bih ga svirao samostalno...tako da se treba još igrati sa podešavanjima...inače su me obe pedale oduševile kako zvuće, posebno Red Llama, jer nikad ranije nisam svirao takav drive :)
Oba drajva su vrh, Lama posebno. Probaj da bustujes tako sto ces na Rhine-u da skines gain i treble malo, trebalo bi da dobijes lep fat boost. I naravno, sa ovom kobinacijom minimalni gain na samom pojacalu...

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Which drive is driving you

Post by nemanjavelimirovic » 07 Feb 2014, 22:54

Iskreno, probao sam dosta drajvova i sve mi se svelo na klasiku:

Pro Co Rat, uvek i svugde, Tube screamer (za bust middlova), OCD - kao glavni drajv, Big Muff - treba da pokupim od Davida, pa cu videti, ali otprilike da vec znam gde cu ga koristiti za momente kad mi treba sustejna i krem-fonije. :mrgreen:

DS1 na marshall JMP je isto jako dobra opcija. Svi boss OD su okej, kao i marshall shredmaster/blues braker, pa cak i noviji Guv'Nor nije za baciti, ali je muljav nekad, tako da pre one matore crne marshall pedale. Ibanez takodjer, bolje su matore pedale. Od tih butik i novih prcaboca iskreno nekako me smara da istrazujem, probao sam drajv sa Quatro-a, to je okej, kul su ACeton i Plexidrajv, nisu lose te neke modifikacije tube screamera npr, ali me sve to smara, ne znam kako ce se ponasati na svirci, probe najcesce radimo na slushke tako da nemogu da isprobam u realnoj situaciji pre svirke. I da skontah da meni ustvari treba vise nivoa jacine, tako da imam 4 na svakoj svirci - buster pedala, koja je uvek ukljucena, da bi klin dobio malko okrugliji ton, OCD kao drajv, tube screamer kao bust OCD-a koji mu doda srednje, kad zatreba da izadje (ali naravno tu vec nastane solidna fonija, shto mi prija na krajevima pesama, ali u medju delovima se mora odreagovati) i sve to jos dignem ekvilajzerom po potrebi. Skapirao sam da bi voleo da imam i dva dileja i dva reverba, jer tako je lakse. POG mi nekad treba da deblja a u dve pesme da povisi za oktavu, pa moram da se saginjem, kad nemam dva poga, ali hej, jebg, mora se nekad i fizicko raditi, a opet da sve naredjam to shto sam nabrojao (sa po dve pedale za svaku modulaciju), iskilavio bi ledja dok ne prenesem bord. Ovako, posto tesko da cemo ikad imati roudije, smanjivanje i prilagodjavanje situaciji, a ako ikad nas okenja da budemo u situaciji da placamo roudije, popizdece sigurno od nas, posto je i bubnjar vrlo kreativan sa idejama...zasto jedan cow bell, kad moze 3-4 razlicita, npr.! :mrgreen:
:ziveli:

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Which drive is driving you

Post by Guitar_thrill » 07 Feb 2014, 23:47

Historik wrote:
Oba drajva su vrh, Lama posebno. Probaj da bustujes tako sto ces na Rhine-u da skines gain i treble malo, trebalo bi da dobijes lep fat boost. I naravno, sa ovom kobinacijom minimalni gain na samom pojacalu...
Da, tako rade jako dobro, ali je problem što mi se onda Rhino ne dopada kako zvuči samostalno, tj. nema mi dovoljno treble-a.... :)

Ali ima tu dosta uticaja i pojačalo što kažeš, breakup na pojačalu zna taman da doda ono što se oduzme kad se na Green rhino smanji drive i treble...

Jedva čekam da probam sa bendom u toku sledeće nedelje, pa da vidim kako to sve zvuči kad se malo otpanji :)

User avatar
coca
Posts: 395
Joined: 19 Sep 2009, 00:11
Location: Deep South/BGD/HN

Re: Which drive is driving you

Post by coca » 08 Feb 2014, 21:07

DOD 250(clone),Voodoo Lab OD(clone),Box Of Rock ZVex (clone),Big Muff Pi (blue edition '71 godiste)....,ovo su mi najjjj drive-ovi,DS1 mi nikako nije legao suvise mi je nekako piskav bar u mom setup-u na
Vox AD100VTH,ali najcesce koristim AC30 sa pojacala i njegov drive,gain na 70% i to mi je jako cool bar za moj ukus!!!!
pozz.!!!Coca!!!

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Which drive is driving you

Post by Guitar_thrill » 08 Feb 2014, 21:18

E da, i hteo bih da pohvalim boss od-3. imao sam ga pre dosta godina, i skoro sam ga ponovo probao, kako je to dobra pedala...baš bih voleo da je opet imam, ali na spisku drajv pedala ih imam još, a kontam da je i ove dve što imam suviše :hide:

banjacNT
Posts: 234
Joined: 15 Jan 2012, 16:25

Re: Which drive is driving you

Post by banjacNT » 08 Feb 2014, 22:51

Gitare Ibanez RGA42 i RX350, pojacalo Laney LX65R
Od drajvova sviram Maxles TS9, cisto onako za prljaviji Clean, Maxles OCD (CCD) koji koristim kao Medium-Gain drive, a kada ih uparim izadje onako, masniji drive, koji pomalo vuce na HiGain (al samo po malo). Kada treba da izbijem iz mixa koristim Maxles Booster, koji ima dva pota, Gain i Volume, i to mu dodje to.
:ziveli: :ziveli: :ziveli:

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Which drive is driving you

Post by tommytigh77 » 08 Feb 2014, 23:34

Xotic BB Plus u Maxon SD-9 ili obrnuto, zavisi kako kad. Nažalost, pojačalo mora da mi bude clean, pa za malo jači gain koristim kombinaciju obe pedale, s tim što je volume na Maxonu približan unity gainu, a BB za dlaku jači, jer mi je potrebno da clean gitara bude otprilike iste snage kao i dist. Maxon je, iako na njemu piše Sonic Distortion, za današnje uslove samo malo zubatiji overdrive, ništa ultra-giga-heavy. Setting na Maxonu:
Dist - 2 sata
Tone - 8 sati
Level - 12 sati
Setting na BB Plus (levi kanal):
Volume - 9 sati
Gain - 9 sati
Bass - 12 sati
Mid - 9 sati
Treble - 9 sati
Comp- off
Desnu stranu od BB Plusa ne koristim, jer je očaj živi, pored Maxona zvuči kao palačinka. Uglavnom, Maxon kao glavni drive, BB kao semi-dirty booster, oba za dovoljno gaina da može da se ''iscedi'' feedback. Više volim kad BB ide prvi pa sa njim poguram Maxon, mnogo je lepši ton, ali češće mora da ide nakon Maxona da bih podigao volume za solo. Naravno, sve dileme bih rešio uz još jednu overdrive pedalu, ali otom potom... I da, volume na stratu je maksimalno na 8, 9 (hvala qrcu pa sam se opametio i kurtalisao se prokletog treble bleed-a).
Guitar_thrill wrote:E da, i hteo bih da pohvalim boss od-3. imao sam ga pre dosta godina, i skoro sam ga ponovo probao, kako je to dobra pedala...baš bih voleo da je opet imam, ali na spisku drajv pedala ih imam još, a kontam da je i ove dve što imam suviše :hide:
:1: za OD-3, imao sam je i ja dugo vremena, odlična pedala, ALI ako se gain drži ispod 12 sati i ako ide u clean pojačalo. Tipa, za neko blago prljanje, kao što trenutno koristim BB Plus, i mogu reći da u takvom settingu poprilično slično zvuče.

Historik
MF veteran
Posts: 459
Joined: 13 Sep 2007, 22:20
Location: Beograd

Re: Which drive is driving you

Post by Historik » 09 Feb 2014, 02:57

+1 za Boss drive pedale, lep zvuk on a budget

Od-3 je fin drajv, Super overdrive (mislim da je SD1, zuta pedala) mi je godinama bio prva pedala u lancu, a BD2 (Blues driver) je odlican za boostovanje. Cak je ta kombinacija SD1 i BD2 odlicna. I DS1 i DS2 su ok kad se lepo podese.

User avatar
Gagi
Posts: 756
Joined: 28 Apr 2011, 20:16
Location: Timacus regio

Re: Which drive is driving you

Post by Gagi » 11 Feb 2014, 08:29

Mene nešto ne radi OD-3, imao sam ga neko vreme i pokušao da se povežem sa njim ali jednostavno mu nisam našao svrhu pa je morao da ode, sećam se da mi je vršio boost dirty clean-a ali to mi je već dobrano radio TS, drive preko 10h mi nije imao smisla, menjao sam na KP za Boss BD-2 koji mi je onako najpribližniji OCD-u... Whatever. SD i DS nisam probao.

tommytigh77 da li se sećaš kad si mi jedanput preporučio jedan SD-9 sa KP? E pa pošto tada nisam mogao da ga priuštim, od onda mi se vrzma po glavi, i nedavno je naleteo jedan iz Novog Sada za 70 evra koji je sada kod mene, ne znam koje je godište (ako znaš neki sajt gde bi to moglo da se proveri javni :) )sav je ofucan, izubijan i očokan, malo mi je krivo što mi prodavac to nije rekao a fotka na oglasima je bila sa neta, verovatno baš zbog toga... No nema veze, poenta je da šljaka vrhunski inače je Ibanezov a na poklopcu baterije piše Maxon (ako to ima neke veze :hide: ).
Elem, koji su tvoji (ili bilo čiji sa foruma) saveti kako da bolje "izađe"?
Napominjem da ga držim iza OCD-a koji je uvek ON sa low gain-om, samostalno se čuje super, za rifačinu dušu dalo ali kad krene bend da svira nekako se izgubi (pojačavanje sveukupnog volumena ne rešava taj problem transparentnosti na koji mislim) probao sam i sa povećanjem middla na pojačalu ali slabo deluje... SD podešavanja su drive 10h, tone 9h, volume 12h.
tommytigh77 wrote:(hvala qrcu pa sam se opametio i kurtalisao se prokletog treble bleed-a).
Zašto si ga odstranio?

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Which drive is driving you

Post by Funkomat » 11 Feb 2014, 08:59

coca wrote:Big Muff Pi (blue edition '71 godiste)
Kako si to uspeo da navatas?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest