Napajanje... po ko zna koji put

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: Napajanje... po ko zna koji put

Post by RadeRas » 12 May 2017, 09:13

Alfonso ne radiš u Cernu pa ti treba svaki milivolt snage precizno. Kupiš integralce za regulaciju napona 78Lxx, isfiltriraš standardno kao sa bilo koje šeme na netu, razgranaš to na željen broj izlaza i voziš.
Ako si sadomazohista pa hoćeš da se kurcobecaš sa potpuno izolovanim izlazima, da svaki izlaz bude izolovan, filtriran i tako, onda ti se ne isplati po trafo za svaki izlaz ili par izlaza, već kupiš torusni trafo sa 5 sekundara (oko 2000 dinara) i lepo imaš 5 izolovanih izlaza a možeš da biraš AC voltažu, pa imaš recimo 3 sekundara na 9V, imaš jedan na 12V i jedan na 18V, to pretvoriš u DC grec diodama i izregulišeš lepo integralcima i voziš. Možeš po svakom sekundaru da nakalemiš i po dva izlaza, pa da imaš 10 priključaka, ili uzmi dva torusna transformatora za sadomazo varijantu haha. Trafco firma u BG, link dao Bancika, hvala na tome! :ziveli:
Ja se ponovo smejem na napajanja koja se prodaju po KP koja su ništa drugo da razgranati daisy chain. Staviš jedan trafo, jedan filter i to sprovedeš kao lanac izlaza i kao evo, deset evra po izlazu, pa hoćeš 10 priključaka a on ti kao da popust pa ti uvalja za 80 evra. Za te pare može da ti proda i potpuno izolovano i opet bi imao dobru kintu zarade, ali što bi kada se niko ne žali.

Ovako izgleda moje, nije uredno, ali bar izolovano, pa čak je i ovo sadomazo bez potrebe al ajd imao sam dosta delova u kojekakvim kutijama pa me nije skupo izašlo:
Spoiler:
Image
Spoiler:
Image

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Napajanje... po ko zna koji put

Post by komil » 12 May 2017, 09:40

RadeRad je ovaj put potpuno u pravu.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Napajanje... po ko zna koji put

Post by bancika » 12 May 2017, 10:34

Dobro ti je ispalo. Ja sve ne stizem da upakujem moje u kutiju, nesto slabo koristim pedale u zadnje vreme. Pre nego sto ga spakujem, probacu i drugu verziju, sa buck converterima umesto regulatora. Ne mora da se brine o hladjenju, dobijes podesiv napon trimerom i ne gubis previse struje na regulaciju. Porucio sam 15 komada iz kine i video tek posle da ima i kod nas (jeste skuplje, al dobijes odmah) http://www.kupujemprodajem.com/Supper-m ... =120250434

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Napajanje... po ko zna koji put

Post by alfonso » 12 May 2017, 12:24

Ma jok bre, kakvi izolovani izlazi. Meni ispravljac univerzalni od 9v radi posao za ono sto imam (3 pedale). Nego me ovo zainteresovalo jer sam video na kp nekoliko ovih napajanja. Kod jednog sam se raspitivao posto je bez ispravljaca (posto je ostavio mogucnost bez ispravljaca) i spustio je cenu za 500 din. Pa me zanimalo, sta je to u toj kutijici. Nekako mi deluje prejednostavno da bi bilo istina. U skoli nismo radili nesto pu o to (iako sam po smeru trebao), ali mi ovo bas jednostavno deluje. Posle rekao drugaru i on se sad cima oko toga vise nego ja :)
Nikako da odem negde gde prodaju te djakonije elektronske da vidim sta ima. Sve mi mrsko u centar Bg da idem jer ne volim guzvu, ali cu se nakaniti neki dan sledece nedelje (posto ce taman i plata da bude) pa da odem do tog kelca ili mikro princa, da vidim sta ima :)

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Napajanje... po ko zna koji put

Post by bancika » 12 May 2017, 12:42

alfonso wrote:
12 May 2017, 12:24
Nekako mi deluje prejednostavno da bi bilo istina.
znas za izreku: if it looks stupid and it works - it ain't stupid

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Napajanje... po ko zna koji put

Post by alfonso » 12 May 2017, 13:11

Hahaha tacno
Bre, ne deluje glupo. Deluje superpametno ako je neko ukapirao da tako lako moze da se dobije to nesto. Samo deluje kao "suvise dobro da bi bilo istina" :)

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Napajanje... po ko zna koji put

Post by bancika » 12 May 2017, 13:30

zavisi kako gledas. I nije prosto, vidi sta sve ima u tom 780x regulatoru...samo je zgodno upakovano za dalju integraciju.

Image

User avatar
apollomusicservice
Posts: 193
Joined: 25 Oct 2014, 16:00
Location: Beograd

Re: Napajanje... po ko zna koji put

Post by apollomusicservice » 14 May 2017, 11:22

Da li napajanje zaslužuje istu pažnju u vašem pedalbordu kao i druge pedale?
Kao što pedale mogu biti ugradjene u nemetalno kućište i pojedine vrste u kućnim uslovima radiće bez problema tako za ozbiljniji standard i zahtev one moraju imati metalno kućište koje sprečava prodor i interakciju raznih smetnji sa njima. Analogno sa njima iste probleme može imati i ispravljač smešten u nemetalnu kutiju. Gde god postoji veći broj zavoja to je dobro mesto za primanje i emitovanje raznih smetnji (gitarski magnet, zavojnica u wah-u, transformator u napajanju...). Ako se već oklapa kućište magneta u gitari zatim tu je oklopljeni kabal od gitare do pojačala ili efekta, metalna pedala, da bi se eliminisalo maksimalan uticaj sredine na signal onda izostaviti oklapanje transformatora (tj. smeštaj u metalno kuciste) je velika manjkavost za neko prosečno bavljenjem muzikom. Mnogi u svom pedalbordu pomeraju takva "plastična" napajanja od osetljivih pedala i wah-a tražeći mesto gde najmanje unose smetnje. Apsurdno je investirati u pedalbord dosta novca kupovinom nejeftinih raznih pedala a onda tako malo posvetiti pažnje jednoj ravnopravnoj karici u lancu.

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: Napajanje... po ko zna koji put

Post by RadeRas » 14 May 2017, 12:41

apollomusicservice wrote:
14 May 2017, 11:22
Da li napajanje zaslužuje istu pažnju u vašem pedalbordu kao i druge pedale?
Kao što pedale mogu biti ugradjene u nemetalno kućište i pojedine vrste u kućnim uslovima radiće bez problema tako za ozbiljniji standard i zahtev one moraju imati metalno kućište koje sprečava prodor i interakciju raznih smetnji sa njima. Analogno sa njima iste probleme može imati i ispravljač smešten u nemetalnu kutiju. Gde god postoji veći broj zavoja to je dobro mesto za primanje i emitovanje raznih smetnji (gitarski magnet, zavojnica u wah-u, transformator u napajanju...). Ako se već oklapa kućište magneta u gitari zatim tu je oklopljeni kabal od gitare do pojačala ili efekta, metalna pedala, da bi se eliminisalo maksimalan uticaj sredine na signal onda izostaviti oklapanje transformatora (tj. smeštaj u metalno kuciste) je velika manjkavost za neko prosečno bavljenjem muzikom. Mnogi u svom pedalbordu pomeraju takva "plastična" napajanja od osetljivih pedala i wah-a tražeći mesto gde najmanje unose smetnje. Apsurdno je investirati u pedalbord dosta novca kupovinom nejeftinih raznih pedala a onda tako malo posvetiti pažnje jednoj ravnopravnoj karici u lancu.
Uf ja bih prvi stavio napajanje u lepu metalnu kutiju, ali nigde nisam našao da se kupi neka kao što je predstavio Bancika u jednoj temi. Mislim na kutiju gabarita kao Voodo Lab Pedal Power i slične. Naravno da je em lepše em korisnije. Jebiga Srbija, još kutije da naručujem spolja.. a da mi neko presavije ne znam ko to radi i za koliko para. Ali stoji što kažeš. Prodaju se napajanja u plastici za pare koje nisu male i još nisu sa posebno izolovanim izlazima. Jebesh moje, ja to u kući da nema bruma kada probam kutije ali da se valja u prodaji trebalo bi malo ozbiljnije za 50 evra pa naviše.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Napajanje... po ko zna koji put

Post by bancika » 14 May 2017, 14:50

kutije nisu problem, ovi ljudi prave po narudzbini aluminijumske bilo kojih dimenzija i u bilo kojim kolicinama, a cene nisu nenormalne. Kostaju kao alu kutije u radnji ili cak i manje posto nema marze. Hoce i da izbuse rupe i proreze po nacrtu i plastificiraju nakon busenja. Jedino je malo ograniceno na crnu i krem boju. Bilo bi dobro da imaju jos neku boju. Link je http://www.petmk.co.rs/. Moze sve preko maila da se dogovori. Koristio sam ih sigurno 5 puta i uvek su uradili kako treba.

Bas treba da ih kontaktiram za sasiju za sledeceg lampasa (novi firefly)...

User avatar
apollomusicservice
Posts: 193
Joined: 25 Oct 2014, 16:00
Location: Beograd

Re: Napajanje... po ko zna koji put

Post by apollomusicservice » 14 May 2017, 15:00

Sve zavisi od potrebe naručioca ali ja svoja napajanja obično upakujem u ovakvu kutiju
http://www.kelco.rs/katalog/detalji.php?ID=14024
opet za neke manje zahtevnije potrebe koristim nešto manja plastificirana kućišta

Image

Od ove firma koju je Bancika naveo sam uzimao redovno godinama unazad, moguća je i korekcija debljine aluminijuma.

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Napajanje... po ko zna koji put

Post by hipihill » 14 May 2017, 18:03

Koliko kosta ovo tvoje napajanje?

User avatar
apollomusicservice
Posts: 193
Joined: 25 Oct 2014, 16:00
Location: Beograd

Re: Napajanje... po ko zna koji put

Post by apollomusicservice » 14 May 2017, 21:11

hipihill wrote:
14 May 2017, 18:03
Koliko kosta ovo tvoje napajanje?
U zavisnosti od traženih karakteristika se formira cena ali recimo da se kreće od 70-80 evra pa naviše.

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: Napajanje... po ko zna koji put

Post by RadeRas » 14 May 2017, 21:58

bancika wrote:
14 May 2017, 14:50
. Link je http://www.petmk.co.rs/. M
To je već ozbiljnija stvar. Hvala za link. :ziveli:
apollomusicservice wrote:
14 May 2017, 15:00
Image
Lepše su ove sa šrafovima nego ova iz Kelco sa donjim poklopcem. I još je 30 evra samo kutija bez plastifikacije. Meni se svidja dizajn ovog napajanja koje si postavio Odličan izbor fonta, stilizovano, logo, boja, ma bolje izgleda nego ona skupocena napajanja. Strašno koliko kvalitetno radiš. svaka čast.

User avatar
apollomusicservice
Posts: 193
Joined: 25 Oct 2014, 16:00
Location: Beograd

Re: Napajanje... po ko zna koji put

Post by apollomusicservice » 14 May 2017, 22:30

RadeRas wrote:
14 May 2017, 21:58
bancika wrote:
14 May 2017, 14:50
. Link je http://www.petmk.co.rs/. M
To je već ozbiljnija stvar. Hvala za link. :ziveli:
apollomusicservice wrote:
14 May 2017, 15:00
Lepše su ove sa šrafovima nego ova iz Kelco sa donjim poklopcem. I još je 30 evra samo kutija bez plastifikacije. Meni se svidja dizajn ovog napajanja koje si postavio Odličan izbor fonta, stilizovano, logo, boja, ma bolje izgleda nego ona skupocena napajanja. Strašno koliko kvalitetno radiš. svaka čast.
Hvala na komplimentu, ja smatram da ako neko investira u pedale glupo bi bilo da stavlja neka loša dizajnerska rešenja pored njih. Pored dobrih tehničkih karakteristika (koja i premašuju poznate marke) svako bi voleo da to i izgleda lepo pored ostalih pedala. Isti princip važi i za moje pedale.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest