Da li se isplati tolika razlika u ceni?

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
Duschmanov
Posts: 86
Joined: 27 Jan 2012, 17:12

Da li se isplati tolika razlika u ceni?

Post by Duschmanov » 22 Mar 2015, 12:30

Analogni delay je u pitanju. Radi se o najpopularnijem MXR Carbon Copy koji u oglasima ne pada ispod 110€ i to preko, i o nekoj budget varijanti Behringer VD400 ili Artec SE-ADL koji u oglasima padaju na 30€. Novi su još skuplji. Da li za amatera pa i vikend gažere važi deviza: "ako ne znaš šta je dobro, kupuj ono što je skupo"?!? Jer, su ove jeftine delay pedale mnogi ishvalili na netu i jednom rečju - sa njima može da se svira isto kao i sa najskupljim. Da li je tolika razlika u zvuku ili je u pitanju samo brend i kvalitet delova iz kojih je pedala izradjena? Ko je imao iskustva sa ovakvim slučajevima gde jeftina pedal bez problema zamenjuje precenjenu skupu?

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Da li se isplati tolika razlika u ceni?

Post by tocilj » 22 Mar 2015, 12:56

Duschmanov wrote:Analogni delay je u pitanju. Radi se o najpopularnijem MXR Carbon Copy koji u oglasima ne pada ispod 110€ i to preko, i o nekoj budget varijanti Behringer VD400 ili Artec SE-ADL koji u oglasima padaju na 30€. Novi su još skuplji. Da li za amatera pa i vikend gažere važi deviza: "ako ne znaš šta je dobro, kupuj ono što je skupo"?!? Jer, su ove jeftine delay pedale mnogi ishvalili na netu i jednom rečju - sa njima može da se svira isto kao i sa najskupljim. Da li je tolika razlika u zvuku ili je u pitanju samo brend i kvalitet delova iz kojih je pedala izradjena? Ko je imao iskustva sa ovakvim slučajevima gde jeftina pedal bez problema zamenjuje precenjenu skupu?
Moje viđenje toga je je da je razlika ogromna, ali to već zavisi od toga koliko to neko čuje, odnosno koliko je nekome stalo da očuva dinamiku i ton a dobije efekat na tome. Drga stvar je što je MXR ima 600 ms i prilično je mračan, pa se on više koristi za slap-back varijante i umesto refverba nego za neke ritmičke stvari. Po mom iskustvu jeftine delay pedale nemaju loš zvuk po difoltu, niti rade loše, nego jedu signal, imaju pad u glasnoći ili prave buku u lancu, odnosno šum, brum i sl. Analogne delay pedale inače imaju svoje mane, distorziraju, fidbek problemi i sl. Ako nemaš para za ozbiljan analogni delay (carbon copy je inače jedan od najjeftinijih), bolje je napraviti ga kod nekog majstora iz Srbije (a ima ih sada mnogo) nego kupovati behringera ili Artec. Sa druge strane, za nekoga ko ne traži mnogo i nešto posebno, bolje je da uloži lovu u neki jeftiniji Digitalni delay, kao na primer Hardwire. ja sam probao npr. Mooer Reecho i on se može naći za 50 evra,..a radi sasvim dobro i pokriva tu sound-like analog teritoriju.
Inače kinezi imaju običaj da napišu analog, ali su u stvari digitalne sprave...to se lako može vidjeti po miliamperaži.

Zaključak:-)
Jeftin analogni se pravi kod majstora...za iste pare kada su kupovni u pitanju isplativiji i sigurniji su digitalni.

Duschmanov
Posts: 86
Joined: 27 Jan 2012, 17:12

Re: Da li se isplati tolika razlika u ceni?

Post by Duschmanov » 22 Mar 2015, 14:26

Ali šta će mi ozbiljan analogni Delay od preko 100 evra? Šta sa njim da radim? Treba mi analogni Delay da sviram na njemu. Kada budem slavan kao Džeger onda ću da kupim po jedan ozbiljan analogni i digitalni dilej ili da idem da mi ga napravi majstor lično sa mojim imenom na njemu. Ti se postavljaš u ulozi profi muzičara koji u studiju čuje svaku promenu signala, ali nismo svi mi ovde profesionalci koji snimamo po studijima. Ima nas koji vežbamo kući, skupimo skalameriju i odsviramo džumble u garaži, pa čak i da periodično sviramo vikend svirke po bircuzima, nikoga tamo briga da li je pad u naponu ili u glasnoći. Misliš da će neko da primeti da ti pedala jede signal pored gitare, pojačala, mikrofona, buke, loše miksete Ne znam, 30€ i 100€ nisu isto.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Da li se isplati tolika razlika u ceni?

Post by Overdrive » 22 Mar 2015, 14:51

Duschmanov wrote:Analogni delay je u pitanju. Radi se o najpopularnijem MXR Carbon Copy koji u oglasima ne pada ispod 110€ i to preko, i o nekoj budget varijanti Behringer VD400 ili Artec SE-ADL koji u oglasima padaju na 30€. Novi su još skuplji. Da li za amatera pa i vikend gažere važi deviza: "ako ne znaš šta je dobro, kupuj ono što je skupo"?!? Jer, su ove jeftine delay pedale mnogi ishvalili na netu i jednom rečju - sa njima može da se svira isto kao i sa najskupljim. Da li je tolika razlika u zvuku ili je u pitanju samo brend i kvalitet delova iz kojih je pedala izradjena? Ko je imao iskustva sa ovakvim slučajevima gde jeftina pedal bez problema zamenjuje precenjenu skupu?
Moja iskustva kada ljudi krenu da pričaju o razlici u zvuku, su takva da ti ljudi uglavnom lupetaju i da su to ulgavnom tehnofili i razni gear geeks.

I sam često budem u toj fazi (jebiga, mi muškarci svo volimo te zezalice, metal, lampice, hromirane delove..) iako znam da krajnji proizvod - zvuk nema nikakve veze sa tim.

Za svoje amaterske potrebe, kupi delay za koji imaš para i koji ti se dopada, što jeftiniji to bolje.

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Da li se isplati tolika razlika u ceni?

Post by guv'nor » 22 Mar 2015, 14:58

Otvorio si temu sa pitanjem na koje znaš odgovor i to si nam rekao već u poslednje dve reči prvog posta.

Ne kapiram, zašto nisi otvorio temu u kojoj će ljudi samo pisati o tome kako su odlične dilej pedale od 15 evra?
Nemam ništa protiv jeftini(ji)h pedala, ali stvarno ne vidim poentu ovoga.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Da li se isplati tolika razlika u ceni?

Post by Rockatansky » 22 Mar 2015, 15:10

Pa da ali te kopije sto covek kaze prave za 50ak evra. I meni je to bolje, nego jeftinu za 30 da kupis.

Duschmanov
Posts: 86
Joined: 27 Jan 2012, 17:12

Re: Da li se isplati tolika razlika u ceni?

Post by Duschmanov » 22 Mar 2015, 15:20

Rockatansky wrote:Pa da ali te kopije sto covek kaze prave za 50ak evra. I meni je to bolje, nego jeftinu za 30 da kupis.
e jebga na 30evra da dodam još 20evra. onda je bolje na tih 50 evra da dodam još 50 i kupim Carbon Copy. onda će neko da kaže nemoj Carbon, dodaj još 50 i kupi.. ..
Pa jel neko imao ove jeftine delay pedale? Ili svi kažu da su loše zato što su "jeftine"? :?:

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Da li se isplati tolika razlika u ceni?

Post by Rockatansky » 22 Mar 2015, 15:34

Pa na tebi je da odlucis kada neces vise dodati jos 20 ili 50 nego to sto imas, to je to.

Ali dobro razmisli, ako das 30 evra za nesto sto ne radi posao, onda si bacio pare.

Ja sam kupio jednom davno tako bas neki jeftin dilej, za 20 evra, kontam za te pare bice dobar :) ali nije bio. Prodaop ga za 10. I posle mi se taj lik jos zalio, kao cuje se neko zujanje, pistanje (ja to iskreno nisam ni cuo,jer ga nisam mnogo ni glasno koristio, da jesam rekao bih, ne bih nikog zavrnuo) a ja mislim u sebi, brate, kupio si ga za 10 evra, pa sta ocekujes? :)

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Da li se isplati tolika razlika u ceni?

Post by Overdrive » 22 Mar 2015, 17:02

Duschmanov wrote:
Rockatansky wrote:Pa da ali te kopije sto covek kaze prave za 50ak evra. I meni je to bolje, nego jeftinu za 30 da kupis.
e jebga na 30evra da dodam još 20evra. onda je bolje na tih 50 evra da dodam još 50 i kupim Carbon Copy. onda će neko da kaže nemoj Carbon, dodaj još 50 i kupi.. ..
Pa jel neko imao ove jeftine delay pedale? Ili svi kažu da su loše zato što su "jeftine"? :?:
http://www.aliexpress.com/item/JOYO-Eff ... 22212.html

27 eu, free shipping, naruči i i završio si posao

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Da li se isplati tolika razlika u ceni?

Post by Rockatansky » 22 Mar 2015, 17:52

Moze i tako... ;)

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Da li se isplati tolika razlika u ceni?

Post by fattwang » 22 Mar 2015, 18:08

Joyo JF-33 nije analogni delay. Radi se o digitalnoj simulaciji analognog delay-a.

Duschmanov
Posts: 86
Joined: 27 Jan 2012, 17:12

Re: Da li se isplati tolika razlika u ceni?

Post by Duschmanov » 22 Mar 2015, 18:37

fattwang wrote:Joyo JF-33 nije analogni delay. Radi se o digitalnoj simulaciji analognog delay-a.
Zar i analogni nije simulacija trakaša koji kroz magnetne glave pravi efekat? Ovaj "analogni" to radi uz pomoć čipa. Ne kontam kako to da neki koji ima čip biva analogni, a neki ne? Da nije u procesuiranju signala i konverziji neka audiofilska fora?

Duschmanov
Posts: 86
Joined: 27 Jan 2012, 17:12

Re: Da li se isplati tolika razlika u ceni?

Post by Duschmanov » 22 Mar 2015, 18:38

Overdrive wrote:
Duschmanov wrote:
Rockatansky wrote:Pa da ali te kopije sto covek kaze prave za 50ak evra. I meni je to bolje, nego jeftinu za 30 da kupis.
e jebga na 30evra da dodam još 20evra. onda je bolje na tih 50 evra da dodam još 50 i kupim Carbon Copy. onda će neko da kaže nemoj Carbon, dodaj još 50 i kupi.. ..
Pa jel neko imao ove jeftine delay pedale? Ili svi kažu da su loše zato što su "jeftine"? :?:
http://www.aliexpress.com/item/JOYO-Eff ... 22212.html

27 eu, free shipping, naruči i i završio si posao
Super ako nema poštarine. Baš ću da pogledam

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Da li se isplati tolika razlika u ceni?

Post by fattwang » 22 Mar 2015, 18:58

Duschmanov wrote:Zar i analogni nije simulacija trakaša koji kroz magnetne glave pravi efekat? Ovaj "analogni" to radi uz pomoć čipa. Ne kontam kako to da neki koji ima čip biva analogni, a neki ne? Da nije u procesuiranju signala i konverziji neka audiofilska fora?
Lepa tema.
Čip je samo gusto spakovano elektronsko kolo.
Analogno-digitalno se odnosi na način procesiranja zvuka.
Na primer Tube Screamer je analogna overdrive pedala a koristi čip.

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Da li se isplati tolika razlika u ceni?

Post by tocilj » 23 Mar 2015, 00:04

Duschmanov wrote:Ali šta će mi ozbiljan analogni Delay od preko 100 evra? Šta sa njim da radim? Treba mi analogni Delay da sviram na njemu. Kada budem slavan kao Džeger onda ću da kupim po jedan ozbiljan analogni i digitalni dilej ili da idem da mi ga napravi majstor lično sa mojim imenom na njemu. Ti se postavljaš u ulozi profi muzičara koji u studiju čuje svaku promenu signala, ali nismo svi mi ovde profesionalci koji snimamo po studijima. Ima nas koji vežbamo kući, skupimo skalameriju i odsviramo džumble u garaži, pa čak i da periodično sviramo vikend svirke po bircuzima, nikoga tamo briga da li je pad u naponu ili u glasnoći. Misliš da će neko da primeti da ti pedala jede signal pored gitare, pojačala, mikrofona, buke, loše miksete Ne znam, 30€ i 100€ nisu isto.
Ja sam ti lijepo rekao da nekoga za zvuk boli patka, a nekoga ne...nisam ni ja profi muzičar, ali nikada nisam kupovao efekat zbog mase nego zbog sebe. Suviše agresivno i naivno pristupaš tematici:-) Meni smeta kada mi efekat, šušti, pišti, zuji i sl. takođe mi smeta kada mi delay pojede zvuk ili doda nešto što ga deformiše (a delay je uvijek pred kraj lanca)...u prevodu, šta god imao ispred njega i koliko god bio zadovoljan zvukom gitare ili dista delay to može da sjebe i učini ga lošim. Isto tako i reverb.

Može li da se svira sa jeftinim pedalama, može naravno, kao što možeš da se voziš i na jeftinom biciklu, ili sviraš na Aster, ili kojoj već gitari...da li je to isto kao skupa gitara, nije. Nije isti osjećaj, a što se mene tiče to je jedino što je za muziku važno. I na kraju krajeva, uzmi sa neta skini shemu neke delay pedale, otiđi u prodavnicu elektronike i kupi sve komponente i nekog da ti to zalemi, ako prođeš ispod 50 evra, onda zaboravi sve što sam napisao.

E sad, da li je cijena Delay pedala prevelika za ono od čega su napravljene, jeste sigurno...iz tog razloga sam ti i preporučio domaću radinost, jer bar prave pedale od kvalitetnijih komponenti od kineza. Imao sam dosta kineskih pedala, imao sam jeftine delay pedale i kažem ti da ima razlike. Da li je to po tebi mizerno za toliku razliku u cijeni, to je već tvoja stvar...ja ne mogu da ti dajem opravdanje za izjavu da je to isti *****, kada nije. Kada napanjiš pojačalo i probaš jedan i drugi, onda možeš i da čuješ o čemu ti pričam. Uporedi patike sa pijace i neke markirane, to ti je to. Uporedi čarape, uporedi mobilne telefone, televizore i sl. Ako ne vidiš razliku, treba da kupiš najjeftiniji koji nađeš, kada jednom u kući ili na probi ili na svirci počne da ti smeta iz bilo kog razloga, onda ćeš znati o čemu ti pričam.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest