Savet za kupovinu pojacala

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
Vodonik
Posts: 5
Joined: 22 Apr 2015, 08:27

Savet za kupovinu pojacala

Post by Vodonik » 22 Apr 2015, 09:47

Pozdrav svima. :)

Spreman sam za kupovinu novog pojacala i dok nisam malo bolje razmislio o tome bio sam siguran da znam sta zelim i sta mi treba. :D
Sviram gitaru vec dugi niz godina i nikad nisam svirao s drugim muzicarima, samo sam u sobi uz muziku il bez. Bio sam prilicno siguran da se to nece promeniti i zato sam planirao da pazarim Orange Crush PiX 20W. Ima odlican zvuk, dosta efekata s kojim bi mogao da eksperimentisem da vidim sta mi se svidja, izlaz za slusalice i ulaz za mp3. Kad ono medjutim... :)
Razmisljao sam da bi ipak hteo da se oprobam u sviranju u bendu i tu sam skontao da mi tih 20 narandzastih vati nece biti dovoljno. I onda sam se presaltao na isto pojacalo, ali od 35W. Daljim citanjem i istrazivanjem saznajem da tih 35W spada u neku grupu od koje treba bezati - Preglasno za sobu, pretiho za svirku. I tu sad ne znam sta da radim i molio bih za savet. Ja vec (naravno) imam neku ideju, ali voleo bih da cujem misljenja iskusnijih ljudi. :)
Ideja:
Da pazarim sad ovaj Crush od 20W i onda skupljam kes za nekog lampasa od 30ak il malo vise vati. Koji bi to lampas bio - nemam pojma.

Otvoren sam za predloge. Mada jako preferiram ovu narandzu.

Unapred se radujem savetima! :kokice:

zekaisapa
Posts: 143
Joined: 25 Sep 2014, 23:02
Location: Gornji Milanovac

Re: Savet za kupovinu pojacala

Post by zekaisapa » 22 Apr 2015, 10:06

Pa ako već voliš Orange ( a volim i ja), što ne probaš Micro Pix, da sviraš kući, a štekaš lovu za nekog ozbiljnijeg Orange-a. 35 vati ti je ok za normalnu probu sa bendom(i sam imam pojačalce od 35 vati), ukoliko bubnjar ima bar malo sluha (za jačinu tj.dinamiku) a za svirke bi morao da ga ozvučiš, što opet nije neka drama. Lampe su ti zakon ali skup sport, pa pogledaj malo, uskoro bi trebalo da dođe i kod nas, Orange Crush 35RT, bar ono na YT-u(koliko je verovati tim snimcima) zvuči jako dobro, tranzistorac je ali jako, jako podseća na lampaša po zvuku, ima neka 4 stepena gain-a, volume na gitari rašćišćava i prlja ton, eto... a, da, napolju je oko 270 eura... najbitnija stvar, pošto smo raščistili kakav zvuk hoćeš (čim hoćeš Orange) je, koji je budžet? Možda može i lampaš da uleti, ne Orange, oni su preskupi, ali taj neki "british drive sound"?

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Savet za kupovinu pojacala

Post by Baba Slim » 22 Apr 2015, 10:29

Koja muzika bi prvenstveno bila u pitanju, ako je moguce suziti uopste izbor? :)

Najbitnija stavka - budzet na raspolaganju?

Ovo su neka pitanja, na koja kad das odgovor, bice drugima mnogo lakse da tebi pomognu. :) Razlicite sprave za razlicite namene. ;)

I, nadam se da si svestan da ako spucas sve pare na lampasa, onda verovatno nista od ugradjenih efekata koje bi dobio na tim jeftiniji tranzistorcima sa digitalnim efektima.

EDIT: Ako si i dalje za to da kupujes tog nekog tranzistorca - iskreno preporucujem Blackstar ID Core 40:
http://www.mitrosmusic.com/proizvod/174 ... D-CORE-40/

Ne znam da li bi mogao da gura probu, iskreno, ali steknes ga u razglas na primer. Ima sve efekte koji ti mogu zatrebati kao i raspon razlicitih voicinga i gain-a, plus svu tu funkcionalnost za povezivanje (USB, izlaz za slusalice koji moze sluziti i za razglas, MP3 ulaz).

Ako budem uzimao kucno pojacalo za vezbu, iz ove serije cu uzeti pojacalo, tu dileme vise nemam. Meni se na prvi pogled cini da zaista ima mnogo vise opcija i funkcionalnosti u odnosu na Orange 20-ku koju si linkovao. Probao sam pojacalo u Mitrosu (ne znam samo da li sam probao najglasniju verziju ili ne) i ostavilo mi je super utisak.

Vodonik
Posts: 5
Joined: 22 Apr 2015, 08:27

Re: Savet za kupovinu pojacala

Post by Vodonik » 22 Apr 2015, 10:44

Crush PiX 35W se daje za oko 200e, do toliko bih mogao za pocetak da izdvojim. Sve preko bi morao da skupljam mesecima :D. Zato sam dosao na ideju o dva pojacala. Ne bih da uzimam samo nekog lampasa odmah kojeg ne bi mogao da iskoristim u sobi (stanu), posto jos nemam bend, a iskreno ne znam ni kad cu ga imati. :) Taj 35RT sam merkao, ali kako kazes, nema ga kod nas. Mikro mi je premalo (kazem to imajuci u obzir sta trenutno posedujem - Aster tranzistorac od 20W). Ako stvarno RT treba da stigne kod nas, mogao bi malo pricekati da vidim po kojoj ceni ce se davati.

Kolko sam skontao taj 35RT bi mogao i svirke neke da izvuce kroz razglas, jel?

Ne bih voleo mnogo da suzavam, al ako bi morao najsuzenije bi bilo: Od nekog hard roka do nekog hevi metala. :P I dosta Vai-kolikih melodija. :)
Na te efekte gledam kao bonus, jedino mi bas treba Reverb. Ostalo cu ja na pedale, a ni toga nece biti mnogo. :)

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Savet za kupovinu pojacala

Post by Baba Slim » 22 Apr 2015, 10:59

Ne znam koliko je Orange bas pogodan za taj tip zvuka koji si naveo, ali moram priznati da mi se svidja kako zvuci 35RT na ovom demou:


Mozda bih pre dao prednost 35rt u odnosu na onaj 20PiX iz prostog razloga sto moze footswitchem da mu se menja sa klina na OD, ima FX loop za efekte koje si svakako rekao da ces nabavljati.

Sa druge strane, moram ovo da naglasim jer je meni to bitan faktor i veliko je sranje, i jako me nerviraju sa tim - ako spojis izlaz za slusalice/DI radi spajanja u razglas, to automatski gasi zvucnik. To jednostavno treba da moze da se bira da li hoces da zvucnik ostane da radi ili ne. Ovako, ako ga spojis na razglas, gubis pojacalo kao binski monitoring. Idioti su svi koji to urade po defaultu tako, a ne stave opciju da se bira. Ne zanima me koliko je to tehnicki komplikovano izvesti, ali stvarno to treba da uvedu kao obaveznu opciju.

zekaisapa
Posts: 143
Joined: 25 Sep 2014, 23:02
Location: Gornji Milanovac

Re: Savet za kupovinu pojacala

Post by zekaisapa » 22 Apr 2015, 11:12

Vodonik wrote: Na te efekte gledam kao bonus, jedino mi bas treba Reverb. Ostalo cu ja na pedale, a ni toga nece biti mnogo. :)
Pa eto, 35RT ima tjuner i reverb, čini mi se, digitalan, ali, jbg, radi...

Vodonik
Posts: 5
Joined: 22 Apr 2015, 08:27

Re: Savet za kupovinu pojacala

Post by Vodonik » 22 Apr 2015, 12:59

@zekaisapa
Kazes da bi uskoro trebalo da bude kod nas 35RT. Imas li neke preciznije informacije o tome? :)

Svidja mi se Orange zbog ogromne sirine boje tona koje moze da izbaci. Jos kad bi se ubacila neka pedalica za boost... Ajme. :D Zato kazem da ne volim da suzavam. Po raznim recenzijama po netu i YT ovaj Crush (35RT) moze dosta gaina i distorzije da pravi. Cak i vise gaina nego sto bi meni prijalo. :)

zekaisapa
Posts: 143
Joined: 25 Sep 2014, 23:02
Location: Gornji Milanovac

Re: Savet za kupovinu pojacala

Post by zekaisapa » 22 Apr 2015, 13:27

[quote="Vodonik"]@zekaisapa
Kazes da bi uskoro trebalo da bude kod nas 35RT. Imas li neke preciznije informacije o tome? :)

Skoro mi rekoše u Artistu da bi krajem aprila trebalo da stigne nova tura uvoza, između ostalih i Orange, sqad, konkretno ne znaju za RT35 ali ne znaju ni za bilo šta drugo, videće kad stigne, pa cenim da će biti i RT35, obzirom da im je uvoz otprilike jednom ili dva puta godišnje.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Savet za kupovinu pojacala

Post by bancika » 22 Apr 2015, 15:02

Vodonik wrote:kog hevi metala. :P I dosta Vai-kolikih melodija. :)
meni Orange i Vai-kolike melodije nekako ne idu zajedno. Orange (pogotovo ovi tranzistorci) zvuce nekako "zrnasto", hrapavo. Za Vai-ja ce ti trebati ton gladak kao bebina guza :). Relativno puno kompresije i gaina da dobijes onaj "violin sustain", ali bez da bude hrapavo.

Sta znam, u kategoriji budzet pojacala uvek bih izabrao neko pristojno modeling pojacalo pre nego klasicni tranzistorac. Recimo Fender Mustang II/III, ili Roland Cube ili neki Vox ili ovaj pomenuti Blackstar...ne toliko zbog efekta, nego mi se cini da bolje zvuce. A i imas mnogo vise opcija. Taj orange moze da ti napravi taj hrapav zvuk i skoro nista vise.

Vodonik
Posts: 5
Joined: 22 Apr 2015, 08:27

Re: Savet za kupovinu pojacala

Post by Vodonik » 22 Apr 2015, 18:50

Hm... Onda jedan modeling tranzistorac za mene dok ne skontam sta ustvari hocu. :D

Gledao sam pomenute modele i nekako mi najvise odgovara Roland Cube 20XL. Onaj Blackstar je kul, ali mi smeta sto ima samo jedan potenciometar za EQ. Ja volim kad ima posebno bass middle i treble. Jos cu malo da ceprkam da vidim sta sve ima i sta bi moglo da legne.

:cao:

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Savet za kupovinu pojacala

Post by bancika » 22 Apr 2015, 18:56

modeling dok ne shvatis koji lampas hoces :)

Vodonik
Posts: 5
Joined: 22 Apr 2015, 08:27

Re: Savet za kupovinu pojacala

Post by Vodonik » 22 Apr 2015, 19:02

Tek su to duboke vode u koje treba uroniti, a jos ni plicak ne poznajem. :D

zekaisapa
Posts: 143
Joined: 25 Sep 2014, 23:02
Location: Gornji Milanovac

Re: Savet za kupovinu pojacala

Post by zekaisapa » 22 Apr 2015, 19:26

bancika wrote:modeling dok ne shvatis koji lampas hoces :)
:metal:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest