Ode mas` u propas`!

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm


Bane bass
Posts: 349
Joined: 20 Feb 2008, 08:13
Location: Beograd

Re: Ode mas` u propas`!

Post by Bane bass » 30 Apr 2015, 20:17

To ne mora nista lose da znaci za krajnje korisnike.Fiat je vlasnik Ferarija.

Kill surf city
Posts: 2527
Joined: 10 Jan 2009, 10:56

Re: Ode mas` u propas`!

Post by Kill surf city » 30 Apr 2015, 22:49

Spoiler:
Image

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Ode mas` u propas`!

Post by guv'nor » 30 Apr 2015, 23:52

Ne vidim problem, pogotovo posle Midas-a...

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Ode mas` u propas`!

Post by hipihill » 01 May 2015, 10:16

Kada je Jaguar prestao da bude engleski više nije bio Jaguar! Takođe Rover! Plastika umesto tradicionalne orahovine!? Ma daj! Ali su bitno jeftiniji, a zarada proizvođača veća!
Ali sve to nije bitno. Kretanje kapitala je čudo. Nagađam da je u Behringeru američki kapital kao i u većini tobože kineskih firmi. Primamljiv, a jeftin proizvod je dobitna kombinacija. Samo lova i ništa drugo!

Kill surf city
Posts: 2527
Joined: 10 Jan 2009, 10:56

Re: Ode mas` u propas`!

Post by Kill surf city » 01 May 2015, 11:24

Savo, ja sam mislio da ti gotivis behringer. :bambi:

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Ode mas` u propas`!

Post by andrej] » 01 May 2015, 11:36

Behringer je bolja firma nego TC.
Ne mislim na kopije pedala i slicnih stvari koje prave.

Mislim na:
Image

Ova sprava je toliko ispred svega u svom cenovnom rangu... Snimas u studiju, spakujes spravu za 15 minuta, poneses na koncert. Usudio bih se da je koristim uzivo kao PA i monitoring mixer istovremeno, i da snimam sve individualne kanale. Vrhunski kvalitet, savrsena funkcionalnost.
Totalni game-changer. Sav outboard u jednoj kutiji za 2k7 dolara. Prva sprava koju bi mogao da koristis za kompletan studio i da ne razmisljas o preampima i slicno. Povezes na komp, povezes mikrofone, poneses u akusticki tretiranu prostoriju i imas studio koji su 80ih mogli samo da sanjaju. Sve u softveru, ali uz jedan jako lep fizicki interfejs. Revolucija.

Kada je TC uradio nesto ovako bitno?

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Ode mas` u propas`!

Post by komil » 02 May 2015, 00:46

andrej], za mnoge stvari si car, ali mislim da ti je ovaj post u najmanju ruku baš značajno preoptimističan :lol:

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Ode mas` u propas`!

Post by andrej] » 02 May 2015, 10:43

Pogledaj na netu kakav community ima ova sprava. Odnos cena/kvalitet najbolji svih vremena, sto se miksera tice. Preampi su takvi da ti bolji ne trebaju, makar ne uz danasnji DSP.

Ako mislis da nije moguce postici zvuk koji zelis pomocu digitalnih in-box tehnika snimanja, varas se. Gomila novih stvari je snimana in-box i zvuci genijalno. Digitalno snimanje je sazrelo do te mere da vise nije ni u kom aspektu iza analognog, a u mnogima je znacajno ispred. Recimo, 24bitna rezolucija ti ostavlja prostor da opasno zaseres stvar kada namestas gain preampa pri snimanju (ili namerno ostavis 16dB headrooma), a na kraju se sasvim lepo slozi u miks sa cak i viska dinamickog opsega. Suma nema, osim ako ne zelis da ga napravis. A za to imas priliku, jer postoje na desetine plaginova koji emuliraju matoru opremu (nisam fan, istina). Imas toliku mogucnost automatizovanja, recallovanja i svih slicnih radosti - nezamislivo u analognoj tehnici.

Poenta je da konacno, ako imas inzenjera zvuka koji se razume u analogno snimanja koliko i u moderno digitalno (koje tezi kopiranju dobrog dela workflow-a analognog) i das mu da usnimi istu stvar na analognom i digitalnom setapu, on ce uspeti da napravi makar podjednako dobar krajnji snimak na oba setapa. Jedno je sigurno - trebace mu znatno manje vremena na digitalnom.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Ode mas` u propas`!

Post by Cope » 04 May 2015, 11:15

I ja sam mislio da je Behringer neka jeftina ispostva u Aziji, ali poslednji podaci koje sam čuo su me iznenadili, a činjenica je da je Behringer u muz. tehnologiji na svetskoj sceni postao nešto kao Đoković u tenisu...

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Ode mas` u propas`!

Post by komil » 04 May 2015, 11:50

andrej], koji je to model? kako da pretražim?

Nisam skeptičan po pitanju digitalnosti sprave, nije to. Nego, zbog dve stvari si mi zvučao preoptimističan.
1. Cena kompletnog uređaja je cena jednog do dva dobra preampa. A nije se baš pokazalo kroz godine da preampima drastično opada cena (u profi klasi). U nekoj hobi i srednjoj klasi, da, tu je tehnologija smanjila i pojeftinila stvar. I danas u muzičkim kartama sa malim preampima otprilike kad podeliš cenu uređaja sa brojem preampa unutra - imaš jako dobru ideju šta te čeka po pitanju tona.
2. Spominjao si 80-te u blago negativnom kontekstu, da je ovako nešto bilo nedostupno. Nije zvučalo kao da si mislio (samo) na kompaktnost i digitalne pogodnosti. Moje mišljenje je da su 80-te po pitanju te tehnike i dalje izuzetno jake po kvalitetu. Kada se pogleda koji albumi su i danas ljudima etaloni po pitanju kvaliteta tonske produkcije, bogami, mnogim profesionalcima su tu etaloni iz 80-tih.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Ode mas` u propas`!

Post by komil » 04 May 2015, 13:26

ok, izgleda je to Behringer X32

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Ode mas` u propas`!

Post by andrej] » 04 May 2015, 18:39

jeste, x32.

pominjem 80te jer je tada krenulo digitalno snimanje i digitalni mixeri (samim krajem 80ih). istina, tokom cele dekade koristile su se i klasicne analogne tehnike, a i razni derivati - digitalno snimanje, analogni miks i razne druge permutacije.

digitalno snimanje 80tih je neuporedivo sa danasnjim. snimalo se direkt u 16 bita, ako zajebes levele pri snimanju kanala - gubis korisni dinamicki opseg. isto ko sa trakom (gde ti skace noise floor).
DSP je bio u povoju - imao si nekolika digitalna reverba, delay-a, pitch shifter, par modulacija i to je to. znaci, osim toga - svi ostali efekti su morali biti analogni, ako si hteo kvalitet. a znas sta to znaci: analogni mikseri, patch bayovi, ogromna kolicina kablova, minimum 20 kvadrata prostorije i total recall koji se radio olovkom i sveskom ili polaroidom. trebalo ti je gomila zaposlenih da to funkcionise kako treba i gomila vremena i napora. stotine hiljada dolara opreme. ni govora o emulaciji bilo cega.

prakticno, nisi imao ni jednu od prednosti danasnjeg digitalnog in-box snimanja. za digitaliju bi se odlucio samo zbog malo boljeg frekvencijskog odziva i bolje dinamike.

i dolazimo do danasnjice, kada sve sto se tu moglo postici mozes postici na kompu i behringeru x32, ako imas iste mikrofone i fin prostor.

a sto se tice preampa, preampi su kul sprave, ti kvalitetni. inspirisu, stvar su prestiza. ukljucis mic u preamp i imas ton. isto i kompresori.
opet, imas emulacije, koje mozda i nisu tako magicne - obicno zahtevaju malo dodatnog truda i cackanja. ali, na kraju, rezultat je iznenadjujuce uporediv. i to je madjija danasnjeg in-box snimanja. dela govore vise od reci: prakticno svaki ozbiljan studio ima sijaset skupe vintage opreme, ali slabo sta od nje koriste - preampe, MOZDA NEKAD kompresor ili EQ. koriste samo ako onaj koga snimaju bas to trazi - znaci otpisi odmah sve ne-zaludjenike (Adele, Taylor Swift i slicno). i mozda rezultat nije 100% isti, ali za onih 2-3% sto fale retko ko oce da se cima. Ukljucujuci i mene. Radije bih pisao pesme, pravio sulude efekte ili tako nesto.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Ode mas` u propas`!

Post by komil » 05 May 2015, 00:09

Previše si optimističan. Razne stvari mogu da se emuliraju danas, manje ili više uspešno. Međutim, mnoge ne mogu, mnoge neće nikada ni moći. Ne možeš da emuliraš dobar preamp na budžetnom, ima mnogo nedostajućih informacija u signalu da bi se to uradilo. Emulacija mikrofona i preampa se, koliko ja znam, danas svodi isključivo na (neku relativno kompleksnu) ekvilizaciju, što je očigledna razlika između različitih sprava ali i najmanje bitna... Bio je zapravo jedan dvd kurs muzičke produkcije gde se tvrdilo upravo suprotno, ali to je budalaština.

Ne vidim što bi ovaj Behringer uređaj bio smatran za bitno poseban, pogotovo ne kao "game changer", pa ima raznih portabl digitalnih miksera. Nisam pratio te sprave, ali čisto sumnjam da je ovaj uređaj baš originalan. Izgleda mi da je samo stvar u ceni koja je nešto niža nego kod konkurencije, dakle, nešto što bi se očekivalo od Behringera.

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Ode mas` u propas`!

Post by andrej] » 05 May 2015, 02:27

ima razne ekvalizacije, ali je primarno konvolucija i slicne napredne DSP tehnike. nimalo naivno.
drugi pristup modelira nekoliko karakteristika elektricnih kola koja sacinjavaju pravi uredjaj, pa to sumarno daje trazeni efekat.
iako ove tehnike postoje u teoriji od 90ih i pojavljuju se u vecem broju u komercijalnim plaginima jos od ~2005te, nikada do sada nisu bile ovako savrsene. sve nabrojane tehnike su veoma zahtevne procesorski i prosto se nisu mogle koristiti u toj meri do sad, zbog racunara. ako samo uporedis waves plagine iz 2009. i danas, razlika je ogromna.

dobar preamp danas treba da bude samo jedno - transparentan. isto vazi i za ADC.

nisam probao mic emulatore (i verujem da su gori od preamp emulatora jer je mic ipak elektromehanicka sprava), ali preamp emulatori, emulatori trake i slicno rade jako lepo. toliko lepo da ne mogu da skontam da li je nesto emulacija trake ili je stereo submix bubnjeva bounce-ovan na blago saturiranu traku i nazad (ovo sam probao).

opet, ne treba ti x32 da bi snimao na komp.
nije behringer narocito bolji od drugih srodnih resenja, ali je zlatni standard - najjeftinija sprava koja radi posao potpuno zadovoljavajuce u jednoj jako bitnoj kategoriji. preampi su mu takvi da ne pozelis bolje, ako oces vec da radis in-box.

a zasto je ova kategorija tako bitna? zato sto ovaj broj simultanih kanala omogucava snimanje kakvog god normalnog benda simultano, a fizicka kontrola fadera omogucava ne samo lak mixdown, vec i brze promene monitoringa pri snimanju. ako ste probali nekad da snimate nesto, narocito vokale, skontali ste da je jako bitno namestiti inspirativan i miks izvodjacu dok peva/svira. ako je on inspirisan, u elementu, moze da se uzivi i cuje ono sto treba, to je mnogo veca sansa da dobijate tejk koji ce zavrsiti u finalnoj verziji. to je totalno hands-on posao, jer moras da mu namestis i da cuje sebe, i da ima dovoljno reverba na glasu da bi imao bolju referencu sta radi i da mu namestis ostatak miksa da cuje i ritam i relevantnu melodiju. ceo proces je vrlo frustrirajuci kad se radi misem il ne daj boze na touchpadu laptopa (been there, done that). zato je bitno imati fejdere. gomila kanala omogucava da koristite staru dobru tehniku snimanja celog benda (sem vokala) odjednom, sto daje prirodan osecaj pesmi ako je bend usviran.

to znaci da mikseri ove kategorije pokrivaju u zadovoljavajucoj meri funkcionalnosti i workflow klasicnog studija iz 70ih, 80ih, 90ih samo kompjuterom i x32kom.

ako ocete da furate control surface + preampe + interfejs u ovom rangu, to ce vas doci mnogo vise para. i to je ona meta koju x32 pogadja u centar. to sto je savrsen live mikser je samo slag na torti.

behringer je omogucio i smrtnicima da snimaju 'po staninski' (ceo bend po kanalima odjednom i namestanje monitor miksa manuelno uzivo) i to je vise nego sto je tc ikad uradio.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest