potrebno pojacalo od 50w

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Locked
User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

potrebno pojacalo od 50w

Post by alfonso » 10 Jun 2015, 16:31

kao sto naslov kaze.zaima me kolika bi bila cena za jedno takvo pojacalo koje bi moglo da bude za probe i kao monitor na svirkama

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: potrebno pojacalo od 50w

Post by nemanjavelimirovic » 10 Jun 2015, 17:47

alfonso wrote:kao sto naslov kaze.zaima me kolika bi bila cena za jedno takvo pojacalo koje bi moglo da bude za probe i kao monitor na svirkama
Imam ja jednu univerazlnu glavu za 150e. 50w ali lampashkih. Odlicno radi za sve instrumente.. :-)

https://www.kupujemprodajem.com/Austrov ... filter_id= :ziveli:

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: potrebno pojacalo od 50w

Post by Frostensen » 11 Jun 2015, 14:21

Lampaskih vati?
A sta ti sviras Alfonso? Za koji pravac muzike ti treba?

User avatar
Perce
Posts: 438
Joined: 04 Feb 2012, 22:46
Location: Bergen, Norge

Re: potrebno pojacalo od 50w

Post by Perce » 11 Jun 2015, 22:00

Fender Hot Rod je 40w. Mislim da bi ti on radio posao :)

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: potrebno pojacalo od 50w

Post by tommytigh77 » 11 Jun 2015, 22:18

Meni po opisu ''za probe i kao monitor na svirkama'' deluje da je postavljač mislio na tranzistorskih 50W jer je to otprilike potrebna snaga za takvu aplikaciju, ali naravno, nećemo znati sve dok on sam ne odgovori. Druga je stvar što je za te iste potrebe dovoljan lampaš od 15W.

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: potrebno pojacalo od 50w

Post by Frostensen » 12 Jun 2015, 01:51

1W je 1W cini mi se. Ako svira na cistom kanalu sve jedno je da li je ss, modeling ili lampa. Ako svira nesto agresivinije onda lampa naravno.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: potrebno pojacalo od 50w

Post by Rockatansky » 12 Jun 2015, 08:51

Jeste 1W = 1W ali pravi vecu buku... :lol:

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: potrebno pojacalo od 50w

Post by tommytigh77 » 12 Jun 2015, 11:14

Frostensen wrote:1W je 1W cini mi se. Ako svira na cistom kanalu sve jedno je da li je ss, modeling ili lampa. Ako svira nesto agresivinije onda lampa naravno.
Watt je merna jedinica za električnu energiju, ne za jačinu zvuka. Fora je što lampe mnogo bolje iskorišćavaju datu im el. energiju u odnosu na tranzistore, pa su zbog toga lampaška pojačala glasnija u odnosu na tranzistorska sa istim power ratingom (odnosi se na izlazni stepen, naravno - npr. to što hybrid pojačala imaju lampu u preampu ne donosi ništa po pitanju glasnoće). Odnos je otprilike 1:3 ili 1:4, zavisi od subjektivnog utiska. Dakle, lampaš 15W ima glasnoću kao tranzistorac od 50, 60W.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: potrebno pojacalo od 50w

Post by bancika » 12 Jun 2015, 11:56

hmm, nisam bas siguran. Snaga pojacala se meri na izlazu, ako iz pojacala "izadje" 15W, to koliko efikasno ce ta elektricna snaga biti transformisana u pomeranje vazduha zavisi samo od zvucnika. Izmedju izlaza i zvucnika nema lampi koje bi bile manje ili vise efikasne. Inace su lampe mnoooogo manje efikasne ako racunamo koliko struje im treba da daju snagu koji daju. Sta znam...mozda propustam nesto. Cini mi se da je to oko razlike u glasnoci posledica toga sto se kod lampasa overdrive-uje i izlazni stepen, a kod tranzistoraca je uvek cist. Tako da onda ispadne da lampasko pojacalo od cistih 15w izbaci i vise kad se raspali jako. Inace je watt = watt, nema perpetuum mobile :)

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: potrebno pojacalo od 50w

Post by tommytigh77 » 12 Jun 2015, 12:01

Možda je i tako, ali sve firme i prodavci ovog sveta mere snagu pojačala ''na štekeru'', tj. koliko el. energije troši. Nigde na pojačalu pozadi ne piše ''power output'', nego ''power consumption'' ili ''power rating'', pa treba pričati shodno tome.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: potrebno pojacalo od 50w

Post by bancika » 12 Jun 2015, 12:14

mislim da ne mere tako za gitarske, ni lampase ni tranzistorce. Pre su radili za kompjuterske zvucnike al su i to prestali vecina da rade. Nema vise genius zvucnika od 600W velicine pesnice koji u stvarnosti daju 5W sinusne snage, a bilo ih je krajem 90ih. Inace, lampas od 100W vuce skoro 400W iz zida, dok tranzistorac iste (ciste) snage verovatno vuce oko 130W.

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: potrebno pojacalo od 50w

Post by Frostensen » 12 Jun 2015, 18:10

To se zove "percieved loudnes" tj. subjektivna glasnoca, ali u decibelima bi izlaz bio isti (ili bi bar trebalo). U praksi, ako stanes na drugi kraj sobe sa bendom koji je u punom zamahu, ne bi trebalo lampasa da cujes glasnije od tranzistorca sa istim zvucnicima i ako izbliza tripujes da je glasniji. Mislim da je to jedino merodavno, mada mozda gresim :?:

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: potrebno pojacalo od 50w

Post by tommytigh77 » 12 Jun 2015, 18:25

bancika wrote:hmm, nisam bas siguran. Snaga pojacala se meri na izlazu, ako iz pojacala "izadje" 15W, to koliko efikasno ce ta elektricna snaga biti transformisana u pomeranje vazduha zavisi samo od zvucnika. Izmedju izlaza i zvucnika nema lampi koje bi bile manje ili vise efikasne. Inace su lampe mnoooogo manje efikasne ako racunamo koliko struje im treba da daju snagu koji daju. Sta znam...mozda propustam nesto. Cini mi se da je to oko razlike u glasnoci posledica toga sto se kod lampasa overdrive-uje i izlazni stepen, a kod tranzistoraca je uvek cist. Tako da onda ispadne da lampasko pojacalo od cistih 15w izbaci i vise kad se raspali jako. Inace je watt = watt, nema perpetuum mobile :)
Uz malo naknadne Google pameti priznajem da sam pogrešio u objašnjenju, jer su meni tako isto ''stručno'' objasnili kao što sam ja ovde pokušao, a da si ti većinom u pravu. Fora je otprilike što lampaško pojačalo ima veći 'headroom' i postepeno sa porastom glasnoće prelazi u distorziju koja je pritom ''muzikalna'', dok tranzistorska pojačala rade linearno do tačke crkavanja, a onda naglo pređu u distorziju koja je sve, samo ne muzikalna. Dakle, lampaš od 30W i tranzistorac od 30W jesu iste snage, ALI tek kad su oba otčepljena do kraja, a to kod tranzistorca ne želi da čuje niko normalan. Suština priče je ipak da subjektivno, iz ugla nas gitarista ('under working conditions', što kaže naš narod), lampaška pojačala JESU glasnija od tranzistorskih sa istim power ratingom, i to otprilike u odnosu koji sam gore opisao.
Tako da ako momku treba pojačalo za probe ili kontrolu na svirkama, to može da odradi tranzistorac od 50 - 60W, ali isto tako i lampaš od ''tričavih'' 15W. Hot Rod Deluxe sa njegovih lampaških 40W (koji je neko predložio) je već ozbiljna snaga i na probi će verovatno moći da se pojača do jedan i po, a takva upotreba ne izvlači baš najbolji ton iz tog pojačala niti opravdava ne baš malu cenu. :ziveli:

User avatar
Perce
Posts: 438
Joined: 04 Feb 2012, 22:46
Location: Bergen, Norge

Re: potrebno pojacalo od 50w

Post by Perce » 12 Jun 2015, 23:15

Onda neka momak gleda nekog kjuba ili mustanga ili spajdera. A opet od lampi, po ko zna koji put, Laney cub 12. Ima dva ulaza, 1 i 15w. Pa ako kuci drndas, kao ja, nabodes u 1w gitru i to je i previse.

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: potrebno pojacalo od 50w

Post by Frostensen » 12 Jun 2015, 23:36

Tesko da ce Cube da mu odradi svirku. Ja sam imao Supercube 60 i nije bio dovoljno glasan za svirke. Mustang takodje nije najbolji izbor (imao sam ga kratko). Brzo se kvari kako sam saznao i ima neki fabricki defekt koji zavisi od modela koji ubodes i nije prijatan uopste ;/ Ako ima pare i svira nesto pod drajvom, Blackstar Stage 60 (2x12 combo) u Mitrosu i da ne razmislja covek. Pojacalo koje radi dobro i utisano i otpanjeno. Nesto mislim da je to trenutno najbolji odnos cena/kvalitet/uslovi za svirku sto moze da se nadje od lampasa, ne znam sta ostali clanovi misle.

Locked

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest