Problem sa pojacalom?

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Problem sa pojacalom?

Post by Overdrive » 28 Sep 2015, 23:10

bancika wrote:mozes bilo koje iste vrednosti, istog razmaka pinova (2.5mm ili 5mm) i iste duzine i precnika osovine...samo jbg, nije svaki pot istog kvaliteta. Ovo sto ima kod nas je krs. Elektricno su mozda isti, ali mehanicki kvalitet nema veze
kapiram, onda ipak bolje da naručim odavde negde..

http://amprepairparts.com/pots.htm#mgp

http://www.tubeampdoctor.com/en/shop_Po ... _and_Pots/

Hvala na odgovoru carelavekraljutigre.. :wink:

maksabass
Posts: 865
Joined: 12 Nov 2008, 10:34
Location: leskovac

Re: Problem sa pojacalom?

Post by maksabass » 29 Sep 2015, 00:25

Nisam otvarao ove linkove koje si postavio...ali sto se mene tice ja bi kupio ovde potenciometre...nisu toliko losi .Pazi moz da se desi da naletis na neku fush seriju,ali za ovakvo pojacalo netrebaju potovi koji kostaju 7-10 evra komad.E sad meni je ocas posla da zamenim kad stradaju ,tebi ce verujem biti veci smor da ga nosis kod majstora nego mozda vinansijski momenat.Ja uglavnom koristim ove potove odavde i onaj koji nevalja ,nevalja od odmah...onaj koji se pokaze dobrim sljaka.A veliko je pitanje sta ces i tamo da nadjes...Ako ovde nadje standardne (kao kod tog pojacala) ALPHA potove slobodno stavi.
A drugo proveri dal su svi ispravni...onaj koji nevalja menjaj.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Problem sa pojacalom?

Post by Overdrive » 29 Sep 2015, 00:33

maksabass wrote:Nisam otvarao ove linkove koje si postavio...ali sto se mene tice ja bi kupio ovde potenciometre...nisu toliko losi .Pazi moz da se desi da naletis na neku fush seriju,ali za ovakvo pojacalo netrebaju potovi koji kostaju 7-10 evra komad.E sad meni je ocas posla da zamenim kad stradaju ,tebi ce verujem biti veci smor da ga nosis kod majstora nego mozda vinansijski momenat.Ja uglavnom koristim ove potove odavde i onaj koji nevalja ,nevalja od odmah...onaj koji se pokaze dobrim sljaka.A veliko je pitanje sta ces i tamo da nadjes...Ako ovde nadje standardne (kao kod tog pojacala) ALPHA potove slobodno stavi.
A drugo proveri dal su svi ispravni...onaj koji nevalja menjaj.
kapiram..samo kako da znam da li valjaju bez probavanja?

Jel ima neki način da se to odmah u prodavnici proveri, ili tek pošto ih instaliram mogu da vidim da li su ok ili ne?

maksabass
Posts: 865
Joined: 12 Nov 2008, 10:34
Location: leskovac

Re: Problem sa pojacalom?

Post by maksabass » 29 Sep 2015, 01:06

nikad nisam imao problem sa ALPHA potovima...imali su ih u MG-u raije ,sad vise ne.Zato sam ti i rekao da njih uzmes.Ti potovi iz MG-a su solidni i ako nisu alpha ...nikad nisam imao problem ni sa jednim a ugradio sam mnogo da ne lupam cifru.Imas jeftiniju varijantu u pro eletrokik-u -Nis,ali su kako kad losiji.
Bez ugradnje nema probavanja ,osim da iz prikacis na zice ,pa onda lemis na ploci.
Ono sto Bane kaze je istina...kvalitet mehanike je losiji to stoji...no ako hoces da ti to traje i traje jedno 10-15 godina ,onda se zna sta treba da uzmes...a ako hoces da te suzi neko vreme onda ovako.Ja sam recimo ugradio u mnoge pedale potove o kojima pricam ...dajem garanciju na godinu dana na bukvalno sve i niko mi se nikada nije pozalio da mu je pot stradao,a i ja sviram stalno i prckam po njemu predpojacalo sa istim i ono traje pa ima jedno 3 godine.
Tako da ja vise ne gnjavim-ti sam proceni sta ti je pametnije ili isplatljivije.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Problem sa pojacalom?

Post by bancika » 29 Sep 2015, 01:12

Da, ti unutra su verovatno u rangu alpha. Oni sto se prodaju kod nas i izgledaju skroz isto kao alpha su verovatno i slicni inace. Oni sa plasticnim osovinama su uzasni i nikako ne bih uzimao.

Ja posto imam OCD da stavljam sto je moguce bolje delove i pokusavam da unapredim sve sto je moguce, skinuo bih sve potenciometre, zamenio ih onim sto ne idu na stampu, i onda sproveo zice do PCB-a, a'la Mesa Boogie. Prvo, olaksas eventualne zamene u buducnosti, drugo osiguras se da lem na potu nece da se razlabavi vremenom, a kod ovakvih pojacala je to samo pitanje kada ce da se desi. Jednostrana PCB i kontrole na ploci...no good :)

Image

Image

Image

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Problem sa pojacalom?

Post by Overdrive » 29 Sep 2015, 01:20

bancika wrote: skinuo bih sve potenciometre, zamenio ih onim sto ne idu na stampu, i onda sproveo zice do PCB-a, a'la Mesa Boogie.
phuu..ja sad nemam pojma da li ovi postojeći idu na štampu ili ne...i kako se to uopšte traži kada se naručuje, kažem dajte me neke što ne idu na štampu ili kako ? :hide:

i šta je PCB?

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Problem sa pojacalom?

Post by Overdrive » 29 Sep 2015, 01:22

aha čini mi se da kapiram (sad videh MB sliku)
hoćeš da kažeš da preferiraš potenciometre koji se kače za šasiju, a sa pločom su povezani samo žicama?

Umesto onih koji su diretkno zalemljeni za ploču..? valjda..a?

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Problem sa pojacalom?

Post by Overdrive » 29 Sep 2015, 01:25

maksabass wrote:nikad nisam imao problem sa ALPHA potovima...imali su ih u MG-u raije ,sad vise ne.Zato sam ti i rekao da njih uzmes.Ti potovi iz MG-a su solidni i ako nisu alpha ...nikad nisam imao problem ni sa jednim a ugradio sam mnogo da ne lupam cifru.Imas jeftiniju varijantu u pro eletrokik-u -Nis,ali su kako kad losiji.
Pa pazi..šta znam, ima ovde u BG prodavnica Kelko (ili tako nešto), oni bi trebalo da imaju to..
I Princ čini mi se

Dal da skinem jedan sa pojačala i odnesem im i kažem daj nešto na ovu temu?

Ili da skinem pot i gledam neke oznake, žigove šta ti ja znam i naručim sve iz Marshall-a i a u pm?

Mislim, hteo bih da mi traje to, da se ne bakćem bar sa tim

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Problem sa pojacalom?

Post by bancika » 29 Sep 2015, 01:28

Overdrive wrote:aha čini mi se da kapiram (sad videh MB sliku)
hoćeš da kažeš da preferiraš potenciometre koji se kače za šasiju, a sa pločom su povezani samo žicama?

Umesto onih koji su diretkno zalemljeni za ploču..? valjda..a?
nije pitanje preference, kao da kazes da preferiras bmw u odnosu na yugo...samo ludjak preferira yugo :) Jednostavno je bolji i trajniji vid konstrukcije da sve sto korisnik cacka (jack, pot, prekidac) i sve sto je teze (kao trafo) NE ide direktno na plocu, nego preko zica. Ali jbg je ovako lakse i brze napraviti i za manju kintu, ko ce da razvlaci zice :) Jos u ovom slucaju izgleda kao potenciometri nose i tezinu ploce, tako da su ti lemovi pod jos vecim opterecenjem. Ne vidim neke posebne srafove kojima je ploca pricvrscena na sasiju. Yuck. Cuknes ga malo jace i ode lem.

Al' nemoj da te dekoncetrisem...najlakse je da zamenis pot ili dva koji zezaju i da zavrsis sa tim. Ja volim da komplikujem stvari iz meraka.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Problem sa pojacalom?

Post by Overdrive » 29 Sep 2015, 01:29

hiebote pazi ovu munju..

ovaj je 6 dolara
https://www.allparts.com/EP-0085-000-CT ... _1269.html

a ovaj 105! ...pa 105 im maiki iebem meni ovo izgleda isto..

https://www.allparts.com/EP-0085-B00-CT ... _1270.html

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Problem sa pojacalom?

Post by bancika » 29 Sep 2015, 01:30

pa ima ih 20 komada :) A i ovi ti nisu PCB mount, tako da bi moralo zicama da se poveze kao Mesa

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Problem sa pojacalom?

Post by Overdrive » 29 Sep 2015, 01:32

bancika wrote:
nije pitanje preference, kao da kazes da preferiras bmw u odnosu na yugo...samo ludjak preferira yugo :) Jednostavno je bolji i trajniji vid konstrukcije da sve sto korisnik cacka (jack, pot, prekidac) i sve sto je teze (kao trafo) NE ide direktno na plocu, nego preko zica. Ali jbg je ovako lakse i brze napraviti i za manju kintu, ko ce da razvlaci zice :) Jos u ovom slucaju izgleda kao potenciometri nose i tezinu ploce, tako da su ti lemovi pod jos vecim opterecenjem. Ne vidim neke posebne srafove kojima je ploca pricvrscena na sasiju. Yuck. Cuknes ga malo jace i ode lem.

Al' nemoj da te dekoncetrisem...najlakse je da zamenis pot ili dva koji zezaju i da zavrsis sa tim. Ja volim da komplikujem stvari iz meraka.
jok bre, ne dekoncentrišeš

i ja volim da to kad sredim bude pici grici, nego se ne razumem pa me čisto zanima onako seljački šta da izgovorim kada me prodavac pita šta oćete

Ili šta da tražim po netu pa da mi pošalju komplet od pešes..kolko ima..7 komada..

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Problem sa pojacalom?

Post by Overdrive » 29 Sep 2015, 01:33

bancika wrote:pa ima ih 20 komada :) A i ovi ti nisu PCB mount, tako da bi moralo zicama da se poveze kao Mesa
pa ne, ja sam tražio te CTS i izašlo mi ovo..
ne znam ni kako izgledaju te PCB mount..namountiram im kewu.. :)

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Problem sa pojacalom?

Post by bancika » 29 Sep 2015, 01:39

nisu svi ti potovi isti, verovatno imas od tih 7 najmanje 4 razlicite vrednosti...tako da moras da procitas koji je koji i kupis takve.

ukucaj na ggl pcb vs trough hole potentiometer da vidis koja je razlika.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Problem sa pojacalom?

Post by Overdrive » 29 Sep 2015, 01:41

bancika wrote:nisu svi ti potovi isti, verovatno imas od tih 7 najmanje 4 razlicite vrednosti...tako da moras da procitas koji je koji i kupis takve.

ukucaj na ggl pcb vs trough hole potentiometer da vidis koja je razlika.
ok, te vrednosti pretpostavljam mora da pišu negde ugravirane..

hvala bancika,daboga prodao onog DRRI 65 ;)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest