Analogni i digitalni delay

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Analogni i digitalni delay

Post by Overdrive » 31 Aug 2015, 20:37

Pošto sam relativno nov korisnik gitarskih pedala, nekako mi se čini da najviše volim da eksperimentišem sa Delay pedalom.

Reverb pedalu nemam, jer imam taj efekat u pojačalima, ali sve u svemu..ne volim zvuk koji nema neki eho, dubinu, prostranstvo..već samo padne pred noge čim ga odsviraš.

Ne kažem da taj zvuk nema svoju primenu, naprotiv, ali Delay i Reverb su mi conditio sine qua non sviranja.

E sad, pošto i ja tu i tamo gasujem i sanjam da imam nekoliko pedalbordova za različite namene..gledam po netu koja bi nova pedala mogla da dođe u obzir (za sada imam samo wah, kompresor, dve OD pedale, EQ i digitalni delay) ..i pošto bi rado tu da uleti neki fuzz, high gain, možda korus, kranč..sve primećujem kako malo malo pa se zadržim na Delay pedalama.

Kao da na tuđim snimcima sve to zvuči prostranije, ambijentalnije, lepše.

I onda pomislim kako ima i tih analognih Delay pedala.

Preslušam neke snimke..ali ne čujem neku razliku.



E sad, vi ste đeco više u tome..pa verovatno tu razliku osećate bolje, ili znate šta kod jedne može da se podesi a kod druge ne..ili šta znam

Da skratim..da li mi treba analogni Delay i zašto?
Šta on može što ovaj ne može
šta ću dakle dobiti sa njojzinom tojest.. analogijom?

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Analogni i digitalni delay

Post by Kristijan » 31 Aug 2015, 20:45

Ух, мој је утисак да су пре свега гитаристи врло осетљиви на оваква питања :) Ја ћу да ти кажем мој утисак, и нећу много да објашњавам, јер не бих да улазим у бескрајне расправе. Добар дигитални дилеј је више него довољан за све што ти треба. Посебно ако волиш да чупкаш прстима, а ако се ложиш на Томија Емануела онда засигурно волиш да му га даш по арпеђу - дигитални дилеј је справа за тебе.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Analogni i digitalni delay

Post by Overdrive » 31 Aug 2015, 20:47

Kristijan wrote:Ух, мој је утисак да су пре свега гитаристи врло осетљиви на оваква питања :) Ја ћу да ти кажем мој утисак, и нећу много да објашњавам, јер не бих да улазим у бескрајне расправе. Добар дигитални дилеј је више него довољан за све што ти треба. Посебно ако волиш да чупкаш прстима, а ако се ложиш на Томија Емануела онда засигурно волиш да му га даш по арпеђу - дигитални дилеј је справа за тебе.
mislio sam na električnu gitaru

volim ja T.E. ali sviram pretežno strata

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Analogni i digitalni delay

Post by Kristijan » 31 Aug 2015, 20:54

Јасно ми је. И ја сам мислио на електричну, али капирам да налазиш да је понекад то чупкање прстима применљиво и на Страту. Било како било - ако имаш добар дигитални дилеј онда си завршио са набавком дилеј педала, тако ја ценим...

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Analogni i digitalni delay

Post by nemanjavelimirovic » 31 Aug 2015, 20:56

Po meni, ako ti treba dilej sa vise opcija, uzmes Line6 DL4 bude ga po 150evra na oglasima ili ako ti ne treba toliko opcija, uzmes Digitech DigiDelay koji bude tipa 60e na oglasima.
Analogni su prirodniji i zvuce punije u vecini slucajeva, ali digitalni imaju odlicne simulacije analognih tako da..ako bash nisi picajzla, uzmes digitalni. :ziveli:



User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Analogni i digitalni delay

Post by Overdrive » 31 Aug 2015, 21:03

nemanjavelimirovic wrote:Po meni, ako ti treba dilej sa vise opcija, uzmes Line6 DL4 bude ga po 150evra na oglasima ili ako ti ne treba toliko opcija, uzmes Digitech DigiDelay koji bude tipa 60e na oglasima.
Analogni su prirodniji i zvuce punije u vecini slucajeva, ali digitalni imaju odlicne simulacije analognih tako da..ako bash nisi picajzla, uzmes digitalni. :ziveli:
fak jea..dabome da sam picajzla :)

sad nešto mislim, jel ima neka kombinacija da zvuči i prirodnije i punije, ali da ima i mnoštvo opcija?

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Analogni i digitalni delay

Post by nemanjavelimirovic » 31 Aug 2015, 21:05

:mrgreen:

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Analogni i digitalni delay

Post by Overdrive » 31 Aug 2015, 21:09

phuu..279 dolarz na ibeju..

a boss dd7 ? On je digitalni, ali vidim da ima i "analog" opciju?

mada stvarno ne kapiram kakva su "creva" unutar tih pedala, jedna valjda ima žice a druga čip, šta li..?

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Analogni i digitalni delay

Post by Kristijan » 31 Aug 2015, 21:13

Заправо и једна и друга имају чип.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Analogni i digitalni delay

Post by Overdrive » 31 Aug 2015, 21:14

Kristijan wrote:Заправо и једна и друга имају чип.
ali analogne definitivno zvuče prirodnije? :O.o:

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Analogni i digitalni delay

Post by bancika » 31 Aug 2015, 21:22

ne bas...zavisi kako definises "prirodno". Digitalni delay ti vraca tacno onaj signal koji je usao. Povrh toga mozes da transformises odjeke - odsecas visoke, dodas modulaciju, overdrive...ali generalno digitalni zvuci "transparentnije", cistije. Analogni delay, zbog ogranicenja tehnologije sam malo (ili vise) degradira odjeke, odseca visoke i dodaje blagi overdrive. Zato ih neki i vole, neki chipovi to rade prijatnije od drugih, pa su cenjeniji. Mozes da pokusas digitalnim delayem da simuliras analogni pomenutim transformacijama, malo zaprljas odjeke i odseces visoke... Modulacija (chorus/vibrato) moze da posluzi i da simuliras tape delay koji dodaje malo chorusa odjecima zbog treperenja trake.

To ti je sazeto :) Sve zavisi sta hoces. Ja si volim digitalne :). Nemam neki prefinjen ukus za te analogne nus-proizvode, pa mi je dovoljno to sto (dobar) digitalni delay moze da uradi sa odjecima. Tacno je da cist digitalni delay koji vraca 100% isti ton u odjecima zna da zvuci sterilno i dosadno...al kad ga malo izmasiras kontrolama, meni zvuci super...a i nema suma koji zna da se javi kod analognih.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Analogni i digitalni delay

Post by Overdrive » 31 Aug 2015, 21:30

jbt kako da zaprljam odjeke i odsečem visoke kad mi dilej pedala ima samo tri dugmeta :D

time, repeat i level..

mislim, podsećađ me na moju devojku koju kad pitaju nešto oko horoskopa očekujući praktične odgovore, a ona kaže.."sad ti je sunce u sekstilu, ali ne brini, evo ga jupiter izlazi iz trigona i trebalo bi da nije retrogradan.." :ziveli:

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Analogni i digitalni delay

Post by komil » 31 Aug 2015, 21:32

Ne tako davno, krajem marta:
Overdrive wrote:
Duschmanov wrote:Analogni delay je u pitanju. Radi se o najpopularnijem MXR Carbon Copy koji u oglasima ne pada ispod 110€ i to preko, i o nekoj budget varijanti Behringer VD400 ili Artec SE-ADL koji u oglasima padaju na 30€. Novi su još skuplji. Da li za amatera pa i vikend gažere važi deviza: "ako ne znaš šta je dobro, kupuj ono što je skupo"?!? Jer, su ove jeftine delay pedale mnogi ishvalili na netu i jednom rečju - sa njima može da se svira isto kao i sa najskupljim. Da li je tolika razlika u zvuku ili je u pitanju samo brend i kvalitet delova iz kojih je pedala izradjena? Ko je imao iskustva sa ovakvim slučajevima gde jeftina pedal bez problema zamenjuje precenjenu skupu?
Moja iskustva kada ljudi krenu da pričaju o razlici u zvuku, su takva da ti ljudi uglavnom lupetaju i da su to ulgavnom tehnofili i razni gear geeks.

I sam često budem u toj fazi (jebiga, mi muškarci svo volimo te zezalice, metal, lampice, hromirane delove..) iako znam da krajnji proizvod - zvuk nema nikakve veze sa tim.

Za svoje amaterske potrebe, kupi delay za koji imaš para i koji ti se dopada, što jeftiniji to bolje.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Analogni i digitalni delay

Post by komil » 31 Aug 2015, 21:36

Overdrive wrote:
Duschmanov wrote:
Rockatansky wrote:Pa da ali te kopije sto covek kaze prave za 50ak evra. I meni je to bolje, nego jeftinu za 30 da kupis.
e jebga na 30evra da dodam još 20evra. onda je bolje na tih 50 evra da dodam još 50 i kupim Carbon Copy. onda će neko da kaže nemoj Carbon, dodaj još 50 i kupi.. ..
Pa jel neko imao ove jeftine delay pedale? Ili svi kažu da su loše zato što su "jeftine"? :?:
http://www.aliexpress.com/item/JOYO-Eff ... 22212.html

27 eu, free shipping, naruči i i završio si posao

Mislik, ok je promeniti i mišljenje, samo što je malo prejako koliko si oštar prema sebi i drugima, kakav swing.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Analogni i digitalni delay

Post by Overdrive » 31 Aug 2015, 21:37

komil wrote:
Moja iskustva kada ljudi krenu da pričaju o razlici u zvuku, su takva da ti ljudi uglavnom lupetaju i da su to ulgavnom tehnofili i razni gear geeks.

I sam često budem u toj fazi (jebiga, mi muškarci svo volimo te zezalice, metal, lampice, hromirane delove..) iako znam da krajnji proizvod - zvuk nema nikakve veze sa tim.

Za svoje amaterske potrebe, kupi delay za koji imaš para i koji ti se dopada, što jeftiniji to bolje.
[/quote]

da, sada sam opet u toj fazi

(naišao sam naime u međuvremenu u Guitar Rigu jedan efekat koji se zove Warm Universe i koji me je totalno obuzeo, a taj zvuk ne mogu da dobijem sa mojom dilej pedalom)

c'est la vie ^^

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest