Switchers

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Switchers

Post by Overdrive » 02 Sep 2015, 10:49

andrej] wrote:ili kombinovano: ne moras da furas vise opcija bas na SVAKOJ pedali. logicno je da zelis razlicite reverbe i delayeve, mozda razlicita chorus/phase/flange podesavanja. ali ako imas dva overdrajva ili OD i fuzz ili tako nesto, nema potrebe da im menjas gain i eq. Mozes da upalis nijednu, jednu ili obe - to su 4 opcije. Na kraju, mozes da kontrolises kolicinu distorzije potenciometrom na gitari, ne zaboravi to.
jasno, ali razumeš koncept..Ja negde želim da mi switcher-looper bude "mozak" mog pedalboarda, koji će da zapamti sve moguće kombinacije koje mi padnu na pamet za brojne pesme..od bluesa, preko ambijentala, country stilova..pa sve do npr nekih samo meni inspirativnih tonova koje želim da "mozak" zapamti, a ne da npr lepim neke stikere pored dugmića na pedalama

Osim toga, ne verujem da želim tri OD pedale, 4 Delay pedale, 3 komporesora isl, već da mi npr jedna dobra OD pedala završava posao, naravno u kombinaciji sa switcherom..

praktično, da sve pedale mogu da "zaboravim", prekrijem ćebetom, poklopcem, svejedno..jer sada imam switcher, koji je zapamtio sve settingse i radi umesto pedala

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Switchers

Post by Overdrive » 02 Sep 2015, 10:57

mislim..ispada da jedino što switcher od 250eu..(pa i do 1000eu) radi - je da umesto što ćeš da zgaziš 5 dugmeta tj 5 različitih pedala, ti zgaziš jedno dugme na switcheru..

I što ćeš za kombinaciju narednih 9 pedala, da umesto da gaziš svih 9 - ti nagaziš jedno dugme na switcheru?

Po mom mišljenju, ako je TO sav posao koji radi, onda je to preskupo

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Switchers

Post by andrej] » 02 Sep 2015, 11:02

@mozak pedalborda: za sad tako nesto nije moguce, jer nema puno od/dist/fuzz pedala sa digitalnom kontrolom. ja radim na tome da bude moguce, i to na svim pedalama.

@funkcija switchera: funkcija ne-midi switchera je samo i tacno to.
nekome nije preskupo, jer ne moze drugacije.

funkcija midi switchera je da za svaki preset posalje poruke o promeni preseta/parametara drugoj midi opremi, pored toga sto menja koje su pedale upaljene. to ti omogucava da menjas podesavanja (rack ili ne) procesora koji koristis zajedno sa pedalama. ili nekih tako midi pedala, poput strymon-a ili line6-a, ili mozda whammy-a 4ke ili 5ice.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Switchers

Post by Overdrive » 02 Sep 2015, 11:07

andrej] wrote:@mozak pedalborda: za sad tako nesto nije moguce, jer nema puno od/dist/fuzz pedala sa digitalnom kontrolom. ja radim na tome da bude moguce, i to na svim pedalama.

@funkcija switchera: funkcija ne-midi switchera je samo i tacno to.
nekome nije preskupo, jer ne moze drugacije.

funkcija midi switchera je da za svaki preset posalje poruke o promeni preseta/parametara drugoj midi opremi, pored toga sto menja koje su pedale upaljene. to ti omogucava da menjas podesavanja (rack ili ne) procesora koji koristis zajedno sa pedalama. ili nekih tako midi pedala, poput strymon-a ili line6-a, ili mozda whammy-a 4ke ili 5ice.
i tako se vraćam na prvo pitanje..zbog čega se onda ne bi jednostavno koristio proceosr ovog tipa, gde ima sve to o čemu pričamo?

Interesuje me tvoje mišljenje jer vidim da si u materiji :)

Image

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Switchers

Post by andrej] » 02 Sep 2015, 11:14

jer ne postoji ni jedan procesor koji zvuci dovoljno dobro, makar kada su u pitanju dist/od/fuzz efekti, a mozda ni za analogni delay.
ali, ovo je glavni problem: pedala ima jako puno i one zvuce veoma razlicito i karakteristicno. na primer, postoji makar 10 bitno razlicitih fuzz kola, i 100tine varijacija - i one uglavnom zvuce razlicito i karakteristicno. ljudi ih vec poseduju i one su deo individualnosti njihovih gitarskih tonova. sve i da zoom skonta kako da uglavi, recimo, ts-808, ds-1, ce-2 i dm-2 u procesor, postoji stotine ljudi koji ne zele bas te pedale, nego neke druge. i njima taj procesor nece raditi posao.

nisam bas siguran, mozda sada axe-fx moze da parira pedalama (nisam se puno interesovao), ali on je u krv skup.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Switchers

Post by Overdrive » 02 Sep 2015, 11:17

andrej] wrote:jer ne postoji ni jedan procesor koji zvuci dovoljno dobro, makar kada su u pitanju dist/od/fuzz efekti, a mozda ni za analogni delay.
ali, ovo je glavni problem: pedala ima jako puno i one zvuce veoma razlicito i karakteristicno. na primer, postoji makar 10 bitno razlicitih fuzz kola, i 100tine varijacija - i one uglavnom zvuce razlicito i karakteristicno. ljudi ih vec poseduju i one su deo individualnosti njihovih gitarskih tonova. sve i da zoom skonta kako da uglavi, recimo, ts-808, ds-1, ce-2 i dm-2 u procesor, postoji stotine ljudi koji ne zele bas te pedale, nego neke druge. i njima taj procesor nece raditi posao.

nisam bas siguran, mozda sada axe-fx moze da parira pedalama (nisam se puno interesovao), ali on je u krv skup.
ok, znači glavni razlog je kvaliet zvuka..
txs

ocelot
Posts: 138
Joined: 22 Jan 2010, 21:07
Location: Zaječar

Re: Switchers

Post by ocelot » 02 Sep 2015, 14:10

Overdrive wrote:
meni se dopada ideja da za svaku pesmu imam potreban preset, samo mi nije jasna jedna stvar a to je, da li switcher zapravo "pamti" podešavanja sa pedala?

npr, hoću za jednu pesmu da mi OD ima manji gain, veći volume i više trebla (i još ponešto podesim na ostalim pedalama) i onda to usnimim u switcher?

a za drugu pesmu da imam više gaina, manji volume i više basova (i onda i to usnimim u switcher?)..

Pa posle samo na switcheru biram preset 1 ili preset 2, bez da moram da ponovo vrtim dugmiće na pedalama..Jel sam dobro shvatio to?

Kapiram da sve pedale treba da stalno budu uključene
to je upravo jedna od razlika između switchera i procesora.. meni je to npr. odlična stvar zato što mi i dalje ostavlja opciju da vrtim podešavanja na pedalama, a bez toga ne mogu :) zato ću jednog lepog dana da priuštim sebi ovako nešto

inače, zgodni su mi ovi kao Octaswitch sa ovim malim prekidačima, takve je čini mi se radio i maksabass.. može i to da bude zgodno da na licu mesta biraš pedale za određeni footswitch :D

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Switchers

Post by Overdrive » 02 Sep 2015, 15:20

ocelot wrote:

to je upravo jedna od razlika između switchera i procesora.. meni je to npr. odlična stvar zato što mi i dalje ostavlja opciju da vrtim podešavanja na pedalama, a bez toga ne mogu :) zato ću jednog lepog dana da priuštim sebi ovako nešto

inače, zgodni su mi ovi kao Octaswitch sa ovim malim prekidačima, takve je čini mi se radio i maksabass.. može i to da bude zgodno da na licu mesta biraš pedale za određeni footswitch :D
ne znam..

verovatno treba da postoje i oni koji samo sviraju i oni koji ceo život traže neki ton

Ovima što samo sviraju, ton je sredstvo rada i više ga zanima muzika sama

ovi pak što ceo život osluškuju ton (menjaju zvučnike po pojačalima, vrte dugmad na pedalama, menjaju kablove, magnete..) lako mogu da se izgube u tome i da postanu nekakvi "inženjeri zvuka", a da im gitara služi samo kao karika u tom lancu opreme

Naravno ima i onih koji uspevaju da spoje sve to i da ostanu vrhunski muzičari, ali to onda znači full time musical business.. :nixweiss:

ocelot
Posts: 138
Joined: 22 Jan 2010, 21:07
Location: Zaječar

Re: Switchers

Post by ocelot » 02 Sep 2015, 16:32

više sam mislio na neki nazovimo shoegaze način sviranja nego na traganje za ultimate tonom kao npr. igranje sa delayem u određenom delu pesme itd.

switcher nije neka zamena za procesor i obrnuto već i dalje ostavlja slobodu korišćenja pedala

maksabass
Posts: 865
Joined: 12 Nov 2008, 10:34
Location: leskovac

Re: Switchers

Post by maksabass » 04 Sep 2015, 18:01

Switcher ne moze zameniti procesor...jer su po konstrukciji nebo i zemlja.Na to ne treba gledati sa te strane niti ih uporedjivati.
Analogne pedale tipa drive ili clean su u delovi kola PRAVIH pojacala ili dodaci istih...i to su kao kao takvi autenticne stvari.Ima ih mnogo sa svim svojim karakternim osobinama...ali se ponovo sve to zasniva na svega mali broj kola ili ti sema.Zvuce tako kako zvuce i zvuce autenticno...iz prostog razloga jer nisu SIMULACIJE.Za razliku od toga procesori su samo simulacije neke malo bolje a kad govorimo o jeftinijim varijqntqma blagi uzas.Ovde ne mislim samo o zvuku koji dopire do uva vec i u samoj interakciji sa instrumentom i sviracem.Neretko sam ima prilike da se uverim da ljudi koji godinama sviraju procesore neznaju kako da prilagode svirku pedalama i preampovima.Cudo jedno.Analogni preamp pruza mnogo vece mofucnosti u kreiranju zvuka ,bolje prepoznaje intrument a i kao sto rekoh bolje reaguje sa sviracem.Preamp pruza jednu karakternu mogucnost,koja po meni moze biti odlicna ili bar pristojna.Procesor nudi gomilu mogucnosti koje su peistojne ili lose.Naime imao sam prikike da sa ljudima koji dobro poznaju procesore i kod njih zvuce priatojno(mada po meni i vise od toga) za dobijanje jednog karakternog zvuka moraju da ukljuce gomilu opcuja i ponovo im analoiiugija bezi taman za toliko sto je analogna...besmislena trka.Zato ne treba mesati te stvari.Po pitanju funkcionalnosti...opet kazem sta veede sve te simulacije i svi parametri podesavalja kad se nemoze dobiti to sto pruza analogija.Sve i da se napravi da bude dobro...samo uporedire sq autenticnom pedqlom ili pojacalomo...videcete ociglednu razliku.Na jednoj OD pedali se nemoze postici sve i kada se radi o podesqvalju kolicine gaina i svemu drugom.Karakter pedale je takav da je to recimo ODna ne dist i u vecini slucaja se ne moze postici dobar zvuk na svim.podesenjima.Zbog toga treba imati nekoliko pedala koje.se sviraju samostalno ili u kombinaciji.U kolu Hi gain pedala koje su u osnovi OD pedale dodat je pre boost.Pa ako se zeli isto to moze se OD pedali dodati booster pre nje.Na taj nacin se pedali(ako booster to dozvolava)moze osim dodavalja gaina dodati i malo drugaciji karakter.Prosto ...vise pedala ...vise mogucnosti.Tu switcher stupa na scenu.Mada.nisu.neophodni ali u mnogome olaksavaju posao.Toliko o autenricnosti i poresjenju ovih stvari.A ako se gleda iz ugla nekog sopstvenog zvuka koji podseca na ovo ili ono...ajd da kazem moze da prodje.Hocu da dodam da se ljudi u vecibi slucaja bune sta sa tim silnim parametrima...nezajuci cemu sluze cesto zalutaju.
Napravicu jednog dana...skroz analognu spravu koja ce pojesti svaki procesor u istom cenovnom rangu cisto da sebe zadovoljim ...i po pitanju fukcionalnosti i po pitanju zvuka.Mada u danasnje vreme to nisu komercijalne stvari .

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Switchers

Post by Rockatansky » 05 Sep 2015, 12:32

Overdrive wrote:mislim..ispada da jedino što switcher od 250eu..(pa i do 1000eu) radi - je da umesto što ćeš da zgaziš 5 dugmeta tj 5 različitih pedala, ti zgaziš jedno dugme na switcheru..

I što ćeš za kombinaciju narednih 9 pedala, da umesto da gaziš svih 9 - ti nagaziš jedno dugme na switcheru?

Po mom mišljenju, ako je TO sav posao koji radi, onda je to preskupo
I meni to tako deluje... :)

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Switchers

Post by Overdrive » 05 Sep 2015, 12:38

maksabass wrote:Switcher ne moze zameniti procesor...jer su po konstrukciji nebo i zemlja.Na to ne treba gledati sa te strane niti ih uporedjivati.
Analogne pedale tipa drive ili clean su u delovi kola PRAVIH pojacala ili dodaci istih...i to su kao kao takvi autenticne stvari.Ima ih mnogo sa svim svojim karakternim osobinama...ali se ponovo sve to zasniva na svega mali broj kola ili ti sema.Zvuce tako kako zvuce i zvuce autenticno...iz prostog razloga jer nisu SIMULACIJE.Za razliku od toga procesori su samo simulacije neke malo bolje a kad govorimo o jeftinijim varijqntqma blagi uzas.Ovde ne mislim samo o zvuku koji dopire do uva vec i u samoj interakciji sa instrumentom i sviracem.Neretko sam ima prilike da se uverim da ljudi koji godinama sviraju procesore neznaju kako da prilagode svirku pedalama i preampovima.Cudo jedno.Analogni preamp pruza mnogo vece mofucnosti u kreiranju zvuka ,bolje prepoznaje intrument a i kao sto rekoh bolje reaguje sa sviracem.Preamp pruza jednu karakternu mogucnost,koja po meni moze biti odlicna ili bar pristojna.Procesor nudi gomilu mogucnosti koje su peistojne ili lose.Naime imao sam prikike da sa ljudima koji dobro poznaju procesore i kod njih zvuce priatojno(mada po meni i vise od toga) za dobijanje jednog karakternog zvuka moraju da ukljuce gomilu opcuja i ponovo im analoiiugija bezi taman za toliko sto je analogna...besmislena trka.Zato ne treba mesati te stvari.Po pitanju funkcionalnosti...opet kazem sta veede sve te simulacije i svi parametri podesavalja kad se nemoze dobiti to sto pruza analogija.Sve i da se napravi da bude dobro...samo uporedire sq autenticnom pedqlom ili pojacalomo...videcete ociglednu razliku.Na jednoj OD pedali se nemoze postici sve i kada se radi o podesqvalju kolicine gaina i svemu drugom.Karakter pedale je takav da je to recimo ODna ne dist i u vecini slucaja se ne moze postici dobar zvuk na svim.podesenjima.Zbog toga treba imati nekoliko pedala koje.se sviraju samostalno ili u kombinaciji.U kolu Hi gain pedala koje su u osnovi OD pedale dodat je pre boost.Pa ako se zeli isto to moze se OD pedali dodati booster pre nje.Na taj nacin se pedali(ako booster to dozvolava)moze osim dodavalja gaina dodati i malo drugaciji karakter.Prosto ...vise pedala ...vise mogucnosti.Tu switcher stupa na scenu.Mada.nisu.neophodni ali u mnogome olaksavaju posao.Toliko o autenricnosti i poresjenju ovih stvari.A ako se gleda iz ugla nekog sopstvenog zvuka koji podseca na ovo ili ono...ajd da kazem moze da prodje.Hocu da dodam da se ljudi u vecibi slucaja bune sta sa tim silnim parametrima...nezajuci cemu sluze cesto zalutaju.
Napravicu jednog dana...skroz analognu spravu koja ce pojesti svaki procesor u istom cenovnom rangu cisto da sebe zadovoljim ...i po pitanju fukcionalnosti i po pitanju zvuka.Mada u danasnje vreme to nisu komercijalne stvari .
Znaš kako Makso..sve to što pričaš verujem da je tako, kada se gleda sa strane nekog tehnički obazovanog, iskusnog isl..

Ali ispade da smo mi Srbi tolko blesavi za klvaitetnim zvukom i toliko nam je muzika rafinirana, da pristajemo samo i jedno na najbolje, najskuplje itd..

A realnost je da se u Srbiji svira u glavnom neke dž(u)kačka muzika, da od "fine" muzike nema ništa..i da za neke "kvalitetne" tonove nikoga ne boli uvo (osim možda nas gikova, nerdova i gasovaca, u koje i sebe nerekto ubrajam, sve kako me koja faza strefi ;)

Mi smo Srbi svi rođeni samo za boutique..nix digitalija, nix veštačko..samo prirodno, analogno..žice, lampe, topli zvuk i miris vunjenijeh čarapah.. :ziveli:

maksabass
Posts: 865
Joined: 12 Nov 2008, 10:34
Location: leskovac

Re: Switchers

Post by maksabass » 05 Sep 2015, 15:57

Pa gledaj...jes da odastupamo od teme...al evo.U pravu si za sve to...Sviram i ja sve i svasta i sa svima.Tezgarim za sitne pare...Al stoji jedno ...kad jednom kupis koliko toliko solidnu opremu neces imati potrebe da je menjas cesto i uvek ces ako ne supre zvucati pristojno.Ovako ,ne kazem za tebe nitibilo koga prozivam,stalno u potrazi za boljim zvukom se kupuju kojekakvi procesori ...koji zvce kako zvuce...na taj nacin prvo se gubi vreme oko podesavanja istog,i trosi se ne bas malo novca koji se teako zaradjuje.A znate da cene tih digitalnih sprava jako brzo padaju.Ja mogu da izradim kao sto rekoh spravu koja ce u 70% zameniti procesor u smialu da imam toliko i toliko funckija...sto se tice samog zvuka sve sto treba da bude dobro.Cena od nekih 550-600evra je i vise nego povoljna.Eto da kazem podsecao bi na fractal s tim da je svaka od 8-10 KOMPONENTA promenjljiva kao segment u lancu ili u redosledu.

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Switchers

Post by fattwang » 05 Sep 2015, 17:39

Neil Young koristi spravu zvanu "whizzer". Liči na switcher. Kada se pritisne (zgazi) određeni prekidač skalamerija koja je montirana na pojačalo okreće potenciometre pojačala i dovodi ga u željeni preset (ton)
http://www.rdlx.com/neil_young.htm

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Switchers

Post by Overdrive » 05 Sep 2015, 17:45

fattwang wrote:Neil Young koristi spravu zvanu "whizzer". Liči na switcher. Kada se pritisne (zgazi) određeni prekidač skalamerija koja je montirana na pojačalo okreće potenciometre pojačala i dovodi ga u željeni preset (ton)
http://www.rdlx.com/neil_young.htm
eto..tačno sam znao da je još nekome palo na pamet to što i meni ;)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest