lampe i razilke

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

lampe i razilke

Post by Overdrive » 13 Dec 2015, 21:56


User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: lampe i razilke

Post by Overdrive » 13 Dec 2015, 21:57

btw ako neko zna još neko pojačalo koje može ovako da menja lampe a da ne košta dveipoiljade dolara..neka kucne

User avatar
Tasman
Posts: 86
Joined: 03 Dec 2008, 21:48
Location: Pancevo

Re: lampe i razilke

Post by Tasman » 03 Jan 2016, 23:57

Realno , svako pojačalo sa podešavanjem BIAS-a može, ...nego se postavlja tu pitanje...šta će ti to?
Ako bi da se igraš ok, međutim ,praktičnog tu nemaš ničeg osim što ćeš razlokati podnožja, pa ćeš završiti sa neispravnim lampama i ampom.
Sve se svodi na to da ćeš izmenjati i na kraju ostaviti u njemu ono što po tebi najbolje radi.

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: lampe i razilke

Post by fattwang » 04 Jan 2016, 00:27

Najveći problem je razmena 6V6 i 6L6. Drugi su im naponi i struje.
6V6 može u 6L6 pojačalo, obrnuto ne.
---------------
If your amp is an 6V6 SE one, don't worry, you can put 6L6 if we are talking B+, bias etc, the idle current will be lower.
But for the best load, you need to connect your 8 Ohms speaker in the 16 ohms output (6L6 in place of a 6V6)
For the best bias, you need to change the cathode resistor.
6V6 in a 6L6 amp : no.

................

Kako ti Tasman kaže ta petljavina se ne isplati. Izaberi unapred arhitelturu pojačala i cepaj.
Evo lepe analize
------------------
If you like crunchy cleans and crunchier distortion, EL34 is the way to go... the classic glassy heavier "British" sound is in these tubes. EL34s provide some of the sweetest edged tone out there, not to mention powerful crunch and glassy, shimmering cleans. Humbuckers can really round out the mids. EL-34s are also often used in consumer audio for high-end stereo amplifiers.

The modern "American" tone is 6L6-based, they are fatter and rounder-sounding and break up a bit more smoothly than EL-34s, but you don't have the crunch and tube compression of EL-34s. 6L6s have a LOT of headroom - they seem to have the most headroom of all guitar amp tubes except for KT-66s. 6L6s seem to favor tube rectifiers – tube rectifiers seem to enhance compression and give 6L6s more of a "tubey" character and feel. The 6L6 is a great tube.

6V6 tubes are for vintage American blues tones (think tweed and Deluxe Reverb.) They compress more evenly at lower relative volume than EL-34s and 6L6s. They are glassy and have a sheen to them. The highs are sparkly and cleans are very rich and deep. When pushed, they seem to have a rattle to them in certain applications – to avoid the rattle, some tubes are better than others. Many NOS 6V6s don't have the high plate voltages necessary for many guitar amp designs – that said, Leo Fender always pushed his 6V6s hard. There are plenty of current production tubes that are made for high plate voltages that work great for guitar amps. The 6V6 is an extremely musical sounding tube and has been my favorite for years.

EL-84s are for boutique-amp and vintage British tones. You get nice OD and sustain with EL-84s. The tone is round and crunchy without being harsh or trashy. The highs are very vocal and sparkly. When really pushed hard the highs are not as rattly as a 6V6 but have a characteristic "blizzard of nails" smooth rattle. Single note runs are huge. EL84s saturate earlier than EL34s or 6L6s. In general, you can get output tube distortion earlier with the same given wattage with EL84s over those tubes. The EL-84 is fastly becoming my favorite tube.

I like 6V6s and EL-84s for their musical qualities at relatively lower volume levels – the bigger bottles never did it for me. I have had problems with pedals just sitting on top of the sound with bigger bottle amps - for 6V6s and EL-84s the pedal merges into an overall more cohesive sound.

These are HUGE generalizations, and since (I admit) all of my descriptions are generalizations by nature there are exceptions.
--------------

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: lampe i razilke

Post by bancika » 04 Jan 2016, 10:54

Overdrive wrote:btw ako neko zna još neko pojačalo koje može ovako da menja lampe a da ne košta dveipoiljade dolara..neka kucne
imas onog THD UniValve, ali ne znam gde moze da se nabavi. Nije nesto bilo preskupo. Mada je ono single ended class A, ne push pull...tako je malo lakse drzati bias na vrednostima od kojih nece da eksplodira ni jedna lampa koju bocnes unutra. Zaebancija je menjanje lampi jer osim bias-a treba da se vodi racuna i o izlaznoj impedansi i naponima anode. EL34 voli nizu impedansu od 6L6...iako ce raditi ok na istom trafou, nije idealno. Mozes da nabodes vrednosti napona, impedanse i bias-a sa kojima ce sve lampe raditi ok, ali ni jedna odlicno. A u kucnoj izvedbi mozes da napravis ako si dovoljno lud pojacalo sa nekoliko podnozja za izlazne lampe, par prekidaca kojima biras koja je aktivna u datom trenutku i custom trafo sa gomilom izvoda pravljenih za svaku lampu ponaosob. To bi radilo ok, ali je komplikovano i neprakticno :)

Bemliga, to je kao da trazis dizelasa i benzinca u istim kolima.

User avatar
Mitar
Posts: 71
Joined: 03 Aug 2012, 11:10
Location: Šabac/Beograd

Re: lampe i razilke

Post by Mitar » 15 Nov 2016, 13:07


User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: lampe i razilke

Post by bancika » 15 Nov 2016, 13:11

ja ne stavljam standby na moja pojacala. Nekad jesam, ali od kad sam citao pogotovo od valve wizarda, batalio sam.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: lampe i razilke

Post by tommytigh77 » 15 Nov 2016, 13:38

:1: Pored toga, kad me je zanimalo zašto na Classic 30 nema standby, iskopao sam ovaj artikal, vrlo lepo i naširoko objašnjeno od strane samog Hartley Peavey-ja: https://peavey.com/support/technotes/ha ... pter_6.pdf

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: lampe i razilke

Post by bancika » 15 Nov 2016, 13:50

e, a ima nesto cool i u tome da se pojacalo probudi i postepeno roars into life...kao ono ta-daa 8) :ziveli:

User avatar
clapton
Posts: 821
Joined: 01 Feb 2010, 01:15
Location: mne
Contact:

Re: lampe i razilke

Post by clapton » 15 Nov 2016, 16:48

TLTR. znaci da ne koristim standby?

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: lampe i razilke

Post by RadeRas » 15 Nov 2016, 17:26

Meni ne smeta, al sam imao pridike od ljudi da mi je pivi loš lampaš jer nema to stend baj dugme za grejanje lampi. I kod ovih što ima to dugme ako se uključi power i ne sačeka nekoliko sekundi nego odmah uključi i stand by pojačalo ne proradi jer treba nekoliko sekundi da se lampe stabilizuju a i kod mene kada uključim "power" na on. Iz ovog se da zaključiti da to duplo dugme samo smeta hehe.

User avatar
Mitar
Posts: 71
Joined: 03 Aug 2012, 11:10
Location: Šabac/Beograd

Re: lampe i razilke

Post by Mitar » 16 Nov 2016, 08:00

bancika wrote:e, a ima nesto cool i u tome da se pojacalo probudi i postepeno roars into life...kao ono ta-daa 8) :ziveli:
Haha :ziveli:

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: lampe i razilke

Post by Frostensen » 16 Nov 2016, 16:15

RadeRas wrote: al sam imao pridike od ljudi da mi je pivi loš lampaš jer nema to stend baj dugme za grejanje lampi.
Svakim danom, sve vise i vise, cak i kad se trudim da to ne cinim saznajem koliko smo mi Srbi u stvari retardiran narod. Al' majke mi, nas kad nestane svetu ce biti lakse a i onoj deci koja se nece roditi ovde nego u nekoj sredjenoj zemlji na mestu ove.

ivan242
Posts: 108
Joined: 17 Dec 2012, 21:52

Re: lampe i razilke

Post by ivan242 » 16 Nov 2016, 22:06

U starom radiu zive mali ljudi

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: lampe i razilke

Post by Rockatansky » 16 Nov 2016, 22:17

Frostensen wrote: Svakim danom, sve vise i vise, cak i kad se trudim da to ne cinim saznajem koliko smo mi Srbi u stvari retardiran narod. Al' majke mi, nas kad nestane svetu ce biti lakse a i onoj deci koja se nece roditi ovde nego u nekoj sredjenoj zemlji na mestu ove.
Nisu ni drugi mnogo bolji, samo nisu imali tako pogodne okolnosti u poslednjih 100 godina da se zaglupe kao mi.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest