Masa sa pojačala na zvučnik

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
Mastem
Posts: 45
Joined: 27 Jan 2011, 03:06
Location: Vlasotince

Masa sa pojačala na zvučnik

Post by Mastem » 22 Dec 2015, 23:14

Kopajući po netu da nađem izlaznu omažu pojačala (pošto je prethodni vlasnik combo pretvorio u head, stavio izlaz za box i, naravno, nije napisao koja je omaža :roll: ) primetio sam na fotografijama istog (u originalnom stanju) da je sa šasije zica vezana na šraf kojim se pričvršćuje zvučnik. Ima li neko ideju zbog čega je to tako? Pojačalo je Yamaha G100 B212.

http://www.njuskalo.hr/image-bigger/poj ... 920749.jpg

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Masa sa pojačala na zvučnik

Post by majtimika » 23 Dec 2015, 14:18

izjednacavanje potencijala, u slucaju da zvucnik ili pojacalo probiju pa da ne bi dobio napon na sasiju zvucnika, iskreno jeste malo preterano jer nemas dodir sa zvucnikom ,ali ne skodi

User avatar
Mastem
Posts: 45
Joined: 27 Jan 2011, 03:06
Location: Vlasotince

Re: Masa sa pojačala na zvučnik

Post by Mastem » 23 Dec 2015, 17:00

Iskren da budem, to prvi put vidim u zivotu. Inače, pojačalo je jako pedantno napravljeno i upakovano. Izgleda su pucali na visoko s ovim trandža modelima... Većina ovih model ai dalje radi, posle 40 godina. Pretpostavljam da je u slučaju zatvorenog boksa potpuno suvišna. Hvala na odgovoru. :ziveli:

Bane bass
Posts: 349
Joined: 20 Feb 2008, 08:13
Location: Beograd

Re: Masa sa pojačala na zvučnik

Post by Bane bass » 23 Dec 2015, 21:15

Mislim da su konstruktori hteli da eliminisu korpe zvucnika kao potencijalni izvor smetnji, pa su ih uzemljili. Ne znam sta su time dobili, ali svakako ne skodi. To su dobra pojacala, ali s obzirom na godiste, trebalo bi uraditi osnovni servis. Svakako zamena elektrolita, losih potova i sve sto se pregledom utvrdi.

User avatar
Mastem
Posts: 45
Joined: 27 Jan 2011, 03:06
Location: Vlasotince

Re: Masa sa pojačala na zvučnik

Post by Mastem » 23 Dec 2015, 22:05

Na moje iznenađenje, potenciometri su bešumni. Možda su čišćeni contact cleaner-om... Elektrolite svakako planiram da zamenim uskoro. Hvala na savetu, u svakom slučaju. :ziveli: Dobro pojačalo indeed. Zvuk na klinu je fantastičan u kombinaciji sa dve 12ice Rola celestion. Na sebi ima i smešnu distorziju, goru od svega što sam čuo. Mislim da bolju ima čak i Roland JH120. Takođe je glasnije od svega na čemu sam ikad svirao. Half stack Marshall JMP je tiši od ovoga, čini mi se. Jedina mana koju sam mu našao je mnogo treble sa bilo kojom high gain pedalom.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest