Modifikacija SS pojačala

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
Mastem
Posts: 45
Joined: 27 Jan 2011, 03:06
Location: Vlasotince

Re: Modifikacija SS pojačala

Post by Mastem » 25 Jan 2016, 16:12

Definitivno sam odustao od ugradnje preampa u šasiju pojačala iz više razloga. :) Pre svega, zbog toga što bi morao da ograničavam gradnju na određen broj potenciometra, polozaj lapmpi... Dakle ostaje ova ideja o preampu ali će biti smesten u posebno kućište. To zahteva ugradnju power amp in i preamp out konektora. Ako neko ima ideju kako se ovo izvodi neka se javi. :) Postavio sam shemu pojačala u prvom postu.

Dosta sam čitao po forumima o kombinacijama lampi i tranzistora i voleo bih da malo prodiskutujemo o tome. Kolko se zapravo zvuka krije u samom pojačalu (power amp sekcija)? Konkretno pitanje bi bilo: ako je ton pojačala previše "bright", kolko tu udela ima preamp? Kapiram da je generalizacija u ovom slučaju nemoguća ali... Šta vi mislite o tome?

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Modifikacija SS pojačala

Post by bancika » 25 Jan 2016, 17:34

mozes da probas da ubacis out/in jackove izmedju "to poweramp" i "from preamplifier" cvorova na semi. Samo uzmi one switching jackove sto ce prespojiti out sa in kad nista nije bocnuto i to je to. To ti je najjednostavnije resenje, kao neki pasivni FX loop. Trebalo bi da radi dobro sa eksternim preampom, mada da ga koristis kao pravi FX loop verovatno bi ti trebao recovery stage nakon ulaza da boostuje signal. Potrazi "solid state fx loop" pa pogledaj slike, imas recimo kako je uradjeno na valvestate.

zapravo, jos jednostavnije je da stavis samo jedan switching jack za preamp in koji ce otkaciti yamahin preamp kad bocnes nesto u njega. Onda ne mozes da koristis kao FX loop kao kad imas dva jack-a, ali zavrsice posao za ovo sto ti treba.

A za ovo drugo...na osnovu toga kako pitas, deluje kao da ne razumes sta hoces da pitas :) Uloga power ampa zavisi od mnogo faktora. Kod nekih pojacala je veci deo tona "skuvan" u preampu, a poweramp je cisti snagas, dok kod drugih dobar deo zvuka je u powerampu. Pri tom uglavnom mislim na drive, kod nekih se sav clipping i oblikovanje tona desava u preampu, kod nekih i izlaz clippuje, pa ne mozes da ga zamenis tek tako. Tvoja sreca je sto bas hi-gain pojacala koja ti juris uglavnom spadaju u ove prve. Naravno da je bolje da imas i lampaski power amp...e sad, da li je za tebe dovoljno dobro sa tranzistorskim, ne mozes da znas dok ne probas. Mozes da napravis preamp, cepas neko vreme sa yamahom i u nekom trenutku napravis i lampaski poweramp. U svakom slucaju, najbolje je da imas graphic EQ pedalu izmedju preamp i powerampa kojom mozes da oblikujes to sto ulazi u poweramp.

User avatar
Mastem
Posts: 45
Joined: 27 Jan 2011, 03:06
Location: Vlasotince

Re: Modifikacija SS pojačala

Post by Mastem » 25 Jan 2016, 18:45

Bane, hvala na uvek korisnim informacijama. Staviću dva switching jacka. Ne verujem da će FX loop da mi ikad bude potreban.

Sto se tiče drugog pitanja, em se ne razumem baš najbolje u materiju, em sam loše formulisao pitanje. :) Kontam ja da u ovom konkretno slučaju (Yamaha) power amp ima isključivo pojačivačku ulogu. Pojačalo je clean pa je clean kolko god ga panjio. Takođe, kontam da powerampovi koje zelim da kopiram ne zahtevaju dodatno izobličenje signala u pojačalu. E sad, ne očekujem naravno preterano topao zvuk iz ove kombinacije ali me zanima dal bi teoretski mogao da izvučem pun potencijal gaina iz lampaškog preampa a da ne vuče previše na ovu Roland JC 120-Fender tween kombinaciju zvuka koju su konstruktori pokusali da dobiju (da zvuk ne bude previše tanak i oštar). Verovatno sam postavio još konfuznije pitanje. :D Ionako si već odgovorio. Ne mogu da znam dok ne probam. :D

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Modifikacija SS pojačala

Post by bancika » 25 Jan 2016, 19:12

Zato ti i preporucujem eq pedalu pa ukrojis zvuk preampa tako da radi dobro sa powerampom. Tek kad podelis yamahu na dva dela mozes da cujes da li je taj ostar svetao ton iz preampa ili powerampa. Uz malo srece, power amp bi trebalo da je neutralnog zvuka, sto tebi odgovara.

User avatar
Mastem
Posts: 45
Joined: 27 Jan 2011, 03:06
Location: Vlasotince

Re: Modifikacija SS pojačala

Post by Mastem » 26 Jan 2016, 11:17

Dal bi onda EQ pedala tipa Ibanez GE 10 mogla da stoji u lancu izmedju?
Pošto sada ne moram da razmisljam o broju komponenti i ekonomišem sa prostorom, definitivno mi je interesantniji Mark IIC+. Ona tvoja verzija sa PCB ima i clean kanal koji mi je neophodnan jer gasim yamahin preamp.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Modifikacija SS pojačala

Post by bancika » 26 Jan 2016, 11:27

Moze, ja sam koristio onaj MXR sa 5-6 slidera, pa sam posle presao na onaj sa 10. Iz njega mi ide signal u lampaski poweramp koji sam pravio. Samo treba videti (ali to ne mozes da znas dok ne probas) da li ce EQ pedala da izbaci dovoljno jak signal da gara snagasa dovoljno glasno. Ako ti ne bude dovoljno glasno, mozes izmedju pedale i snagasa da stavis nesto ovako...ovo je paralelni FX loop koji moze da mixa wet i dry signal, ali tebi to ne treba pa moze dodatno da se uprosti. Moze da stane i u pojacalu, pa da iskoristis napajanje pojacala da tera integralca.

Image

User avatar
Mastem
Posts: 45
Joined: 27 Jan 2011, 03:06
Location: Vlasotince

Re: Modifikacija SS pojačala

Post by Mastem » 26 Jan 2016, 12:35

To sto mozda nece da gura dovoljno glasno u ovom slučaju može dobro da dođe jer je pojačalo stvarno preglasno za bilo kakvu upotrebu. Vec od dvojke, trojke počinje da bude neprijatno u kućnim uslovima. Ako bi se signal smanjio za trećinu ili eventualno polovinu to bi bilo super. Videću već kako će sve to da se ponaša zajedno... Još jednom hvala na svim savetima i vremenu koje si odvojio da mi objasnjavaš. Ako piješ pivo, dužan sam ti podosta. :)

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Modifikacija SS pojačala

Post by ProfessorBaltazar » 27 Jan 2016, 16:36

Hibridna pojacala su tematski zesca nauka. Nemoj da se tripujes da ce tu mo(nu)mentalno nesto suludo da ispadne. Moras da znas elektrotehniku i elektroakustiku u prste. Elektricne sheme sa neta su ordinarne gluposti kad je u pitanju audio tehnika, to je kao da ti neko crta bicikl. Radi bicikl ako imas frame i dva tocka jel. Al neki rade bolje.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Modifikacija SS pojačala

Post by bancika » 27 Jan 2016, 17:38

pazi ako nisu Fender, Marshall, Randall Smith i ostali bili gurui elektrotehnike, elektroakustike, voodoo magije i tantre kad su krenuli da prave pojacala i cak kasnije kad su krenuli da prave njihova najpoznatija pojacala.

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Modifikacija SS pojačala

Post by ProfessorBaltazar » 27 Jan 2016, 17:44

Haha. Opet se poletarac javlja, ne mere da izdrzi. Ne naravno da nisu bili magovi, i zato niko zivi ne kopira i ne pravi vise ta pojacala, svi prave bancika dizajn.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Modifikacija SS pojačala

Post by bancika » 27 Jan 2016, 17:50

dobrodoso nazad Dersu :ziveli:

A ti Mastem...nista, za'ebuj, vidis da nema svrhe :)

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Modifikacija SS pojačala

Post by ProfessorBaltazar » 27 Jan 2016, 18:00

bancika wrote:dobrodoso nazad Dersu :ziveli:

A ti Mastem...nista, za'ebuj, vidis da nema svrhe :)
Hvala, bolje te nasao.

Za ove znatizeljne, mozemo malo da porpicamo o elektrotehnici i elektroakustici. Teorijski. Necemo da krademo nicije sheme.

Hibridna pojacala su mnogo zajeana nauka. Al ima nas ovde i naucnika. Eto Bane.

Interesantno je da se Peca nikad ne javlja 'da objasni'.

User avatar
Mastem
Posts: 45
Joined: 27 Jan 2011, 03:06
Location: Vlasotince

Re: Modifikacija SS pojačala

Post by Mastem » 27 Jan 2016, 18:16

ProfessorBaltazar wrote:Hibridna pojacala su tematski zesca nauka. Nemoj da se tripujes da ce tu mo(nu)mentalno nesto suludo da ispadne. Moras da znas elektrotehniku i elektroakustiku u prste. Elektricne sheme sa neta su ordinarne gluposti kad je u pitanju audio tehnika, to je kao da ti neko crta bicikl. Radi bicikl ako imas frame i dva tocka jel. Al neki rade bolje.
Pokusavam da osposobim pojačalo za sviranje u autorskom metal bendu (doom, black) te od potencijalnog produkta ove zanimacije ne očekujem da zvuči (ko što sam napisao u prvm postu) kao 1-1 kopija nekog pojačala, čak ni približno. U najkraćim crtama, 1# hocu da izbegnem kupovinu novog pojačala, traženje raznih kombinacija pedala i zamaranje sa sličnim stvarima ako mi od "efekata" treba samo drive i clean. Zbog toga odluka da napravim lampaski preamp (jbg, realno bolje zvuči od raznih distoržn i drajv pedala). 2# stvarno volim da se zamlaćujem raznim majstorijama, pogotovo majstorijama oko muzičke opreme.

Znači, nema tripovanja, samo nasušna potreba. :) :ziveli:

User avatar
Mastem
Posts: 45
Joined: 27 Jan 2011, 03:06
Location: Vlasotince

Re: Modifikacija SS pojačala

Post by Mastem » 27 Jan 2016, 18:47

Dobrodosao Dersu (nisam te prepoznao) :)
Moje poštovanje!

Teorijska rasprava je svakako dobrodosla jer nisam nalazio na mnogo ovakvih pokusaja na netu.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Modifikacija SS pojačala

Post by bancika » 27 Jan 2016, 19:13

ProfessorBaltazar wrote:Hibridna pojacala su mnogo zajeana nauka. Al ima nas ovde i naucnika. Eto Bane..
tebra sjasi, sta, trebalo je da ne odgovorim? Za'ebi me, zamoljavam te

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest