Pasivni Di Box

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

banjacNT
Posts: 234
Joined: 15 Jan 2012, 16:25

Pasivni Di Box

Post by banjacNT » 10 Jan 2016, 00:33

Ljudi, valja li ovo necemu? Ako ne daje neke rezultate, preporucite nesto u tom cenovnom rangu...

http://www.mitrosmusic.com/proizvod/166 ... o-ZDirect/

U tu tehnologiju se i ne razumem bas najbolje i nisam pametan sta valja uzeti.
Treba mi da kroz njega povezem PedalBoard sa Mixerom direktno.
I inace, koja je razlika izmedju pasivnog i aktovnog Di Box-a, osim sto ovaj aktivni radi na struju...

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Pasivni Di Box

Post by komil » 10 Jan 2016, 00:47

Nisam probao taj (a nešto nisam bio zadovoljan tim jeftinima).

Drugi je princip rada aktivnog i pasivnog, ali i primena. Generalno, jeftini aktivni će bolje raditi nego jeftini pasivni. Dalje, generalno, za aktivne gitare ide pasivni DI, i obrnuto, za gitaru sa pasivnim pickupima bolje je rešenje aktivni DI. To su neka generalna pravila.

banjacNT
Posts: 234
Joined: 15 Jan 2012, 16:25

Re: Pasivni Di Box

Post by banjacNT » 10 Jan 2016, 00:51

Hvala druze na objasnjenju, stvarno vredne informacije, nema sta...
Inace, hteo bi da kupim jednu od Joyo pedala koje simuliraju pojacala i da ga cepam preko tog di box-a u mixer. Ne znam da li mije uopste potrebna, ali ajde, mislim da je Baba Slim bas tako vezao svoj PB za u mizer.

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Pasivni Di Box

Post by fattwang » 10 Jan 2016, 09:40

Ne treba ti DI. Dovoljno je gitara -> amp sim pedala -> razglas
Joyo rade odlično. Te pedale su kopija višestruko skuplje Tech 21 SansAmp The Characters Series familije.
http://www.tech21nyc.com/products/sansa ... eries.html

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Pasivni Di Box

Post by Baba Slim » 10 Jan 2016, 11:12

Tacno je da ti ne treba DI Box za spajanje u mix, mozes i iz poslednje pedale instrumentalnim kabelom u mixer, ali samo ako taj instrumentalni kabel recimo nije duzi od 6m - to je i neka duzina koju su po raznim forumima pominjali kad sam se ja o tome informisao, do koje se ne oseti nagomilavanje kapacitivnosti kabela i umrtvljavanje tona zbog velike duzine, naravno ako je iole krsteno dobar kabel.

A i iz iskustva nisam video razliku u zvuku izmedju koriscenja DI boxa i spajanja direkt kabelom (ponavljam, do 6 metara duzine).

Jedini razlog sto sam uzeo DI box jeste da sam hteo da imam "tehnicki korektnu" izvedbu cele price, a i taj Behrinfer DI box ne kosta puno, plus je dvokanalni, a nikad ne znas za sta ti jos moze zatrebati. ;)

banjacNT
Posts: 234
Joined: 15 Jan 2012, 16:25

Re: Pasivni Di Box

Post by banjacNT » 10 Jan 2016, 12:21

Pa dobro, sto se kablova tice, i oako mi ne treba duzi od 3m kojim cu povezati gitaru u PedalBoard i jedan od 5m od PB-a do mixera. Samojos da nadjem onu temu sa kablovima i da vidim sta valja kupiti od kablova koji se prodaju na duzni metar.
Hvala ljudi na savetima. Mislim da cu za sada samo da gledam da pazarim jedan Joyo, a kasnije jedan DI, neka se ima, zlu ne trebalo...
Jel ima neki DI na koji trebam da obratim posebno paznju a da je u gorepomenutom cenovnom rangu?

User avatar
Fenderica
Posts: 398
Joined: 24 Aug 2011, 23:38

Re: Pasivni Di Box

Post by Fenderica » 10 Jan 2016, 13:21

banjacNT wrote:Pa dobro, sto se kablova tice, i oako mi ne treba duzi od 3m kojim cu povezati gitaru u PedalBoard i jedan od 5m od PB-a do mixera. Samojos da nadjem onu temu sa kablovima i da vidim sta valja kupiti od kablova koji se prodaju na duzni metar.
?
Pazi u toj temi šta čitaš, dva puta pročitaj tudje savete pa uvaži, inače.. :mrgreen:

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Pasivni Di Box

Post by fattwang » 10 Jan 2016, 13:30

Baba Slim wrote:Tacno je da ti ne treba DI Box za spajanje u mix, mozes i iz poslednje pedale instrumentalnim kabelom u mixer, ali samo ako taj instrumentalni kabel recimo nije duzi od 6m - to je i neka duzina koju su po raznim forumima pominjali kad sam se ja o tome informisao, do koje se ne oseti nagomilavanje kapacitivnosti kabela i umrtvljavanje tona zbog velike duzine, naravno ako je iole krsteno dobar kabel.

A i iz iskustva nisam video razliku u zvuku izmedju koriscenja DI boxa i spajanja direkt kabelom (ponavljam, do 6 metara duzine).

Jedini razlog sto sam uzeo DI box jeste da sam hteo da imam "tehnicki korektnu" izvedbu cele price, a i taj Behrinfer DI box ne kosta puno, plus je dvokanalni, a nikad ne znas za sta ti jos moze zatrebati. ;)
Da upotpunim tehničku izvedbu. :)

Glavni problem kod dugih kablova nije slabljenje visokih tonova već smetnje i zujanje koje taj kabl pokupi. Koliko ga god oklopiš on opet zuji. Zato se za veće dužine koriste balansirani kablovi. To mu dođe kao single coil vs humbucker.

Izlaz iz DI boxa je simetrični (balansirani) 600ohm signal, tako da ga treba sa razglasom povezati preko balansiranog kabla sa XLR (canon) ili stereo 6.3mm (1/4") jackom. U tom slučaju se mogu koristiti veoma dugački kablovi od DI do razglasa (miksete). Naravno i ulaz na razglasu treba da bude profesionalni, balansirani.
Image
Image

banjacNT
Posts: 234
Joined: 15 Jan 2012, 16:25

Re: Pasivni Di Box

Post by banjacNT » 10 Jan 2016, 14:05

A jel moze da se napravi kabal gde je jedan kraj sa obicnom 6.3 bananicom a drugi sa XLR, pa da se tako resi problem?

User avatar
Fenderica
Posts: 398
Joined: 24 Aug 2011, 23:38

Re: Pasivni Di Box

Post by Fenderica » 10 Jan 2016, 14:08

banjacNT wrote:A jel moze da se napravi kabal gde je jedan kraj sa obicnom 6.3 bananicom a drugi sa XLR, pa da se tako resi problem?
Pa na slici gore imaš i šemu. Jel za to pitaš?
A može i adapter, ovako:
Image

banjacNT
Posts: 234
Joined: 15 Jan 2012, 16:25

Re: Pasivni Di Box

Post by banjacNT » 10 Jan 2016, 14:53

A obzirom da taj stereo 6.3 jack ide u pedalu (ako sam dobro skapirao) nece li to da pravi neki problem. Recimo da je ulaz u pedalu mono a bananica je stereo (ne razumem se u ovu tehnologiju, ako ovo spada u red neizrecivih gluposti, ne zamerite mi) :P :P :P

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Pasivni Di Box

Post by Baba Slim » 10 Jan 2016, 15:10

fattwang wrote:
Spoiler:
Da upotpunim tehničku izvedbu. :)

Glavni problem kod dugih kablova nije slabljenje visokih tonova već smetnje i zujanje koje taj kabl pokupi. Koliko ga god oklopiš on opet zuji. Zato se za veće dužine koriste balansirani kablovi. To mu dođe kao single coil vs humbucker.

Izlaz iz DI boxa je simetrični (balansirani) 600ohm signal, tako da ga treba sa razglasom povezati preko balansiranog kabla sa XLR (canon) ili stereo 6.3mm (1/4") jackom. U tom slučaju se mogu koristiti veoma dugački kablovi od DI do razglasa (miksete). Naravno i ulaz na razglasu treba da bude profesionalni, balansirani.
Image
Image
:1: :ziveli: To je to, drugi deo sustine koji nisam otkucao a koji je podjednako bitan.
banjacNT wrote:A jel moze da se napravi kabal gde je jedan kraj sa obicnom 6.3 bananicom a drugi sa XLR, pa da se tako resi problem?
Fora je sto time ne bi resio problem jer velika vecina gitarskih pedala ne salju na izlazu balansirani signal (zato ti i treba DI Box, da konvertuje nebalansirani u balansirani signal), osim ako nemaju posebno namenjen izlaz koji je i oznacen kao balansirani, i koji se najcesce i izvodi kao XLR konektor, bez potrebe za adapterima.

Sto se DI box-a tice, ja imam ovaj, i cesto sam ga sretao u klubovima gde postoji tonac, a cak i na ponekim velikim binama:
Spoiler:
Image

banjacNT
Posts: 234
Joined: 15 Jan 2012, 16:25

Re: Pasivni Di Box

Post by banjacNT » 10 Jan 2016, 15:25

Baba Slim wrote:
fattwang wrote:
Spoiler:
Da upotpunim tehničku izvedbu. :)

Glavni problem kod dugih kablova nije slabljenje visokih tonova već smetnje i zujanje koje taj kabl pokupi. Koliko ga god oklopiš on opet zuji. Zato se za veće dužine koriste balansirani kablovi. To mu dođe kao single coil vs humbucker.

Izlaz iz DI boxa je simetrični (balansirani) 600ohm signal, tako da ga treba sa razglasom povezati preko balansiranog kabla sa XLR (canon) ili stereo 6.3mm (1/4") jackom. U tom slučaju se mogu koristiti veoma dugački kablovi od DI do razglasa (miksete). Naravno i ulaz na razglasu treba da bude profesionalni, balansirani.
Image
Image
:1: :ziveli: To je to, drugi deo sustine koji nisam otkucao a koji je podjednako bitan.
banjacNT wrote:A jel moze da se napravi kabal gde je jedan kraj sa obicnom 6.3 bananicom a drugi sa XLR, pa da se tako resi problem?
Fora je sto time ne bi resio problem jer velika vecina gitarskih pedala ne salju na izlazu balansirani signal (zato ti i treba DI Box, da konvertuje nebalansirani u balansirani signal), osim ako nemaju posebno namenjen izlaz koji je i oznacen kao balansirani, i koji se najcesce i izvodi kao XLR konektor, bez potrebe za adapterima.

Sto se DI box-a tice, ja imam ovaj, i cesto sam ga sretao u klubovima gde postoji tonac, a cak i na ponekim velikim binama:
Spoiler:
Image
I kako te sluzi Behringer, jel muti ton? Tu mutninu obicno pripisuju Behringerovim uredjajima, pa zato pitam...

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Pasivni Di Box

Post by Baba Slim » 10 Jan 2016, 16:29

Zaista nisam primetio, iskreno. A taj DI box mi je dosta ljudi preporucilo u smislu, za "terenski" rad i vise nego dobar, a cena je presmesna. Sad, za studio verovatno nije :D ali za klubove itd, nista bolje ne treba.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Pasivni Di Box

Post by dejankuki » 10 Jan 2016, 20:58

GDI21 behringer... veruj, nista ti vise ne treba. Na KP se moze naci do 30-tak evra.. polovan. Nov je oko 35-40...evra. Ako ne budes zadovoljan, tu me seci.

Joyo pedale nisam probao licno, ali korisnici kazu da su dobre...

Na kraju kupi neku digitech pedalu iz X serije, sve imaju simulacije kabineta i to odlicne... npr kupis reverb, stavis na kraju lanca i direkt u miksetu. To sam licno probao i to fenomenalno radi...
DI box je dobra spreava, ali PO MENI prevazidjena za ono sto tebi treba...
Za bockanje direkt u miksetu ti vise radi posao bilo kakav cabinet ili amp simulatoor nego DI box.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest