Predstavite Vaš Lanac Gitarskih Efekata 2

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Predstavite Vaš Lanac Gitarskih Efekata 2

Post by nebojsak » 14 Jul 2017, 12:16

ma može i bosanac, italijan, crnogorac, hercegovac, samo da dodaje.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Predstavite Vaš Lanac Gitarskih Efekata 2

Post by Rockatansky » 03 Oct 2017, 09:40

Nije bas lanac koji je definitivan (jos tu dosta fali ;) ) , ali malo za po kuci i isprobavanje redosleda pedala o cemu ce kasnije biti vise reci...

Strat -> Boss DS-1 -> Big Muff -> MXR P90 -> Tremolo Maxles -> Laney CUB12R
Spoiler:
Image

Image
Image

Malo mi je nekako tesko da uparim Big Muff sa ovim pojacalom, moram na pojacalu da budem umeren sa drajvom, i tek onda radi kako treba, inace zvuci bas gadno, ali iznenadilo me je kolika je razika kada Boss stoji iza Big Muffa, i ispred. Prvo sam probao iza i zvucalo je odvratno, a posle sam ga stavio ispred i zvucalo je super. Probao sam to i ranije, ali na drugacijem pojacalu, tranzistor pa klin... I nije bilo znacajne razlike, ali ovde se bas cuje! Neverovatno. Kao sto rekoh cini mi se da je najvise zbog pojacala...

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Predstavite Vaš Lanac Gitarskih Efekata 2

Post by tocilj » 04 Oct 2017, 00:52

To pojačalce nevjerovatno prima većinu pedala....šta god sam od pedala probao na njemu, zvučalo je bolje nego na većini drugih :-D Divno pojačalo...da ima bar 20 vati to bi za mene bilo to, za života....

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Predstavite Vaš Lanac Gitarskih Efekata 2

Post by Rockatansky » 04 Oct 2017, 07:35

Da da da je samo maaalo jace, ali ajde...

Pa ja drzim drive na njemu na 3/4 i onda kada ukljucim Big Muff bude gadno... :| Ali ako ga utisam onda je ok, Boss radi vrh na njemu, kao sto kazes. Valjda zato sto samo po sebi ima super zvuk kada je pojacan drive...

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Predstavite Vaš Lanac Gitarskih Efekata 2

Post by tocilj » 05 Oct 2017, 14:14

Ne volim ja baš gain od tog pojačala....do 12 sati, do blagog brejka maksimala....ali klin je savršen. Ja u stvari maštam o pojačalu koje ima samo klin kanal od jedno 20-30 vati, sa 2 tone pota i volume...ništa više. Možda jednog dana kada budem imao love ikako i platim nekom majstoru da mi tako nešto i napravi. Mada ne znam ni koliko bi tako nešto koštalo... Pa ako ima neko ko čita ovu temu a bavi se time, može me i uputiti. Znači 20-30 vati, jedan kanal bez ranog brejka...tako nekog zvuka kao cube koliko bi koštao da se napravi....samo podloga za pedale?

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Predstavite Vaš Lanac Gitarskih Efekata 2

Post by Rockatansky » 07 Oct 2017, 18:41

tocilj wrote:
05 Oct 2017, 14:14
Ne volim ja baš gain od tog pojačala....do 12 sati, do blagog brejka maksimala....ali klin je savršen. Ja u stvari maštam o pojačalu koje ima samo klin kanal od jedno 20-30 vati, sa 2 tone pota i volume...ništa više. Možda jednog dana kada budem imao love ikako i platim nekom majstoru da mi tako nešto i napravi. Mada ne znam ni koliko bi tako nešto koštalo... Pa ako ima neko ko čita ovu temu a bavi se time, može me i uputiti. Znači 20-30 vati, jedan kanal bez ranog brejka...tako nekog zvuka kao cube koliko bi koštao da se napravi....samo podloga za pedale?
Meni je bas gotivan njegov gain, ali ono da bude za neki ritam ili slicno, ako hocu nesto pravo malo ga pojacam ;) pomocu Bossa! 8)

Sinoc sam opet malo eksperimentisao i opet slusam i ne verujem kako gadno zvuci Big Muff kada je drajv na pojacalu samo malo pojacan... :cry: I probam da ukljucim pedale preko FX loopa... Ala je dobro zvucalo!!! :metal: Bravo za FX loop! :)

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Predstavite Vaš Lanac Gitarskih Efekata 2

Post by hipihill » 07 Oct 2017, 19:11

tocilj wrote:
04 Oct 2017, 00:52
...da ima bar 20 vati to bi za mene bilo to, za života....
Rockatansky wrote:
04 Oct 2017, 07:35
Da da da je samo maaalo jace, ali ajde...
Tih 5 W pa i vise ne znace bas nista! Pod tim "jace" pretpostavljam da mislite na glasnije. Ubaci glasan zvucnik tipa Eminence Swamp Thang ili slicno pa da vidis koliko je to glasno za vecinu klubova!

User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: Predstavite Vaš Lanac Gitarskih Efekata 2

Post by pisac » 07 Oct 2017, 23:45

tocilj wrote:
05 Oct 2017, 14:14
Ne volim ja baš gain od tog pojačala....do 12 sati, do blagog brejka maksimala....ali klin je savršen. Ja u stvari maštam o pojačalu koje ima samo klin kanal od jedno 20-30 vati, sa 2 tone pota i volume...ništa više. Možda jednog dana kada budem imao love ikako i platim nekom majstoru da mi tako nešto i napravi. Mada ne znam ni koliko bi tako nešto koštalo... Pa ako ima neko ko čita ovu temu a bavi se time, može me i uputiti. Znači 20-30 vati, jedan kanal bez ranog brejka...tako nekog zvuka kao cube koliko bi koštao da se napravi....samo podloga za pedale?
Ista stvar.I ja razmisljam o tome u poslednje vreme,i ne prestajem.Sve si rekao u nekoliko recenica.Sta vise treba gitaristi?
Ili da se naruci,ili da se prostudira Fender Bass Breaker 18/30,u krajnjoj liniji,ili nesto slicno...

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Predstavite Vaš Lanac Gitarskih Efekata 2

Post by Rockatansky » 08 Oct 2017, 00:29

hipihill wrote:
07 Oct 2017, 19:11
tocilj wrote:
04 Oct 2017, 00:52
...da ima bar 20 vati to bi za mene bilo to, za života....
Rockatansky wrote:
04 Oct 2017, 07:35
Da da da je samo maaalo jace, ali ajde...
Tih 5 W pa i vise ne znace bas nista! Pod tim "jace" pretpostavljam da mislite na glasnije. Ubaci glasan zvucnik tipa Eminence Swamp Thang ili slicno pa da vidis koliko je to glasno za vecinu klubova!
Ma dovoljno je ono glasno, meni, iskreno kada sviram uz bubnjeve i druge muzicare, ali da se tako amaterski izrazim ne dobacuje daleko... Ja ga cujem do jaja, superglasno, i ne treba da bude glasnije uopste, ali kontam jedino sa vecom snagom pa da se ukljuci u box sa 2 ili 4 zvucnika, da moze da pokrije veci prostor... Ako me razumete kako sam se izrazio.

Ili ga ozvuciti mirkofonom pa u miksetu, ali za to treba imati nekog ko se razume i dovoljno je zainteresovan da se potrudi... :roll:

A u pravu si za to da 5W ili 10 ne bi mnogo znacilo, jer to pojacalo ima ulaz 1W i 15W i razlika uopste nije 15x ;)

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Predstavite Vaš Lanac Gitarskih Efekata 2

Post by tocilj » 08 Oct 2017, 01:34

hipihill wrote:
07 Oct 2017, 19:11
tocilj wrote:
04 Oct 2017, 00:52
...da ima bar 20 vati to bi za mene bilo to, za života....
Rockatansky wrote:
04 Oct 2017, 07:35
Da da da je samo maaalo jace, ali ajde...
Tih 5 W pa i vise ne znace bas nista! Pod tim "jace" pretpostavljam da mislite na glasnije. Ubaci glasan zvucnik tipa Eminence Swamp Thang ili slicno pa da vidis koliko je to glasno za vecinu klubova!
Stvarno se malo razumijem u pojačala i zvučnike, pa se nebih upustio u mudrovanje....na žalost skup je to sport za moj način života pa ne imadoh dovoljno prostora da eksperimentišem. Svirao sam dosta pojačala po svirkama i prostorijama za vježbanje, ali nisam imao vremena da bilo kojem otkrijem dušu osim nekim Laney i Marshall JCM800....
Cube je generalno dovoljno glasno za naše svirke, ako se uzme u obzir gain i ozvučavanje....ali da ostane na čistom klinu nije dovoljno.....a fali mu malo.
Mene generalno ne zanimaju gejn varijante sa pojačala (jer jedini gejn kanali koji su mi se svidjeli su na preskupim pojačalima), ali maštam o čistom klin lampašu sa što manje kontrola i komplikacija....briga me od koliko vati, vađno mi je samo da mu je klin dovoljno glasan da parira glasnijem bubnjaru i to je to. I da se to recimo zadrži na 1x12 da bih ga mogao nositi okolo bez roudija :-D A i volim zvuk tih manjih varijanti...

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Predstavite Vaš Lanac Gitarskih Efekata 2

Post by bancika » 08 Oct 2017, 10:28

Prosta matematika. 10 puta vise snage = 3db vise = duplo glasnije. Znaci, ako uzmes zvucnik koji je osetljiviji za 3db, dodje na isto kao da si uzeo pojacalo 10x vece snage. Vecina eminence gura oko 102db/1w, celestioni oko 97-98. 10w pojacalo sa 102db zvucnikom ce biti glasnije nego 100w pojacalo sa 97db zvucnikom.

Ja mucim obrnutu muku. Celestion koji imam u 1x10" boxu je 97dbw, sto je dosta glasno za stan cak i sa pojacalom od 1w. Gledam da uzmem jedan jensen od 91dbw pa da vidimo kako ide..

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Predstavite Vaš Lanac Gitarskih Efekata 2

Post by hipihill » 08 Oct 2017, 11:33

bancika wrote:
08 Oct 2017, 10:28
Prosta matematika. 10 puta vise snage = 3db vise = duplo glasnije. Znaci, ako uzmes zvucnik koji je osetljiviji za 3db, dodje na isto kao da si uzeo pojacalo 10x vece snage. Vecina eminence gura oko 102db/1w, celestioni oko 97-98. 10w pojacalo sa 102db zvucnikom ce biti glasnije nego 100w pojacalo sa 97db zvucnikom.

Ja mucim obrnutu muku. Celestion koji imam u 1x10" boxu je 97dbw, sto je dosta glasno za stan cak i sa pojacalom od 1w. Gledam da uzmem jedan jensen od 91dbw pa da vidimo kako ide..
Znas dobro da pojacalo ne moze da radi tiho, a zaista dobro. Ja sam zbog toga napravio dva izbora - jedno je zvucnik koji dobro radi i na malim glasnocama cime zadovoljim sobnu glasnocu, ali kako i to moze da bude preglasno drugo je procesor sa slusalicama koji ponekad primenim leti kada su svi prozoro otvoreni.

User avatar
apollomusicservice
Posts: 193
Joined: 25 Oct 2014, 16:00
Location: Beograd

Re: Predstavite Vaš Lanac Gitarskih Efekata 2

Post by apollomusicservice » 08 Oct 2017, 11:54

Da ne bude zabune oko povećanja glasnoće nekog pojačala ili zvučnika, samo ukratko.
Duplo povećanje snage pojačavača povećava akusticnu snagu za 3 dB npr. odnos 50W i 100W pojačala dok povećanje od 25 W do 100W iznosi 6 dB. Akustična snaga prouzrokuje zvučni pritisak SPL koji pomera talase kroz vazduh. Zvučni pritisak je u relaciji sa akusticnom snagom i dupliranje akustične snage ne znači dupliranje zvučnog pritiska! Tako da +3dB ne znači duplo glasniji zvučnik nego je faktor uvećanja 1.41. Tek +6dB će uzrokovati duplo glasniji zvučnik. Njihova relacija iznosi ovako:

dB.............promena snage............promena zvučnog pritiska
+3....................x2.......................... x 1.41
+6....................x4...........................x2
+10...................x10.........................x 3.16
+20...................x100.......................x 10

E sad ima tu i subjektivni osećaj glasnoće tzv Loudness koji je u relaciji sa nesavršenošću čovekovog uha i njegovom subjektivnom reakcijom koji ove podatke zvučnog pritiska realno još smanjuje u odnosu na snagu (manja snaga manje smanjenje i obratno).
Suma sumarum, poenta je da bi ste do uha dobili duplo veći zvučni pritisak
potrebno je povećati snagu pojačala nesto više od 4 puta. tj da vaše pojačalo
od 25W (preciznije 18W) zamenite sa 100W pojačalom.

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Predstavite Vaš Lanac Gitarskih Efekata 2

Post by hipihill » 08 Oct 2017, 12:25

apollomusicservice wrote:
08 Oct 2017, 11:54
Da ne bude zabune oko povećanja glasnoće nekog pojačala ili zvučnika, samo ukratko.
Duplo povećanje snage pojačavača povećava akusticnu snagu za 3 dB npr. odnos 50W i 100W pojačala dok povećanje od 25 W do 100W iznosi 6 dB. Akustična snaga prouzrokuje zvučni pritisak SPL koji pomera talase kroz vazduh. Zvučni pritisak je u relaciji sa akusticnom snagom i dupliranje akustične snage ne znači dupliranje zvučnog pritiska! Tako da +3dB ne znači duplo glasniji zvučnik nego je faktor uvećanja 1.41. Tek +6dB će uzrokovati duplo glasniji zvučnik. Njihova relacija iznosi ovako:

dB.............promena snage............promena zvučnog pritiska
+3....................x2.......................... x 1.41
+6....................x4...........................x2
+10...................x10.........................x 3.16
+20...................x100.......................x 10

E sad ima tu i subjektivni osećaj glasnoće tzv Loudness koji je u relaciji sa nesavršenošću čovekovog uha i njegovom subjektivnom reakcijom koji ove podatke zvučnog pritiska realno još smanjuje u odnosu na snagu (manja snaga manje smanjenje i obratno).
Suma sumarum, poenta je da bi ste do uha dobili duplo veći zvučni pritisak
potrebno je povećati snagu pojačala nesto više od 4 puta. tj da vaše pojačalo
od 25W (preciznije 18W) zamenite sa 100W pojačalom.
Bas dobro da si ovo stavio na jedno mesto. Ljude cesto zbunjuje odnos snage i glasnoce pa nemaju jasnu predstavu o odnosu akusticne i elektricne snage.

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Predstavite Vaš Lanac Gitarskih Efekata 2

Post by tocilj » 08 Oct 2017, 14:57

apollomusicservice wrote:
08 Oct 2017, 11:54
Da ne bude zabune oko povećanja glasnoće nekog pojačala ili zvučnika, samo ukratko.
Duplo povećanje snage pojačavača povećava akusticnu snagu za 3 dB npr. odnos 50W i 100W pojačala dok povećanje od 25 W do 100W iznosi 6 dB. Akustična snaga prouzrokuje zvučni pritisak SPL koji pomera talase kroz vazduh. Zvučni pritisak je u relaciji sa akusticnom snagom i dupliranje akustične snage ne znači dupliranje zvučnog pritiska! Tako da +3dB ne znači duplo glasniji zvučnik nego je faktor uvećanja 1.41. Tek +6dB će uzrokovati duplo glasniji zvučnik. Njihova relacija iznosi ovako:

dB.............promena snage............promena zvučnog pritiska
+3....................x2.......................... x 1.41
+6....................x4...........................x2
+10...................x10.........................x 3.16
+20...................x100.......................x 10

E sad ima tu i subjektivni osećaj glasnoće tzv Loudness koji je u relaciji sa nesavršenošću čovekovog uha i njegovom subjektivnom reakcijom koji ove podatke zvučnog pritiska realno još smanjuje u odnosu na snagu (manja snaga manje smanjenje i obratno).
Suma sumarum, poenta je da bi ste do uha dobili duplo veći zvučni pritisak
potrebno je povećati snagu pojačala nesto više od 4 puta. tj da vaše pojačalo
od 25W (preciznije 18W) zamenite sa 100W pojačalom.
E sad, za nas koji pojma nemamo o fizici i elektronici jedno pitanje. Kada bih ti ja tražio da mi napraviš lampaško pojačalo koje ima samo klin kanal i par kontrola, bez ranog brejka...ali da ostane relativno malo kombo pojačalo, kako bi to izgledalo? Recimo koliko vati, koji zvučnik i sl.? Naravno da može da gura te klubske svirkice uz glasnog bubnjara....da li bi se tako nešto uopšte isplatilo praviti ili već postoji po boljoj cijeni?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest