BOSS CEB-3

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: BOSS CEB-3

Post by komil » 23 Jan 2016, 20:07

Cope wrote:Neko reče, ili mi se i to čini, ali teško da bilo koji gitarski kabinet ima veći freq. opseg od bas kabineta... Evo u 100€... :)
Zato što bas kabinet mora da ode više u basove, ili čak još niže malo u sub. Što se tiče visokih tu sigurno bas kabinet ne mora da bude širi nego gitarski, gitara je tu malkice šira.

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: BOSS CEB-3

Post by tocilj » 23 Jan 2016, 20:10

komil wrote:
Cope wrote:Komil, itekako ima visokih, i dinamički je bas šireg spektra od gitare. Ne koristi se džabe fullrange zvucnik za bass.
Mogu samo donekle da se složim. Ne kažem da nema visokih, ima ih, ali isključivo tamo u harmonicima. Što ne znači da je nebitno. Bas g. u visokima ima dosta manje nego gitare, i zato je moje pitanje na mestu. Pitanje je prosto bilo vezano za iskustvo ljudi koji su se javili, da li su zaista probali pedalu na basu ili po automatizmu pišu vezano za gitaru? To me je zanimalo.

Zar je bitno da li je gitara, bas ili klavir?

Ako pedala jede zvuk, ne radi se bukvalno o frekventnom sjecenju kao da je EQ pedala, nego suzavanju opsega frekvencije (tanjenje)...znaci ako npr. Ch-1 jede zvuk, jesce ga taman da klavijaturu ukljucis u njega. Poslednje sto sam probao tog tipa je npr. Digitech kompresor iz X serije....prosto jeftini konverteri, ili los bufer, sta ja znam....ali meni to jako, ako ne i najvise smeta na pedalama. Zato u glavnom i izbjegavam boss-a.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: BOSS CEB-3

Post by komil » 23 Jan 2016, 20:34

Kapiram. Ako ti bafer zezne zvuk, onda nema veze. Tako nešto sam i iskusio, sa nekoliko u lancu. Samo što se vas dvojica napisali da prosto seče visoke, to je nešto drugo.
Ovo što si naveo je primer digitalne pedale, to je drugo, to sa konverterima može da zezne stvar kompletno.

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: BOSS CEB-3

Post by tocilj » 23 Jan 2016, 20:49

komil wrote:Kapiram. Ako ti bafer zezne zvuk, onda nema veze. Tako nešto sam i iskusio, sa nekoliko u lancu. Samo što se vas dvojica napisali da prosto seče visoke, to je nešto drugo.
Ovo što si naveo je primer digitalne pedale, to je drugo, to sa konverterima može da zezne stvar kompletno.
Da znam, zato sam i pisao da su digitalne (Boss-ove) pedale sve to radile koje sam probao. Ja nemam lose iskstvo sa baferima...cak na vise pedala baferi su mi bili jako znacajni. na 8 pedala sam imao dva bafera (Soul food na pocetku lanca i TC Hall of fame na kraju)...Hall of fame je primijetno jeo signal ako mu bafer nije ukljucen.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: BOSS CEB-3

Post by Cope » 24 Jan 2016, 03:23

Ma ja generalno nataknem na onu stvar sve na čemu piše BOSS, ali ovaj hours sam relativno jeftino uzeo, pa me pored toga zanima da li je još neko primetio neke nuspojave, a vezano za pomanjkanje odziva žica na snazi u miksu sa ostatkom benda, isključivo kada je ugašen... Eto, samo to... :ziveli:

User avatar
Z*Z*Z
Posts: 1022
Joined: 22 Feb 2008, 01:30

Re: BOSS CEB-3

Post by Z*Z*Z » 25 Jan 2016, 15:21

komil wrote:
Z*Z*Z wrote:Drugar je imao ce-3 koji je malo rezao visoke i ubijao dinamiku - ja sam imao ce-3 koji je rezao visoke (dosta) i baseve (malo) ubijao dinamiku i dodavao shum; imao sam i dm3 koji se isto ponasao; sad imam par pedala boss isto japan i nema devijacije signala; a bas nije bas ako se ne cuje metalizirani,visoki zvuk zica.
Taj metalizirani visoki zvuk žica je kod basa koji daje i otvorenost u visokim srednjima, a ne u visokima. U visokima nema ništa, osim harmonika nekog baš višeg reda. Kod gitare je opseg nešto malo pomeren ka visokima.
Ja imam Boss CE-2B (B znaći bas) i nisam primetio bilo šta čudno u bajpasu na bas gitari. Nisam ni izigravao šišmiša da to testiram, ali da je nešto značajno mislim da bih primetio.
Ja sam samo opisao moje iskustvo, prosto receno dolazi do promene tona i u bypassu. Neki primerci dobro zvuce, naravno igra ulogu i u kakvom stanju elektronika.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: BOSS CEB-3

Post by tommytigh77 » 25 Jan 2016, 15:28

komil wrote:
Cope wrote:Neko reče, ili mi se i to čini, ali teško da bilo koji gitarski kabinet ima veći freq. opseg od bas kabineta... Evo u 100€... :)
Zato što bas kabinet mora da ode više u basove, ili čak još niže malo u sub. Što se tiče visokih tu sigurno bas kabinet ne mora da bude širi nego gitarski, gitara je tu malkice šira.
Ne bih se složio. Većina gitarskih zvučnika ide do 5-6 Khz maksimum, dok u moderne bas kabinete ugradjuju i horne (tvitere) zbog boljeg odziva visokih. To što fundamentalni tonovi na jednom i drugom instrumentu idu dotle dokle idu nema veze sa bojom zvuka koju zapravo čini odnos izmedju fundamenta i harmonika. Uostalom, najviši ton na električnoj gitari, npr. 22. prag na E1 žici je tu negde na oko 1,2 Khz. Aj sad ti iseci sve iznad pa mi reci da li će gitara da ima bilo kakav smislen ton. Fora je što se tradicionalno za gitaru koriste zvučnici ograničenog opsega baš da se ne bi mnogo čulo šištanje iz gornjeg spektra, pogotovo na drajvu (probaj da uključiš distorziju direktno u razglas pa vidi na šta liči). S druge strane, zvuk modernog basa se zasniva na dosta širem frekventnom opsegu, prvenstveno zbog slap tehnike ali i detaljnije teksture zvuka (dakle, više harmonika). Skoro svaki moderan bas kabinet ima veću gornju (a naravno i donju) granicu frekventnog opsega u odnosu na gitarske. Stoga me i ne bi čudilo da se bilo kakva kerefeka sa bajpasom/baferom zapravo bolje čuje na basu nego na gitari.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: BOSS CEB-3

Post by komil » 25 Jan 2016, 22:21

tommytigh77 wrote:Ne bih se složio. Većina gitarskih zvučnika ide do 5-6 Khz maksimum, dok u moderne bas kabinete ugradjuju i horne (tvitere) zbog boljeg odziva visokih. To što fundamentalni tonovi na jednom i drugom instrumentu idu dotle dokle idu nema veze sa bojom zvuka koju zapravo čini odnos izmedju fundamenta i harmonika. Uostalom, najviši ton na električnoj gitari, npr. 22. prag na E1 žici je tu negde na oko 1,2 Khz. Aj sad ti iseci sve iznad pa mi reci da li će gitara da ima bilo kakav smislen ton. Fora je što se tradicionalno za gitaru koriste zvučnici ograničenog opsega baš da se ne bi mnogo čulo šištanje iz gornjeg spektra, pogotovo na drajvu (probaj da uključiš distorziju direktno u razglas pa vidi na šta liči). S druge strane, zvuk modernog basa se zasniva na dosta širem frekventnom opsegu, prvenstveno zbog slap tehnike ali i detaljnije teksture zvuka (dakle, više harmonika). Skoro svaki moderan bas kabinet ima veću gornju (a naravno i donju) granicu frekventnog opsega u odnosu na gitarske. Stoga me i ne bi čudilo da se bilo kakva kerefeka sa bajpasom/baferom zapravo bolje čuje na basu nego na gitari.
Pa dobro, horne se ugrađuju, prosto ne može jedan zvučnik biti dobar i za basove kad su veoma bitni i za srednje itd. Ali 1,2Khz su i dalje srednji, komotno do 2kHz se računa u srednje, zbunio si me malo, evo sad sam proverio. Koliko nekvalitetni delovi treba da budu u pedali da bi, u podrazumevano korektnoj šemi, odsekli sve do srednjih tonova. :)
No dobro, verovaću ti i da si u pravu, da možda ima više smisla kod basa da se ide udesno nego kod gitare. Prosto, verujem da imaš tu više iskustva.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: BOSS CEB-3

Post by Cope » 26 Jan 2016, 09:08

Upravo sam provalio da mi je efekt lup na pojačalu u paraleli, tako da brige više nemam :)

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: BOSS CEB-3

Post by tommytigh77 » 26 Jan 2016, 11:52

komil wrote:Pa dobro, horne se ugrađuju, prosto ne može jedan zvučnik biti dobar i za basove kad su veoma bitni i za srednje itd. Ali 1,2Khz su i dalje srednji, komotno do 2kHz se računa u srednje, zbunio si me malo, evo sad sam proverio. Koliko nekvalitetni delovi treba da budu u pedali da bi, u podrazumevano korektnoj šemi, odsekli sve do srednjih tonova. :)
No dobro, verovaću ti i da si u pravu, da možda ima više smisla kod basa da se ide udesno nego kod gitare. Prosto, verujem da imaš tu više iskustva.
Nema potrebe da mi veruješ na reč, može biti samo da se nismo razumeli, ili nisam lepo izrazio ideju koju sam imao. Naravno da se do 2KHz računa da su srednjaci. Kad sam rekao da je gornja granica gitare na oko 1,2KHz, mislio sam na fundamente (sve iznad toga su harmonici), upravo kao argument protiv tvrdnje koja je pomenuta ranije u temi - a to je da bas, kao instrument nižeg registra, treba da ima i niži gornji prag frekventnog opsega. A uopšte ne mora nužno da bude tako, i u praksi najčešće i nije. Jednostavno, modernim basistima treba širi gornji registar u odnosu na gitariste. Primera radi, ako se sa gitarom uštekam u Copetovo pojačalo (a on skoro uvek ima moderna pojačala koja daju maltene HiFi zvuk), imaću veći raspon frekvencija, više bistrine na gitari. Ali sve bi to palo u vodu onog momenta kad bih uključio drive pedalu - neprijatno šištanje bi me ubrzo vratilo na umilnu zaobljenost gitarskog zvučnika.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: BOSS CEB-3

Post by Cope » 28 Jan 2016, 10:31

Pa to, ali u praksi svi mi šiljimo ton i kitu do trenutka kada se na binu popne sokalni volista.
E tada se sve što štrči po srednjem opsegu brutalno reže na svakom instrumentu...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest