Klon Centaur problem

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: Klon Centaur problem

Post by RadeRas » 25 May 2016, 15:10

Vi me uplašiste da je komplikovano, zato ja ozbiljno prionuo na posao. Evo faza u izradi klona. Kao potpuni laik priznajem da je ovo ispalo perfektno. Odštampao šemu na laserskom štampaču, koji je upravo stigao iz radnje, i tu šemu lepo postavio preko bakarne štampane ploče:
Spoiler:
Image
i zagrejanom peglom preneo boju na ploču. Potom razvijanje, i možete videti rezultat na kraju.
Spoiler:
Image
Pločica je super ispala:
Spoiler:
Image
Sada bušenje pa lemljenje komponenata. ;) :ziveli:

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Klon Centaur problem

Post by metalstringer » 25 May 2016, 15:59

pripremi se, kada zavrsis i probas taj svoj klon, da pravis jos jedan tube screamer za mene :ziveli:

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: Klon Centaur problem

Post by RadeRas » 25 May 2016, 16:33

metalstringer wrote:pripremi se, kada zavrsis i probas taj svoj klon, da pravis jos jedan tube screamer za mene :ziveli:
Ama džabe ima da ti ga napravim. Ti ćeš da mi dodješ samo cenu ovih delova, džekova i prekidača, sve ostalo je moje. Naravno, ako bude radio kao moj TS9 onda ti šaljem, hehe. Bez problema. :ziveli:
Nego, evo koliko ja znam u vezi ovih pedala: :oops:
Image
Pitanje za experte, da li su na ovoj šemi ispravno obeleženi polariteti ova dva kondenzatora od 1uF koje sam obeležio? Jedan ide minusom na masu a drugi plusom koga sam obeležio strelicom?

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Klon Centaur problem

Post by bancika » 25 May 2016, 16:38

pa da, pin 5 je negativna grana bipolarnog napajanja, tako da kod nje ide obrnut filter

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Klon Centaur problem

Post by metalstringer » 25 May 2016, 16:42

RadeRas wrote:
metalstringer wrote:pripremi se, kada zavrsis i probas taj svoj klon, da pravis jos jedan tube screamer za mene :ziveli:
Ama džabe ima da ti ga napravim. Ti ćeš da mi dodješ samo cenu ovih delova, džekova i prekidača, sve ostalo je moje. Naravno, ako bude radio kao moj TS9 onda ti šaljem, hehe. Bez problema. :ziveli:
Nego, evo koliko ja znam u vezi ovih pedala: :oops:
Image
Pitanje za experte, da li su na ovoj šemi ispravno obeleženi polariteti ova dva kondenzatora od 1uF koje sam obeležio? Jedan ide minusom na masu a drugi plusom koga sam obeležio strelicom?
dodjem i pijenje :D

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Klon Centaur problem

Post by bancika » 25 May 2016, 16:50

ako pravite tubescreamer, predlazem da stavite neku opciju za biranje clipping dioda. Mnogi stavljaju onaj prosti simetricni/asimetricni prekidac, ali moze da se uradi mnogo vise od toga.

Zadnja overdrive pedala koju sam napravio ima po 8 prekidaca (DIP) za svaku fazu signala. To znaci da moze da se izabere od 0 do 7 dioda za svaku fazu i to koje god hoces. Npr, mozes da stavis germanijumsku+LED na jednoj strani, a na drugoj strani samo silicijumsku diodu...ili mosfet, ili bilo sta drugo. A mozes i da iskljucis clipping za jednu ili drugu fazu signala nezavisno (8mi prekidac). Bez clippinga radi kao clean boost.

Ne morate da idete do te krajnosti, ali recimo da se omoguci i po 3 dioda (Ge, Si, LED) po fazi, to je opet preko 100 kombinacija za eksperimentisanje.

Ima na ovoj stranici vise info http://diy-fever.com/effects/the-ultimate-overdrive/

Image

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: Klon Centaur problem

Post by RadeRas » 26 May 2016, 14:48

Da vas pitam nešto, ima jedan kondenzator od 390n na šemi, ja nikako da nabavim taj. Imam od 470n i eventualno mogu nabaviti od 330n. Da li mogu umesto njega da ubacim od 470n i da li ima tu neke razlike u radu pedale?

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Klon Centaur problem

Post by bancika » 26 May 2016, 15:20

iskombinuj dva u paralelu (330+68) ili redno...

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: Klon Centaur problem

Post by RadeRas » 26 May 2016, 17:18

bancika wrote:iskombinuj dva u paralelu (330+68) ili redno...
Važi hvala!

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Klon Centaur problem

Post by bancika » 26 May 2016, 17:22

zeznuo sam matematiku, ali kapiras ideju, nadji dve vrednosti koje daju u zbiru +-10% od onoga sto hoces i super....ironicno je sto sam diplomirao na matematici :)

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: Klon Centaur problem

Post by RadeRas » 26 May 2016, 17:25

bancika wrote:zeznuo sam matematiku, ali kapiras ideju, nadji dve vrednosti koje daju u zbiru +-10% od onoga sto hoces i super....ironicno je sto sam diplomirao na matematici :)
nisi, ja imam baš taj od 68n i 330n ću izvući iz neke stare ploče i zbir je baš taj 398n jeee :ziveli:

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: Klon Centaur problem

Post by RadeRas » 26 May 2016, 19:32

Bancika, zalemio ja sve (+ ova dva beli i crveni da daju približnu vrednost od 390n - 396n):
Spoiler:
Image
Samo da povežem u kutiji i da se proba :)

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: Klon Centaur problem

Post by RadeRas » 27 May 2016, 16:48

Coca, moja je proradila iz prve, :metal: bez i jedne greške ili problema nakon poslednje zalemljene žice. Probao sam na blic, nije totalno sličan Tube Screameru, svetlije zvuči, mada ton kontrolom može odlično da se reguliše, drajva ima finoga i mnogoga, kada budem bio slobodan, naći ću mu taj "sweet spot" i napraviti jedan snimak za vas!
Spoiler:
Image
Bancika, e kada sam ovo sklopio bez problema, vodim na pivo kada se dogovorimo! :ziveli:

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Klon Centaur problem

Post by metalstringer » 28 May 2016, 14:32

svaka cast.cekam da okacis neku probu sounda.verujem da je pedala prava stvar.aj pa da se dog. za jednu takvu za mene ako budes imao vremena da napravis,moze na pp oko cene itd.

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: Klon Centaur problem

Post by RadeRas » 29 May 2016, 18:20

Metalstringer ja znam da tebi nije do moje expertize u radu sa pedalama jer do juče nisam znao kako da privežem stereo utičnicu :oops: haha i svestan sam da ti se dopale kutije od divlje trešnje koje sam pokazao. Divlja trešnja je zaista dugo stajala u šupi, decenijama, zato je i dobila takvu boju i količina je bila ograničena na kutijice koje sam već pokazao ovde na forumu i njih ne bih nikome poklonio ni za živu glavu. Uspomene velike. Ali kada sam obećao da ću ti pokloniti jednu, imam još dva ostatka od divlje trešnje sa dosta oštećenja i jedan sam danas ošmirglao i oblikovao, ima udubljenje na licu jer je tu bio ispao deo, ali dobro zamaskirana može proći kao veoma estetski prihvatljiva. Dimenzije su nešto manje ali ulazi u onu 1950B kategoriju kutija. Eto naučio sam nešto i o kategoriji kutija haha.
Pored nje na slici ti je komad od takodje jednog veoma retkog drveta Sviba. Sviba se retko nalazi u takvoj debljini u prirodi, ali našlo se. Jednu od ovakvih beličastih sa slike ću sebi da iskoristim za klon OCD Fulltone sa tamnim kapicama od šljive.
Biraj, koju hoćeš, ovu oštećenu predivnih šara i nijansi od trešnje ili belu od Svibe koja je bez oštećenja? Kapice takodje idu kao na slici. Kutijice sam ošmirglao ali još nisam izdubio i slikao:
Spoiler:
Image
Spoiler:
Image
Na slici se ne vidi lepo udubljenje spreda, ima oštećenje i sa donje strane ... biraj

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest