izrada pojacala

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

izrada pojacala

Post by alfonso » 08 May 2016, 21:33

Posle puno razmisljanja,dosao sam na ideju da od starog tranzistorca (osamdesete godine,japan) napravim lampasa.
Koliko je to zahtevno i koliko isplativo?
To mi je najveca dilema. Umem da sklapam te elektronske spravice ( zavrsio sam srednju elektrotehnicku,ali nisam nikad posle srednje se bavio time).
Pojacalo je siroko 35 cm, visoko 22 i dugacko 20 cm. Ima 2 zvucnika od 10 inca i zicani riverb. Mogao bh da sacuvam transformator i jos neke sitnice sa njega (sve u cilju ustede na delovima).
E sad, sta se moze ugurati tu? Koju semu uzeti i raditi?
Ako neko ima savet ili ideju ili jos neko pitanje nek gukne slobodno :)

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: izrada pojacala

Post by fattwang » 08 May 2016, 22:13

Ta kutija je baš mala. Da li si dobro izmerio dimenzije. Ako jesi, da li si siguran da su unutra 10-ke, pre će biti da su zvučnici od 8 inča. A i to ne znam kako je stalo. Pošalji sliku.

Imaš kućište, što je i najteže čestito napraviti i zvučnike. Od trafoa nema vajde, potpuno su drugi sekundarni naponi. Reverb bi ti poskupeo projekat.
Samogradnja je lepa stvar ali mislim da su finansiski efekti loši po graditelja.

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: izrada pojacala

Post by alfonso » 08 May 2016, 22:24

Image

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: izrada pojacala

Post by alfonso » 08 May 2016, 22:30

Lose sam video. Ima 2x4'' zvucnike.. 40w snage. Moja greska
Evo linka. 4102 model je

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: izrada pojacala

Post by fattwang » 08 May 2016, 23:36


User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: izrada pojacala

Post by bancika » 09 May 2016, 00:55

kazi prvo sta bi hteo. Nesto dovoljno glasno za sobu ili za probe? Cisto pojacalo koje ces da budzis pedalama, ili da i pojacalo ima dist? Kakav dist? AC/DC ili metalike :) Jedan ili dva kanala? Sve moze, samo je pitanje koliko hoces da se 'ebavas i koliko hoces da potrosis kinte na delove.

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: izrada pojacala

Post by alfonso » 09 May 2016, 07:35

Ne mora da ima dist. Da se koristi kuci i na probama. Manje snage da bude,nije mi da bude previse jako. Koliko sam spreman da se zanimam oko toga? Prilicno puno. Koliko novca? Ne znam ni sam trenutno. S obzirom na to da za nekih 200-250 evra mogu da kupim lampasa, verovatno tu neka cifra da bude

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: izrada pojacala

Post by fattwang » 09 May 2016, 09:06

Pojačalo od 5W na koje sam ti ukazao zadovoljava tvoje zahteve.
Najjednostavnija arhitektura, jedna pretpojačavačka lampa, jedna snagašica, dva trafoa, ima čak i ton kontrole. Nema master volume, tako da ćeš za distorziju u kući morati da koristiš pedale. Probe može da pokrije samo ako niste bučni.
Slična ovom pojačalu su Epiphone Valve Junior, Vox AC4TV...
Mogući upgrade:
Reverb u tranzistorskoj (IC) varijanti, kada već imaš federe.
Master volume u vidu atenuatora (kao VOX AC4TV)

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: izrada pojacala

Post by bancika » 09 May 2016, 10:47

AX84 su dobri projekti, lepo dokumentovani. Slazem se oko preporuke za 5W...al samo ako nemate glasnog bubnjara sa kojim treba da se takmicis, inace nije dovoljno. U tom slucaju bi preporucio neki push-pull od 20ak W. A za kucu je 5W i vise nego dovoljno. U svakom slucaju bih probao da uradim neki oblik VVR-a za kontrolu glasnoce.

Ima gomila pojacala u toj klasi, samo izaberi nesto po ukusu. Ako naginjes vise ka fender tonu, preporucujem nesto sa 6V6 izlazom, recimo Princeton 5F2. Za vise britanski ton, nesto sa EL84. Ili AX84 P1 ili Kalamazoo Model1 ili tako nesto. Pravio sam Princetona i Kalamazoo i slicni su za izradu ali drugacije zvuce. Meni se vise svidja Priceton. Mnogo lep cist ton. Koristio sam ga sa lampaskim preampom ispred za crunch/lead ton, a dodavao i overdrive ispred. Tako moze da tera i dream theater :)

A kakav je taj trafo sto ima? Vrlo moguce da moze da se upotrebi za napajanje grejanja lampi i napajanje jos jednog trafoa koji ces da izvrnes naopacke i koristis primar kao sekundar. Tako dobijes visoki napon koji ti treba za anode lampica. To bi ti ustedelo nesto jura, posto bi ti taj drugi trafo bio neki od standardnih koji moze u bilo kojoj radnji da se nadje (samo da izracunamo napone u zavisnosti od prvog).

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: izrada pojacala

Post by alfonso » 09 May 2016, 16:18

Dobra je ta fora sa pus/pul. Sve se svodi na to koliko se sve komplikuje sa time. Posto sam resio da sam zamenim potove prvo(pa lagano da se upustim u pravljenje svega posle toga) videcu tacno koji je i kakav trafo. Naravno,prvo cu da potrazim malo literature o pravljenju ovakvih stcar i sta je bitno (da vas ne bi sad smarao sa raznim pitanjima).
Trenutno se dvoumim da li da pravim nesto sto lici na fender ili nesto sto lici na vox. Mislim da bi mi vox vise odgovarao. Posto planiram sa pedalama da ga koristim razmisljam se da li da stavljam riverb uopste, ili da probam da ga iskoristim za koliko-toliko snizavanje cene celog projekta. Stavio bi ga cisto ako nekad budem pokusavao da ga prodam

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: izrada pojacala

Post by bancika » 09 May 2016, 16:20

ako oces da prodas svejedno ti je, takve budzotine se prodaju za sicu :)

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: izrada pojacala

Post by fattwang » 09 May 2016, 18:57

bancika wrote:takve budzotine se prodaju za sicu :)
:1:

Pohledaj asortiman Ampmaker projekata a naročito model "Double Six"
http://www.ampmaker.com/store/Double-Si ... ifier.html

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest