Cabinet emulator/simulator

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Cabinet emulator/simulator

Post by tocilj » 13 Jun 2016, 01:37

Interesuje me da li je neko od vas pravio neki analogni kabinet emulator, da zvuči pristojno?

Pokušavam linijski da usnimim pedale u zvučnu karticu sa VST kabinetima i dobijam dosta bolje i prirodnije rezultate nego kada koristim samo Amplitube/Guitar rig/Bias i sl.
Ranije sam imao na nekim pedalama Cab emulator izlaz (blackstar HT Dual, Rangall RG13 i sl.) i nisu bili baš reprezentativni, ali sam čak i sa njima dobijao bolji i prirodniji zvuk nego preko digitalnih sranja.
Interesuje me da li ima dobrih šema za to i koliko bi skupo bilo da se napravi tako nešto, pošto nisam nešto sa lovom i ne razumijem se baš u elektroniku toliko. I da li bi moglo da se napravi recimo samo cab emulator sa nekim EQ potovima najosnovnijim, čisto da može nešto da se doda ili oduzme. Znači ne pričam o live varijanti, sa svičem za paljenje i sl, nego samo nekoj varijanti za snimanje...

Baš bi mi trebalo tako nešto....pa ako ima neko nekog iskustva neka napiše...

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Cabinet emulator/simulator

Post by metalstringer » 13 Jun 2016, 09:16

dok ne resis neki cab emulator/simulator probaj varijantu: gitara-analogna pedala overdrive(ja koristim klon centaur)-muzicka-komp-vst amp (amplitube npr.) i le cab vst cab sim sa Red Wirez impulstima.sinoc sam probao ovu varijantu:
https://soundcloud.com/nebojsa-pesic/kl ... litube-amp

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Cabinet emulator/simulator

Post by bancika » 13 Jun 2016, 10:30

ja sam se mnogo mlatio sa tim...i zakljucio da sve te analogne stvarcice ne mogu da zvuce bolje od (dobrih) cab impulsa. Najcesce pravljeni simulatori su marshall (neko je maznuo semu iz nekog pojacala njihovog koje ima cab sim out) koji solidno simulira EQ odziv marshall 4x12". Imas onaj ROG Condor projekat koji moze da se napravi da daje priblizni odziv kao jensen zvucnici ili kao marshall...on malo dodaje i overdrive kad se potera, da simulira distorziju zvucnika...sledeci po kompleksnosti su Palmer PDI koji imaju i kalemove koji similiraju induktivnost zvucnika....i imas Weber Mass koji imaju i ceo motor od zvucnika samo bez membrane, tako da on uzima malo vise u obzir. Trebalo bi za sve pomenute da moze da se nadje sema na netu, ali je sa delovima zeznutije. Palmer ima te njihove kalemove koje mozes da probas da motas ali je pitanje. Weber ima taj speaker motor koji ce ti prodati posebno ako ih zamolis, ali je postarina skupa. Ja sam kupio jedan i stoji mi u ormanu, nikako da ga iskoristim :) Ova prva dva mogu da se naprave lako sa delovima koji postoje ovde, ali su u sustini EQ...ne mnogo vise od toga. Mozes za 5 minuta da napravis parametric EQ u VST koji radi to isto :)
Spoiler:
Image
Cab je kompleksan mehanicko/akusticno/elektronski sistem koji nije tako jednostavno simulirati analognim komponentama. Da bi napravio uspesan cab sim, moras da uzmes mnogo faktora u obzir - akusticna svojstva kutije, zvucnika, induktivnost kalema, mehanicka svojstva membrane, svasta nesto...a to uopste nije lako. Impulsi ti daju kako cab zvuci bez da ulaze u to kako cab funkcionise, tako da su (po meni) uspesniji. Impulsi zvuce nekako "zivlje".

Druga stvar sa cab simulatorom...da bi ga koristio, moras da imas ceo fizicki signal chain - pedale, pojacalo, pa tek onda cab sim. Impulsi ti ostavljaju prostora da bocnes samo gitaru u interface ako hoces, ili da koristis samo pedale, ili cak i pojacalo iz koga ces line out da bocnes u interface.

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Cabinet emulator/simulator

Post by tocilj » 13 Jun 2016, 11:57

metalstringer wrote:dok ne resis neki cab emulator/simulator probaj varijantu: gitara-analogna pedala overdrive(ja koristim klon centaur)-muzicka-komp-vst amp (amplitube npr.) i le cab vst cab sim sa Red Wirez impulstima.sinoc sam probao ovu varijantu:
https://soundcloud.com/nebojsa-pesic/kl ... litube-amp
Snimao sam tako mnogo puta i nisam zadovoljan...uvijek mi zvuči kao sa običnog procesora. Zvuk je tanak u slici. Čak bolje zvuči kada npr. soul food i Riota samo provučem kroz kabinet emulator Amplituba ili Ampire, bez simulacije pojačala. Kada poslušam stare snimke preko običnog Cab izlaza na Blackstar pedali (koja je isljučena) zvuče duplo veće i življe u slici.

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Cabinet emulator/simulator

Post by tocilj » 13 Jun 2016, 12:10

bancika wrote:ja sam se mnogo mlatio sa tim...i zakljucio da sve te analogne stvarcice ne mogu da zvuce bolje od (dobrih) cab impulsa. Najcesce pravljeni simulatori su marshall (neko je maznuo semu iz nekog pojacala njihovog koje ima cab sim out) koji solidno simulira EQ odziv marshall 4x12". Imas onaj ROG Condor projekat koji moze da se napravi da daje priblizni odziv kao jensen zvucnici ili kao marshall...on malo dodaje i overdrive kad se potera, da simulira distorziju zvucnika...sledeci po kompleksnosti su Palmer PDI koji imaju i kalemove koji similiraju induktivnost zvucnika....i imas Weber Mass koji imaju i ceo motor od zvucnika samo bez membrane, tako da on uzima malo vise u obzir. Trebalo bi za sve pomenute da moze da se nadje sema na netu, ali je sa delovima zeznutije. Palmer ima te njihove kalemove koje mozes da probas da motas ali je pitanje. Weber ima taj speaker motor koji ce ti prodati posebno ako ih zamolis, ali je postarina skupa. Ja sam kupio jedan i stoji mi u ormanu, nikako da ga iskoristim :) Ova prva dva mogu da se naprave lako sa delovima koji postoje ovde, ali su u sustini EQ...ne mnogo vise od toga. Mozes za 5 minuta da napravis parametric EQ u VST koji radi to isto :)
Spoiler:
Image
Cab je kompleksan mehanicko/akusticno/elektronski sistem koji nije tako jednostavno simulirati analognim komponentama. Da bi napravio uspesan cab sim, moras da uzmes mnogo faktora u obzir - akusticna svojstva kutije, zvucnika, induktivnost kalema, mehanicka svojstva membrane, svasta nesto...a to uopste nije lako. Impulsi ti daju kako cab zvuci bez da ulaze u to kako cab funkcionise, tako da su (po meni) uspesniji. Impulsi zvuce nekako "zivlje".

Druga stvar sa cab simulatorom...da bi ga koristio, moras da imas ceo fizicki signal chain - pedale, pojacalo, pa tek onda cab sim. Impulsi ti ostavljaju prostora da bocnes samo gitaru u interface ako hoces, ili da koristis samo pedale, ili cak i pojacalo iz koga ces line out da bocnes u interface.
Možda je to i stvar ukusa....ali ja uvijek čujem impuls, odnosno čujem procesor, kao što u pola dana i noći mogu da prepoznam line6 ili boss procesor. Opet ne razumijem se u elektroniku, zato i pitam.
Nego kontam pedale su ipak preampi (kao takve), kada stavim spark boost i soul food imam odličan clean. Riot ili eno su odlični distovi, samo mi treba neki analogni vojsing koji zvuči kao kabinet, ali koji će sačuvati veličinu gitare u slici, ako me razumiješ?

Znam da Red box H&K radi odli;no to [to tražim, ali je dosta para, kao i Palmer Pocket amp (za mene idealno rješenje).......a sjetih se da je Maksa pravio te neke marshall cab emulatore, pa rekoh možda je neko od vas probao to kako radi. Imaju čak i kinezi Mooer i Aroma neke pedalice, ali opet ne naručuje mi se na slijepo. Znam da su to u principu obične EQ vojsing pedale, ali ako mi zvuči dobro, briga me šta je....zar ne-)?

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Cabinet emulator/simulator

Post by bancika » 13 Jun 2016, 12:16

ok, cujem i ja kad je procesor, ako ga koristis da ti da glavni ton (amp sim)...ali ako koristis pravo pojacalo i pedale koje ti daju dobar ton ovako uzivo, i to hoces da usnimis...impulsi (po meni) daju prirodniji ton nego analogni cab simovi. Cab simovi su mi nekako ravni i mrtvi, sta znam...

ako ti se red box svidja, ima sema i za njega...nije nista posebno, par opamp filtera...lako za napraviti.
Spoiler:
Image

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Cabinet emulator/simulator

Post by metalstringer » 13 Jun 2016, 13:09

tocilj wrote:
metalstringer wrote:dok ne resis neki cab emulator/simulator probaj varijantu: gitara-analogna pedala overdrive(ja koristim klon centaur)-muzicka-komp-vst amp (amplitube npr.) i le cab vst cab sim sa Red Wirez impulstima.sinoc sam probao ovu varijantu:
https://soundcloud.com/nebojsa-pesic/kl ... litube-amp
Snimao sam tako mnogo puta i nisam zadovoljan...uvijek mi zvuči kao sa običnog procesora. Zvuk je tanak u slici. Čak bolje zvuči kada npr. soul food i Riota samo provučem kroz kabinet emulator Amplituba ili Ampire, bez simulacije pojačala. Kada poslušam stare snimke preko običnog Cab izlaza na Blackstar pedali (koja je isljučena) zvuče duplo veće i življe u slici.

kada kazes duplo vece i zivlje u slici na sta tacno mislis?da li na sam sound ostrine i snage,punoce,masnoce?ili hoces siru stereo sliku?po mom misljenju, Red Wirez impulsi su ok,nije tanko.naravno stvar ukusa,zavisi jbg i koji zanr i sta tacno hoces da postignes.

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Cabinet emulator/simulator

Post by tocilj » 13 Jun 2016, 13:27

bancika wrote:ok, cujem i ja kad je procesor, ako ga koristis da ti da glavni ton (amp sim)...ali ako koristis pravo pojacalo i pedale koje ti daju dobar ton ovako uzivo, i to hoces da usnimis...impulsi (po meni) daju prirodniji ton nego analogni cab simovi. Cab simovi su mi nekako ravni i mrtvi, sta znam...

ako ti se red box svidja, ima sema i za njega...nije nista posebno, par opamp filtera...lako za napraviti.
Spoiler:
Image
Hvala ti prijatelju. Jesi li ti to probao?

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Cabinet emulator/simulator

Post by bancika » 13 Jun 2016, 13:29

jok, ja sam terao vise na palmer stranu i kupio PDI-09 posto me mrzelo da se cimam sa kalemovima.

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Cabinet emulator/simulator

Post by tocilj » 13 Jun 2016, 13:41

[/quote]

kada kazes duplo vece i zivlje u slici na sta tacno mislis?da li na sam sound ostrine i snage,punoce,masnoce?ili hoces siru stereo sliku?po mom misljenju, Red Wirez impulsi su ok,nije tanko.naravno stvar ukusa,zavisi jbg i koji zanr i sta tacno hoces da postignes.[/quote]

Pokusacu da objasnim....mada je tesko. Ako imas dobre bubnjeve, siroke u stereo slici, prisutne kao da si pored njih u prostoriji (zamisli da slusas sa slusalicama), imas isti takav bas (jer ga nije tesko usnimiti), imas klavijature široke i rasprostranjene i snimiš gitaru sa recimo amplitube koja zvuči kao djelić te klavijature. Snimi deset tejkova opet je sitno, radi stereo pan opet je sitno.
Kao kada snimiš glas dobrim mikrofonom, staviš kompresor i reverb on je veliki i tu. Onda ga provučeš kroz neki PHONE efekat i osiječeš mu osnovne karakteristike.

Meni je to generalno jako teško da objasnim, prosto snimi samo clean gitaru direktno u zvučnu, poslušaj je sa sluškama uz neke bubnjeve, onda joj dodaj neki kabinet pa uporedi. Gitara mi preko VST-ova uvijek zvuči kao sint. Da me ne shvatiš pogrešno i ja godinama snimam sa VST-ovima, ali nikad nisam bio zadovoljan. Uvijek provedem dane da gitare iuvučem i uklopim u snimak. I kada legnu napokon, reže, fizuju, bla bla.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Cabinet emulator/simulator

Post by bancika » 13 Jun 2016, 13:46

slazem se, cab+mic je najbolje...ali cab sim ti preskace sve te sastojke koji ton cine velikim i zivim - soba, mikrofon, mic preampm, zvucnik, kutija...sve to ispada i ostaje jedan EQ filter. Ne znam sta ce da ti pomogne sto se tice zivosti. Impuls pokusava sve to da aproksimira. Ne idealno, ali sigurno blize od cab sima. Jesi probao red wirez impulse? Oni imaju i dobar mixIR impulse loader, mada i le cab radi fino, kao i gomila drugih.

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Cabinet emulator/simulator

Post by tocilj » 13 Jun 2016, 14:23

bancika wrote:slazem se, cab+mic je najbolje...ali cab sim ti preskace sve te sastojke koji ton cine velikim i zivim - soba, mikrofon, mic preampm, zvucnik, kutija...sve to ispada i ostaje jedan EQ filter. Ne znam sta ce da ti pomogne sto se tice zivosti. Impuls pokusava sve to da aproksimira. Ne idealno, ali sigurno blize od cab sima. Jesi probao red wirez impulse? Oni imaju i dobar mixIR impulse loader, mada i le cab radi fino, kao i gomila drugih.
Odakle si skinuo red wirez i mixir?

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Cabinet emulator/simulator

Post by komil » 13 Jun 2016, 16:27

Elem, poenta je da analogni cab sim nije bolji, nego lošiji od digitalnog, objektivno gledano.

Tako da, za snimanje, ne vredi juriti analogni. Madane vidim što bi se neko toliko cimao za snimanja praveći cab sim. Možeš kod kuće snimiti preko VST-a onda otići u studio za probe ili normalni studio i uraditi reamping sa normalnim pojačalom, kutijom, preampom itd.

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Cabinet emulator/simulator

Post by metalstringer » 13 Jun 2016, 17:24

mislim da sam te razumeo.ti trazis siru stereo sliku.ovo je snimljeno: gitara 1 i 2 - analogna overdrive pedala kao boost - Amplitube Amp - Le Cab vst simulator ( red wirez impulsi ) i ADT jako dobar plugin za wide stereo :

https://soundcloud.com/nebojsa-pesic/wide-stereo-image

https://soundcloud.com/nebojsa-pesic/tube-mix

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Cabinet emulator/simulator

Post by tocilj » 13 Jun 2016, 23:50

komil wrote:Elem, poenta je da analogni cab sim nije bolji, nego lošiji od digitalnog, objektivno gledano.

Tako da, za snimanje, ne vredi juriti analogni. Madane vidim što bi se neko toliko cimao za snimanja praveći cab sim. Možeš kod kuće snimiti preko VST-a onda otići u studio za probe ili normalni studio i uraditi reamping sa normalnim pojačalom, kutijom, preampom itd.

Ja rekoh da je meni obrnuto. Kada preslusam snimke jednog i drugog, sve sto sam snimao preko analognih cab simulatora mi zvuci duplo bolje i prirodnije (lakse za miksati), a sve sto sam isao preko VST-ova mi zvuci kao line6 procesor.... Mozda i ja, kako sam stariji nemam vise strpljenja da sjedim satima i biram mikrofone i kabinete...jer mi nekako uvijek bolje zvuči usnimak nego ono što naknadno napravim, valjda je prirodnije, ko ce ga znati :-) U svakom slučaju volim da snimim onako kako želim da mi zvuči...i nekako mi to uvijek bolje ispadne.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest