Stereo kabl za fx loop

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Stereo kabl za fx loop

Post by Funkomat » 26 Sep 2016, 09:24

Planiram da uzmem stereo kabl i razdvojim ga na dva TS dzeka na oba kraja, kako bih imao samo jedan kabl od borda do fx lupa pojacala.
Jel vidi neko zasto ovo ne bi radilo? :)

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Stereo kabl za fx loop

Post by bancika » 26 Sep 2016, 10:57

Send i Receive referenciraju istu masu, tako da mozes da koristis jednu masu i 2 provodnika za signal. E sad, moze ali ne mora da bude problematicno to sto imas dva signala koji prolaze jedan pored drugog poprilicno dugo (verovatno ce biti vise metara). Ako pricamo o signalu velike amplitude, kao sto je u pojacalu, to bi verovatno bio veliki problem, unutar pojacala se uvek nastoji da signal iz prethodnih faza pojacanja ne ukrsta putanju sa signalom iz naredne faza pojacanja...ili ako se ukrstaju da to bude pod uglom od 90 stepeni, a ne da idu uporedo. Razlog je sto signal (koji je u sustini AC napon) moze da proizvede EM polje oko kabla koje moze da se indukuje u drugom provodniku kao novi signal. Sta to u praksi znaci - ako su signali iste faze (a verovatno ce biti), moze da dodje do pistanja jer efektivno pravis pozitivni feedback loop. Ako su signali suprotnih faza onda ce deo signala da se izgubi jer signal koji se indukuje ponistava deo signala koji vec prolazi tim provodnikom (negativni feedback loop). Mislim da signal koji ces da provlacis kroz taj kabl nije dovoljno visokog napona da napravi EM polje dovoljno jako da izazove primetne promene zvuka...ali ne mozes znati dok ne probas :) Predlazem da ga napravis pa da uporedis taj setup sa konvencionalnim sa dva kabla...ako ne cujes razlike, to je to. Ako cujes razlike, uvek mozes taj stereo da vezes kao mono i nisi izgubio skoro nista :)

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Stereo kabl za fx loop

Post by Funkomat » 26 Sep 2016, 12:07

Da, da, kontam. Hvala matori na detaljnom odgovoru. :ziveli:
Svakako onda moram probati pa videti. Ni malo mi se ne svidja ideja da razvlacim jos dva kabla od previse metara tako da se nadam da ce sljakati :)

brk303
Posts: 36
Joined: 17 Apr 2009, 15:25

Re: Stereo kabl za fx loop

Post by brk303 » 26 Sep 2016, 22:52

Mada nije ono sto si imao na umu, ja koristim Cordial CFU 3 PP koji ima slicne prednosti (dva u jedan):

Image

https://www.thomann.de/gb/cordial_cfu_3_pp.htm

Ima i kod nas:

http://www.kupujemprodajem.com/Cordial- ... d=87555217

Ima 3 duzine, 1.5, 3 i 6 metara. Radi mi odlicno, u smislu da je zvuk isti kao i kad sam uporedio sa dva odvojena kabla, a mnogo je prakticnije i nije tezak.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest