Roland GR-55 Review

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Roland GR-55 Review

Post by tommytigh77 » 22 Oct 2016, 15:52

Image

Evo konačno da se javim sa recenzijicom za GR-55. Nakon što sam letos uzeo spravu, dao sam sebi malo vremena da detaljnije ''zaronim'' u nju pre bilo kakvog komentarisanja, naročito zato što nije nimalo ''user friendly'' i potrebno je dosta učenja da bi se ovladalo svime što uredjaj nudi. Potrudio sam se da recenziju podelim u više kategorija (koliko je to bilo moguće), kako bi bilo preglednije. Iako je prošlo već 5 godina kako je GR-55 u prodaji, a i dalje na Forumu niko nije pisao o njemu, uzdržaću se od generalnih objašnjenja šta je sprava, čemu služi, šta sve može, itd. jer to ima i na Google-u. Umesto toga, preći ću odmah na sopstvene utiske i zapažanja, za koje se nadam da će sadašnjim i naročito sutrašnjim korisnicima biti od pomoći. Takodje ću se truditi da temu s vremena na vreme dopunim dodatnim savetima i predlozima, u čemu, nadam se, neću biti jedini. Da krenemo sa:

GLAVNI UTISCI:

Roland GR-55 je, bez svake sumnje, najbolji gitarski synth na svetu. To najbolje, medjutim, nije dovoljno, iliti, što bi rekli englezi, ‘’Close, but no cigar.’’ Negde sam na Vguitar Forumu pročitao kako su u Rolandu, kad su koncipirali novu generaciju GR uredjaja, GR-55 osmislili tako da bude 'entry-level’, te je stoga namerno sveden. Dakle, trebalo je da postoji verovatno i neko srednje rešenje, i neki top-of-the-line flagship, verovatno GR-77 ili GR-100, koji bi imao sva zvona & praporce. Ali je svetska kriza i recesija dobrano udarila na Roland, pa su ostali bez para za R&D, i eto, 2016. je godina, a mi i dalje ostadosmo na GR-55 koji čak nije bio ni zamišljen kao flagship. Medjutim, ako vam je potreban gitarski synth, nema poente razmišljati o bilo čemu drugom. I na to se, u principu, svodi sva priča. GR-55 nije krajnje, idealno rešenje, ali je zasad jedina opcija. Otprilike nešto kao demokratija.

POMALO DOBRIH STVARI:

- COSM modeling samih gitara je ubedljivo najbolja stvar na procesoru. Od svih simulacija, možda je jedino klasična gitara malo lošije uradjena. Ostalo je vrlo, vrlo ubedljivo. Za COSM simulacije GK-3 magnet ne radi kao MIDI trigger, već otprilike kao piezo pickup na Variax gitarama, tako da nema kašnjenja i svi detalji su verno preneseni. Simulacija Martin gitare koju koristim, uživo radi bolje nego bilo koja ozvučena akustara koju sam imao.

- Synth boje rade dosta brže nego na prethodnim verzijama zato što se za ''trigerovanje'' ne koristi pun MIDI protokol. (Nisam toliko ušao u tu tematiku, ali to je takodje razlog zašto nema pune MIDI implementacije, tj. procesor ne može da radi kao modul za eksterni MIDI kontroler, i ne može da ima output na više MIDI kanala, koliko znam. Ovo je doduše bitno samo za studijske korisnike.) Dakle, u odnosu na prethodne GR verzije, mnogostruko je poboljšan tracking. Konačno MIDI koji zapravo može da se svira!

I MNOGO LOŠIH STVARI:

- Ako baš ne morate da koristite procesor za gitarske zvukove, nemojte ni slučajno. ''Gitarska'' strana GR-55 koristi apsolutno isti anemični COSM modeling koji je krasio GT-5 koji je izašao pre 16, 17 godina. Apsolutno ništa nisu poboljšali, samo su u ovom slučaju dodatno osakatili stvari. Kako? Pa, lanac efekata je sveden na goli minimum. Npr. nema zasebne OD/DS sekcije, već su ti efekti strpani u MOD modul. Tako da ako uključite drive, ne možete da koristite i wah, ili ako uključite wah, ne možete da koristite fejzer, itd. O Amp i Cab simulacijama ne treba trošiti reči, svi znamo kakav je očaj u pitanju. Takodje, nema Guitar IN, a kamoli Loop za magnetni signal; Guitar Out signal je prepun šuma (mada ima modifikacija za to, pa ko voli, nek' izvoli). Očigledno je da se Roland uplašio za prodaju GT serije pa su ovde sasekli koliko god su mogli. Bruka i sramota.

- GR-55 za synth zvukove koristi dva modula iz JV serije. U pitanju su poprilično rudimentarni zvukovi obzirom da je u toku druga decenija 21. veka. Može to da se edituje i šminka do besvesti, ali ipak ne može od babe devojka.

- Kod nekih synth boja je ipak primetan lag, i to bukvalno zavisi od boje do boje... Npr. klaviri rade nenormalno dobro i brzo, vrlo lako se sviraju, što je bila rak-rana ranijih GR verzija. S druge strane, violina, harmonika, klarinet su potpuno neupotrebljivi. Brass i naročito synth lead boje se sviraju maltene kao gitara, toliko je brz tracking.

- Na kraju i jedna zamerka na dizajnu uredjaja: preglomazni monohroni displej koji pritom ima rezoluciju kao Tetris. Ne znam čime je toliki displej opravdan obzirom da u toku svirke ne prikazuje ništa osim patch broja i imena. Da su bar tu informaciju umanjili i sklonili na jednu polovinu displeja, pa da na drugoj polovini stoji neki real-time meter, npr. da pokazuje peak ili velocity, pa da prema tome korisnik u toku svirke može da oceni da li su parametri dobro podešeni... eeej, bre, to je GT-5 imao! Da ne počinjem o tome kako današnje poluamaterske klavijature imaju displeje u boji sa triput većim PPI. Ovako, ovoliki displej ne služi apsolutno ničemu, osim da zauzima mesto koje se moglo upotrebiti za još jedan Ctrl switch, ili čak mini dupli switch (kao što ima na ME-80) za Bank Up/Down.

SAVETI I FORE:

- Najpre se učlanite na Vguitar Forum (idealno, par meseci pre nego što kupite procesor) i naučite tamo od onih dobrih ljudi sve što možete o upotrebi i podešavanjima. Rolandov manual je štur i nepraktičan, kao i uvek.

- Obavezno očistite kontakte na 13-pin kablu, naročito ako kupite nov procesor. On fabrički dolazi sa slojem laka da ne bi zarđao tokom isporuke, što sprečava dobar kontakt. Idealno je uzeti Kontakt 60 sprej, dobro naprskati muški džek, i onda s njim pročačkati ženski džek do potpunog zadovoljenja. U praksi, problem sa lošim kontaktima se ne ogleda tako što gitara ili synth prestane da radi, nego se najednom jedna od žica čuje upola slabije, i slično. Još jedan savet u vezi kabla: ako vam ipak kabl postane neupotrebljiv, ni slučajno nemojte kupovati Roland kabl koji košta 50 eura i nikakvog je kvaliteta. Ima duplo boljih kablova za skoro duplo manje novca.

- Imajte što više strpljenja kad radite GK-3 setup, jer što pedantnije to uradite, to će vas procesor ''bolje slušati'' i biti lakši za sviranje. Saveti Jima Williamsa su za to neprocenjivi, ali ukratko:
- podesite Sensitivity tako da najjači udarac dopre do 85-90% skale;
- za početnike je bolji malo veći 'Low Velocity Cut', oko 6, 7 bi trebalo da je okej;
- za početnike je takodje bolje da isključe 'Nuance'.

- koristiti što više CTRL i Pedal Assign, tako mogu da se naprave i do 3 farbe na jednom patchu i na taj način se u živoj svirci donekle izvuče maksimum od šturog dizajna.

- Globalne efekte (chorus, delay, reverb) je najbolje podesiti na Level 100, pa onda na Mod, Mfx i Bypass send-u pojačati po potrebi. Tako bolje ''izlaze''.

- Ako ima previše brljotina na odredjenim synth farbama, podesiti PCM na Attack: -50 i Release: -15.

- Za korišćenje GK-3 prekidača u logičnom modu (tj. da radi ono što piše na njemu, dakle da bira izmedju magnetnog, GK-3 signala, i oba), i da bi pot na GK-3 radio kao volume za synth/COSM zvuk, a pritom volume pot na gitari radio svoj deo posla, idite u Edit > System > Pedal/GK CTL > Vol > i onda GK Vol podesiti na ''Tone Volume'' a Normal PU u istom meniju podesiti na ''Off''.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Roland GR-55 Review

Post by dejankuki » 23 Oct 2016, 21:47

Hvala za review... prilicno je informativan obzirom da je iz prve ruke...

Za pretpostavke oko entry level flagship.. hmmm.. mislim da su skontali da im je bolje da izdaju guitar friendly gadgete kao onaj GP -10 zuti.. ili ona SY300.. nego da nastavljaju da unapredjeju VG i GR sintevve.. niko ne koristi ni 30% farbi koje imaju na raspolaganju. A VG 99 ima sve sto je ima i 55 (kada je rec o modelingu gitara i stimova koliko se ja secam) a cena mu pada...

Sto se tice COSM tehnologije... stvarno... samo unapredjuju pedale i kontrolere... i svasta jos nesto. Eno i ovi novi imaju iste algoritme. Ne kazem da su losi, ali.. cak i line6 osvezi modelinge.. no medjutim... gledajuci i ostale ... izgleda da su (dok se nesto ne promeni drasticno) ovako ili onako dosli do trenutka kada je nesto bolje izbaciti veoma tesko. Snaga procesora, potebe, R&D ili nesto petnaesto, tek, sve je jednostavno stalo. COSM, VAMP, REMS, TROOVALVE.. zovi kako hoces pomaka nema vec neko vreme.

Sto se JV zvukova tice... i GR20 ih ima... i izgleda da im je to standard??? za guitar sinthove... s tim da barem meni, tracking radi ok... pisao sam o tome... naravno da ima instrumenata koji sami po sebi nemaju brz attack.. a kada se stavi na 0 onda je veoma vestacki... pricam za GR20... npr violine... no, bassovi, klaviri... saxofoni.. to je zadovoljavajuce.

Jedino sto 55ica moze da kombinuje dva JV zvuka, jedan modeling gitar i taj "nesrecni" procesor... to je zanimljivo... ali opet...

na kraju... ispade da je GR33 najrevolucinarniji i najbolji Gitarski sintisajzer kada je rec o njima.. GT6 ili GT8 vrh za procesore.. ovde u 55 je valjda sve u jednom...

E da... VG888 i 99 samo za modelinge gitara...

moje neko vidjenje...

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Roland GR-55 Review

Post by zwelj » 24 Oct 2016, 07:06

Da, fin review, tim pre što je dat iz ugla praktičnog, workimg musiciana, racionalnog stava: "ok, šta ova sprava zaista pruža?", lišenog euforije: "vidi mama, sviram klavir na gitari...!" Možda si mogao, kompletne slike radi, da ilustruješ i nekim audio primerom, ali ok, pun ih je YT... Možda još da dodam par korekcija i komentara...
tommytigh77 wrote:Roland GR-55 je, bez svake sumnje, najbolji gitarski synth na svetu.
Složio bih se sa @dejankuki da je GR-33 najrevolucinarniji i najbolji gitarski sintisajzer kada je reč čisto o gitarskom sintisajzeru, a sa tobom, da je GR-55 najmoćniji All-around gitarski synth.
tommytigh77 wrote:...naročito zato što nije nimalo ''user friendly'' i potrebno je dosta učenja da bi se ovladalo svime što uredjaj nudi
Da, ali postoji i editor/librarian za pc/mac koji ga čini veoma 'user friendly'
tommytigh77 wrote:Negde sam na Vguitar Forumu pročitao kako su u Rolandu, kad su koncipirali novu generaciju GR uredjaja, GR-55 osmislili tako da bude 'entry-level’, te je stoga namerno sveden. Dakle, trebalo je da postoji verovatno i neko srednje rešenje, i neki top-of-the-line flagship, verovatno GR-77 ili GR-100, koji bi imao sva zvona & praporce. Ali je svetska kriza i recesija dobrano udarila na Roland, pa su ostali bez para za R&D, i eto, 2016. je godina, a mi i dalje ostadosmo na GR-55 koji čak nije bio ni zamišljen kao flagship.
Biće da si ovo pobrkao sa GP-10, "naslednikom" VG-99... GR-55 je u to vreme bio prilično feature-rich za tu kategoriju uređaja, ako se ne varam, izašao je na neku godišnjicu pojave Rolanda GR-300, njihovog najuspešnijeg modela koji su proslavili Methenu, Mclaughlin, Fripp... Po prvi put su u guitar synth dodali i audio guitar processing, sledeći korak u evoluciji kao i oslanjanje na slavnog pretka, na šta je trebalo da asocira dizajn i plava boja prvog izdanja... No bilo kako bilo, Rolandu vec dugi niz godina guitar midi/synth device nisu u fokusu inžinjeringa, očigledno da je posle svih ovih godina postojanja takvih uređaja preovladao stav da nemaju prevelik komercijalni potencijal...
tommytigh77 wrote:u principu, svodi sva priča. GR-55 nije krajnje, idealno rešenje, ali je zasad jedina opcija.
Guitar synth je oduvek bio kompromis. Postojala su rešenja za one koji su za sve u jedmoj kutiji, prilagođeno i optimizovano za udobnost i stomp Box look & feel, (GR-20 je možda najbolji primer tog koncepta) i naravno, advance varijante za zahtevnije usere, odvojeni guitar MIDI konverter, po izboru sound moduli sa željenim tipom sinteze, posebni footswitch i continualni kontroleri... Nekad je Roland nudio zasebno guitar synth i Guitar MIDI konverter u okviru iste generacije... (npr. GR-33 i GI-20, gde potonji ima bolji MIDI triger externih modula od GR-ovog MIDI out-a iako dele praktično istu tehnologiju...)

Kao "alternariva" postoji GP-10 koji nakačen na neki notebook sa VST softsynthom, po mom mišljenju, pruža više... Boss GP-10 je moj izbor jer je superiorniji u toj COSM modeling sekciji a poseduje i vrlo pristojan USB Guitar MiDI konverter, doduše, zaista je sramno što je zakinut za klasični MIDI IN/OUT/THRU jack, te otpada mogućnost da se direktno trigeruje hardwerski synth, ali preko compa lepo radi sa mojim XV5050 i Sonic Cell-om preko USB dajvera i SC-88Pro i GR-33 midija. Ja obično za COSM modeling sekciju ne koristim interni effect processing, vec u TC G-major2 a gitaru u GSP1101...

Druga "alternativa" je Fishman Triple Play koji nudi bržu MIDI konverziju i Wireless konekciju...
tommytigh77 wrote:- Synth boje rade dosta brže nego na prethodnim verzijama zato što se za ''trigerovanje'' ne koristi pun MIDI protokol.
Zapravo, ni jedan dedicating guitar synth ne koristi interno midi protokol, zato je latency sa internim zvucima primetno manji od MIDI OUT-a trigera... Poslušaj Zorana Starčevića šta je još krajem 80-tih uspevao sa njegovim Casio PG-380...

Na veliku žalost ljubitelja gitarske sinteze, posle velikog i obećavajućeg entuzijazma izazvanim mnoštvom ingenioznih rešenja sredinom 80-tih (Yamaha G10, GTM-6, Beetle’s Quantar, SynthAxe, K-Muse’s Photon, Zeta Mirror 6...) sa nadom da iz egzotike ranih guitar sinteva 70-tih preraste u standardni deo gitarske opreme, izbor se danas praktično sveo na dve tehnologije koje se gotovo dve decenije prepakuju...
tommytigh77 wrote:Dakle, u odnosu na prethodne GR verzije, mnogostruko je poboljšan tracking. Konačno MIDI koji zapravo može da se svira!
Izbor reči 'mnogostruko' sigurno nije najbliža istini, ali mikropomaci postoje... Biće da je pitch-to-midi pristup došao do nekih limita sa kojima se očigledno moramo pomiriti, doduše postoji još i 'Early Transient Recognition' Andrasa Szalaya (danas u inkarnaciji Fishman Triple Play MIDI Guitar, negda Terratec Axon AX50, a jos ranije, Blue Chip AX100) no i on ima svoje bubice...

Kako god, nema tu nekih pomeraja kako to marketing pokušava da predstavi a entuzijasti samovoljno nasednu, bar dok ne prođe medeni mesec te budu u stanju da razboritije sagledaju. Možda kao mala ilustracija: Kad sam svojevremeno pazario axona ax-50 pozajmih ga drugaru (inače ozbiljan čovek, aranžer i snimatelj prve lige narodnjaka) koji je poslednji put, nekih ranih 90-tih, koristio Casio PG-380 i roland U-220, dok nije batalio i prešao na master klavijaturu... Sve u svemu, bio je prilicno razočaran, ne samim axonom, već da je za sve te godine pomak tako mali...
tommytigh77 wrote:- Na kraju i jedna zamerka na dizajnu uredjaja: preglomazni monohroni displej koji pritom ima rezoluciju kao Tetris. Ne znam čime je toliki displej opravdan obzirom da u toku svirke ne prikazuje ništa osim patch broja i imena. Da su bar tu informaciju umanjili i sklonili na jednu polovinu displeja, pa da na drugoj polovini stoji neki real-time meter, npr. da pokazuje peak ili velocity, pa da prema tome korisnik u toku svirke može da oceni da li su parametri dobro podešeni... eeej, bre, to je GT-5 imao! Da ne počinjem o tome kako današnje poluamaterske klavijature imaju displeje u boji sa triput većim PPI.
Zapravo ovo je jedna od onih situacija da se svima ne može ugoditi... Bilo je puno polemike oko veličine i sadržaja informacija na displejy, no kako se radi o podnom uredjaju, prevashodno zasnovanom na presetima, dakle bez preke potrebe čeprkanja lokalnih parametara u sred svirke, već na šetnju kroz preeditovane presete, logika priorita bolje vidljivosti je na mestu.

Neadekvatno je poređenje sa klavijaturistima, počevši od pozicije displeja dok sviraju, pa do prirode i ergonomije klavijature koja daje nesumnjivu prednost za pun porencijal i kompleksnije korišćenje sintesajzera, te ekran vise rezolucije i detaljnijih informacija itekako ima smisla... Sa postojećom tehnologijom guitar synth je korisna ali ipak samo jedna zabavna extenzija gitare... Doduše, bilo je velikih planova za tzv. altarnativne kontrolere (midi gitare, midi sax i niz ergonomskih instrumenata osmišljenih isključivo kao synth kontroleri) novi MIDI 2.0 protokol... no iz raznorazih razloga nije zaživelo...

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Roland GR-55 Review

Post by ProfessorBaltazar » 24 Oct 2016, 10:48


User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Roland GR-55 Review

Post by zwelj » 24 Oct 2016, 13:53

Eh Nešo momče, Synclavier... Sećam se da je imao 64MB RAM-a i koštao Boga oca... Tada sam imao Spektruma 48k i tolika memorija je bila nezamisliva. To je bilo vreme Spektruma, Commodora, Amstrada, sklopljenih Galaksija, a tek su kasnije došli Amiga i Atari koji me je dugo, dugo služio. Sjajan comp... (Holdsworth na 2:19)



I da, Metheny-jev Synclavier... ispipao sam ga :) 5 godina kasnije, tačno 21.06.1991 na tonskoj probi u Hali Sportova, (još uvek čuvam ulaznicu sa Metinijevim autogramom, jedinim autogramom koji sam ikad tražio), zapravo bila su 2 komada, jedan Lyle Maysa, zagledao sam po bini, bilo je tu svakakvijeh sokoćala, 2 midi interfacea 3U rack za stari Oberheim, Autoharp, Steinway sa midi kontrolerom ispod dirki...

Nikad mi neće biti jasno kako je uspeo da tako briljantno vodi karijeru, ništa manji 'money maker' od 'music makera'... Šteta što i 83. ne bejah na probi, no srećom bio sam na koncertu u Hali Pinki, presrećan jer mi je već par godina unazad, još od As Falls Wichita i Offramp-a definitivno postao br. 1 Taj koncert je bio nezaboravan. Mnogi posetioci su došli iz čiste znatiželje znajući da je neki fusion... posle koncerta ostadoše šokirani. Taj Metinijev period je zaista bio neverovatan, surfer na pozitivnoj energiji, uvuče vas u stream ritma i progresija, nosi poput lista u brzom potočiću... Zezali smo Enesa Mekića, (možda ga se neko seća, svirao u BG5, Ank-u a kasnije u Furdujevom bendu) kako sad neće smeti da pere ruke, jer je nekako uspeo da se rukuje sa Metinijem :)

28. MART 1983. GODINE

Image

June 21, 1991

Image
Image

Destisthebest
Posts: 58
Joined: 24 Dec 2012, 14:58

Re: Roland GR-55 Review

Post by Destisthebest » 24 Oct 2016, 19:59

Koji alternativni kabel preporučuješ? Kod Thomann-a ima samo original po simboličnoj ceni od 50 evrića

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Roland GR-55 Review

Post by ProfessorBaltazar » 24 Oct 2016, 20:44

zwelj wrote:... Sećam se ...
Ja sam samo dao zamijetiti da nije na onoj nekoj listi iz 80-tih pa rekoh omace ti se, al red je da gi udenemo.

Inace od ovih modernijih guitar-synthova u 'budzetnoj' varijanti (sto ce reci poslednjih 20 godina :XD:) meni je uvek najimpresivniji bio Axon u kojoj god inkarnaciji (a bilo ih je vise od dve u stvari, koliko se secam).

Gledao sam taj Holcvortov video, suza krenula, uspomene su to, bold days of progress. Bice sad nesto valjda opet, 'najzad su me poslusali' i zavrsili neke radne varijante optickih tranzistora.

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Roland GR-55 Review

Post by zwelj » 28 Oct 2016, 22:20

ProfessorBaltazar wrote:Ja sam samo dao zamijetiti da nije na onoj nekoj listi iz 80-tih pa rekoh omace ti se, al red je da gi udenemo.
Ma joke, ne promace mi, navedeni su predstavnici hardcore kreativnih pristupa guitar-to-midi konverzije, otud 'ingeniozan', pridev koji retko koristim ali u ovom slucaju da ukazem na ostroumne dovitljivce ;) (Yamaha G10 i Quantar rade na pricipu sonara, Photon - pickup sa IR Senzorima, Zeta Mirror 6 - ozicen fretboard...) Tadasnja brojnost i originalnost pristupa davalili su nadu...

Synclavier, Fairlight... su bile Hi-end radne stanice tog vremena, ali skromnog guitarskog interfacea, pa ih nisam imao u vidu kao deo ovog konteksta. Synclavier je koristio neznatno modifikovan Rolandov DB25 koji nije radio (kako kazu) nista bolje od Rolanda GM-70...
ProfessorBaltazar wrote:Inace od ovih modernijih guitar-synthova u 'budzetnoj' varijanti (sto ce reci poslednjih 20 godina :XD:) meni je uvek najimpresivniji bio Axon u kojoj god inkarnaciji (a bilo ih je vise od dve u stvari, koliko se secam).
Pa da, Axon jeste atraktivan za demonstracije i akrobacije sa uzduz i popreko splitom i mapiranjem pick position u neki kontiunalni kontroler... ali ima svojih bubica, vec sam negde spominjao...

Interesantno da ga je Mclaughlin koristio live ali ne i na pripremi svoje video skole (gde je sve primere i analizirana sola konvertovao preko GI-20 u notation software), sto se mozda da objasniti i njegovim citatom iz intervjua: "da je brz, ali ume da nepredvidljivo glitchuje", sto se poklapa i sa mojim iskustvom. GI-20 jeste nesto sporiji, posebno na nizim zicama ali je prilicno konzistentan i stabilan kako u fingerstyleu tako i u pickstyle-u, dok je axon, bar je moj utisak takav, daleko bolji u pickstylu i takodje subjektivan utisak, kao da trigeruje note u nekom micro-staccatu, tako da patch sa sinta prirodnije zvuci trigerovan rolandom nego axonom...

Piezzo pickup definitivno doprinosi stabilnosti, mada ne i brzini, kako neki komentarisu. Dok sam imao Paradis Avalon nylon midi gitaru Rolf Spulera, gotovo da i nisam imao glitcheva ni sa starim GI-10, samo neznatni lag u odnosu na gitarski ton. Evo par primera, doduse sinth je vrlo tih u mixu sa gitarom, Bach, Shopin i neka moja skica... (Paradis & Roland GI-10)

https://soundcloud.com/zwelj/zoran-bach-preludium
https://soundcloud.com/zwelj/zoran-chopin-vals-op64-2
https://soundcloud.com/zwelj/zoran-z-2

Zapravo zbog te pouzdanosti piezza umalo ne kupih Godina LGX-SA, medjutim, kako su imali razlicite dobavljace piezza, RMC, Graph Tech, LR Baggs, javio se problem kompatibilnosti, te i rolandove strategije da optimizuje system iskljucivo za svoj GK driver, odustadoh, pa uzeh Roland Ready Strat, mada mi je ipak favorit matori Roland G303, jes' tezak kao tuc, al' je gitara majka mara, bar meni... Hajd kad vec kacim evo malo audia iz onog videa sto ti slah na YT od pre par godinica, snimano web kamerom Logitech C525, zvuk u sobi je bio sjajan, ali eto, mic pokupi ovo... (Roland G303 & Roland GI-20)

https://soundcloud.com/zwelj/yt-mix

Kako mi je smorno da naknadno editujem i sinhronizujem audio, pazarih nedavno Sony HDR-MV1 muzicku kameru ne bi li ponesto dokumentovao kad sam u formi, no forme sve redje, te mi uglavnom sluzi za snimanje putesestvija biciklanja sa klincem po adi i zemunu... ko zna, mozda i ja dam review Boss GP-10...

Kako su svi ovi primeri fingerstyle, evo i jednog trzom... (gostovah kao guitarsintesajzerista u Easy Listening AKA radio beograd 1 muzika za posle rucka :)) (Archtop + Chromes FlatWound 12 & Roland GI-10)

https://soundcloud.com/zwelj/the-full-on-the-hill-solo
ProfessorBaltazar wrote:Gledao sam taj Holcvortov video, suza krenula, uspomene su to, bold days of progress.
:1:

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Roland GR-55 Review

Post by tommytigh77 » 29 Oct 2016, 14:05

Destisthebest wrote:Koji alternativni kabel preporučuješ? Kod Thomann-a ima samo original po simboličnoj ceni od 50 evrića
http://www.ebay.com/itm/usa-seller-5FT- ... 2114385539

http://www.uneeksupply.com/15FT-LOCKING ... 12968.html

http://btpa.com/13-Pin-Midi/
Ovaj zadnji je koliko se sećam kvalitetniji, ali je i dosta skuplji (i kao takav, opet jeftiniji od Roland kabla). Edit: Eto, na sniženju 15% do utorka.

Destisthebest
Posts: 58
Joined: 24 Dec 2012, 14:58

Re: Roland GR-55 Review

Post by Destisthebest » 30 Oct 2016, 08:45

Hvala

User avatar
clapton
Posts: 821
Joined: 01 Feb 2010, 01:15
Location: mne
Contact:

Re: Roland GR-55 Review

Post by clapton » 24 Jun 2017, 17:33


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest