Ocena pedale, uz par reči...

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Ocena pedale, uz par reči...

Post by tocilj » 03 Nov 2016, 23:08

Kada god sam gledao po netu rivjuove nekih pedala ili teme po forumima, jedino što sam našao na srpskom jeziku bilo je sa ovog foruma. Onda nešto kontam kada bi svi članovi foruma, kojima nije mrsko i teško ocijenili i u nekoliko riječi opisali samo par pedala koje su imali ili probali, bilo bi to veliko bogatstvo iskustva i nekome bi stvarno moglo da pomogne.
Ovakava tema bi bila dobra i za gitare ili pojačala, ali mislim da je bolje u sklopu jedne teme koncentrisati se na jednu stvar.

Znači mogla bi biti neka ocjena od 1-10 i kao neki mini rivju.


Pošto predlažem temu, mogu i početi, čisto da probijem led....

DV MARK Tubemarker
Jedna od najčudnijih, ali u isto vrijeme i najboljih OD pedala koje sam svirao. Bolje radi na klin pojačalu nego za bustovanje drive kanala. Veoma transparentna i osjećaj sviranja je sličan kao sviranje nekog fender pojačala na brejku. Ne mogu je porediti ni sa jednom drugom OD pedalom, jer nekako zvuči drugačije i vjernije. Što je najbolje vezano za nju tone i drive potovi zvuče dobro na svim pozicijama, kao da nema jednu slatku poziciju nego 5-6. Ne može se svirati kao clean boost, jer Drive potenciometar na nuli već ima dista. Ne podnosi baš najbolje druge OD pedale ispred sebe i to joj je po meni najveća mana, ali prilično dobro bustuje OD pedale iza. Pedala je fantastičnog kvaliteta, pravljena u Italiji. Koliko sam upućen, više se ne proizvodi.
Moja ocjena 9

Boss Dyna drive DN-2
Što bi rekli u Bosni, ni manjeg k... ni više dreke :-)
Iz nekog čudnog razloga ovo je jedna od najgorih pedala koje sam probao u životu. Pedala ima samo jednu poziciju na kojoj zvuči dobro (što je po meni premalo), i na toj poziciji zvuči dobro slušaocu, ali je osjećaj sviranja nekako vještački. Isti problem sam imao sa više Boss-ovih pedala, nekako zvuk je dobar ali zatvoren gdje treba da bude otvoren a otvoren tamo gdje to nije važno...kao savršen zvuk, ali sa prezervativom :-D Ne kapiram uopšte kako uvijek uspiju napraviti analognu pedalu koja zvuči kao da je digitalna. DN-2 po meni zvuči kao OD pedala sa nekog procesora. Problem sa buferom je klasika, tako da neću dublje ulaziti u temu. Zbog dobrog kvaliteta izrade (ali samo zbog toga), moja ocjena je 3.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Ocena pedale, uz par reči...

Post by Rockatansky » 04 Nov 2016, 18:25

Zanimljiva tema... Ja nemam neko veliko iskustvo ali prenecu to sto sam doziveo.

Sigurno se svako od nas nekad zeznuo kupujuci neku pedalu bez probanja (samo na osnovu predstavljanja na YT recimo :oops: ) pa bi ovo moglo bar malo da predupredi tako nesto...
Ajde da krenem od losijih iskustava...

Line 6 - Dr Distorto - ovu pedalu sam video na YT i svidela mi se sto ima neke zanimljive opcije, noise gate, feedback kontrolu... Kupim je i razocaram se totalno! Uzas blagi, tako neki mutan i promukao zvuk, kao da je ono mid scoop, ali na neki uzasan nacin... Nemam pojma, mozda je do mene problem, ili se nije uklopila sa mojim pojacalom (Laney LG35R). Cak sam jedno vreme mislio da je pedala pokvaerna, ali sam kasnije proverio sa jos jednom istom takvom i ispostavilo se da je takva... Ovo govorim za sobno sviranje. Kada odem negde i otpanjim zvuk, ako moram da se nadjacavam za bubnjem itd. onda se nesto i ne cuje neki taj njen karakteristican zvuk, ali opet... Dakle jako specifican zvuk, ako hocete da kupite ovu pedalu - obavezno je probajte... Jos jedna mana, potenciometri su tako nekako nelinearni i nekonstantni, znaci vrtis od 0-5 nista se skoro ne desava (primer) onda od 5-7 se desava SVE! uz dakle povecanu osetljivost, pa onda preko 7 opet skoro nista...
Ocena 3 :(

Boss DS-1 i DS-2 - ne bih previse trosio reci na ove pedale, valjda su one najcesce svirane. Dosta slican zvuk imaju obe, pa cu ioh zajedno. Neka meni klasicna distorzija, mislim da su jako upotrebljive, i da se moze podesiti mnogo razlicitih zvukova, kako god kome zatreba i kako vec treba da se prilagodi ostaloj opremi... DS-2 sam prvu kupio i OK mi je radila sve godine, ima i taj Turbo mod, pa povecava mogucnosti. DS-1 sam na osnovu toga kupio bez slusanja i probanja uzivo, i prvi trenutak kako sam je cuo odusevio sam se, top je taj neki pravi zvuk distorzije u mojoj glavi. Ono sto me cudi uz sve ovo da postoje ljudi koji jednostavno ne vole taj zvuk! :) Ali sta da radimo 100 ljudi 100 cudi... :) Za razliku od prethodno spomenute pedale, ovde potenciometri rade savrseno, svaki broj nosi svoj ton, gain, volum, jako lepo se namesta zvuk, nemam nikakve zamerke. Jos jedna velika prednost je cena! :) DS-1 sam kupo za 2500 kinti... :) I da je duplo skuplja vredela bi sve pare..
Ocena 8

ProCo Rat - probao sam neki rucni rad, ne znam koliko je to merodavno... Vrh pedala, zvuk je odlican, ne bih previse trosio reci, samo bih je uporedio sam gore navedenim Boss-om, ima za malo vise drajva, kome treba tako nesto, i zato vise mogucnosti, i samim tim vise sustaina... Ton se lepo regulise i zavisnosti od potreba i druge opreme sa kojom je u lancu. Imao sam je samo na probu, ali siguran sam da cu kupiti ne jednu, nego cu reci liku da mi napravi duplu u jedno kuciste, pa da imam kao dvokanalnu, toliko mi se svidela...
Ocena 9

Jedna napomena, kombinovao sam cak Boss i Rat, i odlicno je bilo moze da se dobije svasta i vredi ih koristiti zajedno.

Toliko od mene za sada, kasnije jos. :cao:

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Ocena pedale, uz par reči...

Post by tocilj » 04 Nov 2016, 21:19

Probao si najreperzentativnije dist pedale...uz marshall guv'nor. Praktično od te tri pedale su skoro sve dist pedale nastale.
Htjedoh samo da kažem što se tiče RAT-a, probao sam dvije njihove verzije turbo i originalni, dosta se razlikuju. A mislim da se samo njihove sve četiri verzije razlikuju. Rat je standard dista za mene, jedino što malo siječe bas.... Vjerovatno bi Rat sa malo više EQ opcija bio savršena dist pedala.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest