Distorzija za metal

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Distorzija za metal

Post by MIKI-DJORDJE » 09 Jun 2017, 19:22

no no te ine, to je ''kakano'' :bambi: jeste ima toga u tom jazzu kažu, eee fina odela kao sve lepo a vamo Vavilon :) i ''Turska dijeta'' . jazz se promenio drastično..danas je o druga priča verujem na trulom zapadu .............
trenutn o slušam malo ludog rusa i us guitarslinger-a u kombinaciji, od tog jazza voleh prošlog leta Djanga, to se stalno menja kod mene ...znači metal al ne ovi novi rodovi jer kada spoje folk i djent biće svima žao što su uvozili 8smo-9eto žičane gitare....
https://www.youtube.com/watch?v=4Nl--h8hyCM

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Distorzija za metal

Post by zwelj » 09 Jun 2017, 20:00

MIKI-DJORDJE wrote:
09 Jun 2017, 19:22
no no te ine, to je ''kakano'' :bambi: jeste ima toga u tom jazzu kažu,
Jasta, vi's kol'ko se smejulje na bini, mislis interaguju, telepatisu... a ono, na vratatima percepcije... ;) (by A. Huxley) :bambi:

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Distorzija za metal

Post by Rockatansky » 10 Jun 2017, 00:28

zwelj wrote:
09 Jun 2017, 16:27
Naravno... Pojednostavljeno, uzrok je u prirodi percepcije muz. struktura. Ritam percipiraju prakticno svi, melodiju vecina, dok harmoniju tek poneki, posebice funkcionalnu, kao interplay voicinga, guide tonova... ne samo kao background embelishment... Takodje, pored individualnih, antroploloski gledano, i same kulture su sklonije nekim strukturama. Rezoluntnija harm. percepcija kolerila i sa kognitivnim, sklonost visedimenzionalnim strukturama, kompleksnim heuristikama, te ne cudi angloamericka sklonost analitickoj filozofiji, politickom inzinjeringu... No odoh predaleko, da se ipak drzim off-a ;) :bambi:

Ma samo sam hteo da kazem da je dzada nekih 1000 akorda koje niko ne ume ni da uhvati ni da izgovri da bi samim time pesma bila dobra...

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Distorzija za metal

Post by tocilj » 10 Jun 2017, 01:04

Rockatansky wrote:
10 Jun 2017, 00:28
zwelj wrote:
09 Jun 2017, 16:27
Naravno... Pojednostavljeno, uzrok je u prirodi percepcije muz. struktura. Ritam percipiraju prakticno svi, melodiju vecina, dok harmoniju tek poneki, posebice funkcionalnu, kao interplay voicinga, guide tonova... ne samo kao background embelishment... Takodje, pored individualnih, antroploloski gledano, i same kulture su sklonije nekim strukturama. Rezoluntnija harm. percepcija kolerila i sa kognitivnim, sklonost visedimenzionalnim strukturama, kompleksnim heuristikama, te ne cudi angloamericka sklonost analitickoj filozofiji, politickom inzinjeringu... No odoh predaleko, da se ipak drzim off-a ;) :bambi:

Ma samo sam hteo da kazem da je dzada nekih 1000 akorda koje niko ne ume ni da uhvati ni da izgovri da bi samim time pesma bila dobra...
Muzika, kao i druge vrste umjetnosti...prema estetici (kako nas učiše na faksu), ima formu i sadržaj. Samim tim ima nešto što zahtijeva perceptivni doživljaj, narodski emocije i osjećanja, i nešto vezano za kogniciju, narodski kontanje..... U osnovi estetički doživljaj može biti pod uticajem bilo koje estetičke kategorije...dakle to može biti lijepo, uzvišeno, ljupko, ružno itd.
Nije umjetnost sve što ima 50 akorada po minutu trajanja, niti je ono što ima dva, ali može biti i jedno i drugo ako izaziva perceptivnu reakciju. Forma nebi smjela da zanemari sadržaj i obrnuto. Ukratko, ako pjesma valja, ona valja bez obzira na kompleksnost. Različite emocije biraju različite forme da se upare, i različite misli izazivaju različiti sadržaji u umjetnosti.

Smisao je...treba slušati muziku bez previše razmišljanja o kategoriji i funkciji koju ima. Ako neka kompozicija može sa 2 akorda da te zadrži, super...ali nekad i neko želi da napuni glavu informacijama i onda postoji ova druga strana.
Nekad ti je dovoljna kifla da se najedeš, i prija baš takva, suva i obična.....a nekad ti baš treba sarma, slojevita, komplikovana za pravljenje i teška za varenje, ali takođe prija :ziveli: :-D

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Distorzija za metal

Post by MIKI-DJORDJE » 11 Jun 2017, 09:12

na vratatima percepcije... ;) (by A. Huxley) :bambi:
mudar i pametan čovek, mada ga često vide drugačije...dosta se zapad promenio tada i sudar sa istočnjačkim učenjima, mada obično rokere i hipike vezuju za to.

izgled ume da prevari kako kažu jeste to ''izlizana'' fraza ali istina je nema tu šta..ipak su oni samo nastavili da se provode kao klasičari pre njih tipa Betoven ili Berlioz, ima ih puno...ko će sve to pobrojati a u školi se ništa ne spominje, nego ''nemoj dete da ti sluša metal to sve alkosi itd bolje jazz, klasiku nešto tako kulturo lepo , zdravo''. Folk da ne spominjem ☺☺☺☺

Volim jazz, a nekad mi ne prija u opšte, naginjem više ka nečemu što ima distorziju...takav mi fazon sada prija. Nego beše reči o Supertramp-u njih volim par pesama tih baš popularnijeh :bambi: mada mene ona logična asocira na Kivskoteku ne znam jel neko pamti uvodnu špicu tačnije muziku koja je pratila kviz jedan niz godina :D
te naravno zbog kasnijeg priključenja jednog babaroga gitariste često zaboravljanog tj potcenjenog a to je jelte Karl Verheyen - lud skroz https://www.youtube.com/watch?v=I4nkx_I0jPM

al kako je ovo Metal kako sam mogao njega da zaobiđem, strašno..opasan, ista su zemlja ali u odnosu na Y koga smo spominjali Jhon mi je druga planeta , potražite njegove nove radove otišao je u blues totalno https://www.youtube.com/watch?v=pX_kJjLWG7s a ovo mi je baš zanimljvo kada Gilbert izbeči oči gleda kao klinac naravno uživa, volim kada gitaristi evoluiraju a ne stalno 1 te isti fazon https://www.youtube.com/watch?v=F7ciAofszQs

i naravno TATA Schenker ovo mi je super na pojačalica snimljeno nekom kamericom ali vidi se da razvaljuje tončina kao kuća https://www.youtube.com/watch?v=kH1-nu68T7k

i kao nešto bolji snimak, on imho ima sve i brzinu kada treba, i tehniku, znanje, voli da improvizuje i naravno ''osećaj za filing'' https://www.youtube.com/watch?v=bHX9x1fE_Aw isto baš potcenjen gitarista , mislim nije ono kada ljudi navode primere retko da sam čuo kd naših ljubitelja gitare da njega iko spomene :ziveli: :bambi: :bambi: :bambi: :mrgreen:

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Distorzija za metal

Post by zwelj » 12 Jun 2017, 02:02

MIKI-DJORDJE wrote:
11 Jun 2017, 09:12
naginjem više ka nečemu što ima distorziju...
Ja pre clean-u, doduse, sa puno izuzetaka... :)



MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Distorzija za metal

Post by MIKI-DJORDJE » 12 Jun 2017, 06:32

može i to naravno...sve zavisi kako sam raspoložen.

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Distorzija za metal

Post by MIKI-DJORDJE » 04 Jul 2017, 04:06

setih ove teme jer mi prošle nedelje stalno bio Morikone u glavi....LM a večesaras mi prosledio drug link od Lyncha negde u USA piše mesto, nego ubija čiča kako svira..
I gledam izvukao nekog Marshalla Boga pitaj od kada znam da ima baš neke matore i to u kombinaciji sa Juniorom zvuči zlo...zato volim te DC gitare ono moja prva el je bila DC. Poenta ovoga je da imam poštovanje prema matorim muzičarima, mislim izaći u 80 god i odradi svirku malo ko to može....Naravno treba ingorisati ovo sviranje bez majce sa spalim ''gaćama'' to je malo bljak a možda su se suviše ''relaxirali'' :D
https://www.youtube.com/watch?v=vSYX-8ND6qo

Dok smo pričali o shrederima ne znam kako sam zaboravio na nesuđenog Ozijevog gitaroša, ipak su na kraju iz nekog razloga uzeli Zaka a Jimi Bell je ostao po strani, inače svira opasno bio je u filmu sa joan jett + michael j fox karem 80ih...Mada on i nije shreder samo, lik ume da cepa i kantri i još po neki pravac...
levak je pa je malo čudno za gledanje...ima boljih snimaka nego je ovde baš izivljavanje brzo što brže dok ne izgubi svaki smisao pravi bodi building https://www.youtube.com/watch?v=2aj8fWFVlvQ

hahahaha 80te https://www.youtube.com/watch?v=pTrH0R7Om5g :metal: :metal: :bambi:
a da hit sa Geezer Butler -om i valjda je uradio Bell još par pesama za Black Sabathov album https://www.youtube.com/watch?v=w6Le6k6Y44M ebiga klinci danas mrze shred i Floyd

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Distorzija za metal

Post by zwelj » 04 Jul 2017, 21:07

MIKI-DJORDJE wrote:
04 Jul 2017, 04:06
Poenta ovoga je da imam poštovanje prema matorim muzičarima
:1:

Kao i prema onim matorijim, što više i nisu sa nama. Kao da je još jedino u tim starijim generacijama moguće pronaći tu neku inicijalnu muz. supstancu uglavnom ispranu tzv. savremenošću, modernizmom i kulturnim globalizmom. Naravno u umetnosti je teško razdvojiti subjektivno od objektivnog u toj perceptivnoj algebri simbola i u kojoj meri odmak od našeg vremena i iskustava utiče na autoprojekciju idealističko romantičarskog, čemu smo skloni.

Rekapitulirajući faze kroz koje sam prolazio, danas mi se čini da je najveći problem potraga za netrivijalnim smislom i sposobnost redefinisanja formirane recepcije. Sećam se kako sam kao klinac koji je počeo sa klasičnom gitarom iznova i iznova slušao Bahovu čakonu sa ploče Ivana Kalcine, i tako satima... Sada mi to izgleda poput scene iz Odiseje 2001 sa majmunima i monolitom ;). Neobična je i intrigantna ta privlačna moć, tim pre što sam u to vreme bio daleko skromnijeg racija, takoreći tabula raza nekog formalnog znanja da bih padao na autoritete, u to vreme su mi Bah, Caruli, Carcasi bili isto, utoliko je interesantnija ta pojava ili pre, priroda te privlačnosti jer nije to puko sviđanje, lepa melodija, moćan rif... možda pre intuicija, uzbuđujuća i obećavajuća, radoznalost avanture, poput šetnje ranohrišćanskim katakombama, punim misterije tajnih i meni skrivenih znanja i sadržaja...

Zatim faza interakcije. Pretpostavljam determinisana pubertetom, rastućom potrebom za druženjem i mešanjem, prerastajući u novu mi estetiku, improvizaciju kao glavnu kreativnu metodu željene sinergije. Na početku radikalan pristup, gde jedan u grupi počinje inicijalizujući a ostali nadgradjuju u paralelnim thredovima, osluškujući i loveći taj mistični 'flow'. Bilo je to interesantno vreme, okupljanje ispred SKC-a, filozofskog, doma omladine, dragstora... gde bi gotovo svakodnevno upoznali nekog novog interesantnog za jamming...

Naravno, vremenom se javljaju nesigurnosti i sumnje u ispravan pristup i prioritete. U koje veštine i znanja investirati, megalomanski imperativ improvizacije na bilo koje, pa i potpuno neinspirativne progresije (znanja radi), vladanje i stilovima dalekih ličnom senzibilitetu i nadasve, deprimiranost činjenicom da čime god ovladaš otvori se novo polje a postignuto učini gotovo ništavnim... Zapravo ta socijalizacija sa muzički poželjnim i muzičarima respektivnom, daje neko samopouzdanje (mada je skupo :bambi: ) ali istovremeno i otuđuje od onog sebi imanentnog, kategorije i pripadnosti... I eto faze preispitivanja, kompozicije, elemenata, strukture, konteksta... faze iz koje se malo ko muzički upotrebljiv iskobelja ;) :deda:

I da, časne starine. Volim ih jer su uspeli da zajašu talas duha vremena svoje generacije, savladaju sve nedaće i kroz svoju muziku učine bezvremenim... :bow:

tomasz praznoslov
Posts: 40
Joined: 19 Apr 2013, 11:30

Re: Distorzija za metal

Post by tomasz praznoslov » 04 Jul 2017, 23:46

Zasićenost značenjem post-postmoderne.
Danas je sve džaba.
Danas je sve beznačajno.
Lingvistička gimnastika: Zorica Kojić-Keba.

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Distorzija za metal

Post by nebojsak » 05 Jul 2017, 02:29

Ako ništa drugo, čovek je makar samokritičan :kokice: malo ko će javno priznati da je ispran savremenošću, modernizmom i kulturnim globalizmom.

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Distorzija za metal

Post by zwelj » 07 Jul 2017, 13:52

Nešo, reč je o netrivijalnim rešenjima gde, bojim se, tvoja muz. kompetencija ne dobacuje. Uostalom, ime benda čiji si član, 'Mnjenje', samo po sebi ilustruje gde briljiraš, kako po muzičkom jeziku, tako i komentarima...

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Distorzija za metal

Post by zwelj » 07 Jul 2017, 13:59

tomasz praznoslov wrote:
04 Jul 2017, 23:46
Lingvistička gimnastika
Tek razgibavanje... I ne, ne radi se o 'Kraju Istorije' Kebajame...

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Distorzija za metal

Post by nebojsak » 07 Jul 2017, 18:52

Makar ti bi trebalo da se šutiraš u dupe od sreće što je savremeno doba, internet, forumi, trt mrt. Gde bi se čuo tvoj mudri lorem ipsum pre recimo 30 godina :kokice:

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Distorzija za metal

Post by MIKI-DJORDJE » 07 Jul 2017, 21:08

UPOZORENJE! post je dugačak :bambi:
Internet ima i dobre a i loše strane, znamo svi...Ja sam ga prvo ignorisao pa sam negde 2001 prigrabio, nekada mu se radovao kao novoj mogućnosti, mada ga danas posmatram drugačije...Popularnost i šok tretman su se tu preneli kao glavi faktori uspešnosti, gledajući YT jer ima dosta kanala gde ljudi podučavaju za ''free''( ''free'' jer se ipak svodi da dele znanje na kašičicu često izazivaju konfuziju a pri tom ima uvek ono'' ako želite časove, 30 min 40 e a sat vremena tričavih 70e'' :bambi: ), čast izuzecima gde zaista neko želi da podeli znanje bez ikakvih zadnjih interesa...No oni, ili neki talentovani gitaristi, majstori itd nisu u opšte popularni retko ko dođe do 100 pregleda, 1000 je premija...ali zato vulgarni gurui koji imaju usvaršen taj šok tretman zaista očaravju mase. Posmatrao sam par puta i neverovatno je kako malo uvijanja treba da bi NET populacija nekoga proglasila genijem i ako ta ''genijalnost'' sve samo to ne
Na moju veliku nesreću i tugu isto se dešava sa muzikom, bendovima, kulturoliškim iskazom .... Nema alternative tj zdrave podkulture koja će sutra postati main stream, zato se i dešavaju Cece, Miley Cyrus-ice, Kardašijani...pa i meni drag Rock više nije to gledah danas Slipknot slične bendove te sam počeo da se smejem :D , deca pa i odrasli ih doživljavaju kao super, jake face...a jeftino je do bola..Kapiram ja potrebu sa šou programom počev od KISS-a pa na dalje ali danas mi je to preko svake mere, gitaristi kao da sviraju vežbe..
Zbog svega toga ja i dalje uživam u tim matorcima da ih tako nazovem
Kao i prema onim matorijim, što više i nisu sa nama. Kao da je još jedino u tim starijim generacijama moguće pronaći tu neku inicijalnu muz. supstancu
volim ih.....tj ono što su stvorili...Sve mi češće iskaču pred očima scene iz 80ih kasete, ploče, fiksni telefon, komp je tada služio zabavi ili pak radu, muzici se nekako pristupalo bez apetita za novcem ono ako dođe momenat slave ok ako ne još bolje :bambi: ....

Ja sam dosta kasno počeo svirati gitaru sa nekih 13 i po, odavno sam hteo ''gitaru sa rogovima'' i moji me jesu odveli još dok sam bio predškolska u robnu kuću ''Dubrovkinja'' imali su super instrumente te su mi pokazali kalisičnu al' bila mi je tako glomazna i nije mi se dopala...Kako bilo posle sam kupio gitaru od druga za 30 DM :bambi: nisam znao ni da je naštimam, knjige sam dobio tako što sam se menjao za mali radio a dobih ''Školu Gitare'' i ''vežbe za gitaru'' sve to od Žarka Vukosvaljevića ( puno mu dugujem), ah da bila je tu i knjiga sa ''Akordima i hvatovima na gitari'' - isti autor...Ja sam to bukvalno kao hipnotisan učio... Ipak sam ta generacija gde bilo ako nešto želiš a imaš knjigu sa časovima- ništa te nije moglo zaustaviti....brzo sam stigao prijatelje koji su tipa išli par god u Muzičku..Ah ta sretna vremena kada je država vodila računa da deca imaju pravo na muzičku školu...Barem je bilo puno tih gitara Melodija, Mengeša, Harmonija itd...Inače jako mi je žao što nisam išao u osnovnu - pa posle srednju muzičku eventualno, mada ko zna možda bih zamrzeo gitaru....

Razlog sviranja-
Pa eto čitajući ''bravo'', ''Ćao'', ''pop rock'' itd obožavao sam tekstove kako su nastajali bendovi pa sam odmah startovao druga na početku srednje da imamo bend :bambi: sa 14 god lol...pazi kada imam na papirima i danas neke tekstove...Da bih ja lepo sam mogao da ''komponujem'' zato sam počeo da učim, i bio mi je cilj kao akordi, i naravno gitara (električna koju sam kupio isto sa 14 :) ) je morala da ima kaiš do kolena jer je to coo - :bambi: l Image tako sam delio gitariste da li su dobri ili loši,.....sa 16 sam se preselio u Srbiju i to je bio kraj bendu :bambi: ..Ali je zato počelo ludačko vežbanje i prva ideja da ja se želim baviti time...avaj upisao sam faks, bio sam dobar đak pa kao to je normalno, hteo sam da ga napustim pa kao moji se brinuli ''da li si lud'' ...Čak sam išao kod profana na Uni..živa istina moji mi našli ''vezu'' da me čuju Profesori pa kao ako kažu da nešto znaš imaš podršku....
hahahah ja to neću nikada zaboraviti pazi sa malim Marshalom ćale me vozio kolima i unosim pojačalo na faks, el gitara u koferu svi me nešto gledaju ipak je to klasičnu đitru institucija...I uvedu me u sobu i ko hajd da učine uslugu mojima te da me otkače na brzinu ^^ ..Kaže Teta ''nemoj to pojačalo molim te ipak je ovo bla bla bla samo ovako izvadi gitaru sviraj nešto'' ...LM ja tako uradio, Pitali profani ''šta je to'' - kažem ne znam sada sam improvizovao ( I danas smatar da muzičar mora da zna da improvizuje)...i šušu mušu trt mrt pa ''ko te učio'', pa ''jao pa ti nemaš školu!!!'' ...u glavnom bili su skroz super pohvalili me, Teta je iskreno rekla da nije kompetentna za tu muziku ali da bla bla bla ton bal bla... I beše fora da ja dođem na Jesen da sviram njenim studentima da ''čuju kako se svira bez škole, a ne ja oni ne cene ovo što mi radimo za njih bla bla bla'' .. Iskreno razumeo sam ženu skroz kao predaješ a nekoga mrzi da uči.......Ebiga kasnije sam dobio stipendiju, država me dobro zeznula jer sam rođen u drugoj Republici itd itd duga priča...Danas ne živim od muzike, nisam se nikada prodao to mi je drago, Na žalost ovde ne mogu da radim šta bih ja voleo suviše je radikalno uvek bilo..ali zato eto učim sa raduckam sa ovim intefejsom da barm mogu nezavisno da se snimam i zezam, pa put pod noge naredne godine- valjda...
Za mene je muzika ljubav, ništa ne mogu poredidi sa tim, novac me zanima mada je to jako glupo razmišljanje u današnjem svetu, jedino što želim je sviram da nisam gladan i da imem gde da spavam :bambi: ..crazy..znam..možda i jeste...
BENDOVI - mrzim kada neko šefuje u bendu to me dovodi do ludila, ja kontam da u bendu ljudi trebaju da su ravnopravni i pre svega drugari ....Zato iskreno nisam nikada mogao da sviram gde ima ''šef'' i obično neki bolid insistira da sviraš solaže u originalu što ja nisam nikada - nije da ne mogu- već neću..i ebiga nisam izgleda stvoren za tezgaroša a probao sam nije da nisam.... I dalje mi je Hedrix kralj nakon svih ovih godina uvek mu se vraćam...ovu stvar najviše https://www.youtube.com/watch?v=qc2gZmcCAEk :ziveli: :bambi: od modernih koketiranja sa klasikom volim jednog os svojih ''učitelja'' da tako kažem čover rastura https://www.youtube.com/watch?v=rRmi0dYTfJQ :bambi:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest