Šta je unutra?

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Šta je unutra?

Post by MIKI-DJORDJE » 29 Jan 2018, 19:34

Bufer pedala koje samo to, OD koji ima bufer opciju i OD koji koristiš kao bufersu 3 veoma različite stvari zvučno. Čisto da se ne razočaraš rezultatom. Mođda ćeš primetiti da mnogi blues rock, rock i hevy gitaristi baš koriste ''običan'' OD kao bufer a to nije bez razloga...čisto pre nego uđeš u projekat fer je da ti se kaže da ne ulazim u šeme kako i zašto u principu je prosto al me mrzi da pišem- za divno čudo :)

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Šta je unutra?

Post by tocilj » 29 Jan 2018, 23:47

Znam Miki dosta dobro šta je bufer u OD/efekat pedali i bufer kao solo pedala...
Možda nisi pročitao dobro moj prvi post na ovu temu....ali ukratko, već neko vrijeme koristim Soul Food isključivo kao bufer pedalu, znači isključenu (bajpas-ovanu) pedalu na početku lanca.
Ne znam da li si upoznat, ali konkretno SF ima unutrašnji svič za uključivanje i isključivanje bufera. Znam da mnogi koriste clean ili trebl buster umjesto bufera, zato sam i spominjao svoj buster. Malo mi je glupo da držim OD pedalu samo zbog bufera na bordu....ono, mogu je ćorati za nešto korisnije...a volim zvuk tog bufera.
Jedino ako ja tebe nisam dobro razumio i ako nisi mislio na to da recimo Klon bufer solo i bufer u Klon OD pedali ne zvuče isto, da je bolji kada je u sklopu OD pedale?

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Šta je unutra?

Post by bancika » 30 Jan 2018, 00:22

Ima jos jedno cool resenje, premda malo mozda prekomplikovano ako nisi fanatik/ludjak. Ceo diskretni buffer moze da stane u kuciste 6.3m jack-a (recimo neutrik ili neki tako veci). Imam jedan koji sam pravio pre par godina, izgleda slicno kao ovo ispod. I onda modifikujes prvu pedalu u lancu da bude takva da izbacuje fantomski 9V nazad kroz ulazni kabl i sa tih 9V napajas buffer. Skroz stealth resenje, bez dodatnih pedala dobijes buffer. Jos jedna prednost je to sto takav buffer stoji direktno na izlazu iz gitare posto je u jacku, pa onda eliminises kapacitivnost gitarskog kabla (kapacitivnost kabla ima zanemarljiv efekat na signal niske impedanse) i smanjis verovatnocu da dodje do sumova ili radio smetnji. Mada je cimanje i treba da znas da bas hoces to da uradis i moras da znas koja ce ti biti prva pedala i da se drzis toga.

Kotzen koristi tu foru sa napajanjem da fantomski napaja wah preko sledece pedale (fly rig) koja je jedina povezana na izvor napajanja direktno.

Image

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Šta je unutra?

Post by tocilj » 30 Jan 2018, 00:37

bancika wrote:
30 Jan 2018, 00:22
Ima jos jedno cool resenje, premda malo mozda prekomplikovano ako nisi fanatik/ludjak. Ceo diskretni buffer moze da stane u kuciste 6.3m jack-a (recimo neutrik ili neki tako veci). Imam jedan koji sam pravio pre par godina, izgleda slicno kao ovo ispod. I onda modifikujes prvu pedalu u lancu da bude takva da izbacuje fantomski 9V nazad kroz ulazni kabl i sa tih 9V napajas buffer. Skroz stealth resenje, bez dodatnih pedala dobijes buffer. Jos jedna prednost je to sto takav buffer stoji direktno na izlazu iz gitare posto je u jacku, pa onda eliminises kapacitivnost gitarskog kabla (kapacitivnost kabla ima zanemarljiv efekat na signal niske impedanse) i smanjis verovatnocu da dodje do sumova ili radio smetnji. Mada je cimanje i treba da znas da bas hoces to da uradis i moras da znas koja ce ti biti prva pedala i da se drzis toga.

Kotzen koristi tu foru sa napajanjem da fantomski napaja wah preko sledece pedale (fly rig) koja je jedina povezana na izvor napajanja direktno.

Image
Da to je baš kul rješenje....
U mom mozgu je nekako uvijek clean buster, sa osnovnim eq-om i buferom idealna pedala za prvo mjesto....eventualno štimer sa buferom. Kad se ne oslanjaš na jedno pojačalo i spreman si da se štekneš u bilo šta što ima clean kanal i pedalama praviš zvuk, taj neki uvijek upaljeni klin buster je najvažnija pedala...SF mi je za to baš služio, međutim primijetno siječe bas i često se ne voli sa nekim dist pedalama....vjerovatno sličnog frekventnog spektra. Npr. ne voli se sa Lunastone TOD1.

Takođe mi je interesantno da SF sa uključenim buferom radi bolje na malom gainu, skoro nuliranom...ono, kao klin buster. A sa više gaina, kao klasičan OD, radi dosta prirodnije i bolje sa isključenim baferom...

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Šta je unutra?

Post by MIKI-DJORDJE » 30 Jan 2018, 02:29

Pročitao sam sve šta si napiso i šta ti ne dostaje kad skloniš dotičnu pedalu, zato sam i kazao da budeš spreman da to što tražiš nećeš dobiti sa ''klasičnom'' booster pedalom.

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Šta je unutra?

Post by tocilj » 30 Jan 2018, 09:18

MIKI-DJORDJE wrote:
30 Jan 2018, 02:29
Pročitao sam sve šta si napiso i šta ti ne dostaje kad skloniš dotičnu pedalu, zato sam i kazao da budeš spreman da to što tražiš nećeš dobiti sa ''klasičnom'' booster pedalom.
Veoma moguće...svakako neću prodavati SF dok ne probam nešto drugo...

User avatar
apollomusicservice
Posts: 193
Joined: 25 Oct 2014, 16:00
Location: Beograd

Re: Šta je unutra?

Post by apollomusicservice » 02 Feb 2018, 20:24

Evo jedno interesantno pojačalo za akusticnu gitaru kako izgleda unutra. Genz Benz Shenandoah 150LT.

Image

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Šta je unutra?

Post by tocilj » 29 Mar 2018, 02:09

Jedno pitanje za braću stručnjake....

Imam MXR-ov Analog chorus, onaj plavi...i zvuči mi savršeno....što bi se reklo ne treba mi bolji za života :-D Ali me ubija otkriće da drastično mijenja ton gitare u lancu. Taj korus je sa bufferom, a imam buffere na početku (Soul Food) i na kraju lanca (PP Reverb) na pedalboardu. E sad, da li to jedenje tona dolazi zbog takvog odnosa tog buffera sa drugim bufferima ili prosto ta MXR pedala ima loš buffer....nemam pojma, ali znam da mi smeta. Bez nje u lancu sve zvuči kako želim i trebuje. Treba da napomenem da nije standardno jedenje tona ukidanjem visokih frekvencija, nego više kao blago kompresovanje tona i ubijanja živosti i dinamike....takođe lagani volume drop.
Pitanje je, da li je moguće prepraviti tu pedalu u true bypass, da li se isplati njakati uopšte,,,i koliko je to komplikovano?
Ili ako prosto imate neku ideju kako da riješim taj problem bez nekog ozbiljnog ulaganja, jer ću rađe tražiti drugi korus...

E da, i da dodam...pričam o isključenim (bypass-ovanim) pedalama, ne o signalu kada se uključe...

User avatar
Driver
Posts: 453
Joined: 24 Aug 2010, 17:31
Location: Brdovita Shumadija

Re: Šta je unutra?

Post by Driver » 29 Mar 2018, 12:11

tocilj wrote:
29 Mar 2018, 02:09
Jedno pitanje za braću stručnjake....

Imam MXR-ov Analog chorus, onaj plavi...i zvuči mi savršeno....što bi se reklo ne treba mi bolji za života :-D Ali me ubija otkriće da drastično mijenja ton gitare u lancu. Taj korus je sa bufferom, a imam buffere na početku (Soul Food) i na kraju lanca (PP Reverb) na pedalboardu. E sad, da li to jedenje tona dolazi zbog takvog odnosa tog buffera sa drugim bufferima ili prosto ta MXR pedala ima loš buffer....nemam pojma, ali znam da mi smeta. Bez nje u lancu sve zvuči kako želim i trebuje. Treba da napomenem da nije standardno jedenje tona ukidanjem visokih frekvencija, nego više kao blago kompresovanje tona i ubijanja živosti i dinamike....takođe lagani volume drop.
Pitanje je, da li je moguće prepraviti tu pedalu u true bypass, da li se isplati njakati uopšte,,,i koliko je to komplikovano?
Ili ako prosto imate neku ideju kako da riješim taj problem bez nekog ozbiljnog ulaganja, jer ću rađe tražiti drugi korus...

E da, i da dodam...pričam o isključenim (bypass-ovanim) pedalama, ne o signalu kada se uključe...
Nije neki poduhvat, a ako hoćeš da sačuvaš autentičnost pedale, može da se napravi "true bypass box". Zauzima mesto više na bordu, skuplje je za 4 džeka i kutiju i zahteva dva patch kabla, ali radi isti posao kao da se pedala prepravi .

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Šta je unutra?

Post by tocilj » 29 Mar 2018, 16:00

Driver wrote:
29 Mar 2018, 12:11
tocilj wrote:
29 Mar 2018, 02:09
Jedno pitanje za braću stručnjake....

Imam MXR-ov Analog chorus, onaj plavi...i zvuči mi savršeno....što bi se reklo ne treba mi bolji za života :-D Ali me ubija otkriće da drastično mijenja ton gitare u lancu. Taj korus je sa bufferom, a imam buffere na početku (Soul Food) i na kraju lanca (PP Reverb) na pedalboardu. E sad, da li to jedenje tona dolazi zbog takvog odnosa tog buffera sa drugim bufferima ili prosto ta MXR pedala ima loš buffer....nemam pojma, ali znam da mi smeta. Bez nje u lancu sve zvuči kako želim i trebuje. Treba da napomenem da nije standardno jedenje tona ukidanjem visokih frekvencija, nego više kao blago kompresovanje tona i ubijanja živosti i dinamike....takođe lagani volume drop.
Pitanje je, da li je moguće prepraviti tu pedalu u true bypass, da li se isplati njakati uopšte,,,i koliko je to komplikovano?
Ili ako prosto imate neku ideju kako da riješim taj problem bez nekog ozbiljnog ulaganja, jer ću rađe tražiti drugi korus...

E da, i da dodam...pričam o isključenim (bypass-ovanim) pedalama, ne o signalu kada se uključe...
Nije neki poduhvat, a ako hoćeš da sačuvaš autentičnost pedale, može da se napravi "true bypass box". Zauzima mesto više na bordu, skuplje je za 4 džeka i kutiju i zahteva dva patch kabla, ali radi isti posao kao da se pedala prepravi .
Hvala na odgovoru....čuo sam da neki loop svičeri to rade....ali ono ni sam ne znam....najradije bih je menjao za neki drugi korus... :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest