Šta je unutra?

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Šta je unutra?

Post by hipihill » 27 Sep 2017, 18:05

bancika wrote:
27 Sep 2017, 09:52
hipihill wrote:
27 Sep 2017, 09:19
Ova pedala potvrdjuje da sa pravom (uglavnom) zaobilazim koneske pedale jer kod ove na primer curi clock sto je neoprostivo.
Phase ni ja ne bih uzimao od kineza jer je bitan izbor tranzistora da to radi kako treba, a sumnjam da se oni 'ebavaju previse sa tim...ali neke druge pedale sto da ne.
Ne bih se ovde slozio sa tobom. Ako ga sami pravimo kupimo 20-ak komada pa sta nam zapadne. Kinez mozda narucuje od proizvodjaca vec selektovane po nekom principu, a mozda ih i sam selektuje iz velikog broja komada. Ova pedala nema tonskih problema, sasvim je korektna. U A/B testu sa Phase 45 na moje iznenadjenje ne pokazuje vise suma, tonska slika je malo plica i plasticnija, sterilnija, ali ipak korektna. 45-ca ima dublji sweep. U svakom slucaju za 24 e vise nego korektan phaser, ali skljoc, skljoc, nervira me clock iako to za svirku nema veze.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Šta je unutra?

Post by bancika » 27 Sep 2017, 18:42

Ne kazem ni da je lako sam da pravim. Ili treba uzeti uparene ili kupiti 100ak, upariti, pa prodati visak parova. Mozda potcenjujem kineze, mozda i oni to rade.

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Šta je unutra?

Post by tocilj » 27 Sep 2017, 21:20

Kad ste kod kineza...juče u Artistu probah DOD Gunslinger, nemam pojma šta je u njemu i kakva je to šema, ali jedan od najboljih distova koje sam probao u životu (koliko sam mogao za pola sata na dva pojačala da zaključim). Imao sam gomilu preskupih distova, ali ovaj je baš jedinstven i drugačiji....ima taj filing živog ac/dc drajva sa pojačala....
Da li je još neko probao?

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Šta je unutra?

Post by hipihill » 28 Sep 2017, 18:50

bancika wrote:
27 Sep 2017, 18:42
Ne kazem ni da je lako sam da pravim. Ili treba uzeti uparene ili kupiti 100ak, upariti, pa prodati visak parova. Mozda potcenjujem kineze, mozda i oni to rade.
Ne znam kako radi ta pedala sa neuparenim tranzistorima, ali unutra su tacno oni koji i treba da budu (2N5952 i 4125) pod uslovom da nisu remarkirani. IC su 4558 i ja sam ih zamenio sa TL072 (zaturio sam negde TL062 :D), ocistio farbu sa donjeg poklopca kako bi kutija u celosti bila na masi i ponovo podesio. Meni ovo radi sasvim korektno. Niko u mom okruzenju nema original za poredjenje, a po secanju nislim da je original imao dublji sweep, a ima ga i moj Phase 45. Ko ne trazi vrhunski phaser ovo je solidna alternativa.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Šta je unutra?

Post by bancika » 28 Sep 2017, 19:41

pa tako nesto se manifestuje ako nisu upareni, imas manji sweep ili je manje intenzivan phase...otprilike kao da svecice na kolima nemaju isti timing.

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Šta je unutra?

Post by hipihill » 28 Sep 2017, 22:16

Da, ok. Opet za 24 e ne mozes da kupis kutiju, antilogaritamski pot, preklopnik i ostalo. Posto znas sa lemilicom ubaci uparene tranzistore i olala!

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Šta je unutra?

Post by bancika » 28 Sep 2017, 22:34

Pa da. Slazem se. Bas sam razmisljao da uzmem jedan od onih jeftinijih ampova, tipa jet city i da ga budzim gde je potrebno :)

User avatar
merk
Posts: 389
Joined: 01 Apr 2010, 10:05

Re: Šta je unutra?

Post by merk » 29 Sep 2017, 08:51

bancika, ne slažem se oko Friedmana. da je tako jednostavno, to bi kinezi več uradili. ipak mora da je u Friedmanu nešto više. možda je stvarno point u "odabranim" komponentama.
mislim, da o tome nešto više zna profesor, pa neka on kaže.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Šta je unutra?

Post by bancika » 29 Sep 2017, 09:21

Vidi se na slikama. Sve su Tl072 integralci koji se koriste u svemu zivo i mogu da se kupe svuda. Kondenzatori oni obicni sivi, opet nista posebno ili fancy. Nisam cuo da neko matchuje integralce, oni su valjda dosledni po defaultu. A nije ostalo nista drugo. Jedina komponenta koja se cini da je odabrana je jedan jedini silver mica kondenzator koji filterise bas visoke da ne bi doslo do pistanja. Ostali su "vanila" kondenzatori iz radnje na cosku :)

Ne znam kako funkcionisu kinezi, mozda cekaju da izadje verifikovana sema na fsb. To se desilo pre mesec-dva, pa cekamo kineze :)

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Šta je unutra?

Post by bancika » 29 Sep 2017, 09:43

Samo da dopunim, ne kazem to kao lose, naprotiv. Ako je uspeo da napravi nesto odlicno najobicnijim komponentama znaci da je dobar inzenjer sa dobrim uvetom. A i uprostio je sebi proizvodnju, obezbedio doslednost i ponovljivost svih pedala i ne zavisi od egzoticnih komponenti koje mogu sutra da nestanu sa trzista ili su nedosledne kao ebeni germanijumci.

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Šta je unutra?

Post by MIKI-DJORDJE » 10 Oct 2017, 18:51

Prosto ne kapiram što bi Kinezi išta kopirali kada imaju bolje inženjere i iskreno precizniju radnu snagu, tako kažu međunarodni propisi...Jedini razlog je da se neko tamo zadovolji, pa i ta zapećak grana elektronike da namplati neki $. Koliko god to zvučalo čudno kontrola kvaliteta je bolja u zemlji iza velikog zida, što ne znači da je proizvod najgore klase isti kao onaj najbolji, hoću reći ljudi će lako dati tipa 15e- 20e za Kina pedališku ali 40-50E malo teže i ako ista nudi eto baš te ''markirane'' komponente, ali će bez da trepnu dati 200e na ime. Bem li ga mogu da skapiram ljude koji nisu obrazovani po tom pitanju ili koji ne čačkaju po elektronici, ali ako je već neko u tom svetu zaista ne kapiram stav da je odmah made China inferiorno. :bambi:

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Šta je unutra?

Post by bancika » 10 Oct 2017, 18:52

MIKI-DJORDJE wrote:
10 Oct 2017, 18:51
Prosto ne kapiram što bi Kinezi išta kopirali
ne znam, sto su iskopirali sve ostale pedale koje prave?

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Šta je unutra?

Post by hipihill » 10 Oct 2017, 19:18

MIKI-DJORDJE wrote:
10 Oct 2017, 18:51
Prosto ne kapiram što bi Kinezi išta kopirali kada imaju bolje inženjere i iskreno precizniju radnu snagu, tako kažu međunarodni propisi...
Prosto k`o pasulj-najskuplji je razvoj! Da ih oni konstruisu osd nule ne bi kostale vise 20-30 e. Sa druge strane Kina postoji da bi velike sile, a pre svih Amerika yvlacile svoj profit jewr prakticno su kompletnu proiyvodnju tamo prebacili. Dodatni profit izvlace kopiranim pedalam. Pa zar zaista naivno verujete da Kinez moze tek tako da napravi gotovo identicne originale OCD, BB i mnoge druge bez ucesca Amera? Ja ne mislim. Sve je to samo igra kapitala.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Šta je unutra?

Post by bancika » 10 Oct 2017, 19:50

Hmm, pa sta ce im ameri, i ti mozes da napravis identicnu kopiju. Ima dovoljno fotki na netu, pa ti i ne treba original da ga kloniras. Mozes da iscrtas plocicu da bude identicna, stavis identicne komponente i cao.

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Šta je unutra?

Post by MIKI-DJORDJE » 10 Oct 2017, 19:55

''Jedini razlog je da se neko tamo zadovolji, pa i ta zapećak grana elektronike da namplati neki $'' namplati = naplati :) kiksam kao i uvek. Niko ne krije npr Joyo jel :D da je kopirao namerno to stoji na sajatu da eto počnu od nekud, mnogi nisu npr Biyang nije kopirao (dosta ispod 50%). Grana elektronike koja se bavi nekim pedalama, pojačalima je toliko minorna i ni 1 inženjer koji ima budućnost neće se mlati sa time pričamo realno jer ti neupisuješ elektronski sa idejom ''Strava sutra ću da pravim pedale''
radiće na na nečem profitabilnijem i unosnijem nečemu gde na kraju može da primeni toliko znanje i trud. Ima i onaj faktor da je RNR totalno bio ''out'' u jednoj Komunističkoj Kini druga kultura, sada kada već imaju interesovanje za tim u nazad nekih 10+ god msm da su ostavili zapad iza sebe, kao nekada Japan..Stvar kulture.

Naučili su lekciju sa par proizvoda gde su stavljali max kvalitetne komponente nisu OK prošli, ovi su izašli sa ''kopiramo'' te i te i ok imali posao. Šta je na duže staze bolje ne znam, videćemo...msm koji menadžerski pristup. Spomuneuh tamo Wangs amps, kada je izašla dotična slika (našao sam je) počelo je da leti perije, e onda su na zvaničnom stavili ''kada radimo Vaša pojačala i Vi uzimate 80+% onda je sve ok itd'' da ne dužim koga zanima neka nađe...Dotični su radili za Marshall dugo, u seriji sadašnjih pojačala su kopirali određena Marshallova pojačala koja se već dugo ne prave, i takođe izbacili više modela koji nisu kopija ičija..i sam Marshall je nalazio kako on reče ''inspiraciju'' u Fenedr pojačalima odnosno posle ''pokušao sam da kopiram'' ...

Za mene je sve kopija prvih efekata koji su nastali pa neki ima i 40+ godina, čim neko savlada prvi DS sve je to već samo varijatna već poznatog kola. Da se razumemo ja ne tvrdim da su komponente koje se rade na istom mestu i na jednima piše ovo a na druga onima različite, ali eto Wangs je odlučio da zaigra na tu kartu pa da ubacuje zapadnjačke komponente koje ruku na srce viđamo u pojačalima po 4 i više puta skupljim...Da li im je isplativo, to sad tih 15 porodica koje inače drže Wangs znaju, verujem da jeste....počeli su da otimaju potrošače + ono zanimljivo :) počeli su otvoreno i oni da igraju ''prljavo'' gde glavani serviser za Orange, Fender, Marshall itd kaže ''svi ovi proizvodi su %&/$#"$ u poređenju sa Wangs trenutno'' :D
Relano baš me briga i za Wangs i bilo koje zapadno butiq pojačalo, ne radim za ni jedne nego eto zanimljio mi je da posmatram u kom to pravcu ide. Bez obzira na kvalitet Kinezi moraju da prihvate da je marketing i dalje ono najvažnije, ko to svira, gde se slika, znači ko koga plaća...Ali to je već visoka politika tj tržište. Verujem da potrošač očekuje da vidi npr Vai-ja na naslovnici Guitar Player-a a nekog Kineskog Shredera kojih isto ima.

Image

Image
Image

Hajd JHS njih sam zadnje gledao leme u nekom pri podrumu nije ispunjen niti 1 važniji zahtev po ISO standardu zaštite i kao to je kvalitet, a oni tamo poštuju sve i kao rade loše , moguće. Samo ako taj neko (ne mora JHS) nije u stanju da zaštiti radno mesto a priča mi o kvalitetu meni je to zasita ne komično već užasno koliko su ti standardi na koje se poziva zapad kada se radi o nekim velikim poslovima otišli u zapećak i koliko je nevažno, već eto važna je dobra žvaka u svetu muzičke opreme....Msm da će i dalje baš ta žvaka i reklama/marketing u narednih tipa barem 10 god biti glavni faktor prodaje. Jer zaista da li će se običan gitarista zamlaćivati propisima, čitati neke knjige i učiti o proizvodnji komponenti da bi nešto kupio, pogotovo gde je standard OK? Ja sigurno hoću i ako mi je standard šit :D kao i mnogi kojime je super, ali to je nekih pa ne znam jel ima 5 % potrošača.
Last edited by MIKI-DJORDJE on 10 Oct 2017, 20:09, edited 3 times in total.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest