Akusticna gitara,looper,voice processor

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
Bojjan96
Posts: 252
Joined: 16 Dec 2011, 18:51

Akusticna gitara,looper,voice processor

Post by Bojjan96 » 06 Jun 2017, 02:21

Pozdrav,imam pitanje pa ako nije problem da se oglasi neko ko moze pomoci. :D

Naime me zanima najbolji nacin za povezati Akusticnu gitaru,boss r30 loop station i boss ve20 voiceprocessor u situaciji za live svirku.
Naime prvi problem je nastao jos pri povezivanju akusticne gitare i loopera na mixer. Svrha jednog kanala je spala na mikrofon i vokal (logicno) ali u drugi kanal je dosla gitara sa sve luperom.
Problem je nastao kod toga jer na jednom kanalu postoji akusticna gitara (live svirka) i sve sto je nasnimljeno na luper sto je umelo praviti poprilican haos jer je looper uglavnom nadglasavao gitaru i nije postojao nikakav nacin za edit ili nivelisanje zvuka posebno (posebno gitara,posebno luper).Najbolja neka zamisao je imati gitaru (svirku) i looper na zasebnim kanalima pri cemu bi se dobio odvojeni edit i nivelisanje svega. Jedini nacin je bio volume pot na looperu sto je poprilicno neprakticno jer izvodjac na bini se ne moze baviti time,pune ruke (i noge) posla a nikakav osecaj sta se 'napolju' zapravo desava.
To je bilo prvo pitanje.
Drugo pitanje je povezivanje cele price kada bi u pricu usao i voice processor. Kako bi se povezale te dve pedale,imati edit nad celom pricom iskljucivo na mikseru.
Nadam se da sam bio poprilicno jasan,potrudio sam se. Ako neko ima iskustva sa ovim neka se oglasi. Evo fotki za laksu orijentaciju.
Znaci gitara,luper,voice processor,mixer. Live svirka,najbolje resenje :D



voice processor:

Image

looper:

Image

Hvala unapred!

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Akusticna gitara,looper,voice processor

Post by Baba Slim » 06 Jun 2017, 13:46

Koliko ja kapiram, mikrofon spojiš na vokalni proc, iz njegovog izlaza spajaš u mic ulaz na looperu, a gitaru spajaš na instrumentalni ulaz na looperu, gde ti se fakat onda looper ponaša kao mixer za gitaru i vokal (naravno onda samo iz loopera izlaz mono ili stereo na mikser).

Tu će ti najpipaviji deo posla biti podešavanje nivoa, tj jačine izlaza iz vokalnog procesora, glasnoća loopova. Ne znam da li ovaj boss nudi različite glasnoće tj odvojeno podešavanje glasnoće loopova snimljenih preko mic ulaza i instrumentalnog ulaza. Ali sve i da ne nudi, tj ako ima samo jedan glavni master loop volume, ni to nije tragedija.

Glasnoću gitare (za pratnju, za solo, šta god) možeš podešavati na samoj gitari, a glasnoću glasa možeš svakako podešavati na vokalnom procesoru.

Problem u ovom setapu je što kad ti signal dođe do miksete, on je gotov, smiksan. Šta god da uradiš na mikseru što se tiče EQ, utiče na sve, i na glas i na gitaru, i na komplet loopove, sve.
Problem je nastao kod toga jer na jednom kanalu postoji akusticna gitara (live svirka) i sve sto je nasnimljeno na luper sto je umelo praviti poprilican haos jer je looper uglavnom nadglasavao gitaru i nije postojao nikakav nacin za edit ili nivelisanje zvuka posebno (posebno gitara,posebno luper)
I da, kako to misliš ne postoji način za nivelisanje zvuka? Volume na gitari? Loop volume na looperu?

User avatar
Bojjan96
Posts: 252
Joined: 16 Dec 2011, 18:51

Re: Akusticna gitara,looper,voice processor

Post by Bojjan96 » 06 Jun 2017, 14:03

Pa pazi,mislio sam bas na to volume gitare,volume loopera i podesavanje tona na oba posebno.
Okej je cela ta prica podesis volume gitare,volume loopera na njima,ne na mikseru. Problem nastaje kod cinjenice da je mnogo nepredvidiva sama dinamika svirke,nije svaka pesma dinamicki ista. I onda okej ti uradis ton onako kako si rekao,na gitari se podesi volume,na looperu volume i onda sve to sljaka. Ali ovde je slucaj gde tonac mora da svira sa muzicarem na bini,nisu sve pesme iste,neke zahtevaju podesavanje tona na licu mesta pri cemu je nezahvalna situacija da je jedini edit nad tonom iskljucivo na bini,na gitari,looperu. Znaci da se izmeni ili malo samo gitara,ili malo samo looper ili samo visina vokala.

Mislis da ne postoji nikakav nacin da se cela kontrola dobije na mixeru,a da se opet radi o svakoj komponenti svirke zasebno. Jer u ovom slucaju sve zavrsava zajedno na jednom kanalu i ruke su poprilicno vezane :zzz:

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Akusticna gitara,looper,voice processor

Post by Baba Slim » 06 Jun 2017, 14:18

Ukratko, samo sa ovom raspoloživom opremom, ne postoji način da sve ide kroz looper i da pri tome na mikseru sve kontrolišeš posebno.

Kakvo "podešavanje tona na licu mesta" je tebi zapravo potrebno?

Ne znam kakva je svirka u pitanju, i šta je potrebno tako drastično korigovati u tonu (pri tome pretpostavljam da pod korigovanjem "tona" zapravo misliš na samu glasnoću individualnih stvari, loopa, glasa, gitare) da to ne može uvežbanom kontrolom dinamike sviranja i pevanja da se izvede.

User avatar
Bojjan96
Posts: 252
Joined: 16 Dec 2011, 18:51

Re: Akusticna gitara,looper,voice processor

Post by Bojjan96 » 06 Jun 2017, 14:24

Baba Slim wrote:
06 Jun 2017, 14:18
Ukratko, samo sa ovom raspoloživom opremom, ne postoji način da sve ide kroz looper i da pri tome na mikseru sve kontrolišeš posebno.

Kakvo "podešavanje tona na licu mesta" je tebi zapravo potrebno?

Ne znam kakva je svirka u pitanju, i šta je potrebno tako drastično korigovati u tonu (pri tome pretpostavljam da pod korigovanjem "tona" zapravo misliš na samu glasnoću individualnih stvari, loopa, glasa, gitare) da to ne može uvežbanom kontrolom dinamike sviranja i pevanja da se izvede.
Mmm,mislis da je izvodljivo ako bi u celu pricu usao jos neki komad opreme?
Pa pitao sam bukvalno da li je izvodljivo imati edit nad svakom komponentom koja je vise od volume up/volume down situacije. Kao sto imas na jednom kanalu bas,middle,treable itd itd,taj edit da imam nad svakom komponentom svirke zasebno i sve to na mixeru. Kontam da je neizvodljivo u ovoj situaciji ali hvala u svakom slucaju :D

User avatar
apollomusicservice
Posts: 193
Joined: 25 Oct 2014, 16:00
Location: Beograd

Re: Akusticna gitara,looper,voice processor

Post by apollomusicservice » 06 Jun 2017, 14:44

Bojjan96 wrote:
06 Jun 2017, 14:24
Baba Slim wrote:
06 Jun 2017, 14:18
Mmm,mislis da je izvodljivo ako bi u celu pricu usao jos neki komad opreme?
Pa pitao sam bukvalno da li je izvodljivo imati edit nad svakom komponentom koja je vise od volume up/volume down situacije. Kao sto imas na jednom kanalu bas,middle,treable itd itd,taj edit da imam nad svakom komponentom svirke zasebno i sve to na mixeru. Kontam da je neizvodljivo u ovoj situaciji ali hvala u svakom slucaju :D
Koja je mikseta u pitanju?

User avatar
Bojjan96
Posts: 252
Joined: 16 Dec 2011, 18:51

Re: Akusticna gitara,looper,voice processor

Post by Bojjan96 » 06 Jun 2017, 14:45

apollomusicservice wrote:
06 Jun 2017, 14:44
Bojjan96 wrote:
06 Jun 2017, 14:24
Baba Slim wrote:
06 Jun 2017, 14:18
Mmm,mislis da je izvodljivo ako bi u celu pricu usao jos neki komad opreme?
Pa pitao sam bukvalno da li je izvodljivo imati edit nad svakom komponentom koja je vise od volume up/volume down situacije. Kao sto imas na jednom kanalu bas,middle,treable itd itd,taj edit da imam nad svakom komponentom svirke zasebno i sve to na mixeru. Kontam da je neizvodljivo u ovoj situaciji ali hvala u svakom slucaju :D
Koja je mikseta u pitanju?

behringer pmp3000 :D

User avatar
apollomusicservice
Posts: 193
Joined: 25 Oct 2014, 16:00
Location: Beograd

Re: Akusticna gitara,looper,voice processor

Post by apollomusicservice » 06 Jun 2017, 14:49

Moguce je napraviti dosta varijanti ako posedujete dovoljan broj slobodnih kanala. Ovo je jedna kombinacija koju sam savetovao jednoj mojoj musteriji koja je koristila luper. U ovoj varijanti moguca je potpuna razlicita tonska kontrola za direktan signal kao i signal koji izlazi iz lupera. Poznato je da luperi degradiraju signal a na ovaj nacin moguce je zadrzati izvorni ton gitare.

Image

User avatar
Bojjan96
Posts: 252
Joined: 16 Dec 2011, 18:51

Re: Akusticna gitara,looper,voice processor

Post by Bojjan96 » 06 Jun 2017, 14:52

Mozes samo malo detaljnije da mi objasnis sta je ovde uradjeno? :D Koji su ovo izlazi iz loopera na kanalima mixera? :)
I sta mislis kao najbolje resenje kada bi se dodao i vocal processor?

User avatar
apollomusicservice
Posts: 193
Joined: 25 Oct 2014, 16:00
Location: Beograd

Re: Akusticna gitara,looper,voice processor

Post by apollomusicservice » 06 Jun 2017, 14:56

Bojjan96 wrote:
06 Jun 2017, 14:52
Mozes samo malo detaljnije da mi objasnis sta je ovde uradjeno? :D
Ovde je napravljena jedna prostija varijanta Y deljenje signala gde direktni zvuk gitare je otisao na prvi kanal a signal iz lupera na drugi. Svaki signal ima svoju boju tona i jacinu i moguce je dodati efekat npr. samo za signal iz lupera a ne za cistu gitaru i obratno. Ako si iz Beograda mogu vam pomoci oko demonstriranja za vasu kombinaciju.

User avatar
Bojjan96
Posts: 252
Joined: 16 Dec 2011, 18:51

Re: Akusticna gitara,looper,voice processor

Post by Bojjan96 » 06 Jun 2017, 15:01

apollomusicservice wrote:
06 Jun 2017, 14:56
Bojjan96 wrote:
06 Jun 2017, 14:52
Mozes samo malo detaljnije da mi objasnis sta je ovde uradjeno? :D
Ovde je napravljena jedna prostija varijanta Y deljenje signala gde direktni zvuk gitare je otisao na prvi kanal a signal iz lupera na drugi. Svaki signal ima svoju boju tona i jacinu i moguce je dodati efekat npr. samo za signal iz lupera a ne za cistu gitaru i obratno. Ako si iz Beograda mogu vam pomoci oko demonstriranja za vasu kombinaciju.
Obraticu vam se ako bude potrebe,hvala puno.
Zanima me samo koji su ovo izlazi iz pedale i znate li najbolje resenje u kombinaciji sa nekim vokalnim procesorom?
Hvala jos jednom obojici za pomoc.

User avatar
apollomusicservice
Posts: 193
Joined: 25 Oct 2014, 16:00
Location: Beograd

Re: Akusticna gitara,looper,voice processor

Post by apollomusicservice » 06 Jun 2017, 15:14

U ovoj varijanti koriscen je ulaz R a izlazi R-plavi kao cist kanal i L-crveni kanal kao signal iz lupera (cak se i vidi podignuti visoki tonovi zbog gubitka istih kroz luper). Na cist signal je dodat i efekat. Sa ova dva Boss-ova uredjaja i ovom miksetom moguce je napraviti dosta kombinacija.

User avatar
Bojjan96
Posts: 252
Joined: 16 Dec 2011, 18:51

Re: Akusticna gitara,looper,voice processor

Post by Bojjan96 » 06 Jun 2017, 15:16

apollomusicservice wrote:
06 Jun 2017, 15:14
U ovoj varijanti koriscen je ulaz R a izlazi R-plavi kao cist kanal i L-crveni kanal kao signal iz lupera (cak se i vidi podignuti visoki tonovi zbog gubitka istih kroz luper). Na cist signal je dodat i efekat. Sa ova dva Boss-ova uredjaja i ovom miksetom moguce je napraviti dosta kombinacija.
Hvala puno obojici,javicu se za bilo kakvu pomoc ako bude trebala.
Veliki pozdrav!

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Akusticna gitara,looper,voice processor

Post by Baba Slim » 06 Jun 2017, 15:28

Bojane, jedno pitanje - da li ti koristiš išta u lancu signala za akustičnu gitaru? Štimer, neku pedalu, procesor, bilo šta? Ili samo provlačiš gitaru kroz looper pa joj reverb dodaješ na mikseru?

Nevezano za ovo pitanje gore - ako želiš da imaš odvojenu kontrolu zvuka gitare na mikseru razdvojenu od onoga što izlazi iz loopera, dovoljan ti je najobičniji signal splitter (koji recimo duplira signal na dva izlaza) iz kojeg bi jednim kabelom išao u looper a drugim u mikser, i to je to. To ti je najjednostavnije rešenje. Ako ne planiraš da kupuješ neku dodatnu opremu da obogaćuješ ton akustare (ja koristim i za akustične svirke i električne svirke Zoom MS-70CDR), najjednostavniji signal splitter da ti neko napravi, to ti rešava stvar.

Što se tiče degradacije signala kroz luper, ja koristim (realno jeftini) Digitech Jamman Express XT, i nisam primetio neku degradaciju iskreno. Nisam koristio Bossa, ali sumnjam da su baš toliko failovali sa signalom da to moue da se amatra neoprostivom manom, naročito u live uslovima, gde sve te nijanse, ako uopšte postoje, još manje bivaju primetne.

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Akusticna gitara,looper,voice processor

Post by Baba Slim » 06 Jun 2017, 15:29

Bojane, jedno pitanje - da li ti koristiš išta u lancu signala za akustičnu gitaru? Štimer, neku pedalu, procesor, bilo šta? Ili samo provlačiš gitaru kroz looper pa joj reverb dodaješ na mikseru?

Nevezano za ovo pitanje gore - ako želiš da imaš odvojenu kontrolu zvuka gitare na mikseru razdvojenu od onoga što izlazi iz loopera, dovoljan ti je najobičniji signal splitter (koji recimo duplira signal na dva izlaza) iz kojeg bi jednim kabelom išao u looper a drugim u mikser, i to je to. To ti je najjednostavnije rešenje. Ako ne planiraš da kupuješ neku dodatnu opremu da obogaćuješ ton akustare (ja koristim i za akustične svirke i električne svirke Zoom MS-70CDR), najjednostavniji signal splitter da ti neko napravi, to ti rešava stvar.

Što se tiče degradacije signala kroz luper, ja koristim (realno jeftini) Digitech Jamman Express XT, i nisam primetio neku degradaciju iskreno. Nisam koristio Bossa, ali sumnjam da su baš toliko failovali sa signalom da to može da se smatra neoprostivom manom, naročito u live uslovima, gde sve te nijanse, ako uopšte postoje, još manje bivaju primetne.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest