Akusticna gitara,looper,voice processor

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
Bojjan96
Posts: 252
Joined: 16 Dec 2011, 18:51

Re: Akusticna gitara,looper,voice processor

Post by Bojjan96 » 06 Jun 2017, 15:30

Baba Slim wrote:
06 Jun 2017, 15:28
Bojane, jedno pitanje - da li ti koristiš išta u lancu signala za akustičnu gitaru? Štimer, neku pedalu, procesor, bilo šta? Ili samo provlačiš gitaru kroz looper pa joj reverb dodaješ na mikseru?

Nevezano za ovo pitanje gore - ako želiš da imaš odvojenu kontrolu zvuka gitare na mikseru razdvojenu od onoga što izlazi iz loopera, dovoljan ti je najobičniji signal splitter (koji recimo duplira signal na dva izlaza) iz kojeg bi jednim kabelom išao u looper a drugim u mikser, i to je to. To ti je najjednostavnije rešenje. Ako ne planiraš da kupuješ neku dodatnu opremu da obogaćuješ ton akustare (ja koristim i za akustične svirke i električne svirke Zoom MS-70CDR), najjednostavniji signal splitter da ti neko napravi, to ti rešava stvar.

Što se tiče degradacije signala kroz luper, ja koristim (realno jeftini) Digitech Jamman Express XT, i nisam primetio neku degradaciju iskreno. Nisam koristio Bossa, ali sumnjam da su baš toliko failovali sa signalom da to moue da se amatra neoprostivom manom, naročito u live uslovima, gde sve te nijanse, ako uopšte postoje, još manje bivaju primetne.
Samo Boss CE-5 od pedala u lancu :)

User avatar
Bojjan96
Posts: 252
Joined: 16 Dec 2011, 18:51

Re: Akusticna gitara,looper,voice processor

Post by Bojjan96 » 06 Jun 2017, 15:32

To sa splitterom skroz ima smisla,realno.

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Akusticna gitara,looper,voice processor

Post by Baba Slim » 06 Jun 2017, 15:40

Ili to, ili taj chorus može da ti posluzi u te svrhe - iz jednog izlaza u looper, iz drugog u mixer u poseban kanal i ćao.

User avatar
Bojjan96
Posts: 252
Joined: 16 Dec 2011, 18:51

Re: Akusticna gitara,looper,voice processor

Post by Bojjan96 » 06 Jun 2017, 15:42

Baba Slim wrote:
06 Jun 2017, 15:40
Ili to, ili taj chorus može da ti posluzi u te svrhe - iz jednog izlaza u looper, iz drugog u mixer u poseban kanal i ćao.
Ne znam kako se toga nisam setio,ali bravo haha.
Hvala ti puno!

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Akusticna gitara,looper,voice processor

Post by Baba Slim » 06 Jun 2017, 15:49

Nema na čemu. :) Jednostavno rešenje koji si imao na raspolaganju, zato sam i pitao da li već imaš ili koristiš nešto za gitarski lanac signala.

Vidi, lanac koji ja koristim kad nastupam akustično (sa basistom i ženskim vokalom) je:
Akustara - Boss TU-3 - Zoom MS-70CDR - Boss RV-6 sa M-audio expression pedalom - Digitech Jamman XT express looper.

Boss TU-3 pored toga što je štimer, služi kao buffer i kao signal splitter, i iz njega iz onog "bypass" izlaza šaljem signal u vokalni procesor pevačice, da na osnovu tog signala njen procesor može da odredi adekvatne harmonije pratećih vokala.

Sa Zooma vučem redovan diskretan reverb, razne delayeve, i clean volume boost za solo.

RV-6 mi koristi samo za shimmer reverb, čiji effect mix kontrolišem preko expression pedale, i u akustičnoj svirci mi je ovo maltene omiljena igračka jer pri razloženim akordima kad se lagano ubaci shimmer, bukvalno glumi klavijature u pozadini, odlično se popuni zvuk.

Looper na kraju krajnje jednostavno koristim samo kad treba da se snimi neka pratnja za solo (jednoličan krug harmonske promene), uz koju basista može da nastavi da svira, a da pritom ne zvuči prazno svirka kad ja moram da prestanem da sviram pratnju da bih odsvirao solo.

To ti je ukratko moj princip. Ako imaš neka pitanja a da ti mogu pomoći, pitaj.

User avatar
Bojjan96
Posts: 252
Joined: 16 Dec 2011, 18:51

Re: Akusticna gitara,looper,voice processor

Post by Bojjan96 » 06 Jun 2017, 16:02

Nikakva dodatno,kad mi ovako pricas sve mi izgleda logicno al' se ne setim sam.

Hvala puno opet.

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Akusticna gitara,looper,voice processor

Post by Baba Slim » 06 Jun 2017, 16:13

Nema na čemu. :)

Jbg, tu smo da postavljamo pitanja, pomažemo, razmenjujemo iskustva, do kojih se u dobrom delu slučajeva dolazi metodom probe i greške.

I da, čisto za zapisnik, znam da nije slati signal iz stereo chorusa na dve odvojene strane isto što i duplirati mono signal na dva identična izlaza pa onda to slati na različite strane, ali u nedostatku splitovanja, i ovo "razdvajanje" preko chorusa će ti završiti posao, bar za početak dok ne nađeš bolje rešenje.

Inače, ako budeš mislio da nečim obogatiš lanac za gitaru, topla preporuka za Zoom MS-70CDR, pa i za MS-50G, jer iako 50-ka nema sulude reverbe i 20 chorusa i kojekakve kerefeke od dilejeva, ima simove kompresora koje 70ka nema, a nekad dobro dođu.
Veoma korisna sprava, trenutno nezamenljiv deo mog svakog setapa.
I plus, ako ne koristiš izričito neki stereo efekat u presetu, pedala se ponaša kao splitter - salje identičan signal i na levi i na desni output, i ovde bi ti to leglo odlično.

User avatar
Bojjan96
Posts: 252
Joined: 16 Dec 2011, 18:51

Re: Akusticna gitara,looper,voice processor

Post by Bojjan96 » 06 Jun 2017, 17:05

Zvuci kao best buy haha :D

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Akusticna gitara,looper,voice processor

Post by Baba Slim » 06 Jun 2017, 17:47

Za live veoma korisna sprava. Nekima se ne sviđa, meni je nezamenljiva. Ne rade svi efekti dobro na njoj, naravno, ali ovi koji rade, su dovoljan razlog za kupovinu.

Dosadih i bogu i narodu s ovim, ali reći ću ponovo...Samo kad pogledaš, u tom cenovnom rangu ne možeš ni samo jedan jedini delay da kupiš, a da ima tap tempo i time subdivisions funkcionalnost.

A gde su reverbi, chorusi, tremolo, vol boost, EQ i još koješta korisno?

Plus mogućnost da kombinuješ razne efekte u virtuelni lanac efekata u jednom presetu.

Ko se ne opterećuje pričom analogno vs. digitalno - definitivni best buy.

User avatar
Bojjan96
Posts: 252
Joined: 16 Dec 2011, 18:51

Re: Akusticna gitara,looper,voice processor

Post by Bojjan96 » 06 Jun 2017, 18:06

A dobro mene ne gusis haha,ja obozavam osecaj kada otkrijem neku ultra korisnu best buy stvar haha.
Inace uzeo sam TU-3 kao splitter i sve radi kako treba.
Ovih dana stize voice processor pa se javljam oko utisaka :D

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Akusticna gitara,looper,voice processor

Post by Baba Slim » 06 Jun 2017, 18:39

A jbg, nisi rekao da imaš TU-3 inače bih ti odmah njega predložio za grananje signala. :) I da, ako hoćeš chorus da imaš i u mikseti i kroz looper, onda prvo CE-5, iz njega u TU-3 i onda split.

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Akusticna gitara,looper,voice processor

Post by ProfessorBaltazar » 06 Jun 2017, 19:35

TU-3 to ko neki Tupoljev zvuci. :P

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Akusticna gitara,looper,voice processor

Post by dejankuki » 06 Jun 2017, 21:48

Baba Slim wrote:
06 Jun 2017, 16:13
Nema na čemu. :)

... topla preporuka za Zoom MS-70CDR, pa i za MS-50G, jer iako 50-ka nema sulude reverbe i 20 chorusa i kojekakve kerefeke od dilejeva, ima simove kompresora koje 70ka nema, a nekad dobro dođu...
Cisto van topica, a opet da ne piskaram u nekoj drugoj temi... izasao je firmware za 70icu, 60 icu i za 50icu...
sad 50ica ima ~ 170tak efekta, u 70 tusta i tma novih efekata.... tako da vredi pogledati spisak..

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Akusticna gitara,looper,voice processor

Post by Baba Slim » 07 Jun 2017, 00:46

Hvala Deki, ne bi mi palo na pamet skoro da proverim ima li šta novo. ;) :ziveli:

User avatar
apollomusicservice
Posts: 193
Joined: 25 Oct 2014, 16:00
Location: Beograd

Re: Akusticna gitara,looper,voice processor

Post by apollomusicservice » 07 Jun 2017, 10:40

Naravno da se može ovo rešiti na više načina sve zavisi o potreba. Kada se koristi CE-5 kao spliter treba imati u vidu da ta dva izlaza u dry režimu nisu tonalno ista što je i logično jer ovaj korus radi obrade signala ima u svom lancu Pre-De-Emphasis filtere tj. prvo signal prodje kroz visoko-propusni pa onda kroz nisko-propusni filter. Naravno ovo je jedna korisna stvar kada se koristi efekat korus ali u dry režimu (mono out) utiče na linearnost zvuka. Za to vreme output-B je samo baferovan tj. bez ikakve tonske obrade. Nekome ova razlika moze biti nebitna ali ima i onih koji obraćaju pažnju na detalje pa čisto da imaju na umu kojim putem se dobijaju ta dva dry signala na CE-5. Kada se koristi mikseta za razdvajanje signala na više kanala cilj je dobiti prirodni zvuk gitare na posebnom kanalu kao i nezavisno "farbanje" svih signala koji se tu još pojavljuju npr. posebno "ofarban" zvuk iz lupera, posebno "ofarban" zvuk iz korusa ili nekog drugog uredjaja a posebno je interesantno u takvoj konfiguraciji koristiti kompresor u paraleli sa dry signalom. Sa miksetom je moguće dobiti i npr. kombinaciju čist signal sa blagim reverbom gde taj reverb ne ulazi u snimanje na luperu ili obratno.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest