Power Scaling, aka VVR na AX84 Firefly

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Power Scaling, aka VVR na AX84 Firefly

Post by bancika » 30 Jun 2017, 22:13

rekoh da metem, mozda nekome koristi. Uzeo sam opet da se poigram Firefly pojacalom koje sam napravio pre 12 godina. Tada me brzo prosla volja posto sam ubrzo posle toga poceo da pravim ozbiljnija pojacala i preampove, pa je sedeo u kutiji na tavanu sve ovo vreme. Mislio sam da ga raskupusam i napravim od nule koristeci profi PCB koji sam umedjuvremenu kupio, posto nije mozda najuredniji build koji sam uradio zbog nedostatka iskustva....ali sam se predomislio. Prvo, radi dobro, drugo, to je prvence, neka sedi tako makar i nesavrseno, makar kao uspomena. Nema nikakvih problema izazvanih time sto nije mozda najurednije i lemovi nisu za primer :)

U startu sam mu ugradio attenuator i master volume jer sam cuo da je dosta glasno za sobu (iako je oko 1W), ali ni jedno ni drugo mi se nije svidjalo posto je dosta mutilo ton. Zato sam valjda i batalio ovaj amp. Dodao sam mu i tone kontrolu koja malo ubija gain, a ne donosi mi nista posto je uvek bila na max.

Zato sam resio da promenim sve modifikacije. Attenuator je izleteo i umesto njega sam stavio VVR ili power scaling kolo pomocu kog mogu da kontrolisem visoki napon za anode lampi. Slicnu foru koriste neki proizvodjaci, npr marshall na AFD i nekim boljim modelima stavlja. Za VVR sam koristio jeftini IRF820 MOSFET posto ne radimo sa 100W, nego sa 1W pojacalom, pa nema svrhe bacati pare na ogroman MOSFET sa originalne seme. Standby switch sam prepovezao tako da ne radi vise kao standby nego kontrolise da li se VVR primenjuje na poweramp samo ili na ceo amp. I na kraju, tone kontrola je promenjena tako da kontrolise nivo treble bleed-a koji vracam preko master kontrole. Na taj nacin mogu tacno da nabodem koliko visokih frekvenci hocu da vratim kada zalabim amp, a odabrao sam vrednosti komponenti tako da moze da doda i vise visokih nego sto je bilo, tako da efektivno radi kao aktivna tone kontrola. Naravno, ne radi nista kad je master na max, ali tako cu retko da ga koristim. Za pot sam stavio onaj fender no-load koji iskljuci vezu izmedju dva pina kada se okrene na max. Tako dobijem da na max efektivno treble bleed ne radi, pa je samo master pot bez icega. Na kraju, dodao sam i izdizanje grejanja na nekih 45V DC da dodatno smanjim sum, mada nije bilo apsolutno neophodno...nego to radim na svim pojacalima i prilicno dobro radi u kombinaciji sa 2x100ohm humdingerom. Nije lose uraditi, pogotovo kada je high gain pojacalo.

Ispalo je super. VVR moze da spusti napon sa 260V na 20V. Na tom naponu preamp ne moze da izbaci skoro nista, ali power amp i dalje radi glasno otprilike kao prosecan TV, sto je iznenadjujuce. Umesto beskorisnog standby sad mogu da kontrolisem na neki nacin i nivo distorzije. Ako se VVR primeni na ceo amp, karakter ostaje otprilike isti, samo se glasnoca menja. A ako se primeni samo na poweramp, menja se glasnoca ali preamp i dalje izbacuje jak signal koji sada lakse gura poweramp u distorziju pa ima dosta vise izlazne distorzije. Interesantno je imati i jedno i drugo. Negde na 100V mozda je glasnoca koja mi odgovara za sobu. Preporucujem svima kojima treba atenuacija. VVR je bolji nacin da se dobije tisi ton jer ne ubacujemo nikakve komponente u tok signala, pa zvuci transparentno. A i jeftinije je da se uradi od bilo kog attenuatora, delovi kostaju bukvalno 400-500din + malo truda.

Evo jedne fotke na brzinu. Gore levo je heater elevation, ispod je VVR uradjen point to point na terminal stripu, a ispod se vidi gde je MOSFET usrafljen na sasiju (preko izolatora, inace bi bilo pucanja i dima). Morao sam da dodam jos jedan filter kondenzator da upeglam izlaz iz VVR-a. Pot za kontrolu VVR-a je instaliran tamo gde je bio attenuator.

Stavicu u ponedeljak i semu za sve modifikacije, a nadam se i poneki klip uskoro. :ziveli:

Image

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Power Scaling, aka VVR na AX84 Firefly

Post by hipihill » 02 Jul 2017, 09:19

Uvek sam voleo teme u kojima se neko bavi rucnim radom. Nekada sam i ja to radio, ali dosadilo mi 8) pa vec dugo samo kupujem gotove stvari. Volim modifikacije, to da.

Cisto da se nadovezem, a mozda dobijas i inspiraciju. Davno sam probao malo Epiphone Galaxie pojacalo sa jednom 6L6 u izlazu i ostao odusevljen. Kasnije u zivotu sam ga napravio i to je radilo jako lepo. Jedno drugo pojacalce sam posle toga pravio, a ciji original nikada nisam imao prilike da probam uzivo. To je Bad Cat Minicat sa EL84 u izlazu. To pojacalce me je odusevilo i zao mi je sto sam ga kasnije rastavio. Mnogo, mnogo slatko pojacalce!

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Power Scaling, aka VVR na AX84 Firefly

Post by bancika » 03 Jul 2017, 10:17

Evo i seme. Plavi deo se tice Master/Tone moda, zeleni je heater elevation, a narandzasti je VVR.

Image

Image

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Power Scaling, aka VVR na AX84 Firefly

Post by fattwang » 03 Jul 2017, 14:21

Power scaling je odlična stvar.
Dogradio sam to kolo na Ampmaker-ov PP-18 kit (verzija Marshallovog 18Watt kola bez tremolo kanala)
Skalirao sam samo izlazni stepen (PI - druga 12AX7 i snagašice EL84).
Predpojačivačku, prvu, 12AX7 sam ostavio na punom naponu.
VVR kontrola ima ulogu opšte glasnoće pojačala i nije potrebna master kontrola.
Pri minimalnom naponu zvuk veoma zavisi od vrste tj brenda EL84 lampi. Neke više ulaze u distorziju a neke manje, neke su tiše a neke glasnije. Takođe razne 12AX7 različito podnose rad na niskim naponima. I tu treba "ubosti" komad.
Generalno, pri nižim naponima (glasnoćama) se gube visoki tonovi tako da ih treba dodati pomoću tone pota. Možda i to može da se reši daljim modifikacijama kola.

Probao sam i skaliranje celog pojačala ali se izgubi gain i karakter Marshall zvuka, što je logično jer kod ovog tipa pojačala distorzija prevashodno dolazi iz izlaznog stepena.

Sve u svemu dobra zanimacija i uz malo truda i sreće rezultat može da bude odličan tj. da se dobije prilično dobra lampaška distorzija, bez dodatnih pedala, na sobnoj jačini.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest