Bugera Lampe

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: Bugera Lampe

Post by pisac » 03 Sep 2017, 19:08

Ja sam na Bugera pojacalu skinuo Bugera lampe i stavio umesto njih neke uparene,JJ i EHX cini mi se,i zvucalo je kao tranzistorsko pojacalo od 15 w...Smesta sam vratio ponovo Bugera lampe unutra,i rekao da ja vise necu da eksperimentisem sa lampama...sta je rekla fabrika da se radi,to radim,i kraj filozofije.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Bugera Lampe

Post by bancika » 03 Sep 2017, 21:35

pisac wrote:
03 Sep 2017, 19:08
sta je rekla fabrika da se radi,to radim,i kraj filozofije.
fabrika koristi lampe bukvalno jedinog kineskog proizvodjaca. Da li to radi zbog optimalnog rada ili zato sto je visestruko isplativije nego da uvezu iz Ceske ili Rusije?

Ne osporavam da je kod tebe stvarno bolje zvucala stock varijanta, ali i ako je to stvarno to najbolja kombinacija, tako je igrom slucaja :)

User avatar
Driver
Posts: 453
Joined: 24 Aug 2010, 17:31
Location: Brdovita Shumadija

Re: Bugera Lampe

Post by Driver » 04 Sep 2017, 15:11

pisac wrote:
03 Sep 2017, 19:08
Ja sam na Bugera pojacalu skinuo Bugera lampe i stavio umesto njih neke uparene,JJ i EHX cini mi se,i zvucalo je kao tranzistorsko pojacalo od 15 w...Smesta sam vratio ponovo Bugera lampe unutra,i rekao da ja vise necu da eksperimentisem sa lampama...sta je rekla fabrika da se radi,to radim,i kraj filozofije.
Da li je rađen bias ili su samo zamenjene lampe?

User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: Bugera Lampe

Post by pisac » 04 Sep 2017, 18:37

Nije radjen bias,prodavcu sam objasnio u cemu je stvar,on mi je preporucio lampe uz objasnjenje da zvuk moze da bude malo ,,ovakav'' ili ,,onakav'',malo drugaciji verovatno,ali da je to najpribliznije stock varijanti.
Bias inace kosta oko 50 evra,a sam da se udubljavam sad u tu egzibiciju nemam ni vremena ni zivaca,u nekoj frci sam non-stop.Sledeci put kad kupujem pojacalo,samo ,,self biasing amps''.Hughes & Kettner Tubemeister 18 ima autobias-kad sve saberes i oduzmes,to je velika prednost.
Inace mislim da je najbolje sipati ono ulje u limuzinu koje je preporucio onaj ko ju je pravio,a lampe u pojacalu stavljati iste kao stock varijanta.Jer kad kupim pojacalo,to je zbog zvuka,zaljubio sam se u taj zvuk,i ako se on se drugim lampama makar i malo promeni,to vise nije to.Kao kad upoznas lepu devojku i ona ti prica jednu pricu,a kad se vencas,ona promeni i pricu i izgled i neko drugi.
Mislim,sta reci...da je ovo drustvo kako treba,neko bi se vec sazalio i odveo me kod lekara...srecom,ludilo nije zarazna bolest. :metal: :bravo: :cao:
Last edited by pisac on 04 Sep 2017, 18:45, edited 1 time in total.

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Bugera Lampe

Post by hipihill » 04 Sep 2017, 18:44

pisac wrote:
03 Sep 2017, 19:08
Ja sam na Bugera pojacalu skinuo Bugera lampe i stavio umesto njih neke uparene,JJ i EHX cini mi se,i zvucalo je kao tranzistorsko pojacalo od 15 w...Smesta sam vratio ponovo Bugera lampe unutra,i rekao da ja vise necu da eksperimentisem sa lampama...sta je rekla fabrika da se radi,to radim,i kraj filozofije.
Ne poznajem Bugera pojacala pa ne znam da li ce primeri koji cu navesti biti primenjivi, ali to je moje iskudtvo sa kineskim lampama.

Primer 1. Blues Junior sa kineskim 2xEL84. Ubacene jako dobre i gotovo nove Ei lampe i sviralo je ne samo glasnije vec i mnogo cistije i preciznije sa vise detalja.
Primer 2. Nov Vox AC30, crkla prva kineska ECC83. Ubacena nova JJ i pojacalo gotovo da nije radilo, blagi uzas. Kasnije ubacena NOS lampa i pojacalo je progledalo. Na originalnoj kineskoj postojala je nalepnica da je to prva lampa, ocigledno birana, a JJ ubacena nasumice. Znaci kineska svirala dobro. ali kratko :D!

User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: Bugera Lampe

Post by pisac » 04 Sep 2017, 18:51

Da,Hipihill,to je pravi hazard-koja kombinacija sa kojom bi mogla da se slozi.Skup sport,menjanje lampi nasumice.I da,ne rekoh odmah,ja ne zelim ni glasniji ni cistiji zvuk,zelim ISTI zvuk.E sad,nove lampe mi stoje u fioci,a stare ce raditi dok ne riknu.Posle narucujem preko Music Store-a ili nekog drugog verovatno iste lampe kao one koje sam dobio u pojacalu kad sam ga kupio.Ko zna i ima iskustvo i poznaje tematiku u prste,moze da se igra i menja i eksperimentise.Ko je tupadzija kao ja,tura sve isto k'o sto je i bilo,i svira dok ima struje...

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Bugera Lampe

Post by ProfessorBaltazar » 04 Sep 2017, 19:40

UBR (BTW), ima pitajboga koliko kineskih proizvodjaca (brendova/fabrika) cevi. Ja znam za 3 napamet al ziher ima duplo toliko, a gde su tu 'divlje fabrike'.

User avatar
apollomusicservice
Posts: 193
Joined: 25 Oct 2014, 16:00
Location: Beograd

Re: Bugera Lampe

Post by apollomusicservice » 04 Sep 2017, 21:45

pisac wrote:
04 Sep 2017, 18:51
E sad,nove lampe mi stoje u fioci,a stare ce raditi dok ne riknu.Posle narucujem preko Music Store-a ili nekog drugog verovatno iste lampe kao one koje sam dobio u pojacalu kad sam ga kupio....i svira dok ima struje...
Ta logika ne menjanja lampi dok ne riknu ili dok ima struje nekada može vrlo nezgodno da se odrazi na ostale komponente u pojačalu. Poluispravnost i dotrajalost izlaznih lampi pored promene u zvuku može dovesti i do oštećenja izlaznog transformatora, ostećenja elektrolitskih kondenzatora ili ispravljačice (ako je ima pojačalo) itd. Par lampaških pojačala je nedeljno kod mene u servisu zbog raznih razloga i zamena izlaznih lampi i podešavanje je jedna od češćih stvari koje muzičari traže. Koje lampe ugraditi zavisi dosta od raznih elektricnih uslova u kojima rade ali i nekih mehanickih zahteva (razlika u prečniku i dužine lampe zbog različitih držača lampi i sl.).

User avatar
Driver
Posts: 453
Joined: 24 Aug 2010, 17:31
Location: Brdovita Shumadija

Re: Bugera Lampe

Post by Driver » 07 Sep 2017, 15:31

apollomusicservice wrote:
04 Sep 2017, 21:45
pisac wrote:
04 Sep 2017, 18:51
E sad,nove lampe mi stoje u fioci,a stare ce raditi dok ne riknu.Posle narucujem preko Music Store-a ili nekog drugog verovatno iste lampe kao one koje sam dobio u pojacalu kad sam ga kupio....i svira dok ima struje...
Ta logika ne menjanja lampi dok ne riknu ili dok ima struje nekada može vrlo nezgodno da se odrazi na ostale komponente u pojačalu. Poluispravnost i dotrajalost izlaznih lampi pored promene u zvuku može dovesti i do oštećenja izlaznog transformatora, ostećenja elektrolitskih kondenzatora ili ispravljačice (ako je ima pojačalo) itd. Par lampaških pojačala je nedeljno kod mene u servisu zbog raznih razloga i zamena izlaznih lampi i podešavanje je jedna od češćih stvari koje muzičari traže. Koje lampe ugraditi zavisi dosta od raznih elektricnih uslova u kojima rade ali i nekih mehanickih zahteva (razlika u prečniku i dužine lampe zbog različitih držača lampi i sl.).
Kako odrediti vreme zamene lampi osim merenja na testeru?

User avatar
apollomusicservice
Posts: 193
Joined: 25 Oct 2014, 16:00
Location: Beograd

Re: Bugera Lampe

Post by apollomusicservice » 07 Sep 2017, 19:01

Driver wrote:
07 Sep 2017, 15:31

Kako odrediti vreme zamene lampi osim merenja na testeru?
Osim na testeru u servisu mnogi obično znaju koliko je dugo radilo pojačalo sa tim lampama a muzičari čuju razliku u odnosu na nove kada su prethodni put menjali.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Bugera Lampe

Post by bancika » 07 Sep 2017, 19:49

apollomusicservice wrote:
07 Sep 2017, 19:01
a a muzičari čuju razliku u odnosu na nove kada su prethodni put menjali.
ili probno staviti provereno nove, pa ako ima vidnog napretka, valja zameniti stare...


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest