Da li postoji OD sa TONE kontrolama PRE GAIN-a...?

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

zokigajson
Posts: 224
Joined: 30 Nov 2010, 20:14

Da li postoji OD sa TONE kontrolama PRE GAIN-a...?

Post by zokigajson » 24 Oct 2017, 02:24

Nešto nisam u toku,ali bih voleo da nabavim Od koji ima mogućnost podešavanja npr 3 band EQ pre GAIN-a,baš kao kad je otpanjen lampaš i sl,ili kao što je slučaj kod nekih starijih pojačala,koja ternutno nisam u mogućnosti da nabavim...Hvala!!

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Da li postoji OD sa TONE kontrolama PRE GAIN-a...?

Post by tommytigh77 » 24 Oct 2017, 17:54

Nisam siguran da li postoji baš to što tražiš, ali od relativno popularnih pedala/šema Zendrive i Timmy imaju dodatni pot koji reguliše nivo basa u samoj kliping sekciji, neovisno od naknadne ton kontrole. Možda ti to završi posao.

User avatar
apollomusicservice
Posts: 193
Joined: 25 Oct 2014, 16:00
Location: Beograd

Re: Da li postoji OD sa TONE kontrolama PRE GAIN-a...?

Post by apollomusicservice » 24 Oct 2017, 20:12

zokigajson wrote:
24 Oct 2017, 02:24
Nešto nisam u toku,ali bih voleo da nabavim Od koji ima mogućnost podešavanja npr 3 band EQ pre GAIN-a,baš kao kad je otpanjen lampaš i sl,ili kao što je slučaj kod nekih starijih pojačala,koja ternutno nisam u mogućnosti da nabavim...Hvala!!
Lampaška pojačala najlepši overdrajv daju kada je pojačalo angažovano do samih granica svojih mogućnosti i tu je najveća zasluga izlaznog stepena tj. izlaznih lampi i izlaznog transformatora dok prethodni stepeni kaskadno oblikuju signal i pojačavaju ga. Postoji i varijanta da se dobije veliki gejn i u pretpojačivačkom delu ali se to znatno razlikuje i nije tako atraktivno. Suma sumarum što god mi uradili u pedali to ne može ni prići tom zvuku. Druga stvar, u tim starim lampaškim pojačalima struktura putanje signala počinje sa prvim pojačivačkim stepenom zatim tro ili dvo pojasna regulacija tona koja je pasivna i ima veliko slabljenje (taj nivo slabljenja je baš nadomestio prvi stepen) i gde tonske kontrole utiču jedna na drugu npr. pomeranjem middle potenciometra utičemo i na bas i treble opseg kao i to da ako stoje na sredini ne znači da je ravna karakteristika. Tako odredjen ton se pojačava dalje do saturacije pojačala. U pedali je moguće odraditi skoro isto oblikovanje tona i dodati još pojačanja ali nedostaje izlazni stepen da začini sve to jer u pedalama izobličenje zvuka obavljaju neke diode ili tranzistori koji imaju drugačiji karakter od lampi (koji se nekako simulira ali to je ipak simulacija). Wampler Tweed 57 ima sličnu strukturu obrade signala i tonske kontrole kao kod lampaša.

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Da li postoji OD sa TONE kontrolama PRE GAIN-a...?

Post by tocilj » 25 Oct 2017, 00:26


maksabass
Posts: 865
Joined: 12 Nov 2008, 10:34
Location: leskovac

Re: Da li postoji OD sa TONE kontrolama PRE GAIN-a...?

Post by maksabass » 25 Oct 2017, 11:20

Tonske kontrole pre gain-a...su moguce.Mogu da se postave u bilo kojoj pedali.Koliko i kako ce to da utice na zvuk,zavisi od slucaja do slucaja.Slazem se sa gore navedenim...ali isto tako mislim da se sa ovakvim tonskim regulacijama postize nesto drugacija tonska slika ovedrive-a.Npr..neka messa bougie ili doumbe ,ako pogledamo semu preampa,jasno se vidi da su tonske kontrile pre gain-a,sto karakteeise i fender pojacala.Tako da je to vec vidjena stvar,i zato tvdim da ima i pedala koje rade tako.Ako se uzme marshall koncept tu idu kontrole na kraju i daju sasvim drugacuji karakter zvuku.Tonske kontrole ispred gaina vidno smanjuju nivo gaina,pa u nekim normalnim uslovima daju svega blagi crunch(vintage)zvuk.Tako da bi naknadno trebalo povecati nivo gaina i saturacije...ako se radi o lampama ili nekim slabijim jfet tranzistorima.Postije kaskade kod kojih je ucinak veci.
Radio sam pedalice koje sam sam projetovao bas iz tog razloga,pa su imale tonske kontrole koje su promenjlive bas u tom smislu...mogu biti pre i posle.A ono sto je opste prihvatljivo kao prakticno resenje je ...prvi stepen pojacanja-gain-drugi stepen pojacanja,katode follover,tonske kontrole,treci stepen,cetvri itd.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Da li postoji OD sa TONE kontrolama PRE GAIN-a...?

Post by bancika » 25 Oct 2017, 11:38

A sta fali EQ pedali? Moze da se stavi ispred bilo cega i nudi vise kontrole od B-M-T kontrole.

maksabass
Posts: 865
Joined: 12 Nov 2008, 10:34
Location: leskovac

Re: Da li postoji OD sa TONE kontrolama PRE GAIN-a...?

Post by maksabass » 25 Oct 2017, 11:56

Ha...ja sam skoro siguran da je Zoki nesto prckao na tu foru...pa mu je onda palo na pamet da pita o ovim stvarima :D

User avatar
apollomusicservice
Posts: 193
Joined: 25 Oct 2014, 16:00
Location: Beograd

Re: Da li postoji OD sa TONE kontrolama PRE GAIN-a...?

Post by apollomusicservice » 25 Oct 2017, 11:58

tocilj wrote:
25 Oct 2017, 00:26
Evo odgovora :-D

https://www.youtube.com/watch?v=D49aVCQlhA0
Na ovom snimku uočljivo je da je Jesse već dosta pogurao pojačalo bez uključene pedale a ona mu samo pomogne da udje u taj rezim saturacije. Sa većim gainom na pedali omogućuje da se to desi i ranije. Tonska kontrola jeste pre stepena sa većim pojačanjem ali se ona po tipu razlikuje od tonske kontrole u starijim lampaškim pojačalima tj. njegove kontrole bas i treble u srednjem položaju (12 sati) nemaju uticaj na ton što nije slučaj kod vintage lampaša. Druga stvar Jesse koristi svoje malo napucane Alnico V magnete sa malo potisnutim srednjim opsegom što se i čuje na snimku.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Da li postoji OD sa TONE kontrolama PRE GAIN-a...?

Post by tommytigh77 » 25 Oct 2017, 12:05

:1: Baš htedoh da kažem, dobar ton na snimku, ali mislim da je najmanje do pedale. Prvo, svirka je nabijačka, nigde nema dinamike i malo mekših deonica pa da se zapravo čuje šta pedala radi sama po sebi, tj. koliko ''pomaže''. Plus gitara raštimana stepen dole, naravno da će odmah da vuče na Hendrixa i SRV-a... odličan marketing, nema šta.

User avatar
apollomusicservice
Posts: 193
Joined: 25 Oct 2014, 16:00
Location: Beograd

Re: Da li postoji OD sa TONE kontrolama PRE GAIN-a...?

Post by apollomusicservice » 25 Oct 2017, 14:04

tommytigh77 wrote:
25 Oct 2017, 12:05
:1: Baš htedoh da kažem, dobar ton na snimku, ali mislim da je najmanje do pedale. Prvo, svirka je nabijačka, nigde nema dinamike i malo mekših deonica pa da se zapravo čuje šta pedala radi sama po sebi, tj. koliko ''pomaže''. Plus gitara raštimana stepen dole, naravno da će odmah da vuče na Hendrixa i SRV-a... odličan marketing, nema šta.
Potpuno se slažem sa tim, često na demo snimcima mnoge spravice zvuče vrlo primamljivo ali tu treba biti obazriv po pitanju da li ćeš dobiti baš takav ton u svojoj konfiguraciji, sa svojom gitarom i na svom pojačalu. Često tu umeša prste i postprodukcija kao i stil sviranja.

zokigajson
Posts: 224
Joined: 30 Nov 2010, 20:14

Re: Da li postoji OD sa TONE kontrolama PRE GAIN-a...?

Post by zokigajson » 25 Oct 2017, 17:59

maksabass wrote:
25 Oct 2017, 11:56
Ha...ja sam skoro siguran da je Zoki nesto prckao na tu foru...pa mu je onda palo na pamet da pita o ovim stvarima :D
Hehe,nisam ništa čačkao druže Makso,no vidim kako se različito ponaša bilo koji drive,kad ubadaš sinlge ili HUm pikapove,pa mi zato pade na pamet,ai setim se da su neki stari ,pa čak i tranzistorci imali PRE drive kontrole,kao npr MArshall što je radio 80-ih isl...

zokigajson
Posts: 224
Joined: 30 Nov 2010, 20:14

Re: Da li postoji OD sa TONE kontrolama PRE GAIN-a...?

Post by zokigajson » 25 Oct 2017, 18:00

tocilj wrote:
25 Oct 2017, 00:26
Evo odgovora :-D

https://www.youtube.com/watch?v=D49aVCQlhA0
Brutalna sprava,mada msm da ovome što ovo proba,na ovakav amp to i ne treba...E sad možda može i na trandži da zazvuči,ko zna...

zokigajson
Posts: 224
Joined: 30 Nov 2010, 20:14

Re: Da li postoji OD sa TONE kontrolama PRE GAIN-a...?

Post by zokigajson » 25 Oct 2017, 18:02

bancika wrote:
25 Oct 2017, 11:38
A sta fali EQ pedali? Moze da se stavi ispred bilo cega i nudi vise kontrole od B-M-T kontrole.
Može i tako,samo je cimanje dve pedale istovremeno čepati,a i EQ zna da dodaje još i neki HIS u drajv,msm bosov i dr....

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Da li postoji OD sa TONE kontrolama PRE GAIN-a...?

Post by tocilj » 26 Oct 2017, 23:10

apollomusicservice wrote:
25 Oct 2017, 11:58
tocilj wrote:
25 Oct 2017, 00:26
Evo odgovora :-D

https://www.youtube.com/watch?v=D49aVCQlhA0
Na ovom snimku uočljivo je da je Jesse već dosta pogurao pojačalo bez uključene pedale a ona mu samo pomogne da udje u taj rezim saturacije. Sa većim gainom na pedali omogućuje da se to desi i ranije. Tonska kontrola jeste pre stepena sa većim pojačanjem ali se ona po tipu razlikuje od tonske kontrole u starijim lampaškim pojačalima tj. njegove kontrole bas i treble u srednjem položaju (12 sati) nemaju uticaj na ton što nije slučaj kod vintage lampaša. Druga stvar Jesse koristi svoje malo napucane Alnico V magnete sa malo potisnutim srednjim opsegom što se i čuje na snimku.
Na snimak sam slučajno naletio, i u objašnjenju pedale čuo to što je kolega pitao...nisam razmišljao o tome uopšte...samo okačih onako jer ima veze sa temom. Nemam mišljenje ni stav uopšte o tematici. A što se tiče rivjuova....toliko ih se naslušah da počinjem da prepoznajem zvuk mikrofona kojim je ozvučeno pojačalo, bez da čitam opis:-D Generalno mogu da čujem kako pedala zvuči i da li distorzira pojačalo bustovano OD-om ili sama pedala....ali opet kada presviraš pedalu na nekoliko pojačala i provedeš neko vrijeme sa njom, polako krene da smeta neka frekvencija ili karakter zvuka...iako nije očigledna, valjda sama misao o nečemu iritantnom, i fokus baš na to kod mene postane neizdržljiv i onda moram da promijenim pedalu, iako je bila omiljena do prije par mjeseci :-D Boles' je to prijatelju, pisah već ranije.....

zokigajson
Posts: 224
Joined: 30 Nov 2010, 20:14

Re: Da li postoji OD sa TONE kontrolama PRE GAIN-a...?

Post by zokigajson » 28 Oct 2017, 16:58

tocilj wrote:
26 Oct 2017, 23:10
apollomusicservice wrote:
25 Oct 2017, 11:58
tocilj wrote:
25 Oct 2017, 00:26
Evo odgovora :-D

https://www.youtube.com/watch?v=D49aVCQlhA0
Na ovom snimku uočljivo je da je Jesse već dosta pogurao pojačalo bez uključene pedale a ona mu samo pomogne da udje u taj rezim saturacije. Sa većim gainom na pedali omogućuje da se to desi i ranije. Tonska kontrola jeste pre stepena sa većim pojačanjem ali se ona po tipu razlikuje od tonske kontrole u starijim lampaškim pojačalima tj. njegove kontrole bas i treble u srednjem položaju (12 sati) nemaju uticaj na ton što nije slučaj kod vintage lampaša. Druga stvar Jesse koristi svoje malo napucane Alnico V magnete sa malo potisnutim srednjim opsegom što se i čuje na snimku.
Na snimak sam slučajno naletio, i u objašnjenju pedale čuo to što je kolega pitao...nisam razmišljao o tome uopšte...samo okačih onako jer ima veze sa temom. Nemam mišljenje ni stav uopšte o tematici. A što se tiče rivjuova....toliko ih se naslušah da počinjem da prepoznajem zvuk mikrofona kojim je ozvučeno pojačalo, bez da čitam opis:-D Generalno mogu da čujem kako pedala zvuči i da li distorzira pojačalo bustovano OD-om ili sama pedala....ali opet kada presviraš pedalu na nekoliko pojačala i provedeš neko vrijeme sa njom, polako krene da smeta neka frekvencija ili karakter zvuka...iako nije očigledna, valjda sama misao o nečemu iritantnom, i fokus baš na to kod mene postane neizdržljiv i onda moram da promijenim pedalu, iako je bila omiljena do prije par mjeseci :-D Boles' je to prijatelju, pisah već ranije.....
Tačno sve ,hehe sviraš,sviraš,dok se jedno jutro ne probudiš mišlju da ti je pedala odvratna...A najviše ubija ta konstantna apriori misao,da to ipak ne može da zvuči kao stari PLEXI ili neki Vibroverb,Super reverb i sl,...a ovo nisi u mogućnosti da sviraš jbg....što se kaže u selima u mome kraju-'Ajde Pope budi pametan..''- :ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest