Mala pomoc oko pojacala

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
Lucky82
Posts: 99
Joined: 11 Aug 2013, 12:58

Mala pomoc oko pojacala

Post by Lucky82 » 27 Nov 2017, 22:54

Drugari, treba mi mala pomoc oko pojacala.
U pitanju je Laney cub 10 i imam mali problem sa njim.
Kada upalim pojacalo i sviram nakon nekoliko minuta, cuje se krcuci zvuk kroz zvucnik koji je pomesan sa zvukom gitare.
Kada gasim pojacalo, cuje se opet taj zvuk (zvuci kao sustanje-krcanje, a volumen zvuka opada kao da se neka komponenta prazni)
E sada, dok sviram, taj zvuk se pojavljuje jace kada okinem 5 ili 6 zicu, dok se cuje daleko manje na, recimo, 1. zici.
Takodje sam primetio, kada drmnem malo pojacalo rukom, taj zvuk krcanja prestane, pa se opet vrati nakon nekog vremena.
Da li neko ima ideju sta moze da bude uzrok problema?
Hvala

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Mala pomoc oko pojacala

Post by bancika » 27 Nov 2017, 23:53

moguce da je negde los kontakt, ili lem koji je pukao ili los kontakt u podnozijima lampi. Posto je combo, moguce je da nize frekvence izazovu da komponente vibriraju pa se kontakt tako gubi tu gde je lem los. To bi objasnilo i sto proradi kad ga lupnes. Mozes da probas da pogledas lemove na plocici i sam, samo pazljivo.

Image

Druga opcija je losa lampa, ako imas neke rezervne probaj da zamenis. Treca opcija je los elektrolit u napajanju. Najlaksi nacin da se to proba je da se zakace novi elektroliti u paraleli sa postojecim obicnim aligator zakacaljkama...ako to resi problem, znaci da su stari losi i samo ih zamenis trajno.

User avatar
d-e-x
Posts: 71
Joined: 24 Nov 2012, 22:01

Re: Mala pomoc oko pojacala

Post by d-e-x » 28 Nov 2017, 13:20

Isti problem sam imao na bugeri 5. Lampe su bile u pitanju.

User avatar
Lucky82
Posts: 99
Joined: 11 Aug 2013, 12:58

Re: Mala pomoc oko pojacala

Post by Lucky82 » 28 Nov 2017, 21:05

Peobacu prvo jeftiniju varijantu, proveru lemova, a posle i ovu skuplju koja ukljucuje zamenu lampi.
Hvala svakako na asistenciji.

User avatar
Lucky82
Posts: 99
Joined: 11 Aug 2013, 12:58

Re: Mala pomoc oko pojacala

Post by Lucky82 » 01 Dec 2017, 17:32

Ipak su cevi bile problem u preamp-u. Zamenio ih i pojacalo progledalo, tacnije, prosviralo :D
Hvala jos jednom na pomoci.

Bane bass
Posts: 349
Joined: 20 Feb 2008, 08:13
Location: Beograd

Re: Mala pomoc oko pojacala

Post by Bane bass » 02 Dec 2017, 08:43

Treba voditi racuna, da dok su lampe vruce, pojacalo ne nositi, spustati, iznositi na hladno.Treba sacekati njihovo hladjenje, pa tek onda njime manipulisati. U zimskom periodu, treba voditi racuna o unosenju elektronike sa hladnog u topao prostor. Aklimatizacija je pozeljna, cak i u trajanju od pola sata. Nemojte kasniti na svirku, nego dodjite malo ranije, sacekajte, pa tek onda prikljucujte pojacala. Strpljenje se isplati.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest