GEM oprema kupovna i GEM DIY (uradi sam)

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: GEM oprema kupovna i GEM DIY (uradi sam)

Post by Rockatansky » 15 Dec 2017, 21:37

bancika wrote:
15 Dec 2017, 21:25
Rockatansky wrote:
15 Dec 2017, 21:18
Zaista ne znam iz kog razloga, jer je gitara ionako farbana, no...
tako je lakse da se izbegnu linije koje se vremenom jave na spojevima. Kako god da je dobro izravnjano zna da se vidi kad se izlakira.
Pretpostavio sam da je tako. Mada je i pored toga, bolje reci preko toga, bio jako debeo sloj podloge za farbu... Vidi se na slici sa skidanjem boje, drvo, pa furnir, pa sloj podloge siguro bar 0.5 mm, pa farba, pa providni lak. Ali opet sto kazes, ovako je sigurica da se nece pojaviti linije...

Ono sto me je iznenadilo da Squier CV koji je ono vrh ponude isto takvo telo ima kada nije sunburts. :shock: Nasao sam negde sliku... Meni je to nekako skrnavo...

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: GEM oprema kupovna i GEM DIY (uradi sam)

Post by MIKI-DJORDJE » 16 Dec 2017, 00:24

nice ...Pa u suštini da si je nekako isplorao nakon onog palnjenja i moglo je da prođe...Vidiš nisam znao to sa purol pastom i ako se sa njom odavno družim, uništio sam skupu gitaru sa svojih mmm 16 god :mrgreen:

metalni hromirani deo kobilica je od starosti počela da dobije kao male ''bubiljice'' i malo je to izoksidisalo - neko nije brisao lepo ili ima kiseli agresivan jzno aka znoj , i ja znajući kako purol lepo čisti mesingane ne lakirane delove hteo po tom, i lepo mi otac (inače sjajan majstor) reče ''nemoj sine to je jako agresivno itd itd biće posle još gore'' ih on meni da priča :D...msm :D
- toliko sikuno sam i šta treba i ''malo'' :XD: šta ne treba ....LM treba inače dobro to očistiti jer purol jer barem tada imao neke kiselinčine ne znam jel ima i danas...no neke stvari moraš naučiti glavom o zid nema druge

A jes Ban je in right vide se linije, što i nije toliko loše možeš da provališ iz koliko je delova đitra ono prema odsjaju, ja sam tako uzeo indonežanku kad videh da je telo iz 2 dela mahagonija i to baš onaj Hunduras (barem tako kazivahu na sajtu).............
Nisam gulio te bolje Squiere ali je rečeno slično da ne kažem isto....Realno džaba i da je iz komada a da je loš zvuk, meni je to na 1 mestu da gitara bude precizno izrađena i da lepo zvuči ......

imam ja neke upute za sunburst kaži ga knjigu pri 100njak strana pa kad budeš kretao u akciju ti kaži mogu da ti pozajmim...
O finišima baš i ne znam puno, tek učim pokušavam da svoje slikarsko umeće prebacim na đitru i da metnem nekakv finiš a da mi ne razmrlja mukotrpan rad e sad uputili su me pa ...probaću

Varijatna 2 je da radim pirografiju ali nemam baš alat, znam da ima na netu zilion DIY ako je slučajno neko nešto pravio neka podeli link ili pak zna za neki laganica DIY pirograf

TRAŽI SE diy prograf laganica :cao:

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: GEM oprema kupovna i GEM DIY (uradi sam)

Post by Rockatansky » 16 Dec 2017, 10:08

Ja sam polirao Purolom sve sto sam ima i nikad nije bilo problema, i hromirane delove i svasta... A eto pokazalo se da moze i za telo gitare :D
Ono spaljeno bi mozda moglo da prodje, ali je problem sto je debljina bila razilcita, bas zbog toliko slojeva na gitari. Negde je doslo do drveta, negde samo do podloge, negde je nagorelo do farbe a negde samo lak... I onda tako brdovito, razilke su bilo i do 1mm nije mi se nikako dopalo...

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: GEM oprema kupovna i GEM DIY (uradi sam)

Post by MIKI-DJORDJE » 17 Dec 2017, 16:17

Ovde kod mene je bio već načet metal te ''bubuljice'' kažem ne znam šta je u sastavu mrzi me tražim, mada hajd čekaj...Ne piše ništa a mrzi me da detaljnije kopam po netu ...
https://bolago-m.rs/purol-100-gr

vidim neki i po CDu sa njom kao da skineš ogrebotine :shock: , ....Moja je bila žešće abrazivna, verujem da ih ima više od onih da se skine blaga oksidacija pa do agresivnijih, nije loše pročitati....

A moja dogodovština je bila baš odavno, ko zna mere bit da više neke supstance nisu dozvoljene u upotrebi, ono alergija, kanecrogeno..bla bla..
Svodi se na to da je pametno informisati se solo...Za pragove koristim sličnu manje abrazivnu nije ime purol ali ja ih sve ne pravilno zovem ''purol'', da se ugačaju na kraju....

A vidiš to za finiš nisam znao i deluje mi kao dobra ideja...

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: GEM oprema kupovna i GEM DIY (uradi sam)

Post by Rockatansky » 17 Dec 2017, 19:51

Vrv ima raznih, ovaj je taj sa slike.

E da i za pragove ga koristim, pri svakoj promeni zica ispoliram ih i budu kao ogledalo. :) Ali eto za finis daje skroz neki drugi osecaj, ali svejedno super.

User avatar
OVCA
Posts: 221
Joined: 26 Jan 2015, 15:04

Re: GEM oprema kupovna i GEM DIY (uradi sam)

Post by OVCA » 20 Dec 2017, 18:28

Evo dobrih a jeftinih nekineskih pikapova:http://stores.ebay.com/pribora-guitar-pickups

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: GEM oprema kupovna i GEM DIY (uradi sam)

Post by MIKI-DJORDJE » 21 Dec 2017, 03:41

OVCA wrote:
20 Dec 2017, 18:28
Evo dobrih a jeftinih nekineskih pikapova:http://stores.ebay.com/pribora-guitar-pickups
Delih ja info o njima kada sam došao na forum, i na našoj grupi FB ali prikači se neko i onda ja to ''delete'' na forumu je ostalo :D

ok su ja sam naručio za drugove barem 3 kompleta.. svi su bili zadovoljni samo jednom liku se nisu dopali jer je vintage zvuk. Meni je informaciju proturpi Gremanski drug....

Razlog preporuke je baš taj jer se ljudi štrecaju od Kine i Koreje... ai da ne motam jer ne prodajem ( barem ne još)- i raširio sam vest pa ima skoro 2 godine...Ali je lik ispao ''smrda'' mislim na AP-a dotičnog ....
Ja ga pitam na Engleskom u mailu ''Alo brat Rus uvaljh ti tonu ovih magneta daj neki komplet hambakera za druga povoljnije, nije za mene'' ( jer sam Zli preprodavac koji volontira) LM kaže ''ne razumem ništa, piši na Srpskom'' zamisli kakav lik :O.o: ...
Napišen na Srpskom znači ne da časti nije za mene nego za druga vidi po adresi i nije čovek pri lovi da snizi tričavih par $ bar zbog carine..Kad opet u odgovoru ''ne razumem a biće hambakeri'' ja vidim mene ovaj zeza :D ......

Ja ga pitam ( inače ima prepisku na mailu da slikam mogu ovako ljudima da podelim ali nije fer ovde da kačim) ''A jel razumeš Nemački barem , ja baš nisam sjajan sa Ruskim jer vidim ni to nisi razumeo'' a pazi do tada je razumeo Engleski OK, hahaha jao Rusi su čudo...i napišem mu na Nemačkom..Na kraju stigne neki levi odgoor kako on opet ništa ne razume :XD: :XD: :XD: ::ranting::
valjda je provedioca koristio tačnije mogao je lepo reći ''ej ne mogu da spustim cenu zato i tako'' i ako je kažem ni 10$ ..i ništa mrzelo me više da se mlatim.... prodao si x kompleta preporučen si i nekom ko stavrno eto nije u mogućnosti a sutra će i ona da ga preporuči nećeš da spustiš cenu, pa ko te šiša.... :cao:

uzemo drugu Korenace em platio manje em lično msm da su bolji....

NARAVOUČENIJE

Magneti su OK od Pribore sasvim OK, samo da kažem javno svi žicu nabavljamo iz istih izvora ali bukvalno ne postoji,,stara žica'' negde zaturena, sve je to opet azija samo npr Nemci zveknu ''made in EU'' Ameri nešto drugo i tako ribrending....

A brača Rusi umeju kada im ne odgovara pitanje da odjednom naprasno ne razumeju Engleski, a često ni Ruski...

eto drug je naučio gitaru sličan problem '' i don't undrstand'' a sa mnom priča super :lol: :lol: ..... pre toga je od drugog Rusa sve bilo ok ali doduše dečko živi u EU...

ZAKLJUČAK magneti su dobri, ali nemojte se iznenaditi naprasnom ne razumevanju :lol: :bambi:

imaš čak i bolje imho delio sam link za 30ak $ isto singlovi,plain enamel žica parafin i vosak, alnico unutra...čovek u USA radio testove ( ne ja) sa nekim koji koštaju iznad 300$ i sa čuvenim Fender određen komplet jel ''Fender Texas Special'' i sa ''Lollar Black Face'', dotični Azijski komplet ih ostavio iza sebe po kvalitetu izrade, zvuku, i parametrima.....

..ne znači da su Fender i Lollar ti kompleti loši- daleko od toga, već da su ti izvesni jeftni mnogo dobri...I hajd ti sad budi normalan- to je uzrečica kada je sve tako izmešano i kada nekad cena i kvalitet veze nemaju jedno sa drugim.
Da se razumemo reč je samo o tom kompletu, testirani su neki drugi...Ja uzeo neke rade super....otprilike sam siguran ko ih je pravio i pod kojim su imenom su išli ali opet je ispao problem sa ''made in'' i onda prosto mora da se rasproda ...ne vredi da se vuče godinama.... :ziveli:

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: GEM oprema kupovna i GEM DIY (uradi sam)

Post by Overdrive » 21 Dec 2017, 10:30

oko ovog "šildovanja" gitare, interesuje me jedna stvar:

zar nije logičnije da se, umesto što se lepi traka po telu gitare, nekako ta traka nalepi na same magnete?

I da li je to uopšte moguće?

Msm, ajde žice, potovo ovo ono, ali kapiram da najveću zujku daju sami magneti.. :idea:

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: GEM oprema kupovna i GEM DIY (uradi sam)

Post by bancika » 21 Dec 2017, 10:39

za singlove ima smisla to sto kazes....mada ne bi skodilo i humbuckerima. Samo kod humbuckera koji god sum da dodje u jedan kalem, doci ce i u drugi. A posto su kalemovi motani u suprotnom smeru jedan od drugog, taj sum ce se ponistiti kad ih povezes zajedno (bice i dalje tu na splitovanim pozicijama). Bas cu probati sledeci put kad cackam gitaru da vidim da li se menja nivo suma kad stavim ceo magnet recimo u metalnu kutiju koja je povezana na masu. Ako se ne cuje razlika u sumu, znaci da nema svrhe shieldovati magnet...bolje od zatvorene kutije ne moze.

A ima smisla i ovo sto se inace radi. Svaka zica koja nije shieldovana moze da pokupi sum, zato je bitno da se zastiti ceo prostor gde su potovi i prekidaci.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: GEM oprema kupovna i GEM DIY (uradi sam)

Post by tommytigh77 » 21 Dec 2017, 14:03

Radili su ljudi šildovanje samih magneta, oblepljivali kapice iznutra folijom, ali menja se zvuk, izgubi se bas i naročito oštrina... isti princip kao kod humbuckera koji imaju cover, samo još izraženiji, to bi trebalo da je opšte poznata stvar. Ko ne veruje a ima telca, neka proba da raskači poklopac neck magneta s mase, odmah oštrije radi magnet. A kad se skine poklopac, još oštrije.
S druge strane, šildovanje same gitare je meni uvek bilo mnogo cimanja za vrlo mali rezultat. Čudno mi je da od ovoliko DIY entuzijasta na forumu koji se bave svim i svačim niko nije probao da napravi pasivni dummy coil, mislim da je to definitivno put kojim treba ići, ima na netu šema i sve. Skoro mi je dolazio na setup neki Suhr sa SSCII sistemom, to stvarno radi za sve pare.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: GEM oprema kupovna i GEM DIY (uradi sam)

Post by Overdrive » 21 Dec 2017, 15:07

evo još ideja na tu temu..


User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: GEM oprema kupovna i GEM DIY (uradi sam)

Post by komil » 21 Dec 2017, 19:59

MIKI-DJORDJE wrote:
21 Dec 2017, 03:41
... samo da kažem javno svi žicu nabavljamo iz istih izvora ali bukvalno ne postoji,,stara žica'' negde zaturena, sve je to opet azija samo npr Nemci zveknu ''made in EU'' Ameri nešto drugo i tako ribrending....
Ja imam neke količine razne žice iz 60-ih godina, nećeš verovati, kupio sam je budzašto na buvljaku, na koturovima su i datumi proizvodnje. Imam i iz 70-ih godina žicu sfrj proizvodnje, ostalo iz nekog servisa elektronike. Raspitaj se u Nišu, mislim da je bila proizvodnja takve žice, čak se i sada pravi.

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: GEM oprema kupovna i GEM DIY (uradi sam)

Post by MIKI-DJORDJE » 22 Dec 2017, 20:31

[/quote]

Ja imam neke količine razne žice iz 60-ih godina, nećeš verovati, kupio sam je budzašto na buvljaku, na koturovima su i datumi proizvodnje. Imam i iz 70-ih godina žicu sfrj proizvodnje, ostalo iz nekog servisa elektronike. Raspitaj se u Nišu, mislim da je bila proizvodnja takve žice, čak se i sada pravi.
[/quote]

lepo..Znam da je čovek koga puno poštujem sa ovih prostora (imho Bog za magnete i pojačala) ali je u drugoj Republici, lm koristio našu žicu pa skidao sa bobina itd..svašta nešto...Ako je suviše stara a nije lepo čuvana popusti negde lak....nego da pričam puno...pitaću , mada sad pa koga da pitam? hajd možda u privatnim...Ja sam iskerno prvo kupio u Nemačkoj, pa na ''rizik'' iz Kine/Koreje kad ono ista žica, posle dobijem iz US isti đavo..... kako da se ja ne igram detektiva odlučih da uzimam najbolje i najpovoljnije...pa sad ko je pravi nije važno...

za moje potrebe više nego dovoljno.... Hvala za info , :ziveli: :ziveli: :ziveli:

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: GEM oprema kupovna i GEM DIY (uradi sam)

Post by komil » 22 Dec 2017, 20:57

Možeš, za početak, da pitaš ove što vikluju. Oni koriste druge debljine, ali će znati da ti kažu ko bi to mogao da proizvodi u gradu.

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: GEM oprema kupovna i GEM DIY (uradi sam)

Post by tocilj » 31 Dec 2017, 18:48

Evo da prenesem rezultate njikanja sa kondenzatorima na tone potu. Dakle na tone potu je bio standardni 0.022 uf, kada sam ga isčupao gitara mi je progledala...probao sam 0.01 da turim....bilo je ok, ali još uvijek nedovoljno. Onda sam tražeći nešto po intermekovima našao da ljudi meću 0.0022 uf, pa odlučih da probam. I to je to! Više mi nisu osječeni visoki, imam normalne iskrice na tonu....a tone pot mi po prvi put u životu na hamovima ima neku funkciju. Sa njim kontrolišem isključivo više frekvencije, što u odnosu na pojačalo u koje se bodem može da bude od velike pomoći....
Preporuka svskom ko obično ne koristi tone pot, da zamijeni standardni 0.022 sa 0.0022uf. možda i počne da ga koristi :-)

Srećna nova godina drugari, nek ste živi, zdravi i radosni!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest