FX Loop

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

FX Loop

Post by metalstringer » 23 Dec 2017, 01:06

Koristio bih delay pedalu za solaze preko fx loop-a pojacala preko send-return, ujedno i kao volume boost da se pojaca sam solo tokom sviranja, dobro, delay pedala ima valjda volume pot pa pojacas koliko ti treba itd kao clean volume boost, ali mi je ujedno potrebno da je ista pedala tru bajpas kada je iskljucena i da mi ne remeti drajv pojacala kada ne sviram solo, ali mislim da mi remeti ritam ton, kao cujem da remeti, posto efekt volume pot ( na pojacalu ) je npr okrenut na recimoi 12 sati.
Kakoi izvesti da ritam tj drajv pojacala ostane izvorni i da ga ne remeti fx loop tj efekt volume pot, ili se tripujem da ga remeti kada ne koristim pedalu?
Ili je bolje da se pedala turi prva u lancu kao pre-delay ili boost ali da ima tru bajpas?

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: FX Loop

Post by hipihill » 23 Dec 2017, 11:16

metalstringer wrote:
23 Dec 2017, 01:06
Koristio bih delay pedalu za solaze preko fx loop-a pojacala preko send-return, ujedno i kao volume boost da se pojaca sam solo tokom sviranja, dobro, delay pedala ima valjda volume pot pa pojacas koliko ti treba itd kao clean volume boost, ali mi je ujedno potrebno da je ista pedala tru bajpas kada je iskljucena i da mi ne remeti drajv pojacala kada ne sviram solo, ali mislim da mi remeti ritam ton, kao cujem da remeti, posto efekt volume pot ( na pojacalu ) je npr okrenut na recimoi 12 sati.
Kakoi izvesti da ritam tj drajv pojacala ostane izvorni i da ga ne remeti fx loop tj efekt volume pot, ili se tripujem da ga remeti kada ne koristim pedalu?
Ili je bolje da se pedala turi prva u lancu kao pre-delay ili boost ali da ima tru bajpas?
Delay pedale po pravilu nemaju volume pot već samo volume efekta u smislu prisutnosti efekta, nje njegove glasnoće. Ako je pedal tbp ona ne sme ništa da smeta u loopu jer je isto kao da si loop premostio žicom. Lično efekte tog tipa uvek guram u loop, ali to je več stvar svakoga da nađe šta mu je najbolje.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: FX Loop

Post by tommytigh77 » 23 Dec 2017, 12:48

Dobra, transparentna delay pedala sa true bypassom ne bi smela da menja ton kad je uključiš/isključiš, samo da dodaje efekat. Obrati pažnju da pedala koja ide u fx loop mora da bude u stanju da prihvati jači line level signal (+4dB), jer ako prihvata samo instrumentalni signal (-10dB), može da dodje do distorziranja i degradacije signala. Inače, upotreba fx loopa će uvek malo da promeni ton, pre svega zato što se u igranku uključuje i driver fx loopa, ali i kapacitivnost dva kabla koja idu od pojačala do pedalboarda i nazad. Zato za takvu primenu i nije loše imati pedalu sa dobrim bufferom umesto true bypassa. Kad se sve sabere, moja preporuka je TC Electronic Flashback, ima sve što ti treba osim volume boosta, transparentno radi, a možeš da biraš vrstu bypassa. Što se tiče delay pedala koje bi mogle da podignu nivo kad se uključe, ima ih, ali pitanje je kako taj boost radi... možda bi bolje bilo (i jeftinije) da uzmeš zasebno delay, a zasebno neki ekvilajzer kojim bi mogao da dižeš tačno one frekvencije koje ti odgovaraju. Veruj mi, kad dižeš volume za solo, ne želiš da digneš sve frekvencije podjednako, jer zapravo nećeš dobiti isti zvuk, dobićeš zvuk koji ima više basa i oštrine nego onaj na manjoj snazi. Da ne davim previše ovde, guglaj ''Fletcher-Munson curve'' pa će ti biti jasno. Zato lepo uzmeš eq, pa na njemu umesto generalne jačine podigneš jedan širi spektar srednjih frekvencija i eto fokusiranog, masnog solo tona. A što se tiče delay pedala koje imaju opciju regulisanja jačine dry signala, onako iz glave se sećam da to može Catalinbread Belle Epoch, pritom ubija kako radi, ali je prilično skupa.

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: FX Loop

Post by metalstringer » 23 Dec 2017, 17:31

dve gitare su u bendu i plus mjetal kao svirimo, ako nemam boost solo se skoro i ne cuje tokom probe. mozda je bolje da koristim samo eq sa malo pojacanim volume za solo. nekako mi lezi delay, volim efekat ali ne preterano, samo da zacini solo sound. probao sam klon centaur sa malo jacim volume preko 12 sati i malo gaina koliko da se probije, vrlo malo preko fx loop-a al sam soun ode u midlasto nesto a i ritam sound mi se remeti posto nije tru bajpas. ne moze i jare i pare izgleda u isto vreme :D probacu neki clean boost kao prvi u lancu, ali fali mi delay, ali da ne gazim 2 pedale za solo nego samo jednu...

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: FX Loop

Post by hipihill » 23 Dec 2017, 19:04

Asocirao si me na delay mašine koje imaju mogućnost pravog boosta. Iako kako je iznad rečeno delay pedala ne bi trebalo da menja ni jačinu ni kvalitet signala već samo da ga izbaci sa kašnjenjem ipak ima pedala koje to mogu. Jedina pedala koju sam imao (i idot prodao :cry: :cry: :cry: !) je bila analogna Memory Man. Kod nje si imao pojačanje pre kompresije, ali ni to nije moglo u nedogled već samo do pojave izobličenja na koje te je upozoravala jedna svetleća dioda. Kod recimo digitalnog Boss Space Echa možeš da pojačaš digitalni signal, ali to pojačanje nije prirodno, a možeš i da koriguje eq bas i visoke. Ima nekih novih digitalnih kod kojih možeš iz pomoć editora da utičeš na neke vrednosti levela i eq i kao takve da snimiš u pedalu.

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: FX Loop

Post by tocilj » 23 Dec 2017, 21:50

metalstringer wrote:
23 Dec 2017, 17:31
dve gitare su u bendu i plus mjetal kao svirimo, ako nemam boost solo se skoro i ne cuje tokom probe. mozda je bolje da koristim samo eq sa malo pojacanim volume za solo. nekako mi lezi delay, volim efekat ali ne preterano, samo da zacini solo sound. probao sam klon centaur sa malo jacim volume preko 12 sati i malo gaina koliko da se probije, vrlo malo preko fx loop-a al sam soun ode u midlasto nesto a i ritam sound mi se remeti posto nije tru bajpas. ne moze i jare i pare izgleda u isto vreme :D probacu neki clean boost kao prvi u lancu, ali fali mi delay, ali da ne gazim 2 pedale za solo nego samo jednu...
Ta fora sa eq pedalom za bustovanje sola me uvijek asocira na nekoga ko je friško sišao sa procesora na pedale, pa još uvijek razmišlja procesorski :) Nije mi namjera da vrijeđam....i sam sam tako razmišljao. Nego, kao i većina živog gitaroškog svijeta za solo koristiš običan clean booster. Imaš i kineskih za 15 dolara, radiće posao. Može i bilo koji OD to isto, samo je važno da u lancu ide iza dista, ili glavnog Od-a i da mu se smanji gain. Eq pedale, pogotovu jeftinije, često dodaju šum....pa nisu najpametnije oruđe za tu funkciju.
Ima delay pedala sa volume potom, ali su rijetke. Znam da neke t-rex imaju. Tako da bilo koji delay i bilo koji clean booster rade posao za to što ti treba.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: FX Loop

Post by tommytigh77 » 25 Dec 2017, 15:37

Postavljač teme je lepo rekao da koristi drive sa pojačala, u tom slučaju bilo kakav overdrive može samo da poveća nivo gaina, ne i volume. A u fx loopu OD pedale odvratno rade, što je očigledno već imao prilike da iskusi. Clean boosteri takodje, 99% njih nema ni dovoljan headroom da ide u fx loop, o zvuku da ne pričamo, svaki clean boost ima neki svoj karakter a to ne želimo u ovoj aplikaciji. Nisam za džabe predložio EQ, iako ne razmišljam ''procesorski'', niti ga lično koristim...
metalstringer wrote:
23 Dec 2017, 17:31
probacu neki clean boost kao prvi u lancu, ali fali mi delay, ali da ne gazim 2 pedale za solo nego samo jednu...
Ja stvarno ne mogu da verujem da je toliki problem zgaziti dve pedale za solo, tu možda bolje leže Tociljeva opaska o ''procesorskom'' razmišljanju. To je stvar rutine, vremenom se navežba kao i sve ostalo. Znaj samo da osim ako ubaciš neki procesor u fx loop, nećeš naći ni u jednoj pedali to što ti treba - podizanje jačine i delay. Mislim, naći ćeš neki delay koji ima ugradjen boost u sebi, ali te boost šeme su ili rudimentarne, ili pokušaj da se imitira Echoplex preamp, a to je sve dizajnirano i predvidjeno da ide u front end, a ne u fx loop pojačala. U loopu će za takve pedale da važi isto ono što sam rekao za od i boost pedale na početku. Zato je i dalje moje mišljenje da je najbolje da zasebno uzmeš dobar eq i dobar delay, a ti vidi.

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: FX Loop

Post by tocilj » 25 Dec 2017, 19:19

tommytigh77 wrote:
25 Dec 2017, 15:37
Postavljač teme je lepo rekao da koristi drive sa pojačala, u tom slučaju bilo kakav overdrive može samo da poveća nivo gaina, ne i volume. A u fx loopu OD pedale odvratno rade, što je očigledno već imao prilike da iskusi. Clean boosteri takodje, 99% njih nema ni dovoljan headroom da ide u fx loop, o zvuku da ne pričamo, svaki clean boost ima neki svoj karakter a to ne želimo u ovoj aplikaciji. Nisam za džabe predložio EQ, iako ne razmišljam ''procesorski'', niti ga lično koristim...
metalstringer wrote:
23 Dec 2017, 17:31
probacu neki clean boost kao prvi u lancu, ali fali mi delay, ali da ne gazim 2 pedale za solo nego samo jednu...
Ja stvarno ne mogu da verujem da je toliki problem zgaziti dve pedale za solo, tu možda bolje leže Tociljeva opaska o ''procesorskom'' razmišljanju. To je stvar rutine, vremenom se navežba kao i sve ostalo. Znaj samo da osim ako ubaciš neki procesor u fx loop, nećeš naći ni u jednoj pedali to što ti treba - podizanje jačine i delay. Mislim, naći ćeš neki delay koji ima ugradjen boost u sebi, ali te boost šeme su ili rudimentarne, ili pokušaj da se imitira Echoplex preamp, a to je sve dizajnirano i predvidjeno da ide u front end, a ne u fx loop pojačala. U loopu će za takve pedale da važi isto ono što sam rekao za od i boost pedale na početku. Zato je i dalje moje mišljenje da je najbolje da zasebno uzmeš dobar eq i dobar delay, a ti vidi.
Izvini, nisam vidio da koristi drajv sa pojačala. Ali i dalje predlažem buster, samo više ne clean nego treble booster. Postoji mnogo OD pedala koje postavljene i prije glavnog dista nameću svoj karakter i boju, osim što bustuju gain. Neko iskustvo mi nalaže da zaključim da je za solo važnija frekvencija nego glasnoća. Npr. klonolike pedale bustuju gornji midl. U suštini treble buster bi vjerovatno radio posao....

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: FX Loop

Post by bancika » 25 Dec 2017, 20:59

Mjetal sviracu. Sad bi trebalo da si kadar booster napraviti :) jedan prost tl071 opamp na 18v, clean headrooma koliko hoces i za loop i ispred ampa. Mozes i da dodas neko oblikovanje zvuka pa da boostuje to sto hoces. Easy peasy.

http://www.jer00n.nl/pics/opampbooster.png

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: FX Loop

Post by metalstringer » 25 Dec 2017, 22:11

Ne znam, jos razmisljam. Hvala za ideje i sugestije, videcu neku od varijanti da realizujem ili kupovinom ili izradom. Izbego bih gazenje 2 pedale jer prakticno ne mogu da stignem u pravom trenutku da krenem solo ili da se ukljucim ponovo u ritam a i ruzno zvuci taj prelaz i koliko god vezbao mislim da ne bih uspeo dobro jer u vecini pesama nema lufta izmedju, prilicno su brzi ti momenti. Ne volim da brljam i da se cuje neko trajanje bzvz a da se druga gitara remeti dok ja uopste stignem da se ukljucim ili vratim. Prakticno mi treba delay samo malo da zacini i oplemeni ton i da ima pot volume da malo samo pojaca solo. Moram da probam, ili kao pre-delaj pre pojacala sa tru bajpasom ili preko fx loop-a pa sta bude bolje. Nista specijalno od delay pedale ne trazim, samo pot delay i volume na istoj, tj level da ima i to je to. Schuldiner je za solaze koristio vrlo malo chorusa, s tim sto ja ne volim chorus, just little delay.

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: FX Loop

Post by metalstringer » 26 Dec 2017, 04:06



Kad bi bilo moguce uraditi delay i clean boost pedalu u jednoj kutiji i podesis npr po potrebi tj ukljucis ( rucni prekidac ) da bude spreman boost zajedno sa delay i dok sviras ritam teras tru bajpas a kad treba za solo ti nagazis pedalu koja ima 1 dpdt prekidac. Ako ti ne treba boost ti pre sviranja iskljucis rucno i ostavis samo delay i obrnuto. Kenjam, ali bilo bi vise kul nego da gazim 2X. U krajnjem slucaju neki EQ ali sam pre za 2X ili ako je moguce napraviti 1X
Ovaj boost sto je Bane predlozio i delay Mad Professor ( svidja mi se kako radi ) da se napravi i ugradi u jednoj kutiji, samo je pitanje koliko je izvodljivo

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: FX Loop

Post by metalstringer » 26 Dec 2017, 05:11

Ovo je prava stvar :)

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: FX Loop

Post by bancika » 26 Dec 2017, 08:06

Ili napravi true bypass looper pedalu pa na nju povezi ove pedale i onda ih gasis jednim prekidacem. Prosto da se napravi.

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: FX Loop

Post by Baba Slim » 26 Dec 2017, 08:23

Ili ako nećeš da praviš pedale, kupiš bilo koji Zoom iz Multistomp serije (dakle 50ka koja ima i ampove i drajvove, 70ka kojaima samo dilejeve reverbe i modulavijd, ili 100ka koja ima isto mešano sve ali i bluetooth, a crvena 60ka je za bass gitaru), koji je zapravo procesor veličine jedne pedale, i u njemu napraviš preset sa dilejem i eq-om koji može i da bude i čist level boost, podešen flat, samo sa otpanjenim reverbom, i možeš jednim klikom da uključiš ili bajpasuješ oba efekta, na par različitih načina koje bih ti objasnio.

Uzgred budi rečeno, Tech21 Boost DLA V3 je 269e na Thomannu.

Takođe, imaš varijantu da kupiš kineske pedale, mali delay i mali boost, a ima i mali switcher s jednim loopom da se kupi, pogledaj na aliexpressu.

User avatar
apollomusicservice
Posts: 193
Joined: 25 Oct 2014, 16:00
Location: Beograd

Re: FX Loop

Post by apollomusicservice » 26 Dec 2017, 12:56

metalstringer wrote:
23 Dec 2017, 01:06
Koristio bih delay pedalu za solaze preko fx loop-a pojacala preko send-return, ujedno i kao volume boost da se pojaca sam solo tokom sviranja, dobro, delay pedala ima valjda volume pot pa pojacas koliko ti treba itd kao clean volume boost, ali mi je ujedno potrebno da je ista pedala tru bajpas kada je iskljucena i da mi ne remeti drajv pojacala kada ne sviram solo, ali mislim da mi remeti ritam ton, kao cujem da remeti, posto efekt volume pot ( na pojacalu ) je npr okrenut na recimoi 12 sati.
Kakoi izvesti da ritam tj drajv pojacala ostane izvorni i da ga ne remeti fx loop tj efekt volume pot, ili se tripujem da ga remeti kada ne koristim pedalu?
Ili je bolje da se pedala turi prva u lancu kao pre-delay ili boost ali da ima tru bajpas?
Koje je pojacalo u pitanju?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest