DIY Soldano SLO preamp

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

gpguitars
Posts: 302
Joined: 11 Feb 2013, 16:35
Location: Beograd

Re: DIY Soldano SLO preamp

Post by gpguitars » 25 Jan 2018, 12:46

Prva liga, cist i uredan rad! :kokice:

:ziveli:

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: DIY Soldano SLO preamp

Post by MIKI-DJORDJE » 26 Jan 2018, 07:30

ti ga načini, mašala, fino izgleda, little killer .

User avatar
Driver
Posts: 453
Joined: 24 Aug 2010, 17:31
Location: Brdovita Shumadija

Re: DIY Soldano SLO preamp

Post by Driver » 30 Jan 2018, 15:23

bancika wrote:
24 Jan 2018, 21:42
Prosla prva nuklearna proba ok, naponi su na mestu, tako da polako krece sastavljanje.

Image
Koliko su efikasne ove metalne pregrade između napajanja, preampa itd u pogledu smanjenja međusobnih interakcija odnosno buke? Pitam zato što imam neko kućište 380x270x130mm u koje bih spakovao 50w plexi klon, pa mozgam o rasporedu komponenti unutar kutije. Ideja je da sve bude unutra, trafoi, lampe, nešto kao hi-fi lampaši iz 70tih, sve na jednoj ploči 380x270mm.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: DIY Soldano SLO preamp

Post by bancika » 30 Jan 2018, 15:41

Videcemo kad zavrsim :)

Torusi bi trebalo da imaju manje zracenja spolja. Ovaj sam trazio da naprave sa slepim navojem tako da vec ima u njemu jedan sloj bakarne zice koji bi kao trebalo da pomogne donekle. Verovatno je idealno da se koristi ferit ili gvozdje vise nego aluminijum za ove pregrade...sta znam :)

User avatar
Driver
Posts: 453
Joined: 24 Aug 2010, 17:31
Location: Brdovita Shumadija

Re: DIY Soldano SLO preamp

Post by Driver » 30 Jan 2018, 15:54

Prečešljaću rasporede starih hi-fi lampaša, a mislim da ni "raspakivanje" klasičnog dizajna u jednu dimenziju ne menja bitno stvar. Pada mi na pamet i preamp ploča iza prednje ploče, paralelno. Moraću da bacim na papir, pa da analiziram. Hvala u svakom slučaju :ziveli:

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: DIY Soldano SLO preamp

Post by bancika » 30 Jan 2018, 15:57

ovde imam relativno slican slucaj i cak bez pregrada i ne cuje se nikakav sum. Doduse, ovo je clean pojacalo. U high-gain je sve mnogo osetljivije. Videcemo.

Image

User avatar
Driver
Posts: 453
Joined: 24 Aug 2010, 17:31
Location: Brdovita Shumadija

Re: DIY Soldano SLO preamp

Post by Driver » 30 Jan 2018, 16:10

Da, ništa dok se ne proba. Ima dovoljno prostora za više varijanti, tako da ću polako sve razmotriti.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: DIY Soldano SLO preamp

Post by bancika » 03 Feb 2018, 15:45

Nije bilo previse napretka posto i dalje cekam dva pota koja su poslata sa Banzaija jos pre vise od mesec dana...U medjuvremenu je uradjen switching deo oko releja. Dodao sam wire-wrap IC podnozje u koje ide rele i uvezao ga direktno na terminale. Ostalo je slobodno 4 kontakata koje sam savio u usice da mogu lako da se zaleme zice za njih. Jedan par kontakta je za biranje izmedju dva volume pota, a drugi par je za napajanje releja. Zastitna dioda je zalemljena direktno na podnozje. Uzeo sam neki bas mali rele (takamisawa a12w-k) koji staje u DIL-8 podnozje, a za one standardne submini releje bi trebalo uzeti podnozje sa vise kontakta jer je razmak izmedju pinova veci. Svidja mi se i sto je ovaj rele tisi pa se ne cuje glasan klik prilikom prebacivanja, kao sto se cuje kod recimo finder relea. Mada je i skoro duplo skuplji...
Spoiler:
Image
Wire-wrap podnozja su zgodna kad treba da se ubaci rele ili integralac u point-to-point kolo posto ne kvari koncepciju. Nozice su oko 2cm dugacke, mogu da se saviju, a prilicno su cvrsta pa ostaju tako kako se saviju. Koristio sam istu foru za onaj timmy overdrive
Spoiler:
Image
Image

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: DIY Soldano SLO preamp

Post by Baba Slim » 03 Feb 2018, 18:35

Sjajno. Čekam nastavak. :)

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: DIY Soldano SLO preamp

Post by metalstringer » 03 Feb 2018, 18:40

Svaka cast Bane. Lepo uradjeno do sad, cekam da cujem kad bude finis :)

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: DIY Soldano SLO preamp

Post by bancika » 27 Feb 2018, 10:35

Napokon gotov. Cekao sam dva meseca da stignu dva volume pota iz banzaija. Jedan paket se izgubio, pa poslali opet i stiglo sinoc nakon 3 nedelje. Zavrsio sam oko pola 2 i probao na brzinu da sve radi. Nije bilo problema, ali sam minimizovao sansu da nesto podje po zlu posto sam svaki modul posebno testirao koliko je bilo moguce pre finalnog sklapanja.

Par prvih utisaka: clean je skroz clean i zvuci dobro, ali mozda malo tisi nego sto sam ocekivao. Nisam siguran ni da ima unity gain. Moracu sutra da proverim lepo, ovo je bilo kroz fly 3 koji sam ionako morao da stisam dosta. Crunch je fenomenalan, otprilike kao neki plexi. Moze da bude ili kao malo raskosniji clean kada je gain nize ili kao crunchy plexi kad se pojaca. Sa pedalom ispred verovatno moze da bude dobar ritam kanal i za nesto tvrdje. OD kanal je vec klasika, zna se sta je. Nisam primetio neki sum, ali videcemo vec kad povezem na interface pa poredim sa amp simovima.

Switching radi super, nema nikakvih sumova, klikova i slicno. Neka ostane da proverim i to preko interface, ali da ima necega sto je iritantno, culo bi se i na "nocnoj" glasnoci. Svidja mi se ovaj Takamisawa a12w-k relej, bolji je od onih Omron koje sam koristio na IIC+. Prvo, vuce manje struje, a drugo ne cuje se ovako mehanicki kad klikne. Omron ima bas glasan klik, jos 3 komada u IIc+ kad opale u isto vreme bas znaju da se cuju. Izgleda su mi slicni i u Yamaha receiveru posto i tamo cujem isti mehanicki klik kad ga palim ili menjam uredjaj koji pusta muziku. Nista na zvucnike, ali se cuje ovako. Tako da, preporuka za Takamisawa, vredi tih para.

Uglavnom sam zadovoljan kako sam isplanirao prostor i layout, al da mogu, promenio bih par sitnica. Ne znam zasto sam bright switcheve napravio da idu gore-dole, a channel switcheve da idu levo-desno :) Ne smeta nista, samo nije previse intuitivno ko prvi put vidi. Drugo, pomerio bih ovaj glavni modul sa lampama za 1-2 cm unazad. Racunao sam da gurnem sto vise napred da bi imalo mesta da se lagano izvade lampe bez da se skida zadnji panel, ali moglo bi i da je jos malo unazad posto su jackovi skroz dole a lampe skroz gore. Ovako je ok, ali je prednji panel dosta blizu pa je bilo malo komplikovano zalemiti veze do prednjeg panela.

Evo par sugavih fotki mobilnim, uslikacu lepse ovih dana, pa se nadam i da usnimim nesto.

Image

Image

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: DIY Soldano SLO preamp

Post by metalstringer » 27 Feb 2018, 10:57

:bravo:

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: DIY Soldano SLO preamp

Post by Baba Slim » 27 Feb 2018, 11:00

Bravo bancika, nema šta da se kaže. :)

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: DIY Soldano SLO preamp

Post by bancika » 27 Feb 2018, 12:45

Tnx! :ziveli:

Ono sto sam primetio (mada opet, nije 100% verodostojno u sred noci) je sto je mozda za moj ukus bolje da se zameni prvi cathode bypass kondenzator od 1uF na 0.68uF koji koristi Marshall. Originalni kondenzator od 1uF boostuje sve iznad 90Hz dok Marshallov ide negde od 130Hz. Ako se gain pojaca podosta, hoce da se cuje labavije bass na debeloj E zici za dz-dz-dz. Na jednom od prethodnih SLO koje sam radio sam stavio manji kondenzator da pritegne bass, ali sam ovde hteo da bude autentican SLO preamp. Mozda malo vise basa bude korisno na drugim podesavanjima jer je zvuk bogatiji, a i uvek mogu da ukrojim bas na ulazu kako mi odgovara Timmy-jem ispred za high gain varijante.

User avatar
Driver
Posts: 453
Joined: 24 Aug 2010, 17:31
Location: Brdovita Shumadija

Re: DIY Soldano SLO preamp

Post by Driver » 27 Feb 2018, 14:59

Sjajno :bravo:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest