DIY Soldano SLO preamp

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

DIY Soldano SLO preamp

Post by bancika » 25 Dec 2017, 09:55

Nameracio sam se da napravim full trokanalni SLO preamp u relativno malom pakovanju (25x18x8cm). Ako nekoga interesuje da mozda pravi nesto slicno, stavljam bitne informacije. Moj build jos nije gotov, cekam jos neke delove sa banzai-ja, pa cu dopuniti kako napreduje. Probacu point-to-point tehniku, ali malo moderniju i uredniju od onoga sto su radili u starim radijima (uzas promiskuiteta). Da bi sve stalo na maloj povrsini, a i da minimizujem putanju signala, komponente su organizovane u tri dimenzije. Tesko je da se objasni, a jos teze da se nacrta. Probao sam da nacrtam u dve dimenzije sa komponentama rasklopljenim kao knjiga oko podnozja lampi. U stvarnosti ce ova plava povrsina da bude jedna ravan, a zalena druga ravan u kojoj redjam komponente i koja je iznad plave ravni. Treca ravan je crvena koja ide izmedju prve dve. Bice zajebano da se sve uveze i izlemi, zato sam uzeo sasiju koja se kompletno rasklapa, pa mogu da imam pristup elektronici i odozgo i odozdo. To bi trebalo donekle da olaksa.

Kolo je manje-vise isto kao original. Umesto LDR-ova koristim DPDT prekidac da menjam kanale jer mi footswitch ne treba. Moguce je lako zameniti DPDT prekidac mini relejem koji ce da se napaja strujom za grejanje. Ostavio sam malo rezervne struje na trafou, za slucaj da se predomislim. Nema tonskih kontrola posto ionako planiram da koristim EQ pedalu, ali je trivijalno dodati ih. Ostavio sam prostora napred na sasiji za jos 3 pota ako zatreba. Moguce je dodati i posebne tone kontrole po kanalima, ali se onda switching malo komplikuje.

Sasiju sam osmislio tako da u sebi ima L profil na koji se kace lampe i dva terminal stripa. Jedan za napajanje, drugi za zelenu ravan. Bice tu i jedna deblja "ground bus" zica za plavu ravan. Napajanje je sa druge strane nosaca lampi tako da zice koje vode od elektrolita do mesta koje napaja elektrolit i mase budu sto krace. Drugi L profil je samo da stoji izmedju trafoa i ostatka i stiti od sumova.

Sto se tice troskova, ofarbana sasija kod 5MK je 25e. Trafo je 17e kod trafomatica. Sve ostale komponente ima na banzai i ukupno sa lampama izadje oko 70e bez carine (verovatno blizu 100ke sa dazbinama).

Specifikacije za trafo su

Primar 230V
Sekundar 1: 275V 40mA
Sekundar 2: 12.6V 0.6A

moze i 6.3V umesto 12.6. Stavio sam 12.6 zato sto se dupliranjem napona prepolovljuje struja. A sto manje struje, manje i EM zracenja, pa je manja sansa za sumom. A i lakse je uvezati grejanje na 12.6V jer se koriste samo terminali 4 i 5 na lampama.

Image

Image

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: DIY Soldano SLO preamp

Post by Overdrive » 25 Dec 2017, 10:14

ja zamalo da uzmem nekog Blues Junior III sa nemačkog ibeja.
Kao nov, samo ima par flek od voska (majstor stavljao sveću na nj, pa očigledno zaboravio da je ugasi na vreme)

I..oću neću oću neću..krene nadmetanje, ja stego miša, ne zadrhta mi ruka..i, ode za 400 evradi.
Kaže žena aj ne jedi se, bolje uzmi nov..a ja opet, sve nešto mislim možda bolje da mi neko napravi nešto fenderasto za po kući, pa u tom smislu pitanje:

Da li je moguće uraditi nekog malog lampaša sa 6L6 lampama, a da ima negde šta znam 15 vati, možda i manje ?
Bitan mi je ooodličan klin i (naravno) da pukne već negde oko 5-tice na gejnu, da ima master knob i reverb.

I da bude lepo na oko upič...m?

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: DIY Soldano SLO preamp

Post by bancika » 25 Dec 2017, 10:22

Zvuci kao da ti treba nesto kao Fender Tweed Deluxe 5E3. To Peca (P&K) moze da ti napravi...ili nesto slicno.


User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: DIY Soldano SLO preamp

Post by bancika » 25 Dec 2017, 11:07

pa ima, samo vidi koliko kosta postarina za cca 10kg paket iz USA :)

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: DIY Soldano SLO preamp

Post by Overdrive » 25 Dec 2017, 11:21

mda, mrzi me sad da gledam to oko poštarine, ali čak i da se naruče samo creva, a ovde da se uradi kabinjet..?

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: DIY Soldano SLO preamp

Post by bancika » 25 Dec 2017, 11:24

Vidi sa nekim ko to radi, Peca, valjda Tasman, sigurno ima jos neko. Vidjao sam Peca da pravi tweed ampove.

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: DIY Soldano SLO preamp

Post by metalstringer » 25 Dec 2017, 11:49

Svaka cast Bane, pratim i jedva cekam da cujem kako zvuci. Okaci i semu konkretno za ovaj amp ako mozes. I kaci slicke tokom gradnje :ziveli:

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: DIY Soldano SLO preamp

Post by bancika » 25 Dec 2017, 11:59

evo seme http://diy-fever.com/wordpress/wp-conte ... -SCHEM.pdf

ovo moje je deo do FX send sa dodatim volume potovima.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: DIY Soldano SLO preamp

Post by bancika » 29 Dec 2017, 16:02

Napokon pise da je stigla posiljka u Nis. Nadao sam se za novogodisnji vikend da sklapam, ali upade neko skijanje i docek, pa nista od toga :)

U medjuvremenu, ispravio sam par problema koje sam uocio na layoutu, dodao pojasnjenja i mogucnost da se koristi rele za menjanje kanala. Umesto prekidaca ide rele na maloj plocici koja sadrzi regulisano napajanje.

Isti switching koristim u IIc+ preampu i radi bez problema evo 4tu godinu. Verzija 2 je ispod

Image

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: DIY Soldano SLO preamp

Post by bancika » 07 Jan 2018, 20:00

Krecu radovi lagano :)

Image

Image

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: DIY Soldano SLO preamp

Post by Baba Slim » 08 Jan 2018, 14:45

Bravo, pratim. :)

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: DIY Soldano SLO preamp

Post by bancika » 08 Jan 2018, 15:05

:ziveli:

U dilemi sam jedino da li da pravim da moze da se koristi i footswitch ili da ostavim samo prekidac na prednjem panelu za menjanje kanala. Na IIc+ sam napravio i footswitch, ali ga nikad ne koristim posto ne sviram live. Kako namestim uglavnom odgovara za celu pesmu. Sa druge strane, mozda je bolje da se za sajt dokumentuje build verzije sa footswitchem koji bi odgovarao vecini ljudi. Imam jos koji dan da se smislim.

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: DIY Soldano SLO preamp

Post by metalstringer » 08 Jan 2018, 15:18

Svaka cast, samo napred :ziveli:

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: DIY Soldano SLO preamp

Post by MIKI-DJORDJE » 08 Jan 2018, 17:01

Superiška, uzeću ja to možda for me .... Boljše sa nožnim svitčem, ko zna kada će ti zatrebati....msm dok si u naletu radnom itd. Gde si uzimao ova podnožija za lampe?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest