Pojacalo koje dobro radi uz ME procesor? 150-250e budzet

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: Pojacalo koje dobro radi uz ME procesor? 150-250e budzet

Post by RadeRas » 27 Dec 2017, 22:34

Rockatansky wrote:
27 Dec 2017, 22:13
RadeRas wrote:
27 Dec 2017, 22:05
15W lampa može na svirke bez da se ozvuči. Mali klubovi izguraju Fender Blues Junior i VOX AC15C1 bez problema i dodatne ozvuke, 100x se uverio lično. Bilo koji kafic i klub gde se svirke uobičajeno danas i održavaju je dobar za ova pojačala.tako i zvuče i nema tu da će dobro da rade uz procesor ili pedale, zna se, koliko para toliko i muzike. Kompromis su lampaši male snage do 30W jer su relativno povoljni za kupovinu. :ziveli:
Ja nisam imao toliko prilike pa ne mogu da tvrdi, ali ako ti kazes onda OK, to je super stvar svakako, nosis svoj zvuk sa sobom na sta si navikao.
Ja sam samo jednom probao sa 15w laNpa da sviram, ali bio je otvoren prostor pa je ipak bilo nemoguce...
Nebitno da nosiš svoj neki zvuk, to su pojačala koja su u svetu poznata i postala su standard. Njihov zvuk je taj koji daju lampaši i to je to. Svoj zvuk bojiš potenciometrima ili dodatnim efektima. Sada, postoje nijanse na suvo, ali su one ipak za neke druge ljude i kategorije. Da sviraju kako i treba to garantuju svi i ja sam suvišan da se javljam po tom pitanju.
Ja sam takodje bio sumnjičav, ali kada sam u par navrata video vrlo poznate face da sviraju u lokalnom klubu na 15W lampašima i da to dobro zvuči, dalje mi nije bila potrebna nikakva potvrda. Čak smo se lepo i ispričali na tu temu i uvideo koliko sam bio pod pogrešnim uticajem neke nebulozne snage i vataze.

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: Pojacalo koje dobro radi uz ME procesor? 150-250e budzet

Post by RadeRas » 27 Dec 2017, 22:41

Overdrive wrote:
27 Dec 2017, 22:29
Rockatansky wrote:
27 Dec 2017, 22:13

Ja nisam imao toliko prilike pa ne mogu da tvrdi, ali ako ti kazes onda OK, to je super stvar svakako, nosis svoj zvuk sa sobom na sta si navikao.
Ja sam samo jednom probao sa 15w laNpa da sviram, ali bio je otvoren prostor pa je ipak bilo nemoguce...
Ja imam Maršala trandžu od 30 uati, koji tako dobro zvuči da su ga Englezi povukli 90-tih iz proizvodnje, jer je svirao bolje od lampaša a bio jeftiniji i narod poblesavio za njim.

pa vi sad vidite..
Devedestih? Tada su samo Valvestate Maršali cirkulisali. Drajv im je bio maršalovski i tu su se kosili sa lampašima. Doduše u kompresiji nisu imali ono što krasi lampaše: širinu i dubinu, neki to zovu "hedrum" ali su distorziju imali super za svirku i mogli su da prodju. Zato im je sa druge strane klin kanal bio neupotrebljiv. Za bluz rok su bili neupotrebljivi ali za tvrdji rok i metal sasvim dobri.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Pojacalo koje dobro radi uz ME procesor? 150-250e budzet

Post by Rockatansky » 27 Dec 2017, 22:58

RadeRas wrote:
27 Dec 2017, 22:34
Nebitno da nosiš svoj neki zvuk, to su pojačala koja su u svetu poznata i postala su standard. Njihov zvuk je taj koji daju lampaši i to je to. Svoj zvuk bojiš potenciometrima ili dodatnim efektima. Sada, postoje nijanse na suvo, ali su one ipak za neke druge ljude i kategorije. Da sviraju kako i treba to garantuju svi i ja sam suvišan da se javljam po tom pitanju.
Ja sam takodje bio sumnjičav, ali kada sam u par navrata video vrlo poznate face da sviraju u lokalnom klubu na 15W lampašima i da to dobro zvuči, dalje mi nije bila potrebna nikakva potvrda. Čak smo se lepo i ispričali na tu temu i uvideo koliko sam bio pod pogrešnim uticajem neke nebulozne snage i vataze.
PA kao sto kazes, nijanse su u pitanju, meni to znaci, kada odem nedge, vise volim da ne moram da podesavam zvuk, nego vec manje vise znam kako cu.
Da ne govorim o onome kada klin/drajv dobijam vol. potom na gitari.. Drugacije reaguje, itd.
A 15w jednostavno mora biti dovoljno, jer sve preko toga mi je preglasno tu gde ja stojim kod pojacala, pa mi nekako deluje normalno da veci prostor pokrijem dodatnim ozvucenjem, pre nego dodatnim vatima... :) Mada to je vec sada previse opsirna prica, ima mnogo nacina...
Overdrive wrote:
27 Dec 2017, 22:29
Ja imam Maršala trandžu od 30 uati, koji tako dobro zvuči da su ga Englezi povukli 90-tih iz proizvodnje, jer je svirao bolje od lampaša a bio jeftiniji i narod poblesavio za njim.
pa vi sad vidite..
Mhm, usvirano pojacalo, biran komad, radi bolje od bilo kog lampasa.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Pojacalo koje dobro radi uz ME procesor? 150-250e budzet

Post by Overdrive » 27 Dec 2017, 23:06

naprotiv..
clean ima savršen (Sultani iz taka, sa sve kompresijom)

Drajv maršalski, ne treba OD pefala ama ič.

Neki na guglu kažu najbolje SS pojačalo na svetu ikad :mrgreen: 8)

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Pojacalo koje dobro radi uz ME procesor? 150-250e budzet

Post by hipihill » 28 Dec 2017, 10:51

tommytigh77 wrote:
27 Dec 2017, 16:22
Ja sam godinama vrlo uspešno koristio Roland Cube 60, noviju varijantu sa COSM simulacijama i efektima; prebacim na simulaciju Twina da malo oboji clean i sve ostale efekte pogasim, pa sam onda koristio najpre ME-50 a kasnije zasebne pedale, i to je radilo sasvim dobro na vrlo ozbiljnim svirkama.
To pojačalce je tako pravljeno da sve Boss pedale koje sam oprobao prima sjajno. Nagađam da bi i Bossove procesore primalo dobro, ali nemam to iskustvo. Nekako mi je previše vući na svirke i pojačalo sa efektima i procesor. Za moje shvatanje procesor (jako su mi slaba iskustva sa tom spravom) ide u razglas i to je jedan par cipela, a pojačalo sa pedalama je drugi par.
RadeRas wrote:
27 Dec 2017, 22:05
15W lampa može na svirke bez da se ozvuči. Mali klubovi izguraju Fender Blues Junior i VOX AC15C1 bez problema i dodatne ozvuke, 100x se uverio lično.
Ne može! U klubu tipa Vox gde su pojačala na podu sa nabijenom publikom ispred i glasnom ritam sekcijom i 40 lampaških vati jedva izlazi na kraj.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Pojacalo koje dobro radi uz ME procesor? 150-250e budzet

Post by Overdrive » 28 Dec 2017, 11:26

hipihill wrote:
28 Dec 2017, 10:51
Ne može! U klubu tipa Vox gde su pojačala na podu sa nabijenom publikom ispred i glasnom ritam sekcijom i 40 lampaških vati jedva izlazi na kraj.
[/quote]

e da giebem
kui ne čuie četres vati u dvaiz kvadrata taie gluv

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Pojacalo koje dobro radi uz ME procesor? 150-250e budzet

Post by ProfessorBaltazar » 28 Dec 2017, 11:33

Apsolutno sve je relativno.

Probaj neki Mesa Boogie u A klasi na 15 vata. Na krstenoj kutiji/zvucniku sa relativno iskoristivom ekikasnoscu. Da ogluvis. Kakav crni klub.

Ja cesto nemam pojma o cemu vi pricate.

Prebacen na 85w na 4x12 dovoljno da napuni halu Pionir. A i Great Western Forum.

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Pojacalo koje dobro radi uz ME procesor? 150-250e budzet

Post by ProfessorBaltazar » 28 Dec 2017, 11:57

Hocu reci, ne postoji perkusionista niti perkusije (bar mi nista ne pada na pamet ukljucujuci i gong) koji mogu da zagluse 7-8w "kontinualno elektricno napajanog" zvucnika, gde zvucnik pri tom radi bilo gde iznad 87db SPL. Sem ako perkusionista nije povezan na razglas. Akusticno, ne.

Naravno, postoji i lokalitet tog pritiska, zvucnik od 6" ima manji lokalitet od dvanaestice. Ali ako mu se nadjes u zizi ili centru emisije a posebno u sprezi geometrije, Alisonovog efekta, stajaceg talasa, efekat ce biti i izrazeniji. Slusljivost tj osetljivost kolicine zvuka je fenomenalno varijabilna kibernetika.
Last edited by ProfessorBaltazar on 28 Dec 2017, 12:02, edited 1 time in total.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Pojacalo koje dobro radi uz ME procesor? 150-250e budzet

Post by Overdrive » 28 Dec 2017, 12:01

ajde bre bitlsi osvojili svet sa voksovima od 30 vati a ovima našima sve malo..

sve bi ja to zubima

:mrgreen:

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Pojacalo koje dobro radi uz ME procesor? 150-250e budzet

Post by ProfessorBaltazar » 28 Dec 2017, 12:10

Ecce homo, bese.

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Pojacalo koje dobro radi uz ME procesor? 150-250e budzet

Post by hipihill » 28 Dec 2017, 12:16

ProfessorBaltazar wrote:
28 Dec 2017, 11:33
Apsolutno sve je relativno.

Probaj neki Mesa Boogie u A klasi na 15 vata. Na krstenoj kutiji/zvucniku sa relativno iskoristivom ekikasnoscu. Da ogluvis. Kakav crni klub.

Ja cesto nemam pojma o cemu vi pricate.

Prebacen na 85w na 4x12 dovoljno da napuni halu Pionir. A i Great Western Forum.
Sve je to teorija profesore. Taj Vox klub koji pominjem najspecifičniji po toj karakteristici. Nema nikakav izdignut podijum (samo za bubanj), ima možda 30 m2, u svakom slučaju je mali i tu se kada je dobra svirka nagura po 100 ljudi sve do izvođača, a pojačala na zemlji. Ta masa je takav zvučni tampon da ne možeš ni da zamisliš kako to izgleda. U pitanju je u stavri privatna kuća malo preuređena. Kada se odmakneš prema izlazu sola gotovo uopšte ne čuješ, uglavnom ono sa razglasa jer su zvučnici podignuti i bas jer dobro znaš da se on drukčije prostire. Bolje se čuje napolju u sada pokrivenom dvorištu, ali to je indirektan, odbijeni zvuk. Kada je masa manja i kada je svirka tiša onda je i Blues Junior sasvim dovoljan.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Pojacalo koje dobro radi uz ME procesor? 150-250e budzet

Post by tommytigh77 » 28 Dec 2017, 14:09

tocilj wrote:
27 Dec 2017, 19:37
Pa dobro Tommy nije Bugera 22 loše pojačalo....drugar mi je prodao tu bugericu za 240 evra...dovoljno glasna za svirku, lampa, ima fx loop...procesore voli i to je to.
Nemam ništa protiv tog pojačala - nisam ga uopšte ni pominjao, jer se ne uklapa u naslov teme. To što je tebi izletelo povoljno, ne znači da je u tom cenovnom rangu. Polovno trenutno nema na oglasima, a novo je oko 420 eura.
hipihill wrote:
28 Dec 2017, 10:51
Ne može! U klubu tipa Vox gde su pojačala na podu sa nabijenom publikom ispred i glasnom ritam sekcijom i 40 lampaških vati jedva izlazi na kraj.
Ja sam u tom Voxu svirao 1000 puta u upravo takvim uslovima na Roland Cube 60 i Buda me 1000 puta molio da se smanjim. A dobili smo sertifikat iz Voxa da možda nismo najbolji blues bend koji je svirao na toj bini, ali smo zasigurno najglasniji. Ne znam na kakvoj si ti svirci bio, da možda nije Sepultura gostovala u medjuvremenu a da ja ne znam? To što se ne čuješ kod vrata ne znači da treba da pobiješ ljude u prvom redu. Ono na šta se misli je da se sa 15/60W sigurno čuješ pored bubnja bez potrebe za ozvučavanjem, a da li se i ti i bubanj djuture čujete u petom redu, to više nije tvoj problem.

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Pojacalo koje dobro radi uz ME procesor? 150-250e budzet

Post by hipihill » 28 Dec 2017, 17:19

tommytigh77 wrote:
28 Dec 2017, 14:09
Ja sam u tom Voxu svirao 1000 puta u upravo takvim uslovima na Roland Cube 60 i Buda me 1000 puta molio da se smanjim. A dobili smo sertifikat iz Voxa da možda nismo najbolji blues bend koji je svirao na toj bini, ali smo zasigurno najglasniji. Ne znam na kakvoj si ti svirci bio, da možda nije Sepultura gostovala u medjuvremenu a da ja ne znam? To što se ne čuješ kod vrata ne znači da treba da pobiješ ljude u prvom redu. Ono na šta se misli je da se sa 15/60W sigurno čuješ pored bubnja bez potrebe za ozvučavanjem, a da li se i ti i bubanj djuture čujete u petom redu, to više nije tvoj problem.
Mislim na DiLunu, Zonu B i tih par grupa koje maksimalno napune prostor. Kod drugih koje sam slušao, bez uvrede, prostor je poluprazan. U kojoj grupi sviraš, možda sam te slušao, odem povremeno do Voxa?

P.S. Nadam se da nije isteklo vreme za edit. Kada pomenu Budu, jednom prilikom Duda iz Zone B je na Vibroluxu bio nedovoljno glasan pa je Buda poludeo, doneo odnekuda mikrofon i dozvučio ga preko razglasa.

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Pojacalo koje dobro radi uz ME procesor? 150-250e budzet

Post by hipihill » 28 Dec 2017, 18:04

Sa druge strane Goksijev Super Reverb se uvek dobro probija, a mislim da je isto 40 w kao i Vibrolux.

User avatar
Stratocaster
Posts: 72
Joined: 26 Dec 2015, 20:19

Re: Pojacalo koje dobro radi uz ME procesor? 150-250e budzet

Post by Stratocaster » 28 Dec 2017, 21:07

Ma ne treba mi za svirke, samo stan, ali bitan mi je kvalitet zvuka, 5w sasvim dovoljno. Top pickovi za sada su mi laney cub 10 i boss me 70, to ce mi potrajati par godina sa ovim bulletom dok ne udjem u rutinu posle cu lako.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest