Ozvučavanje drednut akustare,ali bez PIEZZO,i Magneta i sl...

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

zokigajson
Posts: 224
Joined: 30 Nov 2010, 20:14

Ozvučavanje drednut akustare,ali bez PIEZZO,i Magneta i sl...

Post by zokigajson » 24 Feb 2018, 03:07

Nemam nekog iskustva sa sviranjem akustike u live situacijama,a ovo što sam do sada probao,tipa Piezo,ili magnet za akustaru,mi pored teškog prilagođavanja same svirke,jako očajno zvuči preko razglasa,pa me interesuje,postoji li neki fazon,da gitara zvuči na razglasu prosto tako,kao AKUSTIČNA GITARA,a ne kao neka jeftina električna,ili neki bendžo i sl.....?

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Ozvučavanje drednut akustare,ali bez PIEZZO,i Magneta i sl...

Post by komil » 24 Feb 2018, 11:50

Ovo dobar korak u tom pravcu, po meni:
viewtopic.php?f=20&t=6644&p=407579#p407579

User avatar
merk
Posts: 389
Joined: 01 Apr 2010, 10:05

Re: Ozvučavanje drednut akustare,ali bez PIEZZO,i Magneta i sl...

Post by merk » 24 Feb 2018, 12:18

merk wrote:
26 Jan 2018, 13:00
ako smem da pomognem:
pošto sviram u zadnje vreme isključivo akustiku evo moja iskustva:
ne znam za lyric ali na starom '67 framusu imam lr baggs anthem SL, koji radi više nego dobro. mislim, da i lyric odradi sve odlično - lr baggs mix između mikrofona i pick upa zvući najbliže pravoj neiskrivljenoj akustici.
na martinu imam fabrićki fishman f1 aura plus. isto odlično! a šta je bolje, to je stvar ...?
IMO: bilo šta da uzmeš od ove dvojice (ili trojice) je čisti pogodak. mislim, da bolje trenutno na tržištu nema.
jer sam u poslednje vreme puno na bini mislim, da ću da uzmem još i OVO:
https://www.youtube.com/watch?v=1sAGqn3Tl7E
- a onda stvarno dosta :x :x :x !

zokigajson
Posts: 224
Joined: 30 Nov 2010, 20:14

Re: Ozvučavanje drednut akustare,ali bez PIEZZO,i Magneta i sl...

Post by zokigajson » 24 Feb 2018, 14:43

komil wrote:
24 Feb 2018, 11:50
Ovo dobar korak u tom pravcu, po meni:
viewtopic.php?f=20&t=6644&p=407579#p407579
Odlična spravica,na žalost malo mi je out of range-što se kinte tiče... :ziveli:

zokigajson
Posts: 224
Joined: 30 Nov 2010, 20:14

Re: Ozvučavanje drednut akustare,ali bez PIEZZO,i Magneta i sl...

Post by zokigajson » 24 Feb 2018, 16:30

A dali je neko imao iksustvo sa SM 57,ali live...ja ga imam i koristio sam ga samo u studiju itd...??

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Ozvučavanje drednut akustare,ali bez PIEZZO,i Magneta i sl...

Post by tocilj » 24 Feb 2018, 18:58

Za akustaru samo kondenzatorski mikrofon....i uživancija.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Ozvučavanje drednut akustare,ali bez PIEZZO,i Magneta i sl...

Post by komil » 24 Feb 2018, 19:38

zokigajson wrote:
24 Feb 2018, 14:43
komil wrote:
24 Feb 2018, 11:50
Ovo dobar korak u tom pravcu, po meni:
viewtopic.php?f=20&t=6644&p=407579#p407579
Odlična spravica,na žalost malo mi je out of range-što se kinte tiče... :ziveli:
To je 100e, jeftinija varijanta je valda 30e - samo mikrofon a telefon ili tablet ti izigrava ostalo.

SM57 - može ali glavni problem su: moraš sedeti i ako se pomeriš (a hoćeš) samo 3-5cm to već može dosta da utiče na zvuk. Ali može.

zokigajson
Posts: 224
Joined: 30 Nov 2010, 20:14

Re: Ozvučavanje drednut akustare,ali bez PIEZZO,i Magneta i sl...

Post by zokigajson » 25 Feb 2018, 05:12

Isprobao sam moj sm 57,msm ton je ok,ali kolega me u solu svojim ritmom oduvao,msm problem je volumen,a da ne zapišti....I naravno upaljena leđa,od 3h sedenja u jednom položaju.... :cry:

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Ozvučavanje drednut akustare,ali bez PIEZZO,i Magneta i sl...

Post by fattwang » 25 Feb 2018, 07:59

Ovi profi kondenzatorski mikrofoni sa sistemom za montažu na telo gitare čuvaju leđa ali će džep da strada.
Možda postoji i nešto jeftinije na tom principu


Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Ozvučavanje drednut akustare,ali bez PIEZZO,i Magneta i sl...

Post by Kristijan » 26 Feb 2018, 07:49

По мени је SM57 једна од горих опција за акустичну гитару. Опште узев су динамички микрофони врло килаво решење за озвучавање акустичне гитаре а поменути модел ми се посебно не допада у тој функцији.

Као што је поменуто, кондензаторски микрофон је далеко боље решење ако причамо о звуку. Међутим, кондензаторски микрофон је често врло непрактичан, посебно у мањим просторима где су извођачи и публика практично на корак растојања и где са грајом публике треба да се надјача бенд. Сигурно си виђао да у овом folk revival таласу који и даље траје имаш разне акустичне скупине који се просто поређају око једног озбиљног микрофона и гласноћу појединих извођача или појединих деоница удешавају као пре 100 година, просто у датом моменту приђе ближе микрофону онај ко свира соло деоницу. Међутим, то шљака за те hootenanny услове али никако не шљака за мање и средње локале где мораш да будеш гласнији од жамора. Наравно, можеш да идеш и на неки кондензаторски микрофон који набијеш ближе отвору на резонатору али онда имаш исти проблем, укочићеш се борећи се да се не мрднеш. Друго, да би постигао гласноћу постићи ћеш и микрофонију. Да ти не причам какве све непријатности настају кад ти посетиоци или конобари закаче сталак микрофона, ту си срећан ако микрофон само звекне у гитару, а умеју и да га оборе. Кондензаторски микрофон није прављен за такво цимање и злостављање. Другим речима, ако немаш издигнуту бину и ако немаш публику која је баш тебе дошла да слуша на концерту онда заборави на микрофоне. Не ради. Последњи пут сам са микрофоном испред звучног отвора наступао 1994. и нисам никад зажалио што сам од тога одустао.

Презентност коју имаш на акустичној гитари озвученој магнетом или пиезо елементом апсолутно не можеш да постигнеш на било који други начин, увек ће свако са најјефтинијом праћком озвученом пиезом испод седла да те угази гласноћом, бојом, атаком... Наравно, постоје справе које то могу битно да поправе, што може на неком плану да нам смета, јесте уврнуто да имаш у рукама акустичну гитару и онда још гомилу електронике која ти помаже да добијеш у разгласу тон који личи на акустичну гитару, али то ти је што ти је. То прихватиш као нужно зло и тераш. Годинама користим најјефтинију справу која мало улицка тон, Behringer ADI21. Не наступам на великој сцени и не видим потребу да се петљам са неким другим решењем, напросто немам рачуна да дајем озбиљније паре јер ме мимо тих нискобуџетних наступа уопште не занима звук акустичне гитаре кроз разне цинцилаторе. Да ли справа ради феноменално? Наравно да не ради. Да ли завршава посао? Свакако, тек тамо за 200 евра видим неко истински боље решење, а публика и онако уопште не капира о чему ми овде балавимо нити на то обраћа пажњу.

zokigajson
Posts: 224
Joined: 30 Nov 2010, 20:14

Re: Ozvučavanje drednut akustare,ali bez PIEZZO,i Magneta i sl...

Post by zokigajson » 28 Feb 2018, 01:47

Sve jasno...pa ipak ću da povitlam neki magnet,koji iole pristojno radi...Ostalo sa Eq doterivati i sl....Hvala svima...! :cao:

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Ozvučavanje drednut akustare,ali bez PIEZZO,i Magneta i sl...

Post by parker » 08 Mar 2018, 12:43

komil wrote:
24 Feb 2018, 11:50
Ovo dobar korak u tom pravcu, po meni:
viewtopic.php?f=20&t=6644&p=407579#p407579
Deluje da nije lose, gde si ga nabavio? Vidim da ima na Thomann-u, mozda ima i negde kod nas.
Najvaznija stvar, kako se ponasa u uslovima zive svirke, buke i slicno, ima li mikrofonije?

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Ozvučavanje drednut akustare,ali bez PIEZZO,i Magneta i sl...

Post by Baba Slim » 08 Mar 2018, 12:56

Po mom dosadašnjem iskustvu, ako je u pitanju ozvučavanje za klupske uslove sviranja (što u prevodu znači mala bina, monitor ako postoji uvek je jako blizu instrumenta, isto kao što i razglas često bude tik uz bend), ništa što onemogućava zapušavanje rezonatorskog otvora ne bi došlo u razmatranje.

Jednostavno, zapušavanje otvora je imperativ na maloj bini, jer brumovanje ne dolazi u obzir pre svega, bez obzira kakav bi se inače zvuk magnetom ili nečim drugim mogao dobiti. I samim tim, nikakav magnet, mikrofon, ili bilo šta što se tu kači, jednostavno nije praktično rešenje. Piezo sa ugrađenim preampom je najpraktičnije rešenje, pa sad da li će se dodatno oblikovati eq pomoću pedala ili kakvih drugih filtera za akustaru, to je već drugo pitanje šta naknadno stavljati u lanac.

Fishman je jedan od prvih, ako ne i prvi uradio seriju pedala sa tzv. acoustic imaging-om, od kojih je prva bila Aura Sixteen, pisao sam o tome ranije. Kasnije su razvili posebne pedale sa imaging-om za razne tipove akustičnih gitara - dreadnought, jumbo, nylon itd.

Ulovio sam za sebe prošle godine polovnu Fishman Aura Dreadnought i jednostavno, odlično zvuči - odabereš image koji se najviše poklapa sa zvukom tvoje akustare na suvo, blenda max na 12h, idealno na 11h, i ćao, namestiš uključiš zaboraviš.. dobiješ u razglasu zvuk skupe akustare ozvučene skupim mikrofonom u studijskim uslovima.

Posle njih su i Zoom i još poneko izbacili slične sprave, pa treba pretražiti.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Ozvučavanje drednut akustare,ali bez PIEZZO,i Magneta i sl...

Post by Overdrive » 08 Mar 2018, 13:45



ribonac ol d uej

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Ozvučavanje drednut akustare,ali bez PIEZZO,i Magneta i sl...

Post by Baba Slim » 08 Mar 2018, 13:53

Tema je ozvučavanje u live uslovima, ne studijskim.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest