Ozvučavanje drednut akustare,ali bez PIEZZO,i Magneta i sl...

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Ozvučavanje drednut akustare,ali bez PIEZZO,i Magneta i sl...

Post by Overdrive » 08 Mar 2018, 14:15

oh pardon ništa onda samo vi ajte..

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Ozvučavanje drednut akustare,ali bez PIEZZO,i Magneta i sl...

Post by komil » 08 Mar 2018, 15:31

parker wrote:
08 Mar 2018, 12:43
komil wrote:
24 Feb 2018, 11:50
Ovo dobar korak u tom pravcu, po meni:
viewtopic.php?f=20&t=6644&p=407579#p407579
Deluje da nije lose, gde si ga nabavio? Vidim da ima na Thomann-u, mozda ima i negde kod nas.
Najvaznija stvar, kako se ponasa u uslovima zive svirke, buke i slicno, ima li mikrofonije?
Ja sam na Thommanu ali za iste pare je (par dana kasnije) bilo Lyra-i u Bgd.

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Ozvučavanje drednut akustare,ali bez PIEZZO,i Magneta i sl...

Post by parker » 08 Mar 2018, 17:21

Pa kako radi u realnosti, sve ovo što Baba spomenu malo ranije?
Ne u studiju ili sobi, kako se ponaša u klupskim uslovima?

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Ozvučavanje drednut akustare,ali bez PIEZZO,i Magneta i sl...

Post by komil » 09 Mar 2018, 11:44

parker wrote:
08 Mar 2018, 17:21
Pa kako radi u realnosti, sve ovo što Baba spomenu malo ranije?
Ne u studiju ili sobi, kako se ponaša u klupskim uslovima?
Baba Slim je u pravu, generalno je akustična gitara jako nezgodna za klupsku svirku. Pogotovo ako stalno menjaš mesto svirke (tj. uslovi ti budu nepoznati i ad hok) - moraš zapušiti rupu. Moj prijatelj je imao otvor čudnijeg oblika i trebalo je vremena dok nije našao poklopac. Posmatrao sam tu muku.

Povod za moju kupovinu ove spravice su bile nadolazeće svirke u drugačijem prostoru od galame kluba. Na tim svirkama su svi instrumenti akustični,intimnija atmosfera, bez monitoringa i svakako ne te glasnoće kao u klubu. Tako da sam mogao da rizikujem ovakvom kupovinom, i to se pokazalo kao uspešno. Drugo, ova sprava daje konzistentan ton za razliku od eksternog mikrofona, samo staviš ovaj mali mikrofon, pritisneš baždarenje i biće sve izbalansirano kao i juče. Nisam probao spravu pre kupovine, ali sam video da je, teoretski, ovakav način ozvučavanja ipak malo rezistentniji na galamu od mikrofona ispred, ali nisam ni očekivao da može da učini čudo po tom pitanju. Mikrofon je mikrofon. Od glasnoće pojačanja jako puno zavisi. Ova spravica ima mikser kojim se može dozirati ovaj mikrofon u odnosu na piezo, i ima feedback dugme za traženje i eliminisanje feedback frekvencije. Za uslove o kojima Baba Slim priča ovo je način za korišćenje takve sprave - samo da doda malo "realne" boje, i to samo ako provedeš vreme da podešavaš sve okolne jačine i nađeš mesto za gitaristu tako da nema feedbacka.

Sve te može-ne može savete uvek treba shvatiti uslovno. Ako će neko svirati x puta nedeljno na raznim uslovima, jedino piezo ima smisla. Sa druge strane, ja sam ovu spravu pozajmio jednom nekome ko je svirao na splavu uz ovo kao jedinu ozvuku i sve je prošlo ok uz njegov trud i iskustvo. Ali, to je bilo jednom.

User avatar
merk
Posts: 389
Joined: 01 Apr 2010, 10:05

Re: Ozvučavanje drednut akustare,ali bez PIEZZO,i Magneta i sl...

Post by merk » 09 Mar 2018, 13:06

ne znam. mi smo totalno akustički band, i sviramo iskljućivo sa "in ear" sistemom - znači bez ikakvih monitora i time bez problema oko feedbacka. jednostavno kabal u mikser, slušalice u uši ili uho (ja samo u jedno) i sviraš. meni je najbitnije, da zvuk koji imam ja u slušalicama izlazi i sa bine do slušaoca. znači 1:1.
i još nešto je dobro u tome: čitavu dinamiku moraš da radiš na bini sam, šta pridonosi i kvalitetu svirke same. u pojedinim stvarima sviram i slajd sa distorzijom (zendrive ili friedman be-od) - isto bez problema.
kad se navikneš na takav način akustične svirke je :bow:
a kako se to čuje (u živo) može se čuti na:
viewtopic.php?f=11&t=24326&start=30

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Ozvučavanje drednut akustare,ali bez PIEZZO,i Magneta i sl...

Post by parker » 09 Mar 2018, 14:12

OK, hvala na prosvetljenju :ziveli:

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Ozvučavanje drednut akustare,ali bez PIEZZO,i Magneta i sl...

Post by parker » 09 Mar 2018, 18:16

A ček, jedno pitanje.. Ako se eliminiše monitor, neki zvučnici koji gledaju pravo u gitaru, dosta je manja mogućnost za mikrofoniju ako sam pravilno shvatio.
Recimo, umesto monitora ako pustiš neke bubice od miksete koje će da glume in ear sistem u sirotinjskoj varijanti, jel to onda radi posao?

User avatar
merk
Posts: 389
Joined: 01 Apr 2010, 10:05

Re: Ozvučavanje drednut akustare,ali bez PIEZZO,i Magneta i sl...

Post by merk » 10 Mar 2018, 09:51

kod nas na bini nema nikakvih zvučnika niti monitora. kao što sam napisao: svi smo na mikseru iz kojeg dobivamo signal svega, što se događa na bini: tri gitare, klavijatura, vokali i stompbox, a po potrebi i duvaći.
otvori na gornjoj ploći gitara (soundhole damper) nisu zatvoreni ničime i stvarno nema nikakve mikrofonije.
u slušalicama imaš kompletnu sliku zvuka čitavog banda koji se čuje u dvorani.

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Ozvučavanje drednut akustare,ali bez PIEZZO,i Magneta i sl...

Post by parker » 10 Mar 2018, 13:01

zahvaljujem :ziveli:

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Ozvučavanje drednut akustare,ali bez PIEZZO,i Magneta i sl...

Post by Overdrive » 10 Mar 2018, 15:10

deder objasni malo taj 1:1 fazon.

Kako si siguran da ono što čuješ u slušalicama ide identićno publici sa razglasa ?

Znam da je Tommy Emmanuel muku mučio upravo s tim, da mu ono što čuje on bude isto i za publiku.

Preptostavljam da mora da postoji neki vaš sound engineer lik koji sedi negde u publici i kontroliše sve to ?

Ovo pitam jer čista logika nalaže da zvuk (vazduh) koji gura iz razglasa nije identičan kao onaj u slušalicama.

Kako se to postiže ?

Inače mislim da je ovo najvažnije pitanje za nastup nekog benda.
Kolko god da se uloži u zvuk na bini, tolko treba da se postugne da i publika dobije to isto, inače ništa nema smisla..

User avatar
merk
Posts: 389
Joined: 01 Apr 2010, 10:05

Re: Ozvučavanje drednut akustare,ali bez PIEZZO,i Magneta i sl...

Post by merk » 10 Mar 2018, 17:04

overdrive,
ovim 1 za 1 sam samo hteo da kažem, da se radi na tome da je zvuk najbliži mogući akustici - znači onome čemu težimo. obično nemamo nikakvog svog tonca, nego jednostavno to uradimo na soundchecku i takav zvuk stoji onda kroz čitav nastup.
a kako sam siguran da ono što čujem u slušalicama ide identićno publici sa razglasa? ne hvataj se baš doslovce za svaku reć. pa valjda je dozvoljeno i malo umetnićke slobode? :D e, pa nisam 100%, ali se trudimo da bude najbolje što možemo. ne znaći, da se uvek ne može napraviti još bolji zvuk pa zato mi snimamo svake svoje vežbe, proveravamo, uspoređujemo, ispravljamo, pokušavamo, preslušavamo ... trudimo se u pravcu, da se maksimalno približimo "živom tonu" i što boljoj svirci - zato ta usporedba 1:1.

zokigajson
Posts: 224
Joined: 30 Nov 2010, 20:14

Re: Ozvučavanje drednut akustare,ali bez PIEZZO,i Magneta i sl...

Post by zokigajson » 14 Mar 2018, 03:42

Baba Slim wrote:
08 Mar 2018, 12:56
Po mom dosadašnjem iskustvu, ako je u pitanju ozvučavanje za klupske uslove sviranja (što u prevodu znači mala bina, monitor ako postoji uvek je jako blizu instrumenta, isto kao što i razglas često bude tik uz bend), ništa što onemogućava zapušavanje rezonatorskog otvora ne bi došlo u razmatranje.

Jednostavno, zapušavanje otvora je imperativ na maloj bini, jer brumovanje ne dolazi u obzir pre svega, bez obzira kakav bi se inače zvuk magnetom ili nečim drugim mogao dobiti. I samim tim, nikakav magnet, mikrofon, ili bilo šta što se tu kači, jednostavno nije praktično rešenje. Piezo sa ugrađenim preampom je najpraktičnije rešenje, pa sad da li će se dodatno oblikovati eq pomoću pedala ili kakvih drugih filtera za akustaru, to je već drugo pitanje šta naknadno stavljati u lanac.

Fishman je jedan od prvih, ako ne i prvi uradio seriju pedala sa tzv. acoustic imaging-om, od kojih je prva bila Aura Sixteen, pisao sam o tome ranije. Kasnije su razvili posebne pedale sa imaging-om za razne tipove akustičnih gitara - dreadnought, jumbo, nylon itd.

Ulovio sam za sebe prošle godine polovnu Fishman Aura Dreadnought i jednostavno, odlično zvuči - odabereš image koji se najviše poklapa sa zvukom tvoje akustare na suvo, blenda max na 12h, idealno na 11h, i ćao, namestiš uključiš zaboraviš.. dobiješ u razglasu zvuk skupe akustare ozvučene skupim mikrofonom u studijskim uslovima.

Posle njih su i Zoom i još poneko izbacili slične sprave, pa treba pretražiti.
Eee da,baš to,simulacija neka,da od pieza doda malo nekog BODY-ja,probao sam to sa GRAPF EQ npr,izguraš malo one oko 100 i nešto HZ,ostale po potrebi,msm nije to to,ali pomogne kod gitara sa skromnim preampom i sl....

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Ozvučavanje drednut akustare,ali bez PIEZZO,i Magneta i sl...

Post by Baba Slim » 14 Mar 2018, 14:43

Ovo je konkretno pedala koju sam pomenuo.

Image

Imao sam sreće, tad sam bio van zemlje i kupio sam je preko drugara sa ebay-a za 125e. Nedavno su se pojavljivale na našim oglasima.

Fishman je prestao da proizvodi tu seriju, sad bukvalno samo proizvode najjači model - Spectrum DI, koji u sebi pored imaging-a ima i eq, kompresor, štimer, balansirani DI out, i fx loop.

User avatar
merk
Posts: 389
Joined: 01 Apr 2010, 10:05

Re: Ozvučavanje drednut akustare,ali bez PIEZZO,i Magneta i sl...

Post by merk » 14 Mar 2018, 18:03

bravo, :bravo: :ma bravo: baba slim! čestitke. odlična pedala, pogotovo koliko si je platio. :metal:
dilema je bila fishman ili baggs, na kraju sam odlučio, kako jesam.

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Ozvučavanje drednut akustare,ali bez PIEZZO,i Magneta i sl...

Post by Baba Slim » 14 Mar 2018, 19:21

Da, uzeo sam je polovnu naravno, ali dobro očuvana, potpuno funkcionalna. Dugo sam merkao i čekao momenat, em da bude dostupna em da imam novac za nju. Možda ljudima to izgleda kao nepotrebna i prevelika investicija jer je one-trick pony fazon sprave, ali meni pričinjava zadovoljstvo da je koristim, jer jednostavno diže kvalitet zvuka akustare u live kontekstu na nivo koji je nedostižan samim piezom, i to je to.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest