fuzz

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
Dusan
MF veteran
Posts: 291
Joined: 08 Oct 2007, 18:30

fuzz

Post by Dusan » 07 Oct 2008, 16:25

Primetio sam da vecina gitarista sa foruma koristi fuzz efekat, narocito big muff-a. Ja sam uvek koristio samo overdrive pedale, nikad fuzzove i distorzije, ali sam se sad popalio.Zanima me zvuk Hendriksa,John Frusciante, Gilmor... Preporucite mi neki fuzz koji moze da se nadje kod nas i da je oko 100-150 evra

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: fuzz

Post by Funkomat » 07 Oct 2008, 16:31

Pa eto Big Muff. :)
Probao sam bas pre neki dan boss-ov fuzz i zapravo nije toliko los koliko sam ocekivao (ne znam zasto sam ocekivao da bude los) ali je muff i dalje daleko bolji.
Little Big Muff mi se nesto preterano ne svidja ali nista te ne sprecava da probas oba.

User avatar
xspaceman
Posts: 1907
Joined: 08 Sep 2008, 16:44
Location: Zrenjanin

Re: fuzz

Post by xspaceman » 07 Oct 2008, 16:48

Probaj u Sky musicu..imaju Jimmi Hendrix Classic fuzz (85eur)i Fuzz face(99eur)...Bigg muff-a sam imao i prodao ...vise mi se dopada dubble muff, mada vidim da mnogi drugacije misle...ukusi su razliciti, pa ti preporucujem da probas sto vise fuzz-eva i sam odlucis...Ja koristim Sola Sound Tone bender mark IV (Cream,Zeppelin i sl...) i to mi je sasvim dovoljno...

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: fuzz

Post by Funkomat » 07 Oct 2008, 16:58

xspaceman wrote:Sola Sound Tone bender mark IV (Cream,Zeppelin i sl...) i to mi je sasvim dovoljno...
Nemoj! :D
Mada, jel da, tesko da ce ga naci

Baci pogled na neki od Rocketovih fuzzova a i uvek moze covek da ti napravi nesto po zelji...

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: fuzz

Post by sirac-šunka » 07 Oct 2008, 17:30

Funkomat wrote:Probao sam bas pre neki dan boss-ov fuzz i zapravo nije toliko los koliko sam ocekivao (ne znam zasto sam ocekivao da bude los) ali je muff i dalje daleko bolji.
Taj Boss je zapravo digitalna emulacija svetski proslavljenih raznih vrsta fuzz-eva, zar ne? Meni je to zvucalo nekako bezveze... mislim ceo taj koncept...

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: fuzz

Post by Funkomat » 07 Oct 2008, 17:40

sirac-šunka wrote: Taj Boss je zapravo digitalna emulacija svetski proslavljenih raznih vrsta fuzz-eva, zar ne?

Pa da... Ima kao neke 3 vrste "fuzz-a" od kojih jedan malo potseca na muff-a, drugi mi je skroz neupotrebljiv zbog previse visokih tonova a treci je ok ali uopste ne lici na fuzz. Vise na neku tesku distorziju...
NIsta narocito.

User avatar
xspaceman
Posts: 1907
Joined: 08 Sep 2008, 16:44
Location: Zrenjanin

Re: fuzz

Post by xspaceman » 07 Oct 2008, 17:57

Funkomat wrote:
xspaceman wrote:Sola Sound Tone bender mark IV (Cream,Zeppelin i sl...) i to mi je sasvim dovoljno...
Nemoj! :D
Mada, jel da, tesko da ce ga naci

Baci pogled na neki od Rocketovih fuzzova a i uvek moze covek da ti napravi nesto po zelji...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
cuo sam kod mog drugara Z*Z*Z-ja Rocketov Eclipse...svaka cast, mada imam par sitnih zamerki(ali ne u zvuku vec u dizajnu pedalice)...Pa, ko zna...mozda nekada budemo i saradjivali! :)

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: fuzz

Post by Rocket Roll » 07 Oct 2008, 19:15

Stara Rolandova FZ serija (FZ-2 i FZ-3) je posebna priča.
Funkomat wrote:...a i uvek moze covek da ti napravi nesto po zelji...
Uvek otvoren da makar pružim savet...

...a, po mom utisku, današnji gitarista mora da iz dubine duše svoje (napaćene :D ) oseća da mu treba fuzz i zna šta da radi s njim, inače ga nijedan fuzz neće impresionirati. Stvar ukusa i potrebe, dakle. Neko voli Harley Davidson, riđokose i maple necks, a neko voli Porsche, plavuše i Ibanez Steve Vai Signature gitaru. I neka voli, neka samo voli!

Nekada je bilo samo fuzzeva, tako da izbora nije ni bilo. Od (najšire rečeno) početka osamdesetih i TubeScreamera naovamo, preovlađujući oblik pedalskog overdrajva/distorzije je (opet najšire rečeno) hard-rock Marshall JCM800 zvuk. O tom zvuku ne mislim ništa loše - on je odsvirao mnoge sjajne albume, od "Surfing With An Alien" do "Pablo Honey". Taj zvuk je, takođe, u poređenju sa raznolikošću fuzzeva, prilično generički - ima boljih i gorih distorzija, neke su "bljak!" a neke su "jupi!", ali taj zasićeni gain pun harmonika je prisutan u svima njima.

Dotle fuzzeva ima svih vrsta i "farbi". Ima ih onih sličnijih distorzijama (Big Muff, ProCo Rat), ima ih "hendriksovskih" (FuzzFace, Maestro), ima ih oktavnih (Octavia, Red Llama), ima ih prosto suludih (Rolandova FZ serija i pre nje legendarna BeeBaa), ima ih kombinovanih (FuzzFactory), ima ih psihodeličnih (ToneBender)...

Napomene o zvuku: najšire rečeno, pošto se fuzzevi ne "trkaju" sa distorzijama na njihovom polju, fuzz je obično "bogatiji" odnosno "življi" jer zauzima više tonskog spektra i to čini na neobičan način (fuzzevi uvek zvuče "na uzbuđujući način pogrešno") te time zvuče (u današnje vreme) prilično "osvežavajuće" (ko voli, naravno).

Nisam za to da čovek nabavlja fuzz samo zato što se plaši da nešto propušta. Jer ništa ne propušta, ako ne voli taj zvuk.

User avatar
xspaceman
Posts: 1907
Joined: 08 Sep 2008, 16:44
Location: Zrenjanin

Re: fuzz

Post by xspaceman » 07 Oct 2008, 19:32

Bravo Rockete! A kome se ovaj izbor ne dopada , moze da experimentise i da isece ziletom membrane na zvucniku ampa...bas kao sto su i Kings-i radili u svoje vreme! :D

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: fuzz

Post by Rocket Roll » 07 Oct 2008, 19:38

xspaceman wrote:...da isece ziletom membrane na zvucniku ampa...
Ima i bolja fora, mislim da ju je patentirao Freddie King - pobesniš na pojačalo, potegneš svoj verni šestopuc (Fredi je uvek nosio svoj Smith&Wesson sa sobom) i isprazniš ga pravo u zvučnik. Pojačalo - ako je Fenderovo! - nastavi da radi kao da se ništa nije desilo, ali izrešetan zvučnik počne "da se ponaša", tebi se zvuk dopadne, i nastaviš da sviraš mnogo srećniji. :D

Istinita priča.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: fuzz

Post by Duane » 07 Oct 2008, 19:41

to su kinksi radili, samo sto su oni svoja mladuncad sutirali... za neku pesmu neznam tacno kako se zove, ali su dobili strava zvuk i od tad ih sutiraju sve do pojave boljih sprava 8)

vasko
Posts: 1045
Joined: 12 Feb 2008, 13:21
Location: Nis

Re: fuzz

Post by vasko » 07 Oct 2008, 20:10

a koji zvuk otprilike jurite sa tim fuzzevima?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: fuzz

Post by Rocket Roll » 07 Oct 2008, 22:07

A koji ti treba? Ja se polomih da napišem kako "postoji faz za svačiji stas", a ti sad... Nije ti to distorzija, brate. "Faz" je pojam širok kao "električna gitara".

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: fuzz

Post by Cortex » 07 Oct 2008, 23:00

Skoro sam siguran da cu za par(desetina) godina da se smejem svojim rechima, ali meni ti fuzz-evi nevidjeno idu na...idu na...ma bre idu na.... Image

Secam se Rocket tvoje rechenice sa neke teme "Koristite fuzz ili umrite u nekreativnosti." ili sl., ali bre...meni je to nepodnoshljiv zvuk, mozhda ne bash nepodnoshljiv, ali bash mi se ne svidja. Evo, recimo, sto godina nisam slushao Pink Floyd, aj' dajte primer neke poznatije pesme gde Gilmour koristi fuzz da vidim bash da li mi se svidja...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: fuzz

Post by Rocket Roll » 07 Oct 2008, 23:06

To je OK - što bi bilo kome morao da se sviđa zvuk bilo kojeg faza?

Privatno, međutim, mislim da se gitaristi X ne sviđa zvuk faza samo zato što još nije naleteo na faz koji će ga oduševiti...
Cortex wrote:...dajte primer neke poznatije pesme gde Gilmour koristi fuzz da vidim bash da li mi se svidja...
Zaboga. Ceo Gilmurov repertoar - od "Saucerful Of Secrets" do "On An Island" - je ovakav ili onakav faz.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest