Pojacalo za zvucnike

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Bluesman
Posts: 245
Joined: 09 Jan 2007, 22:25

Pojacalo za zvucnike

Post by Bluesman » 25 Jun 2007, 16:40

Od pre par dana sam dovukao kod sebe mnogo bolje zvucnike od onih koje sam imao. Pojacalo za njih je rucno pravljeno, ima i neko fabricko ali je preslabo. To rucno pravljeno pojacalo radi super sto se zvuka, samo ima jedan problem. Jako puno se greje. Sad ja ne znam da li je to normalno ili ne. Ne smeta meni to sto se ono greje, nego da se nesto ne desi. Ako ne bi smelo da se greje sta treba da uradim da bi sprecio to? Takodje kad ga ukljucim ne pocne odmah da radi nego neko vreme jako tiho zuji, onda se cuje tiho cak i pocne da radi... STa je to?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 25 Jun 2007, 16:58

Transformator, zar ne? Možeš li da ga proveriš u nekoj dobroj radnji za audio tehniku, tj. u nekom dobrom servisu?

Bluesman
Posts: 245
Joined: 09 Jan 2007, 22:25

Post by Bluesman » 25 Jun 2007, 22:30

Pa moze, ali tu ima 2 problema. POjacalo je tesko ko crna zemlja, ali dobro nacicu prevoz do radnje, a drugi je gde da odem? Znam da takve stvari jednim delom radi BG Elektronik kojima ne bih ni Tamagochi igrackicu poverio(5 puta sam nosio foto aparat u servis kod njih i 5 puta ga je "popravio"). Znam i za jedan servis blizu mene, nisu se nesto istakli ali odnecu da provere. Ni u njih ne bih imao poverenja osim ako bas ne mora.
Neki predlog?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 25 Jun 2007, 23:03

Imaš u blizini BGElektronika, dole kod Treće gimnazije, audio servis sa kojim do sada nisam imao problema. Specijalizovani su za audio i izleda mi da znaju posao.

Inače bih, da imam takav problem, otišao u jednu od dve najveće i najopremljenije HiFi prodavnice - prva u Velikog Miloša, odmah iznad apoteke Sveti Sava, druga u Brankovoj, kada se krene ka mostu sa leve strane, odmah iza menjačnice - i pitao ih ko je njihov ovlašćeni serviser. Ljudi koji prodaju JBL kutije i Bang and Olufsen pojačala ne mogu da dozvole da ih servisira svaka šuša, zar ne? Ako pukneš mnoooogo evra za dobro slušanje, hoćeš li ga odneti nekom ko jedva čeka da pokrade delove iz njega?

User avatar
Bodomovac
Posts: 548
Joined: 10 Feb 2007, 00:29
Location: Subotica
Contact:

Post by Bodomovac » 25 Jun 2007, 23:30

Da nije možda cevno pojačalo? Pošto se cevi greju, i treba im vremena da prorade.... a teško da to može da bude transformator...

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Funkomat » 26 Jun 2007, 00:07

Bodomovac wrote:Da nije možda cevno pojačalo? Pošto se cevi greju, i treba im vremena da prorade.... a teško da to može da bude transformator...
ili lampasko...
treba im neko vreme da prorade i zato neka imaju stand by dugme da ih ne bi morao gasiti pa ponovo cekati da se zagreju

dragomix
Posts: 66
Joined: 19 May 2007, 15:49
Location: Kraljevo

Post by dragomix » 26 Jun 2007, 00:17

Ja sam imao slican problem, ali davno to bese, na jednoj "zurci". Naime drug je uzeo od nekog pojacalo i mene kao nastrucnijeg sa takvom opremom (barem bi trebalo da jesem, a naravno nisam) zaposli da mu ja to sve lepo namestim. Kad sam ja to uradio mi da upalimo celu skalameriju, ono nista, zuji ko ludo, greje se ko ludo, meni srce stalo...Kazem ja njemu aj da ga ostavimo malo upaljenog mozda je do kabla da proverimo kablove, kad odjedared pojacalo proradi. U tom trenutku nisam znao zasto, ali mi je jedan lik kasnije objasnio da je pojacalo sa lampicama i da ih obicno ima 5-6 unutra neznam tacno i da im treba vremena da se zagreju, kao i da se mnogo greju pa da se zbog tog grejanja nebrinem, ali da bi dobrodoslo bilo nekakvo hladjenje. CICA MICA I GOTOVA PRICA :D

Bluesman
Posts: 245
Joined: 09 Jan 2007, 22:25

Post by Bluesman » 26 Jun 2007, 00:29

Ne znam, bilo bi lepo da je to. Videcu. Jedino sto ja znam o njemu jeste da je veeeeliko, tesko ko malj, crno.

dragomix
Posts: 66
Joined: 19 May 2007, 15:49
Location: Kraljevo

Post by dragomix » 26 Jun 2007, 01:03

Pa otvori ga pa vidi sta je unutra. Upali ga tako otvorenog pa vidi sta se greje. Ako je tesko ko malj veruj mi puno je cevki(lampica) :D

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 26 Jun 2007, 01:55

Ako je teško vrlo je verovatno da su cevke u pitanju. Ovo govorim iz iskustva nošenja, oh tih preteških, glava pojačala i razlika između lampaške glave i tranzistorske je otprilike 3:1 u korist lampaških po težini. Dakle, skini "haubu" i gledaj svetluca li nešto unutra onako erotskim tamno žutim svetlom. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Pojacalo za zvucnike

Post by Sava » 26 Jun 2007, 09:27

Bluesman wrote:Od pre par dana sam dovukao kod sebe mnogo bolje zvucnike od onih koje sam imao. Pojacalo za njih je rucno pravljeno, ima i neko fabricko ali je preslabo. To rucno pravljeno pojacalo radi super sto se zvuka, samo ima jedan problem. Jako puno se greje. Sad ja ne znam da li je to normalno ili ne. Ne smeta meni to sto se ono greje, nego da se nesto ne desi. Ako ne bi smelo da se greje sta treba da uradim da bi sprecio to? Takodje kad ga ukljucim ne pocne odmah da radi nego neko vreme jako tiho zuji, onda se cuje tiho cak i pocne da radi... STa je to?
Normalno je da se svako pojačalo greje, više ili manje. Zavisi šta ti podrazumevaš pod preteranim grejanjem, a to je slučaj kada ruku ne možeš ni kratko da držiš na hladnjaku (recimo 70+ stepeni, sve drugo je u redu) Ako radi dobro i bez izobličenja znači da je sve u redu. Ako je tranzistorac morao bi da ima hladnjake (rebra) negde spolja ili da koristi celu šasiju za hlađenje. Ono "tiho cak" je pretpostavljam od releja koji služi za kasnije uključenje ostalih delova pojačala kada se napune elektroliti. To se po pravilu radi na tranzistorcima, ređe na lampašima tako da verujem da je to što imaš tranzistorsko pojačalo.

Bluesman
Posts: 245
Joined: 09 Jan 2007, 22:25

Post by Bluesman » 26 Jun 2007, 10:52

Otvorio. Nema svetlucanja.

Evo da neko ko se u to razume pogleda(a i gde bih mogao to da naucim?)

http://i5.photobucket.com/albums/y151/K ... 519web.jpg

Ja sam primetio da se najvise greje tu gde sam oznacio strelicom. Odozgo nisam ni proveravao jer je bio radio preko. Sa leve strane nije bilo mnogo velika razlika. Od napred nije metal, pa se ne oseca toliko ali posle dovoljno vremena i napred se oseti.

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 26 Jun 2007, 11:39

To nije transofrmator, to su ti tranzistori. Koji imaju najvecu ulogu u pjacanju signala...to jako nece valjati ako se to greje...to znaci da je ili neki n00b pravio pojacalo, ili da ti se nesto ukenjalo unutra...ali pre ce biti ovo prvo, jer retko ce ti se nesto sjebati tako, a da ti ne sprzi nesto, nego samo da se konstantno greje.

Bottom line, nemoj da korisits, odnesi na servis, i pokazi im sta se greje :)

Bluesman
Posts: 245
Joined: 09 Jan 2007, 22:25

Post by Bluesman » 26 Jun 2007, 11:50

Nije n00b pravio, to je jedino u sta sam siguran. Isto covek je pravio i automate za vojsku i za neku termoelektranu kod nas, mada moguce da je i on zabrljao(u njega imam poverenja potpuno). Odnecu u servis, neka se oni bakcu sa time.

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Post by Sava » 26 Jun 2007, 13:13

Bluesman wrote:Otvorio. Nema svetlucanja.

Evo da neko ko se u to razume pogleda(a i gde bih mogao to da naucim?)

http://i5.photobucket.com/albums/y151/K ... 519web.jpg

Ja sam primetio da se najvise greje tu gde sam oznacio strelicom. Odozgo nisam ni proveravao jer je bio radio preko. Sa leve strane nije bilo mnogo velika razlika. Od napred nije metal, pa se ne oseca toliko ali posle dovoljno vremena i napred se oseti.
Kako sam i pretpostavio i napisao radi se o tranzistorcu, a obeleženo su izlazni tranzistori na hladnjaku. Prema tome ne budi paranoik i koristi to pojačalo normalno, a ono neka se greje, to mu je i posao između ostalog.
Koliko mogu da vidim ona kockica dole na dnu je rele koji škljoca i uključuje zvučnike sa kašnjenjem.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest