Boss CE-1 Chorus Ensemble - "Believe the Hype?"

Instrumenata, opreme, hardware, software...

Moderators: dejankuki, muki17

Post Reply
User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Boss CE-1 Chorus Ensemble - "Believe the Hype?"

Post by Rocket Roll » 11 Oct 2009, 01:42

Image
Image
Image

Relativno retka pedala kod nas, znam samo za ovaj primerak... Te 1976. Boss nije mislio o gitaristima kao ciljnoj grupi za CE-1, već o klavijaturistima, što se vidi i po dizajnu (niska ulazna impedansa, nedostatak ulaznog kondenzatora i osetljiv preamp). Od verzije ugrađivane u Jazz Chorus pojačalo razlikuje se i po tome što su kontrole za chorus ("Intensity") i kontrole za vibrato ("Rate" i "Depth") razdvojene.

Gitaristima (i basistima) treba napomenuti da se sa njim neće baš usrećiti, jer distorzira iz sve snage - prosto nije pravljen da podnese attack deo note. Problem se može donekle izbeći ako svirate Strata, pazite na dinamiku i(li) koristite kompresor ispred njega, odnosno ako ga nisko miksujete kroz fx-loop pojačala, ali sa bilo kojim hambakerima ili drajvom ispred njega postaje noćna mora za kontrolisanje.

Što se zvuka tiče, vibrato (koji ima svoj posebni LFO) je upotrebljiviji od chorusa, pošto je bliži Lesliju od svih modela ugrađenih u Jazz Choruse koje sam do sada čuo. Chorus na njemu je baš to - chorus - i nešto je blaži nego CE-2. Na chorusu je moguće podešavati samo količinu efekta, ne i LFO. Evo kako to zvuči:

->Boss CE-1 Test<-

Najpre u "Low" modu, zatim u "High" modu. Bridge magnet u oba slučaja, jer sa neck magnetom ima suviše basa - na samom kraju snimka prebacim na neck magnet, čisto da se čuje ta basovitost.

Sve u svemu, drago mi je da sam ga video, držao u rukama i radio na njemu - "built like a tank" fraza kojom se opisuju Bossove pedale je i potekla iz susreta sa CE-1 - ali ne bih žurio da dam 400 evra za njega. Kako +Hopkins+ ima običaj da kaže, sprava vredi samo ukoliko radi dobro, a to sa CE-1 nije slučaj ako imamo u vidu gitaru (van studija).

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Boss CE-1 Chorus Ensemble - "Believe the Hype?"

Post by Funkomat » 11 Oct 2009, 03:11

To da dodaje malo bassa sam vec cuo par puta ali to da distorzira, nikad.
Jesi siguran da je unutra sve kako treba?

CE-1 nisam cuo uzivo ali nikad ne bih rekao da je blazi od CE-2. Naprotiv...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Boss CE-1 Chorus Ensemble - "Believe the Hype?"

Post by Rocket Roll » 11 Oct 2009, 03:40

Funkomat wrote: Jesi siguran da je unutra sve kako treba?
Naravno. Distorzija je dobro dokumentovan problem na CE-1, pored još nekih nevolja - gejting, loš bajpas, pad glasnoće za 3dB kada se pedala aktivira. Zato je i razvijan Retro Sonic Chorus Ensemble: http://gtrgear.com/Retro-Sonic/Chorus.htm
Funkomat wrote:CE-1 nisam cuo uzivo ali nikad ne bih rekao da je blazi od CE-2.
Eto, ja jesam i jedan i drugi (imam CE-2).

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Boss CE-1 Chorus Ensemble - "Believe the Hype?"

Post by Funkomat » 11 Oct 2009, 03:59

Mora da se cuje uzivo, izgleda...
Nadam se da cu imati nekad priliku da ga isprobam.

User avatar
sl0e
Posts: 1495
Joined: 17 Feb 2008, 03:00
Location: Beograd

Re: Boss CE-1 Chorus Ensemble - "Believe the Hype?"

Post by sl0e » 11 Oct 2009, 04:08

Ima CE-1 jedan moj drugar, ali sada slusam ovaj klip, njegov uopste nije ovako basovit i ne daje distorzije nesto mnogo :?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Boss CE-1 Chorus Ensemble - "Believe the Hype?"

Post by Rocket Roll » 11 Oct 2009, 14:05

sl0e wrote:...njegov uopste nije ovako basovit...
Ovo je snimak direktno u komp, manje je strašno pred pojačalom.
sl0e wrote:...i ne daje distorzije nesto mnogo :?
I "malo" je previše... Ako se "Level" stiša ispod 35%, koristi Strat, svira nežno, i sve već navedeno, kao recimo na ovom klipu (http://www.youtube.com/watch?v=qeKon5JC13g), može da se kontroliše, mada onda pojačalo mora baš da se odvrne jer je signal bitno tiši.

Razumite, ova pedala nije napravljena zbog gitarista. Može donekle da se prilagodi njima tako što se podigne ulazna impedansa (500K umesto 50K potenciometar na ulazu) i smanji pojačanje ulaznog opampa (R11 sa 470K na 220K ili potenciometar), ali i to je hack koji problem distorzije rešava samo delimično, a ostale probleme ne dotiče.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest